Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ekonomik durumun kötü gidişatı ve ilaç edinememe riski?  (Okunma sayısı 1251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
Ekonomik durumun kötü gidişatı ve ilaç edinememe riski?
« : Nisan 30, 2017, 02:32:09 ÖÖ »
Arkadaşlar başlıktan politik yargılar çıkarmayınız lütfen :)
Ekonomik durumumuzun iyi olmadığı bir gerçek. Sizce bu ilerde ilaç edinme konusunda sorun yaşamamıza sebep olabilir mi? Yıllardır işsizim ve hala iş aramaktayım zaten, en çok kafamı meşgul eden şeylerden biri bu konu. Bununla ilgili hukuki ya da insan hakları konusunda bilgileri olan arkadaşlar bilgilendirme yaparsa çok sevinirim.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2017, 03:10:29 ÖÖ Gönderen: dejavu »

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Ekonomik durumun kötü gidişatı ve ilaç edinememe?
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2017, 02:37:27 ÖÖ »
Bu konu benim de zaman zaman aklıma takılıyor. Ürkütücü bir şey. Ekonomik durum, savaş, ya da hükümetin bundan sonra yarısını siz ödeyin deme ihtimali bile korkunç.

Tüm bunlar bir yana Suriye'deki hiv hastalarında bile sanırım böyle bir sorun yaşanmadı. Ve dünyada Afrikanın ücra köşelerine dahi ilaç yetiştirmeye çalışılırken en azından bizim burda bir nebze daha şanslı olduğumuz söylenebilir diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2017, 02:38:15 ÖÖ Gönderen: Matland »

Kullanıcı teşekkür etti: dejavu

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2017, 02:45:25 ÖÖ »
Bu konu benim de zaman zaman aklıma takılıyor. Ürkütücü bir şey. Ekonomik durum, savaş, ya da hükümetin bundan sonra yarısını siz ödeyin deme ihtimali bile korkunç.

Tüm bunlar bir yana Suriye'deki hiv hastalarında bile sanırım böyle bir sorun yaşanmadı. Ve dünyada Afrikanın ücra köşelerine dahi ilaç yetiştirmeye çalışılırken en azından bizim burda bir nebze daha şanslı olduğumuz söylenebilir diye düşünüyorum.

Savaş ve deprem ihtimalini de düşünüyorum bazen. En kötü ilaç değişimi olur diyorum kendime. Çok ümitsiz olmamak ile beraber ihtimalleri düşünüyorum sizin gibi. Sonra kendimi yatıştırmak için "Yok, sayımız az ve ilaçlar bazı hastalıklara göre çok daha fazla ucuz" diyorum ama içim rahat ediyor mu derseniz etmiyor tabi ki :)

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2017, 02:45:45 ÖÖ »
Demekki çoğumuz aynı şeyleri düşünüyoruz benimde aklıma aynı şeyler çok takılıyor

Kerem33

• Ziyaretçi
Ynt: Ekonomik durumun kötü gidişatı ve ilaç edinememe riski?
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2017, 08:14:56 ÖÖ »
Kötü şeyler düşünüp söyleyip çağirmayin.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2017, 08:44:43 ÖÖ »
Daha önce de konuşuldu bu konular. Şu anda dünyadaki çoğu pozitiften şanslıyız. Şükretmemiz lazım. Boşuna endişe korku duymak sadece bizi mutsuz eder. Allah devletimize zeval vermesin.

Okaliptüs80

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2017, 09:32:25 ÖÖ »
Maalesef bende aynı seyi düsündüm , zaman zamanda düsünüyorum.
Ama zannetmiyorum.
Sadece bir süre sonra bir yüzde rakam ödeyecegiz gibi bir his var içimde..
Ona da sızlanmak yerine temin ederiz yapacak bir sey yok
İçinde bulunundugumuz sürec eskilerin keşkesiydi , şükretmek gerek

O.S

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2017, 10:41:16 ÖÖ »
Arkadaslar endişeleriniz biraz yersiz buluyorum çünkü hastalığın kontrol altına alınabilmesinin tek yolu şu an tedavi edilmesi.. Eğer tedavi edilmemize rağmen bulaştırıcılığımız devam etseydi ozamn söyledikleriniz olabilirdi.. ama su an türkiyede bu hastalık tedaviyle bile çok hızlı ilerliyor.. kaldı ki tedavi devlet tarafından karşılanmadığı bir durumda bir insanın ortalama 10 yıl yaşadığını varsayarsak kaç kişiye bulastirabilecegini  devlette hesaplıyodur. . 😊

Meksen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2017, 01:20:34 ÖS »
benimde çok aklıma takılıyor bu durum gerçekten korkunç.

Kullanıcı teşekkür etti: fitt

bodypoz

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2017, 07:06:56 ÖS »
Arkadaslar artik devletimizin kanser  ilaclarinida ucretsiz karsilacagi seklinde bir yazi okumustum. Demek ki saglik icin yeterli butcesi var devletimizin. Bence bosa kaygi duyuyorsunuz. Benimde aklima geliyor tabii bazen ama. Bence devletimizin ekonomik acidan durumu gayet iyi. He bizde para yok o ayri tabii:))

Belirsiz pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2017, 08:18:33 ÖS »
Arkadaslar bu gibi durum olusursa devlet brezilya gibi yapip ilaclari kendisi lisans haklarini cigneyerek yapabilir  bu maliyeti 60 tl ye ceker evet brezilyada durum bu ancak hiv arastirmalari gereken parayi bulamaz ancak benim dusuncem devletimiz yayilma olayini durdurmak icin test yaptirmayi zorunlu ve gizlilik esasinca yapip farkindaligi arttirip durdurabilir. Yayilma durunca masraflarda durur. Ancak ilac sirketleri bunuda
 istemez.

Belirsiz pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2017, 12:48:58 ÖS »
Arkadaslar bugun izledigim habere gore devletimiz saglik bakanliginca verilen karar ile sosyal guvencesi olmayan kronik rahatsizliga sahip insanlara bankaya acacaklari hesaplara 1000 tl gibi bir odeme yaparak yardimci olmaya calisacak ilk etapta verem ve hiv hastalari olacak a haber 1mayis 2017  saat 12:45

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2017, 03:00:32 ÖS »
Gss var zaten.. Onunla ücretsiz alabiliyoruz ilaçlarımızı... Gss mi kalkacak ki böyle bir yardım yapılacak?

overtherainbow

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 01, 2017, 03:19:25 ÖS »
Doktorumun soyledigi bir sey asil benim kafami mesgul eden. Cok fazla sayida genc insan gelmeye basladigini (17-18 yas ) sayinin bu kadar artmasiyla sigorta kurumunun HIV tedavi ilaclarini artik tamamen karsilayamayacagi korkusnu yasadiklarini soyledi. Asil onemli olan ilacin ithalatindan cok aylik ortalama 2500 Tl lik ilac masrfaini sigortasiz karsilayamayacak pek cok Hiv tasiyicisiyiz...Umarim korkulan olmaz.
🐾

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 01, 2017, 04:40:47 ÖS »
1000 tl yardim parasi denilen sey hastaya ilac vermeyelim kendisi alsin demek degil. özellikle verem ve kanser hastalari icin bez,mama, oksijen tüpü vs ekstra sgk nin karsilamadigi masraflar için. lutfen iyi okuyalim arastiralim korku yaratmayalim. zaten zor bir hayatimiz var daha da zorlastirmayalim gereksiz kaygılarla

Kullanıcı teşekkür etti: mazhar