Mavi-Banner

Gönderen Konu: Tanı sonrası bulaşı türüne yönelik uygulanan testler ve tedavi yöntemleri?  (Okunma sayısı 1037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

olmasadaolur

• Üye
  • *
  • Belki bugün değil ama elbet bir gün..
Öncelikle merhaba.

Bu konu var mı yok mu bilmiyorum ama merak ettim bir kaç zamandır ve o yüzden bilir kişi arkadaşlara danışmak istedim.

Tanı aldıktan sonra gizlilik ilkesi kapsamında uygulanan kodlama sistemi dahil devletin bu şekildeki birçok uygulamasına güvenmediğim için "Nasıl enfekte olduğuma dair" doktoruma ve resmi kodlama sistemine heteroseksüel cinsel birliktelik sonucu olarak bilgi verdim. Çünkü homofobik bir sistemin gelecekte koruyucu bir kapsamda olacağına kendi adıma inanmıyorum..

Asıl sorum şu: Bulaşı şekline göre farklı test veya tahliller yapılıyor mu? Mesela edilgen gey bir erkek hasta ile heteroseksüel bir erkek hastanın tanı sonrası tetkikleri farklılık gösterir mi? Ediyorsa eğer, sizce bu kararım bir takım tetkikleri doğal olarak yaptıramama (sonuçta doktor da hastanın beyanına göre ilerliyor tahlillerde) zemin hazırlamaz mı?

Merak ettim bu gözden kaçırılan detayı.. Çünkü eminim tek değilim bu şekilde bilgi veren 🤔
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2016, 11:15:45 ÖÖ Gönderen: olmasadaolur »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Hiv konusunda hayır.

Ama homoseksüel erkeklerde anal hpv ve anal kanser taramaları daha önem kazanıyor. Çünkü anal ilişki yaşadıklarından o bölgede sorun yaşama ihtimalleri yüksek. Heteroseksüel erkeklerde bu pek görülmüyor tabi ki.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2016, 01:00:53 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
Biraz karışık mı yazmışsınız ben mi anlayamadım. Şöyle anladım. İnsanların cinsel tercihlerine göre tetkikler değişkenlik gösterir mi..... Hayır. Belli temel konularda tıp biliminde cinsiyetçi ya da sizin anlatmaya çalıştığınız gibi bir şey olamaz. Mavera arkadaş bazı spesifik bakış açısının olması  gerektiğini yazmışlar zaten. Hekiminizle bu konuda açık olmalısınız. Bir de şu şekilde anladım  yazdıklarınızdan.  Tanı sonrası yaklaşımda farklılık olur mu...  Yapılan testler cinsiyetçi değil ve olmaz.  Şimdilik.Hiv pozitif bir bireyin takibi ve bu kurallar her yerde aynı olmalı. Aynı labratuvar makineleri çalışıyor ve okuyor numuneleri. Tedavi aynı takip aynı. Gereksiz bir tedirginlik yaşaıyorsunuz ya da yaşamışsınız.

olmasadaolur

• Üye
  • *
Yok yok tedirginlik veya kimliğimden kaynaklı bir farklı muamele korkusu değil söz konusu sorum. @Mavera tam da anlatmak istediğimi anlatmış zaten. Onu bahsetmek istedim aslında farklı tetkiklerden kasıt olarak. Yoksa yine belirteyim doktorumun yaklaşım tarzına yönelik değil yani bu sorum.

olmasadaolur

• Üye
  • *
Zaten benim hiv tanı sürecimde farklı bir şikayetimden dolayı rektoskopi çekmişti hastane, yani anüs bölgesinden başlanmak sureti ile barsak sistemime bakılmıştı. Herhangi bir  sorun çıkmamıştı yani temizdi sonuç. Herhalde anlaşılırdı diye düşünüyorum eğer anal bölgede farklı bir durum olsa. Tabi o muayene türü nasıl yapılıyor onu da bilmiyorum ama durum bu şekil 🤔

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Doktor eliyle aralayıp güzelce bakıyor içine dışına. Bakılmıştır sanırım senin de o zaman.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

olmasadaolur

• Üye
  • *
Açık olmak gerekirse rektoskopi çekimi sırasında ışıklı ve kameralı bir metaryel ile iç bölgemde inceleme yapılmıştı. Yani karanlık bir yerdi o sağlık bölümü. Bilmiyorum ve sanmıyorum da elle ve gözle anüsün dış bölge ve çevresine bakıldığını. Zaten herhangi bir şikayetimde yok ama genel muayene ve tetkikler kapsamında insan acaba diyebiliyor.

Ne yapsam acaba doktoruma belirtsem mi bu durumu çekince sebebimle beraber 🤔 bilemedim. Örnek varsa bilgilendirilmek isterim aslında burdaki arkadaşlardan bu konuda..

(Ama rektoskopi çekmeye yönlendiren genel cerrah el ve gözle muayene yapmıştı, tabi sonuç olumsuz çıkmadı ama noldu acaba bana hipokondriyak mi oluyorum :)
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2016, 02:10:43 ÖS Gönderen: olmasadaolur »

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Bende ilk tani aldigim zaman senin dusundugun gibi bir algiya kapılarak bisexual iliski olarak yazdirmistim.Hiv bulasici bir hastalik bizlerin kesintisiz ve etkin bir tedavi uygulamamiz gerek li ki bulasin önüne gecelim.Bunun icin cinsel tercih ne olursa olsun kapsam disi birakilma söz konusu olmaz için rahat olsun.Zaten o kadar etkili ilaclar cikiyor ki bir 5 sene sonra stribild belkide 600 700 lira gibi birsey olacak. Ve buda tedaviye erisimi daha kolay kilacak
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

Matland

• Ziyaretçi
açıkcası ben ilerde tedavi masraflarının bir kısmının hastaya yüklenme ihtimalinden korkuyorum. Umarım böyle birşeyle karşılaşmayız.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
Bellirli bir zumreye boyle birseyi yuklemek sosyal devletin gerekliliğine aykırı açılacak ilk dava ile boyle birsey yapılsa bile düşer yapamazlar .
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

olmasadaolur

• Üye
  • *
Teşekkür ederim herkese ama ben ikinci kez belirteyim yine; tedavi yapmazlar diye değil benim çekincem, sadece lgbt kimliğimi beni tanımayan bir homofobik sisteme açık etmek istemiyorum. O yüzden benim ilk beyanımdan bu yana doktoruma heteroseksüel cinsel birliktelik sonucu diye bilgi vermem..
Bundan sonraki süreç tetkiklerini sormuştum. Hatta Örnek verdi Mavera, mesela eşcinsel bireylerde anal inceleme yapılıyormuş; ne bilim örneğin siğil anal kanser hücreleri tespiti gibi. Ama heteroseksüel erkeklerde bakılmaz buna mesela. Işte bunu kastettim ben. Umarım doğru anlatabiliyorum kendimi. Çok ta ilgilisiniz hepiniz ayrı ayrı vaktinizi de alıyorum ama..

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
Sorduğun soru o kadar ucu açık ki ? Herkes aynı şeyi anladığına göre soruda bir mantık hatası var galiba.
Bulaşı türüne yönelik olarak uygulanan özel bir tanı testi yok, cinsel ilişki,kan/organ nakli,damar içi ortak enjektör kullanımı,anneden bebeğe geçiş farketmeksizin hiv sadece labaratuvar ortamında yapılan kan testi ile tanılanır.
Daha da açmak gerekirse yaşadığın cinsel ilişkinin türü ve senin bu ilişkideki aktiviten ne olursa olsun , sana tıbben farklı bir yöntemle yaklaşılmayacaktır.Şikayetlerin oluşursa ,şikayet ve belirtilerin doğrultusunda gerekli testler yapılır.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Rektoskopi yapan doktor zaten anlamşıtır anal ilişkiye girdiğini.
Parmakla bile muayene ettiğinde bir defa bile ilişkiye girsen anlıyorlar malesef.
Çok takmamak lazım.Olmasan bile muhakkak gay gözüyle bakıyorlar pozitif erkeklere.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Rektoskopi yapan doktor zaten anlamşıtır anal ilişkiye girdiğini.
Parmakla bile muayene ettiğinde bir defa bile ilişkiye girsen anlıyorlar malesef.
Çok takmamak lazım.Olmasan bile muhakkak gay gözüyle bakıyorlar pozitif erkeklere.

Yok canım, aşırı ve son zamanda yeni ilişki yaşamadıysan parmakla muayenede anlaşılmaz. Anal ilişki sırasında gevşiyor genleşiyor tabi ama bir kaç gün/haftada düzelir. Usulüne uygun yapılmadıysa zorlama olduysa, yetersiz kayganlaştırıcı kullanıldıysa kalıcı hasar olabilir tabi fisür, fistül veya hemoroid gibi, onların iyileşmesi daha zor. Ama hemoroidi olan çok fazla heteroseksüel de var, her hemoroid=anal seks demek değil bunda bile.

Öyle şehir efsanesi vardı hatta askere alınmada parmakla kontrol ediyorlarmış hiç şeyaptırtmış mı diye. Yok tabi ki öyle bir şey. Bazı insanların o delik çeperi kendiliğinden büyük olabiliyor. Bir şeyi kanıtlamaz.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2016, 10:22:34 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Matland

• Ziyaretçi
@Mavera
Maalesef bunu doktorlar söylüyor. Ve anal ilişkiye girildiyse anlaşılacağını belirtiyorlar. Ama askerlik konusunda haklısın ben öyle bir muayene olmadım.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2016, 10:29:43 ÖÖ Gönderen: Matland »