Mavi-Banner

Gönderen Konu: İşyerlerinin yaptığı özel sağlık sigortası hakkında  (Okunma sayısı 1003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tobeornottobe

• Yeni Üye
  • *
İşyerlerinin yaptığı özel sağlık sigortası hakkında
« : Aralık 28, 2016, 12:41:31 ÖÖ »
Herkese iyi akşamlar benim bir sorum olacak geçenlerde bi konu başlığının altında gördüm ama tam cevabını bulamadığım için tekrar sadece o kısmı sormak istiyorum bu ara iş değiştirmeyi düşündüğüm için görüştüğüm şirket özel sağlık sigortası yaptıklarını söyledi fakat bu durumda benim hiv pozitif olduğumu öğrenebilirler mi diye bir şüphe oluştu kafamda bunun net cevabını bilen birisi varsa yada nasıl öğrenebileceğimizi yardımcı olursa sevinirim.. Bu deşifre olayları gerçekten çok can sıkıcı şeyler buna ek olarakta sizlerle bi bilgi paylaşmak istiyorum ege üniversitesinden bir doktor, arkadaşıma hiv pozitif olanların isimlerini açıklamış kendiside arkadaşımda eşcinsel olduğu için bu bu kişilerden uzak durması için kendince iyilik yapmış ve o arkadaşım bana 2 isim söyledi... bunu duyduğumda baya sinirlendim bu kişinin adını soyadını çalıştığı bölümü biliyorum bunun için yapılabilecek bir hukuki önlem yokmudur bu kadar kolaymıdır deşifre etmek insanları...

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: İşyerlerinin yaptığı özel sağlık sigortası hakkında
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2016, 07:31:17 ÖÖ »
Özel sağlık sigorta şirketlerinin iş verenlere durmunuzu bildirdiği yönünde birşeyler yaşayan arkadaşlar oldu bu sayfaya durumlarını yazmışlardı. Can sıkıcı bir durum bunu özel sağlık sigorta şirketinin yalap yulap söylemesi gerçekten zor bir durum. Kısacası Ö.S.S.Ş.  iş vereninize şom ağızlılık yapması durumu söz konusu. Ancak bunun kanuni boyutunu hiç araştırmadım. Ona bir bakmak lazım.

Gelelim doktorun boş boğazlılığına kendisi için az bile olacak olan şu nitelendirmeleri yazmak istiyorum ki; geri zekalı mahluk, mal, öküz vd... Argo olarak aklına gelen binium ağır lafları o doktor paçavrasına iletmek istiyorum. Hukuki olarak o doktorun canı okunurda sana durumu ileten arkadaşın arada kalacak. Diyecek bişe bulamadım sonra yazcam 😠😠😠😠

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2016, 07:39:45 ÖÖ »
184 ü ara. Şu isimli doktor hasta mahremiyetini ihlal etmektedir de. Hakkında soruşturma açarlar ve soruşturmayı yiyince aklı başına gelir. Hiçbir şey olmaz ancak onu korkutmaya yeter. Benzeri bir olay ankarada yaşandı. Gerekli önlem alınmazsa pozitif liste çarşaf çarşaf orda burda yayılacak.
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2016, 08:05:55 ÖÖ Gönderen: Matland »

Kullanıcı teşekkür etti: sabirhiv

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2016, 07:45:58 ÖÖ »
184 ü ara. Şu isimli doktor hasta mahremiyetini ihlal etmektedir de. Hakkında soruşturma açarlar ve soruşturmayı yiyince aklı başına gelir. Hiçbir şey olmaz ancak onu korkutmaya yeter.

Çoğu zaman olduğu gibi @Matland  kardeşim noktayı koydu. Teşekkürü hak ediyor.  Çekinmeden aramalısın 184'ü. Diplomalı cahillerden bezdik artık.

Rhea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2016, 02:14:25 ÖS »
Benim calistigim yerde de ozel sigorta yaptilar ancak hicbir sikintiya rastlamadim,hatta ilk sigorta kartini ve ok ini ben aldim sigorta sirketi ile alakali, umarim sende sikitni yasamazsin

tozpempe

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2016, 02:40:23 ÖS »
Isyerlerinde yeni.calismaya baslayaan kisiden ozel saglik sigortasi yaptirilirken kan tahlili falan.aliniyormu.basvuru yapilirken sartlari.nelerdir bilgi.verirmisiniz.

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2016, 04:02:32 ÖS »
sana yapılacak tetkikler, yine adına yapılacak olan sağlık sigortasının kapsamı ve içeriği ile ilgili olacaktır.
Eğer gerçekten kapsamlı bir sigorta yapılacak ise, hepatit ve hiv dahil bulaşıcı hastalık tetkiki muhakkak yapılacaktır,fakat sigorta iş kazası ve meslek hastalıklarında işveren yükümlülüğünü azaltmaya yönelik taktik bir poliçeden ibaretse muhtemelen işgüzarlık yapıp senden bu tetkikleri istemezler.
yapman gereken şey, sağlık taramasından geçmeden önce seni yönlendirdirecekleri hastaneye önceden gidip,hasta hakları yada halkla ilişkiler biriminden yapılacak tetkiklerin içeriğine dair net bilgi istemen, bunun kişisel hasta hakkın olduğunu beyan etmendir.
İçeriğe bakarsın, ondan sonrasına sen karar verirsin.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #7 : Aralık 28, 2016, 06:36:10 ÖS »
özel sağlık  sigortası  kapsamlı  yapılacaksa  bütün cybh  dahil  herşeye  bakarlar bunun ana  nedeni  sigorta  senin saglıklı  oldugunu  bilerek  sana  masraf  etmek  istemediği için

çözüm yolu  tahliler için  yakın arkadasını ( aynı kan  grubundan  olan ) götürerek  kan  verdirebilirsin, ya  da şirkete  kapsamlı sağlık sigortanın olduğunu  ve  sigorta istemedigini  belirt insan  kaynaklarının  verecegi  tepkiye  göre  hareket edebilirsin 

doktorun  yaptığı şaçmalık ile  alakalı   alo 170 ve alo 184 'ü araya**k isim  soy isim  ve  bölümü  hakkında bilgiler  vererek  hastalarını  deşifre  ettiğini   belirterek  idari  soruşturma  açılmasını sağlayabilirsin.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 28, 2016, 10:42:47 ÖS »
Herkese iyi akşamlar benim bir sorum olacak geçenlerde bi konu başlığının altında gördüm ama tam cevabını bulamadığım için tekrar sadece o kısmı sormak istiyorum bu ara iş değiştirmeyi düşündüğüm için görüştüğüm şirket özel sağlık sigortası yaptıklarını söyledi fakat bu durumda benim hiv pozitif olduğumu öğrenebilirler mi diye bir şüphe oluştu kafamda bunun net cevabını bilen birisi varsa yada nasıl öğrenebileceğimizi yardımcı olursa sevinirim.. Bu deşifre olayları gerçekten çok can sıkıcı şeyler buna ek olarakta sizlerle bi bilgi paylaşmak istiyorum ege üniversitesinden bir doktor, arkadaşıma hiv pozitif olanların isimlerini açıklamış kendiside arkadaşımda eşcinsel olduğu için bu bu kişilerden uzak durması için kendince iyilik yapmış ve o arkadaşım bana 2 isim söyledi... bunu duyduğumda baya sinirlendim bu kişinin adını soyadını çalıştığı bölümü biliyorum bunun için yapılabilecek bir hukuki önlem yokmudur bu kadar kolaymıdır deşifre etmek insanları...

Selam @Tobeornottobe
Hukuk danışmanlığı yaptığım için sana bu konuda bilgi vereyim.
Hiç bir özel işletme yani ticari işletme para gelebilecek bir yerden paranın gelmesini engelleyecek bir şeyi ön plana çıkarmak istemez. Bu nedenle sen onlar için hiv + birisi değil yıllık en az 3000 TL değerinde sigorta primi olan bir müşterisin...
Şimdi gelelim hukuki boyutuna... Yarın bir gün hastalandın grip oldun takır takır gidersin provizyon alır hastane.. Yani ödemeyi yapar özel sigorta. Hatta ve hatta diyelim ki hiv'den kaynaklı olarak ortaya bir sorun çıktı, mesela bağışıklığın düşüktü ve vücudunda mantarlar oluştu. Doktorun bunu mantar enfeksiyonu diye yazdığı sürece bir şey olmaz yine öderler. AMa tutup HİV'e bağlı mantar enfeksiyonu yazarsa olmaz...
Yani sözün özü hiv negatif kişilerde de ortaya çıkabilecek hastalıklarını karşılar sigorta.
Bu adam ne çok hasta olur falan demez.
Sen evli çalışanların ve sigorta kapsamına alınan onların çocuklarının ne kadar çok hastalandıklarını bir görsen aklın durur..
Haaaa gelirsek bizim detaylarımızı görebiliyorlar mı konusuna.. Evet hepsini görüyorlar. Sigortayı geçtim herhangi bir eczacı, eczacı kalfası ve çalışan bile görüyor ne ilaç kullandığımızı.. Sistemdeki açıklar bunlar maalesef...

Kullanıcı teşekkür etti: xyzt, Suat Soylu

ekimdeolanlar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 18, 2017, 12:38:19 ÖÖ »
Yeni bir kuruma geçmek üzereyim ve zorunlu olarak özel sağlık sigortası yapıyorlar. Sigorta firmaları Medula mı kapattırdığım halde hiv  durumumu öğrenebilir mi? Özel sağlık sigortası yapılmadan önce kan alıp tahlil ederler mi? Bu konudaki son durum nedir? Heryerde  farklı şeyler okuyorum. Başından geçmiş olan birisi yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2017, 08:39:12 ÖÖ »
@mucizelereinan merhaba, işverenim 5 yılda bir kan testleri yaptırmakta, Anti-HIV de dahil. Bu durumda pozitif çıkacağım için işakdim fesih edilecek. Bir sürü hak ihlaliyle karşılaşacağım. Ya elimi çabuk tutup istifa edeceğim ya da her şeyi göze alacağım. Bir taraftan yılların emeğini bırakmak istemiyorum. Diğer taraftan olabilecekleri göğüsleyebilir miyim? Emin değilim. Testlerin yapılacağı hastaneden bu konuda bir talebim olabilir mi? İş kaybında işe iade davası açmak için süre zamanaşımı süresi bir ay mıdır?
K'alp Krizi

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 04, 2017, 05:01:38 ÖS »
Sevgili dostum sırf sana cevap verebilmek için uzun süredir takip ettiğim foruma üye oldum  :) bütün sevgili dostlara ve site sakinlerine acil şifalar diliyorum.. 4857 sayılı İş Kanununun 20 maddesinde işe iade davası düzenlenmiştir. Bu madde itibariyle fesih bildiriminin tebliğinden itibaren 1 ay içerisinde (30 veya 31 gün ) dava açılabilir. Yine İş Kanununa göre haklı nedenle feshi düzenleyen madde 25/1-a bendinde sağlık sorunlarının işin niteliği gereği işçinin çalışmasına engel bir durumun varlığı sağlık raporuyla tespit edilirse iş veren haklı nedenle fesih hakkını kullanabiliyor. Tabi sizin tam olarak ne iş yaptığınızı bilmiyorum, ve de türk hukuk sisteminde buna ilişkin bir içtihat yok. Benim hukuki görüşüme göre hiv pozitif olmak çok ekstrem durumlar dışında işveren fesih yetkisi vermez. Bu durumda işveren her türlü yasal müeyyidelere maruz kalacaktır. Sevili dostlar bir avukat olarak elimden geldiğince site sakinlerinin karşılaştıkları hukuk ihlallerinde yardımcı olmaya hazırım. Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2017, 05:14:57 ÖS Gönderen: Lawyer »

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 04, 2017, 05:30:12 ÖS »
@Lawyer SGK'ya karşı açılan davalarda merci iş mahkemesi midir, idare mahkemesi midir?

Lawyer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 04, 2017, 06:17:04 ÖS »
İş mahkemeleri yetkilidir tabiki, İşçi ile işveren arasındaki ilişki özel hukuka dönük bir ilişkidir. Kamu hukukuyla alakalı bir durum yok.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 04, 2017, 06:56:29 ÖS »
@Lawyer

Peki o zaman idare ve iş hukukundan anlıyorsan sana bir soru:

Şu an BAGKURluyum, fakat GSS'ye geçmek istiyorum.

Yabanci uyrukluyum fakat mavi kartim var. SGK'ya GSS için başvurmak istediğimde,

SGK, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı
Kanunun 9/5/2012 tarihli ve 6304 sayılı Kanunla değişik 28’inci maddesinin 1. fıkrasında bana verilen kanuni hakkı görmezden geliyor ve seni ancak 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. Maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı yaparım diyor.

Henüz dilekçe vermedim ve red cevabı gelmedi. SGK ile yaptığım telefon görüşmesi olumsuz sonuçlanınca BIMER'e başvurdum, onlar da olumsuz yanıtladı.

Mahkemeye versem kesin kazanırım, fakat önce bagkur'dan çıkıp dilekçe verip red cevabını beklemem lazım. O zaman da mahkeme sonuçlanana kadar muayene ve ilac ücretlerim ödenmeyecek.

Sence nasıl bir yol izlemem gerekir?