Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni Tani ve Soru  (Okunma sayısı 4068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
Yeni Tani ve Soru
« : Mayıs 28, 2017, 11:47:07 ÖS »
Merhaba arkadaslar, su anda bu satirlari yazdigima hala inanamasam da ne yazikki bu bir gercek ve hayatimin geri kalanini bu virusle geciricem :(

Ben 34 yasinda Ingiltere'de yasayan bir Turk'um. Buraya master yapmak icin gelip kalmistim ve 6 yildir da burada yasiyorum. Iki yil once kiz arkadasimdan ayrildim ve o zamandan beri bekarim. Gectigmiz yaz Bodrum'a tatile geldim ve hayatimda yapmam dedigim bir yanlis yaptim. Korunmadim ve su anda HIV+ oldugumu ogreneli 2 gun oluyor. Ogrendigim gun sanki ruyadayim ve uyanicakmisim gibi geldi, klinikten eve yururken acaba kac yil daha yasayacagim, yapmak istediklerimi yapacak kadar zamanim olacak mi, sevdiklerimle doya doya vakit gecirebilecek miyim yoksa yatalak, bir deri bir kemik kalip sonra da olecek miyim diye dusundum :(

Neyseki ertesi gun (yani dun) klinkten beni cagirip psikolojik destek verdiler ve her seyi tum ayrintilariyla acikladilar. Bunun sanildigi gibi olmcul bir hastalik degil, diyabetik gibi kronik bir rahatsilik oldugunu soylediler. 6 tup kan aldilar ve CD4, Viral Load (Turkce'de nasil soyleniyor bilmiyorum) degerlerine bakiyorlarmis. 2 hafta sonraya gun verdiler ve o zaman degerlerime gore ilac tedavisine baslayacagim. Bugun itibariyle korkularimin buyuk bir bolumunu atlattim ancak ara ara hala ne zamana kadar yasayacagimi dusunuyorum ve durup duruken aglamaya basliyorum. Umarim bu de gecer yakinda.

Anladigim kadariyla ilaclarimi her gun ayni saatte icmem cok onemli, aksi taktirde virus direnc kazanabilir ve ilac etkili olmamaya baslar ve bu yuzden de surekli doktor kontrolu altinda olmak onemli.

Ama bir kac yil sonra Istanbul'e geri donus yapmayi planliyorum ve dondugumde ayni sekilde duzenli kontrollerimi yapabilecegim ve ilaclarimi kesintisiz temin edebilecegim doktorlar ve klinikler var mi? Sizler hic bir problemle karsilasmadan eger bir seyler ters giderse kolayca hekime ve ilac degisikliklerine ulasabiliyor musunuz? Turkiye'de cok onceden 5 yil kadar calismistim ve ondan beri de SGK'am odenmiyor. Bu ileclari devlet mi oduyor yoksa parali mi?

Tum bunlari dusununce acaba donmesem mi diyorum ama tum sevdiklerim ve ailem de orada :(

Cok korkuyorum ve arada kaldim. Yardimci olursaniz cok ama cok minnettar kalirim. Herkese sevgiler.

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yeni Tani ve Soru
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2017, 12:26:49 ÖÖ »
Merhaba hoşgeldin aramıza bende yeni tanı alanlardan biriyim.Hikayem hemen hemen seninkine benzer kız arkadaşımdan ayrıldıktan sonra eğlence modu herneyse.Oncelikle Türkiye'de biraz daha toplum bilinçsiz duyulursa diye korkun oluyor.İngilterede bu olay daha rahattır sanırım.Buyuk şehirlerde gayet donanımlı doktorlar var forumdan takip ettiğim kadarıyla.İlac konusunda etkili ilaclarimizda var.Ama İngiltere çeşitlilik konusunda bizden bir tık ilerde olabilir.Bizim ülkenin bence en büyük avantajı gss(genel sağlık sigortası) yaptirip aylık 53 TL ye sağlık ihtiyacını karşılıyorsun.İlaclarimiz cidden pahalı 2500 tl civarı bu bizim için büyük nimet.İngilterede böyle bişey yok sanırım.Hemen doneceksen Türkiye'ye tedavini burada baş laman daha mantikli.Eger ileriki yıllarda doneceksen orada baslayabilirsiniz.Viral load: virüs yükü deniliyor burada.Vatana gel en azından dertdini ana dilinde anlatıp rahatlarsın destek oluruz birbirimize.İngilterede bulmayan şey seni Türkiye'de bulmuş.Benim anladığım olay bizim ülkemizde cidden aşırı yüksek bir sayı var ama bilinmiyor.Forumda çokça bilgi var konuları okuyunca bilgileniyorsun.1 haftada herşeyi öğrenebilirsiniz.
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

Kullanıcı teşekkür etti: Barbaros

Xnegpozx

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2017, 12:57:37 ÖÖ »
Once gecmis olsun  konu tek hiv degil malesef ama imkanin kalma olanagin varsa kesinlikle kesin donus yapip oturumunu oldurme ben sahsen almanyada yasiyorum  ama  oturma iznimi öldurmem hele ki boyle bir hastaligin varsa hic oturma izinini oldurme gel izin yap uzun kal ama oturma iznini kesinlikle oldurme bu sadece hiv icin degil genel olarak   kesin donus iznini kafan dan sil derim

Kullanıcı teşekkür etti: poseidon83

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2017, 01:21:42 ÖÖ »
@poseidon83  Forumun klasik karşılaması keşke pozitif olarak gelmeseydin ama hoşgeldin. Türkiye de ilaca ulaşımın da rutin kontrollerin de çok kolay. Herhangi bir Fakülte de enfeksiyon polikliniğinde tedavini sürdürebilrsin. Sgk olmasa da ayda 53 lira verip genel sağlık sigortasıyla ilaçlarını ücretsiz alabilirsin. Orada nasıl oluyor? İlaçlara ödeniyor mu?
İlk dönem şoku hepimizde seninki gibi geçti. Üzüldük,ağladık, yeri geldi isyan ettik. Destek de almışsın. Bilinçlendin de şimdi. Zaten burda da merak ettiğin herşeyi sorabilirsin. İlaçlarla sağlıklı kalmamız mümkün. Yaşam süresinden pek birşey kaybetmiyoruz. Her kronik hasta gibi kullanılan ilaçlar bedene,organlara zamanla zarar verecek. Bu da hayatımızdan 3-5 sene eksilmesi demek. Ama çok daha kötü,yatalak,nefes almanın zor olduğu, günlük yaşamı yalnız başına sürdüremeyecek bir hastalığımız yok. Bunu göz önünde bulundurmak lazım. Çok daha kötüsü olabilirdi. Geçmiş olsun. Umarım değerlerin de çok kötü değildir.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2017, 01:33:29 ÖÖ »
@poseidon83 Merhaba:

Keşke gelmeseydin ama geldiğine göre artık yapacak bir şey yok hoşgeldin.
Artık ne yapman gerekenleri konuşacağız.

İlk olarak bilgilenmişsin bu güzel.
Günde tek ilaçla hayatına devam edebileceksin.
Ana dikkat etmen bu.
Viral yükünle beraber direnç testin yapılacak.
Hangi ilacı kullanabileceğine bakılacak.
Önceden cd4 değerleri ve viral yüke bakılıyordu tedaviye başlangıç icin.
Artık bakılmıyor direk başlıyorsun.
O daha sağlıklı.

İlac belli olunca.
Etkileşimde olduğu ilaclari öğreneceksin ona göre baska ilac içeceksin.
Ve bundan sonra herkesin yaptığı gibi daima korunacaksın.
Sürekli ilac içecek olmanın ömürden 5,6 yıl aldığına inanmıyorum.
Cunku artık daha bilinçli ve sağlıklı yaşayacaksın.

Türkiye de bütün ilac rejimleri var ve ulaşmak cok kolay.
GSS yapmak biraz zaman alabilir.
Türkiye ye temelli dönerken EN AZ 2 aylık ilac stoğu ile donmende fayda var.
Bir de orada başladığın ilac rejiminin burada da olmasina dikkat et.
Doktorun önerdiği ilacı bize söyle bizde yardımcı oluruz.

Aklına takılan bir sey olursa bizler daima burada ve yanındayız çekinmeden sor lütfen.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2017, 01:50:57 ÖÖ »
Aramıza.hoşgeldin. before and after olmak üzere hayatının dönüm noktasını tani aldıktan sonra ayır

Çünkü artık çok daha düzenli bir yasam. Seni bekliyor

Türkiyede tedaviye erisim imkanı ücretsiz ve doktorlarımız gün geçtikçe bilincleniyor

İlac rejimi olarakta gayet güzel ilaçlarımiz var

BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: pause98, poseidon83

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2017, 06:28:29 ÖÖ »
Merhaba arkadaşım. Sakın korkma. İlacını her gün içtiği sürece hiv pozitiflerin normal bir yaşam sürmesi bekleniyor artık. Hiv tedaviye uyuldukça öldüren bir hastalık değil, o eskidendi. Yani ne kadar yaşarım ölecek miyim diye korkma. Tedaviye uyduğun sürece hiv'den ölmeyeceksin. Normal yaşamına devam edeceksin.

Şu an başka hiç bir şey düşünmüyor olabilirsin ama ihtiyacın olan tek şey zaman. İnsan zamanla her şeye alışıyor. İnan 5 sene sonra telefon alarmın çalacak 'aa ilaç saatim gelmiş bak unutuyodum az kaldı heheh' diyeceksin başka da aklına gelmeyecek.

Türkiye olarak hiv tedavisinde çoğu ülkeye göre çok ama çok iyi bir yerdeyiz gerçekten şanslıyız diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu, poseidon83

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2017, 01:44:32 ÖS »
Arkadaslar ne kadar ilgili ve sicak kanlisiniz cok tesekkurler. Oncelikle bana ektsra umut oldunuz cok sagolun. Test sonuclarimi ve ilaclarla ilgili gelismeleri 8 Haziran'daki randevumda alacagim. Alir almaz oaylasicam burada.

Bu arada GSS ne demek oluyor? Hala bazi terimlere yabanciyum.

Ben Ingiltere'de vatandaslik almis durumdayim o yuzden kesin donus yapsam da yanmiyor. Sadece yilda 1-2 kere ulkeye giris cikis yapmam yeterli.

Umarim baslayacagim ilaclar Turkiye'de de rahatca ulasilabilen ilaclar olur. Cok ama cok tesekkurler. Irtibatta kalalim :)

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2017, 02:17:04 ÖS »
@poseidon83 Merhaba:

Teşekkür ederiz. :)

GSS: Genel Sağlık Sigortası demek.
Yani, bir iste çalışmıyorsan eğer.
53 tl ücret ile bütün sağlık servislerinden ücretsiz faydalanabiliyorsun.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2017, 02:22:26 ÖS »
Turkiyedesin guvencen yok işim yok zorunlu olarak devlet gss yaptırıyor sana.Saglik hizmetleri ni alabilmek için.Genel Sağlık sigortası uzun halı aylık 53 TL alıyor devlet.Ayrica bizdeki ilacların bir kaçı Stribild, triumeq, Truvada, tivicay, hivent, stocrin, kaletra isimli ilaçlar.Yakinda genvoya isimli ilacda ücretsiz geri ödeme listesi ne girebilir.Buna göre on fikir olur sana orada basladigin ilacı burada alabilme konusunda.

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2017, 02:51:21 ÖS »
Tamamdir cok sagolun dostlar. Turkiye'ye sanirim bir kac yil sonra donecegim. Ilclarimi ve sonuclarimi burada paylasacagum duzenli olarak. Ayrica her zaman sohbet edebiliriz buradan. Bu forumu buldugum icin cok sansliyim. Bir de pozitif yasam dernegine mesaj attim bugun geri donduler. Onlar da cok ilgili sagolsunlar. Turkiye'ye tatile geldigim zamanlar organizasyon yapip heo beraber gorussek de guzel olur.

Kullanıcı teşekkür etti: focke-wulf

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2017, 04:01:43 ÖS »
İnsanın sevdikleri yanında olmayinca yaşam çekilmiyor. Kondomsuz sex... Büyük bir beceri zannedip 3 yıl korunmadım. Zıbam virüs ile suan vucudumu paylaşıyorum. Beraber yaşıyoruz ama bir farkla bu vücut benim! o sonradan geldi ;) Moralini hiç bozma 3 yıldır bin şükür yaşamdayım. İlaçlar artık en yakın dostun. Onlar varsa sende varsın. Sıkma tatlı canını :)

poseidon83

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2017, 04:30:13 ÖS »
Tesekkurler :) Inanin cok daha iyi hissediyorum su anda, ustelik sadece 3. gundeyim. Turkiye'de hangi sehirler kaliteli bakim ve ilaca ulasma konusunda en avantajli sehirler acaba? Mesela Istanbul'da tavsiye edebileceginiz bir hastane ya da doktor var mi?

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2017, 04:51:19 ÖS »
Tesekkurler :) Inanin cok daha iyi hissediyorum su anda, ustelik sadece 3. gundeyim. Turkiye'de hangi sehirler kaliteli bakim ve ilaca ulasma konusunda en avantajli sehirler acaba? Mesela Istanbul'da tavsiye edebileceginiz bir hastane ya da doktor var mi?
İstanbul-Ankara-Kocaeli-İzmir-Antalya-Mersin buradaki hastanelerdeki doktorlar daha bilgili çünkü vaka sayısı daha çok ve önyargılı değiller.İstanbul da çok tedavi gören var onlar seni bilgilendirebilir.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2017, 05:53:24 ÖS »
ben istanbul cerrahpaşa ya gidiyorum  doktorum birgül hanım  memmunum  bakırkoy sadi konuk var oraya da gideebilirsin  hayat ve  özlem hanım var orda tavsiye edecegim