Mavi-Banner

Gönderen Konu: HİV-le ilgili sorularım var  (Okunma sayısı 2007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahkum2017

• Üye
  • *
HİV-le ilgili sorularım var
« : Ocak 20, 2017, 10:58:59 ÖS »
Merhaba arkadaşlar! Ben Azerbaycandan yazıyorum size. 2015 yılının Şubat ayında HİV+ olduğumu öğrendim. 2016 yılının Mayis ayında rahatsızlandım. HİV-le mücadele merkezinde kan tahlilleri yapıldı ve bağışlık seviyyesinin 323 olduğu çıktı. Doktorum bana sabahlar içmem için Tenofavir akşamlar içmem için Efavirenz yazdı. Amma bazen unutduğum günler oluyor. İçmeden uyuya kalıyorum bazen ve uyandığımda açkarına içiyorum. Böyle durumlurda günboyu ishal ve sürekli ateşim oluyor. Amma bazen iki-üç gün içmediğimde kendimi daha iyi hissediyorum. İçdiğim günler dizlerim ağrıyor sürekli uyku geliyor ve hiç bir şeye gücüm kalmıyor. Doktorumla görüşdüğümde ilaçlarımı düzenli içmemi öneriyor. İlaçlara başlmamamın üçüncü ayında bağışılık seviyyesi 510 olmuşdu. Bir kaç gün önce tekrar test yaptık çünki çok kötü bir gripe yakalanmıştım. Amma bağışıklık 616 çıktı. Yani grip olduğum halde bile çok düşük değildi. Ben bana yalnış teşhis koyulmasından şübhe ediyorum. Son 20 gündür halsizim, ayaklarım ağrıyor, görme sorunları yaşıyorum, ishal ve akşamlar yükselen küçük ateş gibi problemlerim oluyor. 17-18 ocakta ilaçlarımı içmedim ve çok iyi oldum. İlaçların bana tamamen sorunlar yaratdığını da söyleyemem. Çünki mayis ayında hastalandığımda bu ilaçları kullanıb iyileştim ve kilom arttı. Amma hiç bir zaman kendimi iyi hiss etmedim. Doktorum ise sağlıklı insanlar gibi yaşamanın mümkün olduğunu HİV ilaçlarıyla 20-30 sene yaşamanın bile mümkün olduğunu söylüyor. Ben bir yerim ağrıdığında o kadar umudumu kaybediyorum ki hemen evden kaçıyorum ailemin gözü önünde ölmeyeyim diye. Bazen intihar etmeyi düşünüyorum ama kendi kendime bunun psikolojik bir sorun olduğunu söyleyip duruyorum. İşte böyle. Ne yapacağımı bilmiyorum. Azerbaycanın doktorlarına da pek güvenmiyorum. Çünki başka ülkelerde günde hatta haftada bir ilaç kullanmakla hiv hastalarının normal şartlar altında yaşadığını okudum internetten. Ve o ilaçların hiç bir yan etkileri yokmuş. Amma benim kullandığım ilaçların fazla yan etkileri var. Rüyalarımı karıştırıyorum. Çok kötü psikolojik sorunlarım oluyor. Ama doktorum hiç bir zaman virus sayısını test ettirmedi. Rna cd4 testleri olmadı. Hepatit Verem ve başka bir çok hastalıklar için muayineden geçdim hiç bir sorun olmadığını söylediler. Ama kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Bana ne gibi önerileriniz var?

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: HİV-le ilgili sorularım var
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2017, 11:11:31 ÖS »
Merhaba arkadaşlar! Ben Azerbaycandan yazıyorum size. 2015 yılının Şubat ayında HİV+ olduğumu öğrendim. 2016 yılının Mayis ayında rahatsızlandım. HİV-le mücadele merkezinde kan tahlilleri yapıldı ve bağışlık seviyyesinin 323 olduğu çıktı. Doktorum bana sabahlar içmem için Tenofavir akşamlar içmem için Efavirenz yazdı. Amma bazen unutduğum günler oluyor. İçmeden uyuya kalıyorum bazen ve uyandığımda açkarına içiyorum. Böyle durumlurda günboyu ishal ve sürekli ateşim oluyor. Amma bazen iki-üç gün içmediğimde kendimi daha iyi hissediyorum. İçdiğim günler dizlerim ağrıyor sürekli uyku geliyor ve hiç bir şeye gücüm kalmıyor. Doktorumla görüşdüğümde ilaçlarımı düzenli içmemi öneriyor. İlaçlara başlmamamın üçüncü ayında bağışılık seviyyesi 510 olmuşdu. Bir kaç gün önce tekrar test yaptık çünki çok kötü bir gripe yakalanmıştım. Amma bağışıklık 616 çıktı. Yani grip olduğum halde bile çok düşük değildi. Ben bana yalnış teşhis koyulmasından şübhe ediyorum. Son 20 gündür halsizim, ayaklarım ağrıyor, görme sorunları yaşıyorum, ishal ve akşamlar yükselen küçük ateş gibi problemlerim oluyor. 17-18 ocakta ilaçlarımı içmedim ve çok iyi oldum. İlaçların bana tamamen sorunlar yaratdığını da söyleyemem. Çünki mayis ayında hastalandığımda bu ilaçları kullanıb iyileştim ve kilom arttı. Amma hiç bir zaman kendimi iyi hiss etmedim. Doktorum ise sağlıklı insanlar gibi yaşamanın mümkün olduğunu HİV ilaçlarıyla 20-30 sene yaşamanın bile mümkün olduğunu söylüyor. Ben bir yerim ağrıdığında o kadar umudumu kaybediyorum ki hemen evden kaçıyorum ailemin gözü önünde ölmeyeyim diye. Bazen intihar etmeyi düşünüyorum ama kendi kendime bunun psikolojik bir sorun olduğunu söyleyip duruyorum. İşte böyle. Ne yapacağımı bilmiyorum. Azerbaycanın doktorlarına da pek güvenmiyorum. Çünki başka ülkelerde günde hatta haftada bir ilaç kullanmakla hiv hastalarının normal şartlar altında yaşadığını okudum internetten. Ve o ilaçların hiç bir yan etkileri yokmuş. Amma benim kullandığım ilaçların fazla yan etkileri var. Rüyalarımı karıştırıyorum. Çok kötü psikolojik sorunlarım oluyor. Ama doktorum hiç bir zaman virus sayısını test ettirmedi. Rna cd4 testleri olmadı. Hepatit Verem ve başka bir çok hastalıklar için muayineden geçdim hiç bir sorun olmadığını söylediler. Ama kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Bana ne gibi önerileriniz var?
Merhaba
Azerbaycanda nasıl bir sistem uyguluyorlar bilmiyorum ama ben dünya sağlık örgütü prosedürleri dışına çıkacaklarını da düşünmüyorum. Azerbaycan sonuçta zengin bir ülke ve tanı koymada eski bir yöntem tercih etmezler bence. Sonuçta bir afrika ülkesi değil. Sana yanlış tanı koyma ihtimali var mı bilmiyorum ama bana bu olasılık yokmuş gibi geliyor. Western Blot testi uygulandıysa sorun yoktur. Belli ki tedavini bir şekilde reddediyorsun. Hiv hergün ilaç kullanmayı gerektiren bir tedavi. Bir süre kullanıp ara veremezsin. Yan etkileri kaldıramıyorsan ilaç değişimi isteyebilirsin. Ama tedavini bırakamazsın. Aksi takdirde telafisi zor sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsın. Ordaki Doktorlara güvenmiyorsan en azından test aşamaları için Türkiyede takip yaptırabilirsin. Yabancı uyruklu insanlara nasıl bir yöntem uyguluyorlar bilmiyorum ama zorlu bir süreç olabilir. maddi durumun yerindeyse türkiyede kaliteli bir sağlık hizmeti alabilirsin diye düşünüyorum. Bizim ülkemizde son versiyon ilaçlar mevcut fakat ücretleri pahalı. Dediğim gibi iş parada bitiyor. Paran varsa mükemmel bir sağlık hizmetini türkiyede alabilirsin. Ama Azerbaycan içindeki seçenekleri ben şahsen bilmiyorum.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2017, 11:24:12 ÖS »

Selam, @Mahkum2017

Hangi testlerle tanı kondu. Bir doğrulama testi (Western Blot) yapıldı mı ? Kesin doğrulama olmadan ilaç tedavisine başlatmazlar diye düşünüyorum.

İlacını bir gün dahi aksatma.. Hiv ilaçları her gün aksatmadan alınmalı. Öbür türlü dirence davetiye cıkarırsın sonra başa çıkamazsın. En önemli tavsiyem bu. İlacı almamak veya haleti ruhiyene göre almak çok ama çok zararlı. Mevcut ilacın kesinlikle sende yan etki yaptığını düşünüyorsan, ilacını kesmeden doktorunla paylaş, yapılıyorsa ilaç değişikliğine gidilsin. Ayrıca Cd4 artmış azalmış bu önemli değil. Önemli olan virüs yükün. HIV RNA testlerin, CD4 yapılmadıysa bağışıklık xxx çıktı dediğin hangi kriter ? HIV, mutlaka HIV RNA ile virüs yükü gözlemlenerek takip edilir zaman da zaman da CD4 e bakılır ama gidişatı belirleyen gösterge virüs yüküdür.

Ama unutma, tekrar ediyorum, ilacı 2 3 gün içmeyip duruma göre içme çok vahim bir duruma sürükler seni.. Çok gelişmiş bir ülkede olmadığından, Azerbeycan'da kaç çeşit opsiyon ilacın var onu bilmiyorum. Ama direnç geliştirirsen, alternatifsiz kalırsın. Sakın !..

Şu anda dünyada en ileri gelinmiş nokta, günlük tek tablet rejimi.. (Bazen çok lu ilaçlar hastaya göre daha uygun. Tek tablet en iyisi demiyorum. Sadece son gelinen nokta ) Sonrasında 1 ya da 2 haftalık enjeksiyonlar çıkacak ama daha değil. Onların daha FDA onayları var. Uluslararası pazarlanması ülkelerde ruhsatlanması en az 3-4 yıl sürer.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2017, 12:13:21 ÖÖ Gönderen: OREGON »

Kullanıcı teşekkür etti: Mahkum2017

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2017, 12:26:27 ÖÖ »
İlk önce Eliza testi yapıldı. Sonra merkezde benden kan alıp bir küçük cihaza koydular ve cihaz pozitif gösterdi. Bu testin adını bilmiyorum. Ondan sonra bir yıl boyunca merkeze gitmedim. Rahatsızlandığımda bağışıklık seviyyesini test edib 350-den az olduğunu görünce ilaçlar verdiler. Benim kullandığım ilaçlar Türkiyede kullanılan ilaçlarla aynımı? Tenofavir (sabah) ve Efavirenz (akşam) kullanıyorum.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2017, 01:19:56 ÖÖ »
Muhtemelen 350 dedigin CD4 sayısı olabilir mi ? HIV RNA bakılmadı mı hiç ?

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2017, 01:04:43 ÖS »
Belki de baktılar ama beni bilgilendirmediler. Üç ayda bir gidiyorum ilaçlarımı alıyorum ve kan alıyorlar sonra arayıp soruyorum bağışıklık seviyyesini. Evet CD4 350.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2017, 04:02:13 ÖS »
Türkiyede de truvada+stocrin kullananlar var evet

Stocrin yani efavirenz'i gece yatarken aç karnına almalısın böylece yan etkisi az olur

İLAÇLARINI ASLA AKSATMAMALISIN!
İlaçları aksatırsan unutursan hiv direnç geliştirebilir! Bu olduğu zaman artık ilaçlar işe yaramaz!

Tedaviye başlamış kişilerde cd4 ten daha çok hiv rna önemlidir.
Hiv rna sonucun ne?
Tedaviyle negatife düştün mü?
Tedavinin işe yaradığını gösteren tek ve en önemli şey rna sonucun.
2 yıldır pozitif olup hala rna sonucunu bilmemen çok garip. Druna sormalısın.

Uygun tedavi ile 20-30 sene yaşanmaz
NORMAL yaşanabilir!!!
Tabi İLAÇLARI İÇMEYİ UNUTMAZSAN!!!

Kullanıcı teşekkür etti: kbrslm, Jan, Mahkum2017

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2017, 06:10:45 ÖS »

Stocrin yani efavirenz'i gece yatarken aç karnına almalısın böylece yan etkisi az olur

İlaçları aksatırsan unutursan hiv direnç geliştirebilir! Bu olduğu zaman artık ilaçlar işe yaramaz!

Hiv rna sonucun ne?

NORMAL yaşanabilir!!!
@Mavera
@Matland
@OREGON
@Theodor

Helal olsun size ya herkeze hem dr. Hem psikolog gibisiniz.
Allah yoklugunuzu göstermesin.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2017, 06:12:07 ÖS Gönderen: samurai »

Mahkum2017

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2017, 08:48:16 ÖS »

Hiv rna sonucun ne?

NORMAL yaşanabilir!!!

Bana böyle bir bilgi vermediler henüz. Sadece bağışıklık seviyesini söylüyorlar test sonuçlarında. Doktorum ilaçların işe yaradığını söyledi. Artık 8 aydır kullanıyorum ve iki kere test yapıldı. Birinde bağışıklık 510 son testde 616 çıktı. Başka bir bilgi vermediler bana. HİV Rna-nın ne olduğunu bilmiyorum. Bir de uygun tedavi ile 20-30 sene yaşanmaz normal yaşanabilir dedikde neyi kasd ediyorsunuz? yani normal insan ömrü gibi 70 yaşa kadar falan yaşamak mümkünmü?

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2017, 08:58:33 ÖS »
70 yıl yaşamak mümkün mü kimse bilmiyor. Neden? Çünkü hiv in tarihi o kadar eski değil. Art tedavisinin başlangıç tarihi ise 1996

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2017, 09:50:30 ÖS »

Bana böyle bir bilgi vermediler henüz. Sadece bağışıklık seviyesini söylüyorlar test sonuçlarında. Doktorum ilaçların işe yaradığını söyledi. Artık 8 aydır kullanıyorum ve iki kere test yapıldı. Birinde bağışıklık 510 son testde 616 çıktı. Başka bir bilgi vermediler bana. HİV Rna-nın ne olduğunu bilmiyorum. Bir de uygun tedavi ile 20-30 sene yaşanmaz normal yaşanabilir dedikde neyi kasd ediyorsunuz? yani normal insan ömrü gibi 70 yaşa kadar falan yaşamak mümkünmü?
[/quote]

Yapılan araştırmalarda,

20 yaşındaki HIV negatif yaşam süresi, 1996-97 yıllarında 63 yıl olarak tahmin edilmiş. 2011'e kadar bu 65 yıl olarak öngörülmüş, yani 85'ine kadar.

20 yaşındaki HIV pozitif erkek bireylerde yaşam süresi 1996-2007 yıllarında 37 yıl hesaplanmış. 2008-2011 yıllarında ise bu rakam 51 yıla çıkmış. Kadınlarda da bu rakam 49 yıl.

Yani bu hesaba göre, 2011'deki bilimsel imkanlara göre bile 20 yaşındaki bir erkek birey 71'e kadar yaşam süresi öngörülmüş.

Allah'tan başka ölümü kimse bilemez ve faktörleri hiçbirimiz öngöremeyiz, ama başka faktör olmadıkça, günümüz itibariyle ART tedavisindeki ve kendine ihtimam gösteren pozitif bir birey için, HIV negatif bireyin ömrüne yakın yaşam süresi öngörülüyor.

O yüzden hesap yapmayı şimdiden bırak. :)
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2017, 02:58:12 ÖS Gönderen: OREGON »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2017, 09:09:20 ÖÖ »

Hiv rna sonucun ne?

NORMAL yaşanabilir!!!

Evet bilim adamları böyle söylüyor.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Ocak 22, 2017, 12:10:15 ÖS »

Hiv rna sonucun ne?

NORMAL yaşanabilir!!!

Evet bilim adamları böyle söylüyor.
Bilim adamlarının sözüne ekleyecek bir şeyim yok,aynen katılıyorum.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 23, 2017, 01:20:17 ÖÖ »
Yazdıklarından anladığım kadarıyla hiv konusunda bir pozitif olarak yeterli bilgiye sahip değilsin. 20  25 sene yaşarsın gibi birşey söylenmez.Bence doktorun da soylememistir. Konu geçmiş olsa bile sen öyle anlamışsındır. Burada bize gerekli hemen hemen her bilgiyi,tecrübeyi bulabiliyoruz.Biraz forumda zaman geçirip bilmediğin ve ilgini çeken konularda yazılanları okuman senin için faydalı olur.Anlamadığını yine sorabilirsin. Cevabı bilen varsa cevap mutlaka geliyor zaten.  Sen doktoruna sormadıkca da doktorun sana kendisi için gerekli olan ve senin bilmen gerektiği kadarını bildirecektir. Doktorların biraz huyu böyle diyelim :) Tıbbi konularda bilgisiz olduğumuz için anlatsa da anlamayacagımızı düşündükleri için bilmemiz gerektiği kadarından bahsetmeleri kafa karışıklıgından iyi bir yerde aslında.O yüzden ömür boyu  (inşallah öyle olmaz bir gün sonu gelir) tasıyacagın bu virüs hakkında ilgili bu forumdan bilgi edinmeye bak derimm Hepimize geçmiş olsun.Ne durumda olursan ol her ne yaşarsan yaşa ilacını aksatmadan al. O bizim için aldığımız rahat nefes gibi bişey.Öyle düşün.

3335

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 23, 2017, 08:54:35 ÖS »
Art tedavisinin ilac yan etkilerinin surekli iyilesme sagladigini gordugumuz icin. Omur suresi surekli uzamakta. Aslinda kendine nasil iyi baktiginla cok alakali bu durum negatifler icinde gecerli.