Mavi-Banner

Gönderen Konu: İlaç değişimi, kilo kaybı...  (Okunma sayısı 738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahkum2017

• Üye
  • *
İlaç değişimi, kilo kaybı...
« : Şubat 25, 2017, 10:34:04 ÖS »
Arkadaşlar, merhaba. Biliyorum, sık-sık konu açıb sizi de yoruyorum. Bunun için özür dilerim. Belki biraz uzun olacak ama size her şeyi anlatmak istiyorum.

2015 şubat ayında tanı aldım, 2016 mayis ayında tedaviye başladım. Her şey iyi gidiyordu. Cd4 323-den 616-a çıktı. Viral yüküm cihazlar çalışmadığından dolayı hiç bakılmamıştı. 3 Aralık 2016-da dedemi kaybettim. Üç gün memleketin soğuk havası, ilaçları düzensiz kullanma zorunda kaldım. Zaten varlığına alıştığım bir insanı kaybetmenin stresini de hala atabilmiş değilim. Bundan sonra grip oldum. Vitaminler, serumlar, antibiotikler ve s. Ocak ayında doktoruma gittim ve ishal, hafif ateş, hallüsünasyon, saç dökülmesi, uykusuzluk gibi şikayetlerimin olduğunu söyledim. O da bana Atripla diye tek tablet ilaç verdi. Ve bu yarın bir aylık Atripla bitiyor. Atriplaya başlamazdan önce Viral yüküme de bakıldı ve 150-nin altında olduğunu dedi doktorum. Cd4 616, viral yük 150. Bence iyi sonuç. Ama bu atriplaya başladığımdan beri korkunç rüyalarım, hallüsünasyonlarım bitse de aşırı kilo kaybettim. USM, kan, idrar ve diğer testler yaptırtım. Akciğer, karaciğer, kan, bağırsak, mide, midealtı, dalak, öd ve diğer iç orqanlar hepsi iyi çıktı. Mantar yok, kurd yok. Böbrekde az miktar kristallar  var ve hafif soğuk almışım. Tüm rahatsızlıklarımın sinir sisteminden olduğu söylendi. Mide ve karın sancıları saç dökülmeleri hepsi yaşadığım stresin sonucuymuş. Şimdi kafama takılan üç şey var. Terliyorum, lemfler hafif büyüdü bir de aşırı kilo kaybettim. Bunlar da mı sinir sisteminden? Ama bunlar AİDS belirtilerinde de var. Önceki ilaçda bu sorunlarım yoktu. Atriplaya başladıktan sonra bu sorunlar ortaya çıktı. Pazartesi doktoruma gidicem. Kana yine bakılacak. Değerleri merak ediyorum. Memleketden bal da söyledim yarın geliyor. Sinirler için sakinleşdirici ilaçlar da kullanıyorum. Fakat hiç iyi değilim. Aralık ayından beri her gün bir sorun çıkıyor ortaya. Daha önceler de dediğim gibi buranın doktorlarına güvenmiyorum zaten. Yaza kadar ölmessem TÜrkiyeye gelip gereken testleri yaptırcam. Fakat o zamana kadar ne yapacağımı bilmiyorum. Kefir önermişti arkadaşlar. Burda ne kadar aradımsa bulamadım. Böyle... Rahatsız ettiyim için kusura bakmayın. Eğer bir tavsiyeniz öneriniz varsa lütfen esirgemeyin.

P.S. Yazı ve dil hataları için çok özür dilerim. Azerbaycandan yazıyorum. Türkçeye aşina olduğum kadar yazmaya ve konuşmaya çalışıyorum.

Önceden teşekkürler...

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İlaç değişimi, kilo kaybı...
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2017, 10:46:01 ÖS »
Şimdi kullandığın ilacı türkiyede kullanan var mı bilmiyorum. Ben duymadım. Ancak atriplanın olumsuz etkilerinin olduğu biliniyor. Türkiyede testlerini yaptırmak derken neyi yaptıracaksın? bence orda olmayan ve burda olan şey ne onu bir kesin netleştir. Burdaki doktorlar muhtemelen senin ilacın üzerinden çok da sağlıklı yorum yapamazlar. Çünkü takip ettikleri hastalar bir kaç istisna ya vardır ya yoktur bu ilacı kullanmıyorlar. Paldır küldür buraya gelip paranı boşa harcama derim. Ne istediğini kesin netleştir. Sonuçların orda da yorumlanır. Burda da farklı birşey yapmıyorlar.  Ama güven meselesi önemli tabi. Buraya geldiğinde de şunu aklında bulundur. hiv hastaları ezici bir çoğunlukla üniversite hastanelerinde tedavi ediliyorlar. Yabancı uyruklu kişilerin prosedürü nasıldır onu iyi araştır. Ayrıca geldiğinde en az 15 gün burda kalman gerekecek. Çünkü sonuçların çıkması için beklemek zorundasın. Bunları düşünüp iyi planlayıp gel derim ben.

Kullanıcı teşekkür etti: Mahkum2017

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2017, 10:54:50 ÖS »
Orada özel hastanelerin birinde HİV rna ve CD4 testi yaptırmak istiyorum. SOnra o sonuçlarla enfeksiyon doktoruna gidip danışmayı düşünüyorum. Buradaki sonuçlardan kullandığım ilaçlardan bahsedeceğim. Çünük burada Efavirenz, Tenofavir, Atripladan başka ilaç yok. Mesala burada ismini gördüğüm Hivent Tivicay Striblid ve başka ilaçlar yok. Doktora sordum onların hiç biri gelmedi dedi. Ben de gerekirse üç aydan bir Türkiyeden parayla alır ve burada onlarla hayatımı sürdürürüm. Kİ bundan sonra artık sadece bunun için çalışmam gerekiyor bunun baya pahalı olacağını biliyorum. Burada olmayıp orada olan çok şey var. Son teknoloji var ve dolaysıyla test sonuçları daha güvenli, ilaç çeşitleri var, doktorları buradakindan daha iyi ve s. Bu yüzden oraya gelmeyi düşünüyorum. Hiç değilse başka hastalıklar için testlerden geçer, aşılar yaptırırım. Çünkü burada hiç bir aşı olmadım. Ne grip ne verem ne hepatit ne de başkası...

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2017, 11:05:40 ÖS »
hangi özel hastane yardımcı olabilir bilmiyorum. Bu tedaviyi her özel hastanede yaptıramazsın. @drpositivee özel hastanede tedavi görüyordu. Belki yardımcı olabilir. Pcr testini yapabilecekler mi bilemiyorum. Gelmeden önce memorial, acıbadem gibi hastanelere telefon et ve bu konuyu konuş. İlaçları türkiyeden alma meselesini iyi düşün. Gerçekten çok pahalı ilaçlar. Maddi durumun çok çok çok iyiyse temin et tabiki ama benim tavsiyem ülkende var olan ilacınla tedaviye devam etmen yönünde olur. Atriplaya uyum sağlayamamış olman uyum sağlayamayacağın manasına gelmez. Bence biraz zaman tanı ilaca. Kullandığın ilaç kötü bir ilaç değil sadece yan etkisi hissedilen bir ilaç. Ama alışınca bence bu sorun hallolur. Hepatit aşılarını burda biz kendimiz satın alıyoruz. Yani sen de orda ayrıca satın alabilirsin. Bence burada tedavini sürdürmen çok radikal bir karar olur gibi geldi bana.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2017, 11:10:59 ÖS »
@Mahkum2017 Merhaba:

Burada ozel hastaneler de sadece test 500 lira.
PCR ye gelince 1.000 den asagi yapmazlar.
Bilgine.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 25, 2017, 11:16:27 ÖS »
Pazartesi burada aşıları yaptırmakla ilgileneceğim. Oraya gelmeden önce gerekli yerlere telefon görüşmesi de yaparım. Tavsiyeleriniz ve bilgileriniz için sonsuz teşekkürler. Minnetdarım! Fakat kafama takılan bir şey var. Ben Tenofavir ve Efavirenze tekrar geridönebilir miyim? Çünkü ben o ilaçları kullandığım zaman korkunç rüyalardan ve hallüsünasyonlardan başka bir sorunum yoktu. Ama şimdi lemf büyümeleri, halsizlik, ağız kuruluğu, kas ağrıları, terlemeler ve s. gibi sorunlarım var. Eğer Efavirenz ve Tenofavire dönmem mümkün olsa düşünmeden dönerim.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2017, 11:21:42 ÖS »
İlaç değişimi yapmak aslına bakarsan çok büyük bir karar. Ve böyle zırt pırt ilaç değişimi yapamazsın. Eski ilacına geri dönme artık bence. İllaki dönmen gerekiyorsa bence direnç testi uygulanmalı. İlaca direnç kazanıp kazanmadığın ortaya çıksın. Direnç kazandıysan dönemezsin zaten. Ve şunu unutma ilaç değiştirmek demek aslında bir seçeneği ortadan kaldırmak demek.

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2017, 11:32:41 ÖS »
Ama dokturum demişti ki, Atripla zaten Efavirenz ve Tenofavirin birleşmiş hali. Yani içleri aynı, sadece Atripla daha düşük doz.  Ben aynı terkibde olduğu için Efavirenz ve Tenofavire geridönebileceğimi düşündüm. Farklı ilaçlar olsaydı aynen sizin gibi düşünürdüm. Zaten şu anki ilaçın üstüne Atripla yazmıyor Tenofavir Disoproxil Fumarate/ Efavirenz/ Emtricitabine yazıyor. Pazartesi doktorumla konuşacağım da. Sizin de görüşlerinizi bilmek istedim.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2017, 11:36:56 ÖS »
Evet direnç gelişmesi o zaman beklenmez pek ama ben yine de temkinli ol derim. Sonuçta dozaj değişimi de önemli olabiliyor. Hiv in en büyük özelliği değişiklik yaptığında eski forma direnç geliştiriyor.

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2017, 11:42:59 ÖS »
O zaman doktorla danışacağım. Bilmem direnç testi yaptırmak mümkün olucak mı? Teknolojiden yoksun bir yer. HİV pozitiflere vatandaşlık da verilmiyor ki, başka bir ülkeye vatandaş olmak için gide bileydim. :( :( :( :( :(

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Şubat 25, 2017, 11:45:52 ÖS »
Azerbaycan gayet zengin bir ülke. Bence cumhurbaşkanı, karısını yardımcı atayacağına biraz halkın sağlığıyla ilgilense iyi olur. Aliyev ailesini görünce Elçibey'in ne kadar kıymetli bir insan olduğunu umarım Azeri halkı bir gün anlar.

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Şubat 25, 2017, 11:58:08 ÖS »
Bu halk onu anlasaydı "Geçibey" derdiler mi? Adama "çoban", "koyunotaran", "geçibey" diyip dalga geçtiler. O da "bir fakir başkan buldunuz, sağdan da vuruyorsunuz, soldan da" dedi. Neyse ya. Yaralarımı açtınız. Çok çirkin bir oyun içindeyiz şu an. Halkı düşünen kim. Tam aksi, ölümüne ferman veriyorlar halkın.

Kilo almak için bir önerileriniz var mı? Sigarayı azaltdım. Bir-iki güne tamamen azaltıp bırakmayı düşünüyorum. Ne yesem daha çabuk kilo alırım ve sağlıklı olur. Eylül ayından bu güne kadar 8 kilo azaldı. Hiç değilse 8 kilo alıp eski halime dönmek istiyorum.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2017, 12:03:07 ÖÖ »
Sadece sağlıklı dengeli ve düzenli beslenmeni öneriyorum. Vücudun ideal kiloya kendiliğinden gelir zaten. Kilo alayım diye sakın aşırı yüklenme kendine. Tahıl da tüketme bence. Bol bol yeşillik sebze yemekleri ve zeytinyağlıları ye. Yoğurt kesin tüket. Ama evde yaptığın yoğurt olsun. Gazlı içeceklerden, suni yiyeceklerden ve şekerden uzak dur.

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2017, 12:07:49 ÖÖ »
Pirinç çok yiyorum aslında. Zeytinyağı bizim buralarda pek kullanılmaz. Kere yağı kullanırız. Et yemekleri makarna ve hamur yemekleri (mantı gibi) yiyorum. Aslında yemeyime dikkat eden biriyim. İştahım da kötü değil. Ama kilo kaybediyorum. Tavsiyelerinizi aklımda tuttum. Riayet edeceğim. Teşekkürler!  :) :-*

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Şubat 26, 2017, 10:00:33 ÖÖ »
İlaç değişimi falan yapılmamış ki. Atripla = tenofovir+efavirenz. Etki olarak farkı yok. Sadece tek tablet. Drun senin gözünü boyamış kandırmış yani bak ilaç değişiyoruz diye. Vücuduna giren maddeler tamamen aynı.

Şimdi tekrar rna ve cd4 ölçüldü mü en son ne zaman ölçüldü? Ona göre karar verilir.

Efavirenze dayanamıyorsan başka hiç ilaç yok mu eski proteaz grubundan mesela kaletra (asla tavsiye etmem normalde yan etkisi çok) norvir prezista falan? Sadece efavirenz temelli tedavi mi var orada?
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2017, 10:02:43 ÖÖ Gönderen: Mavera »