Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tanı koyuldu pozitif  (Okunma sayısı 2241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
Yeni tanı koyuldu pozitif
« : Nisan 06, 2017, 06:42:55 ÖS »
slm arkadaşlar hiv pozitif tanı koyuldu ve stribild ilaç kullanmaya başladım dünya başıma yıkıldı psikolojim çöktü  37 yaşındayım evliyim bir çocugum var  check up yaptırmıştık orada cıktı sonuç eşimde çıkmadı ama 3 ay sonra tekrar test yapılacak onada tekrar  cerrahpaşa tıp fakultesi enfeksiyon bolumune gidiyorum teslerin cogu cıktı ama bazı testler çıkmadı  1ay surer dedıler  cd4 den viral yukten bahsedılmış ama benım testlerde ben boyle bır sey gormedım hiç bilgim yok henuz  lutfen bılenler bana yardımcı olurmusunuz  ne yapacagımı bilemıyorum

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
Ynt: Yeni tanı koyuldu pozitif
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2017, 07:20:33 ÖS »
selam  arkadaşım,öncelikle  hiv  virüsü  ile keşke  tanışmamış olsaydın,ama  başa  gelen  çekiliyor

etkşn ve  güzel  tedavimiz  var,  öncelikle  western  blot  doğrulama  kağıdın çıktıktan sonra  sana en  yakın  eğitim  ve araştırma  hastanesine  giderek  enfeksiyon  bölümünden  doktorunu  şeçerek kendi adına  dosyanı açtıracaksın, doktorunun sana  birebir sordugu  tüm sorulara  açık  şekilde  cevap  vermelisin ki,  tanı tesshiş ve tedavinde  sorunlar  çıkmasın .

sonra ilk başta  biraz mesakkatli  bir tahliller  ölçümler  silsilesine  gireceksin  ve  raporun  çıkacak  rapor  çıkmadan  ilaçlarımızı  ücretsiz reçete  ettiremiyoruz. rapor  çıktıktan sonra  kimi doktor  direnç testini beklerken , kimisi  beklemeden  direk  ilaç  başlatabiliyor.

bu arada  ölçümler  çıktıktan sonra  hiv viral yükün, bağışıklık  sisteminin işleyişi  gibi  birçok  sonuçlara  doktorun  yaptırdıgı  tahlillerle  ulaşmış  olacak

sana  verdiği  ilaçları günü  gününe aksatmadan  ve  eksiksiz  kullandığın sürece  sağlıklı  kalacaksın, bir süre sonra  hiv  rna  kanındaki hiv  virüsleri  ilaç  sayesinde  baskılanarak  sana zarar  vermeyecek seviyeye  gelecek  ama  ilaçlarını kesnlikle ama  kesnlikle  aksatmayacaksın

bir  süre yeni  tanı  olduğun için  maksimum  1 seneye  kadar  kabullenme üzüntü depresyon safhasına  girme durumunda  olacak  , kimi zaman  ağlayacak , kimi zaman  üzülecek , kimi zaman  kimseyle  görüşmek  istemeyeceksin, dooğal  olarak  cinselliktende  bir süre  soğuyacaksın  ama  sadece  bir süre  ....

sonra  hayat eski düzenine  girmeye  başlayacak .... zaman  hızla  akıp gececek  eski sağlığına  ilaçların sayesinde  kavusacaksın, sevdiklerine ailene daha cok zaman ayıracaksın

KISACASI
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: kamikaze

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2017, 07:26:57 ÖS »
HİV RNA  = KANDAKİ HİV  VİRÜS SAYISI ilaç aldıgımız  sürece  bu  virüsü  kanda  baskılıyoruz  tedavide  ki ana  amacımız

hiv  rna  viral  yükümüzün negatif  gelmesi

cd4 = cd4   bağışıklık  sistemimizde  bizi  hastalıklardan  koruyan  hücrelere  verilen addır .Bu sayı  normal insanlarda 500 -1500 arasıdır.

HİV  Virüsü  bu  hücreleri  yok ederek  bizim  en basit  bir hastalıkta  rahatsızlanmamız  için  çabalar, ilaçla hiv  virüsünü baskıladığımız sürece  cd4 sayımız  normal degerlerinde  kalır  ve bizlerde  grip nezle  soğuk algınlığı  gibi  hastalıkları geçirdigimiz zaman  savasarak  bu  mikroplarla  savasmamızı saglar

cd8 = yine  bağışıklık  için  koruyucu  kan  hücreleri

ilk  başlarda  bu  oranlar  düşük  çıkar, tedaviye  uydugun zaman 

hiv  rna  negatif  gelecek  cd4 oranın artacak  cd4/cd8 oranında  1 üzerine  çıktıgı zaman  tedavin mükemmel gidiyor demektir.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2017, 07:28:19 ÖS »
inş dostum inan yazını okurken bile aglıyorum  ya eşimde de çıkarsa çok korkuyorum gittigim hastane doğru yermi bilmıyorum internetten araştırdım ve cerrahpaşa tıp fakultesıne gitmeye karar verdim enfeksiyon bolumunu prof özel muayenesine gitsemmı dıye dusunuyorum ama bir fark edermı  orda gerektıgı kadar ılgılenırlermı bılemıyorum ve çok korkuyorum ilacı akşamları yemekle beraber alıyrum  5  10  dakıkalık sapmalar sorun olmaz degılmı  cevap verdıgın ıçın cok tesekkur ederım ınan  birisiyle konusmaya cok ıhtıyacım var hiç bir bilgim yok bu konuda

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2017, 07:30:26 ÖS »
ayrıca  , koruma  amaçlı

hepatit a

hepatit b

zatürre

tetanoz

mevsimine göre  grip

ve  verem savas  dispanserine  giderek  verem  için  ppd  testi  yaptırman  ve tüm  bu  hastalıklara  karşı  daha  önceden   bağışıklanmamız  gerekiyor

doktorunla  tedaviye  başlayacagın an  kendine  özgü  cd4 sayın  500 ve üzerine  çıktıgı zaman  bir aşı takvimi  oluşturarak  bu aşılarıda  olmalısın.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2017, 07:32:09 ÖS »
ben testlerde  hiv  rna   ve   cd4 diye bir şey goremedim  beklediğimiz testler onlarmı acaba yada  test sonuclarında farklı bır adımı var

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2017, 07:35:13 ÖS »
sana  ağlama  üzülme  diyemem  ilk  başlarda  hepimiz  ağladık, hepimiz  üzüldük, senin  şuanda  yaşadığın  birçok şeyi  yaşadık, kendine zaman  tanı  ve inan  bana  zamanla her geçen  gün  herşey daha  güzel  olacak.

hiv pozitif  olmak  artık  dünyanın sonu değil, saglıgına  eskisinden  daha  çok  dikkat  edeceksin,  ve sen  bir  baba ,aynı zaman  bir  eşsin, ailen  için  güçlü olmalısın, bu elbette ki ağlamayacagın  anlamına  gelmemeli. Burada  bir ailen  daha  var  her zaman  kafana  takılan  her sorununda  burdayız..
BİL ÖNEMSE  KORUN.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2017, 07:40:28 ÖS »
ben testlerde  hiv  rna   ve   cd4 diye bir şey goremedim  beklediğimiz testler onlarmı acaba yada  test sonuclarında farklı bır adımı var

HİV rna  hemen  çıkan  bir test  değil, çıkması  10-15 günü  bulabiliyor.

cd4 oranını  ise  genelde  bizler  hesaplıyoruz

hemoğram  testlerinde 

LYM#

LYM%   BU  İKİ  ORANIN ÇARPIMI  CD4 SONUCUNU  VERİR  MESELA  BENİM  #LYM 2,34  LYM%40,83   BU İKİSİNİ ÇARPIMI 955  yani  en  son cd4 sayım  955
BİL ÖNEMSE  KORUN.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2017, 07:43:23 ÖS »
BURDAKİ TESTLERMİ BELIRLIYOR

Hemogram
W BC 4,8 10³ mm3
RBC 4,8 10^6 mm3
HGB 14,2 g/dl
HCT 42,2 %
MCV 88,3 fl
MCH 29,7 pg
MCHC 33,6 g/dl
RDW 13,3 %
PLT 179 10³ mm3
MPV 8,4 fl
PCT 0,2 %
PDW 16,5 %
NEUT 2,7 10³ mm3
LYMPH 1,4 10³ mm3
MONO 0,6 10³ mm3
EOS 0 10³ mm3
BASO 0 10³ mm3
NEUT % 56,3 %
LYMPH % 29,4 %
MONO % 13,2 %
EOS % 0,7 %
BASO % 0,4 %

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Nisan 06, 2017, 07:48:46 ÖS »
tahminen  cd4 oranın  420 -450 arası  birşey  çok  kötü değil, tedavi ile  bu oran gün geçtikçe  yükselir, önemli  olan  hivrna  viral yükü  negatif  tutmamız.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 06, 2017, 07:51:49 ÖS »
çok tesekkurler arkadaslar diğer sonuclarda cıkınca burdan yazarım
 ama kafama takılan diğer soru eşime nasıl bulaşmadı bu hastalık  inş  3 ay sonrada negatif çıkar ümidiyle

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Nisan 06, 2017, 08:42:37 ÖS »
hoşgeldin aramıza ,umarım eşine bulaş olmamıştır.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Batman

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2017, 12:13:44 ÖÖ »
   Bende yeni tanı alanlardanım testlerim hala bitmedi yeri geliyor kan vermekten yoruluyorsun biliyorum. Senin gibi çok bunalımlı zamanlarım oldu fakat sonra ''Pozitif yaşam derneğine'' gittim ve oradaki 1 saatlik görüşmeden sonra psikolojim bayağı bir düzeldi. Kafamdaki birçok soruya yanıt buldum. Kesinlikle gitmeni tavsiye ederim...

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2017, 09:30:18 ÖÖ »
nerede oluyor bu dernek  ücret falan alıyorlarmı  çalışma şekilleri nasıl

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Nisan 07, 2017, 09:32:28 ÖÖ »
Tabiki ücret almıyorlar. İstanbulda. Pozitif yaşam derneği