Mavi-Banner

Gönderen Konu: Çıkmayan direnc testi ve endişelerim.  (Okunma sayısı 274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Meksen

• Katılımcı Üye
  • *
Çıkmayan direnc testi ve endişelerim.
« : Mart 30, 2017, 09:07:37 ÖÖ »
herkese merhaba yeni üye oldum konu nasıl açacagımı bilmedigim için en uygun başlıga yazma kararı aldım.

Ben tanı alır almaz doktorum direnç testi diye bir test yaptırdı 3 ay oldu hala testin sonucunu alamadım. hastaneyi arıyorum 2 hafta sonra arayın daha çıkmadı diyorlar. aşırı derece kilo kaybım var. piskolojik olarak da iyi degilim. bir de ilacın yan etkileri konusunda çok tereddütlüyüm. korkuyorum açıkçası sonuçta yan etkisi olmayan bir ilaç henüz icad edilmedi. bir tarafı toparlarken diger tarafı bozmak gibi. böyle düşününce cok karamsarlaşıyorum. uzun süredir ilaç kullanan arkadaşlar iznenim ve tecrübelerini yazarlarsa belki biraz rahatlarım. teşekkür ederim

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Çıkmayan direnc testi ve endişelerim.
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2017, 04:10:06 ÖS »
Merhaba @Meksen , ilaç kullanıyor musun tam anlayamadım. HIV RNA (viral yük) ve CD4ler ne durumda?
Direnç testi zaten çok geç çıkan ve zahmetli bir test. Ben de direnç testi olmuştum ve sonucunu bilmiyorum bile, sadece doktorum biliyor. Türkiye'de dirençli virüs nerdeyse olmadığı için direnç testinin sonucunu beklemeden tedaviye başlıyor doktorlar.

Karamsarlaşma ayrıca dostum. HIV hepimizde farklı belirtiler gösterebilir. Emin ol tedaviyle birlikte kilo kaybın duracak hatta sağlıklı olacağın için kilo almaya başlayacaksın. Ben kilo aldım mesela  :D

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2017, 04:46:03 ÖS »
@Meksen

Şu anda, ilaç kullanımının faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Eski ilaçlar gibi ağır yan etkiler görülmüyor. START klinik araştırması uzun yıllar boyunca iki grup + i takip etti ve tedaviye hemen başlayan grubun, cd4 ler azalana kadar başlayan gruba göre çok daha sağlıklı olduğu, daha az sağlık sorunu ve ölümle karşılaştığını gösterdi. Bu yüzden bütün tedavi rehberleri güncellendi artık herkese hemen tedavi öneriliyor.

Yani ilacın yan etkilerinden korkma. Hiv'in kendisinden kork. Hiv tedavi edilmez ise çok korkunç, dehşetli bir hastalık. Eskiden tanı alındığında kalan yaşam süresi çok kısaydı. Bugün günümüzde + lerin normal yaşam süresine sahip olması bekleniyor-AMA TEDAVİLERİNİ AKSATMADIKLARI SÜRECE

Yani ilaçlar bir yeri yaparken diğer yeri bozar diye bir düşünce yersiz. İlaç almazsan hiv her yeri bozacak zaten, o kesin.

Direnç testi çıkması gecikebiliyor ben de her gün arıyordum laboratuarı. Cd4 ve rna değerlerin kaç, onların çıkmış olması lazım.

Kullanıcı teşekkür etti: firstday, Batman, Meksen

Meksen

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2017, 06:44:16 ÖS »
@Meksen

Şu anda, ilaç kullanımının faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Eski ilaçlar gibi ağır yan etkiler görülmüyor. START klinik araştırması uzun yıllar boyunca iki grup + i takip etti ve tedaviye hemen başlayan grubun, cd4 ler azalana kadar başlayan gruba göre çok daha sağlıklı olduğu, daha az sağlık sorunu ve ölümle karşılaştığını gösterdi. Bu yüzden bütün tedavi rehberleri güncellendi artık herkese hemen tedavi öneriliyor.

Yani ilacın yan etkilerinden korkma. Hiv'in kendisinden kork. Hiv tedavi edilmez ise çok korkunç, dehşetli bir hastalık. Eskiden tanı alındığında kalan yaşam süresi çok kısaydı. Bugün günümüzde + lerin normal yaşam süresine sahip olması bekleniyor-AMA TEDAVİLERİNİ AKSATMADIKLARI SÜRECE

Yani ilaçlar bir yeri yaparken diğer yeri bozar diye bir düşünce yersiz. İlaç almazsan hiv her yeri bozacak zaten, o kesin.

Direnç testi çıkması gecikebiliyor ben de her gün arıyordum laboratuarı. Cd4 ve rna değerlerin kaç, onların çıkmış olması lazım.

ilaç kullanmıyorum. Bugun tesadüfen ögrendim ki direnç testinin sonucunu beklemeden tedaviye başlanabiliyormuş ! biraz sinirli epey mutluyum. dokor bana 2 reçete verdi ve bu testleri ol sonuçlarını getir tedavine başlayalım demişti. 4 ay boşuna zaman kaybettim. direnç testinin yanında birde doku tipleme testi yapıldı sanırım cd4 rna ile ilgili bakalım pazartesi hemen doktora gidip halledicem teşekkür ederim bu arada