Mavi-Banner

Gönderen Konu: İşlem Sıraları  (Okunma sayısı 465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ankist

• Üye
  • *
İşlem Sıraları
« : Mart 09, 2017, 04:36:44 ÖS »
Herkese merhaba.

Sorum şu: Elisa testi oldum pozitif çıktı. İki haftadan fazladır öylece bekliyorum sıradaki aşama için. Beni bekleyen işlemler ne olduğunu bilmediğim için belirsizlikten dolayı stresim.

Elisa testi sonrasındaki aşamaları yazabilir misiniz? Ayrıntılı açıklamadan ziyade bir nevi işlem isimlerini/başlıklarını öğrenmek istiyorum.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İşlem Sıraları
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2017, 05:12:33 ÖS »
Doğrulama test sonucun geldi mi? Geldiyse doktorun sana ppd testinin yapılmasını istemesi , akciğer filmi Vs. İşlemleri yapması falan gerekiyor. Doktoruna konuşmadın mı?

ankist

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2017, 05:57:16 ÖS »
Doğrulama sonucum çıkmamış. Ayrıca elisa için verdiğim kanla bakılıyor sanırım çünkü doğrulama için ikinci kez kan vermedim.
Doğrulama pozitif çıkarsa PPD yapılacak dediniz. Onun ne olduğuna bakacağım uygun olduğumda. Ciğer filmi dışında ya da genel bildiğimiz sağlık tetkikleri kısmı dışında hangi aşamalar var.

Mesela ben şöyle biliyorum: Elisa, doğrulama, pozitifse virüs yük testi, sonra ilaç için direnç testi. Ama doğrulamadan sonra yine kan mı veriyorum aynı kandan mı bakıyorlar bilmiyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2017, 05:57:20 ÖS »
Pozitif test sonucu aynı kanile başka makinede tekrarlanır. O da pozitifse yeni kan alınır western blot'a doğrulamaya gönderilir (ankara hıfzısıhha'ya)

Wb sonucu iki üç haftada çıkar o da pozitif ise hiv tedavisi veren büyük hastanelerden birinde enfeksiyon uzmanına gidersin. Uzman sana dosya açar, yeni tahliller ister, cd4, hiv rna, genel baştan aşağı tüm tahlillerini ister.tüp tüp yeni kanlar alınır. Direnç testini ister o bir iki yerde yapılıyor oraya götürürsün onun çıkması iki ayı bulur. Bu sırada cd4 lerin çok düşük değilse durumun ağır-tehlikeli-acil değilse beklenir. Beklerken eksik aşılarını, verem için ppd testi-koruyucu tedavi vs bunlar başlanabilir iyi olur.

Direnç testi de çıkınca drun ilaca başlar. 1 kutu yazar. 1 ay aksatmadan içer kontrole gidersin. Tekrar kan alınır ilaç işe yaradı mı diye hiv rna ya bakılır rna ilk değerin %10 veya daha azına inmişse ilaç başarılıdır, ilaç raporu çıkarılır 3 aylık yazılır, 3 ayda bir kontrollere gidersin hem ilacın yazılır hem tahlillerin yenilenir sıkıntı var mı diye.
« Son Düzenleme: Mart 09, 2017, 05:58:58 ÖS Gönderen: Mavera »

ankist

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2017, 08:09:20 ÖS »
@Mavera Cevabın için teşekkür ederim. Tüm soru işaretlerimi giderdi.