Mavi-Banner

Gönderen Konu: Sanki damgaliyiz  (Okunma sayısı 1475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeyd

• Katılımcı Üye
  • *
Sanki damgaliyiz
« : Şubat 19, 2017, 01:58:36 ÖÖ »
 Şu eczaneler kullandığımız ilaçları gormeseler ne iy olur ve aile doktorlari manevi olmaya gitsen bi dert gitmesen bi dert

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Sanki damgaliyiz
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2017, 09:59:21 ÖÖ »
Bu yüzden sadece bir tek eczaneye güvenmeli tüm işlerimizi ordan halletmeliyiz.

Bu 'damgalanma' sadece hiv pozitiflere özel bir şey değil. Raporlu ilaç kullanan herkesin raporları ve sistemleri aile hekimlerinin ve hastanelerin kullandığı sistemlerde gözüküyor. Sistemde ilaç raporumuzun gözükmemesi ile ilgili sgk ya dilekçe yazan arkadaşlar vardı kapattırmışlardı hatta.
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2017, 10:00:59 ÖÖ Gönderen: Mavera »

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 22, 2017, 11:29:29 ÖÖ »
bEN SGK ya dilekçe yazdım ve direk Ankara ya gönderdim ve devamında 2 hafta sonra sistemde ilaç kayıtlarım kapandı.En azından bir eczacı görür mü derdinden kurtulmuş oldum.

Erendil

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 22, 2017, 11:50:14 ÖÖ »
Nasıl bir dilekçe yazdınız, neyi belirtmek gerekiyor?

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 22, 2017, 12:58:29 ÖS »
                                SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
HİZMET SUNUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK YAZILIMLARI DAİRE BAŞKANLIĞINA
                                                                                                                                      ANKARA

……………………………TC numaramla kullanmış olduğum ilaç bilgilerinin eczane ve hastanelerde medula sisteminde görüntülenmemesini istiyorum.Gereğinin yapılmasını ve eczane ile hastane medula sisteminden ilaç bilgilerinin kapatılmasını talep ediyorum……/...../2017
                                                                                                                    ad/soyad
                                                                                                                     imza

kimlik fotokopini de ekle dilekçeye
göndereceğin adres ise :   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
HİZMET SUNUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK YAZILIMLARI DAİRE BAŞKANLIĞI
Milli Müdafaa Cad. No:24 Bakanlıklar / ANKARA

benim dilekçeden 2 hafta sonra medula sisteminden kapatıldı ilaç kayıtlarım.artık ilaç yazdırma tarihlerini kendi tutuyorum ama eczane sistemlerinde çok şükür kapalı ilaç kayıtlarım.

Kullanıcı teşekkür etti: Erendil

Zeyd

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2017, 03:23:01 ÖS »
Aile hekimi görüyor mu  peki bu ilaclari

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2017, 05:47:41 ÖS »
Aile hekimi görüyor mu  peki bu ilaclari

Normalde sisteminden açıp eski yazılmış ilaçlara bakarsa görebilir. Raporu da aynı şekilde. Bu dilekçe ile kapatılırsa görünmüyor diye biliyorum.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2017, 06:14:49 ÖS »
                                SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
HİZMET SUNUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK YAZILIMLARI DAİRE BAŞKANLIĞINA
                                                                                                                                      ANKARA

……………………………TC numaramla kullanmış olduğum ilaç bilgilerinin eczane ve hastanelerde medula sisteminde görüntülenmemesini istiyorum.Gereğinin yapılmasını ve eczane ile hastane medula sisteminden ilaç bilgilerinin kapatılmasını talep ediyorum……/...../2017
                                                                                                                    ad/soyad
                                                                                                                     imza

kimlik fotokopini de ekle dilekçeye
göndereceğin adres ise :   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
HİZMET SUNUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK YAZILIMLARI DAİRE BAŞKANLIĞI
Milli Müdafaa Cad. No:24 Bakanlıklar / ANKARA

benim dilekçeden 2 hafta sonra medula sisteminden kapatıldı ilaç kayıtlarım.artık ilaç yazdırma tarihlerini kendi tutuyorum ama eczane sistemlerinde çok şükür kapalı ilaç kayıtlarım.
peki bu ilaçları nasıl alacağız hani sistemde görünmüyorsa ilaçları da görmezler. Ben anlamadım birşey detaylı anlatabilir misiniz?.

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2017, 11:46:49 ÖÖ »
Tahminimce eczacılar eski kayıtları yani daha önce alınmış ilaçları göremezler. Ancak aktif olarak yazılmış olan reçeteleri görebilirler.

Yani soğuk algınlığı için acilde antibiyotik yazdılar. Eczaneye gittiğinde sadece yazılmış olan elindeki reçeteyi görüp verebilir. Başka birşey göremezler. Muhtemelen böyle birşey.

Şimdi benimde bir sorum olacak bilgisi olan arkadaşlara; ortopediden randevu aldım gittim muayeneye ve doktor dediki siz zaten takipli bir hasta imişsiniz. Evet dedim bende. Doktor ekranından neleri görebiliyor. Raporumuz olduğunu muhtemelen gördü ki takipli dedi. Acaba rapor iceriginide görebiliyormu.??? Eczacardan ziyade bunları da kapatabilirmiyiz.???

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2017, 04:21:47 ÖS »
Tahminimce eczacılar eski kayıtları yani daha önce alınmış ilaçları göremezler. Ancak aktif olarak yazılmış olan reçeteleri görebilirler.

Yani soğuk algınlığı için acilde antibiyotik yazdılar. Eczaneye gittiğinde sadece yazılmış olan elindeki reçeteyi görüp verebilir. Başka birşey göremezler. Muhtemelen böyle birşey.

Şimdi benimde bir sorum olacak bilgisi olan arkadaşlara; ortopediden randevu aldım gittim muayeneye ve doktor dediki siz zaten takipli bir hasta imişsiniz. Evet dedim bende. Doktor ekranından neleri görebiliyor. Raporumuz olduğunu muhtemelen gördü ki takipli dedi. Acaba rapor iceriginide görebiliyormu.??? Eczacardan ziyade bunları da kapatabilirmiyiz.???

Normalde eczacı da aile hekimi de sistemden daha önce aldığın son 6 aydaki tüm ilaçları-son 1 senede aldığın raporlu ilaçları ve o an aktif olan ilaç raporlarını görebilir.

is

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2017, 08:25:14 ÖS »
Sanırım hepimizin merak ettigi tam da bu. Eczacinin ve aile hekiminin son 1 seneki ilac veya rapor bunu görüntülemesini sistemden kapattirabilirmiyiz? Dilekçe bunu sağlıyor mu ?

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2017, 11:00:19 ÖS »
Görünce ne oluyor ki benim hiç umrumda değil :)

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 24, 2017, 11:11:48 ÖÖ »
sistemde kapatıldıktan sonra eczacıma kontrol ettirdim, hiçbir şey , ilaç kaydı görünmüyor dedi.Sistemde kapatılsa dahi Aile hekimi sağlık raporlarımızı görebilir bakmak isterse ve tedavi olduğumuz hastane kayıtlarımız görebilir.Başka bir hastanede başka bir sağlık sorunundan dolayı tedavi olmak istediğimizde hiv tedavisi olduğumuz görünmez.

Musaz

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 24, 2017, 01:57:56 ÖS »
Anlıyorum gizlilik oldukça hassas konu ancak size sağlık hizmeti veren insanların diğer hastalıklarınızı görebilmesinin bir sebebi var. Doktorun uygulayacağı tedavinin diğer tedavinizi olumsuz etkileme, ilaç etkileşimleri, efor ve haliyle bağışıklık sisteminize olumsuz etkileri vs. bir sürü soruna sebep olabilir. Eczane konusunda bir şey diyemeyeceğim ama çok önemli bir durum olmadıkça hiv harici konularda tedavi gördüğünüz doktorlardan durumunuzu saklamayın bence.

Bu virüsle yaşamak utanılacak bir şey değil. Megafonla herkese ilan edin de demiyorum tabi ama öğrenmesinde mahzur olmayan kişilerden saklamaya çalışmak da manasız.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Nocturnal

simurg

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 24, 2017, 04:10:47 ÖS »
Anlıyorum gizlilik oldukça hassas konu ancak size sağlık hizmeti veren insanların diğer hastalıklarınızı görebilmesinin bir sebebi var. Doktorun uygulayacağı tedavinin diğer tedavinizi olumsuz etkileme, ilaç etkileşimleri, efor ve haliyle bağışıklık sisteminize olumsuz etkileri vs. bir sürü soruna sebep olabilir. Eczane konusunda bir şey diyemeyeceğim ama çok önemli bir durum olmadıkça hiv harici konularda tedavi gördüğünüz doktorlardan durumunuzu saklamayın bence.

Bu virüsle yaşamak utanılacak bir şey değil. Megafonla herkese ilan edin de demiyorum tabi ama öğrenmesinde mahzur olmayan kişilerden saklamaya çalışmak da manasız.

Altına imzamı atıyorum...