Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kanada,Avusturalya ve Avrupa için göçmenlik başvurusu hakkında  (Okunma sayısı 1138 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unknown

• Yeni Üye
  • *
Arkadaşlar merhaba,bir süredir göçmenlik için araştırma içerisindeyim,özellikle Kanada üzerinde duruyorum son zamanlarda  ancak başvuru sırasında yapılan sağlık muayenesinde hiv e bakılıyor ve bu durum araştırdığıma göre Kanada için bu durum engel.Sebebi ise çeşitli hastalık türleri gibi hiv'in de  uzun vadede devletin sağlık harcamalarında önemli maliyetlere yol açacağı şeklinde.Avustralya için de benzer bir durum söz konusu ama Avrupa için bir fikrim yok.Özellikle Kanada için daha önce kendisi yada yakını için başvuran ve bu tecrübeyi yaşayan var mı?Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Kanada,Avusturalya ve Avrupa için göçmenlik başvurusu hakkında
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2016, 05:09:53 ÖS »
Hiv her türlü göçmenliğe engel. Amerika yakın zamanda Hiv pozitiflere ayrımı kaldıracak. Ancak şu an bildiğim. Her yer kapalı. Yakın zamanda arkadaşım Portekize göç etti. 3 ayda bir tr ye gelip ilaçlarını alıp geri gitme şeklinde plan yaptı.

unknown

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2016, 05:15:59 ÖS »
@Mavera paylaştığın link için teşekkürler ancak o sitede seyahat kısıtlamaları hakkında  bilgiler yazıyor daha önce inceledim.Ben vatandaşlık,oturum vs. gibi konulaı araştırıyorum.Hiv+ olmak başka bir ülkeye seyahat etmek için engel değil.Şeriatla yönetilen Arap ülkeleri dahil.Amerika bu ayrımı Obama döneminde kaldırdı.Artık engel değil.Zaten evlediğin zaman bir sorun kalmıyor çünkü partnerine senin hiv durumunu bildirip bu konunda sorumluluk alıp almadığını teyit ediyorlar.@Matland Arkadaşın için de Portekiz vatandaşlığını aldığı zaman ordaki sağlık imkanlarından faydalanabilir diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2016, 05:19:06 ÖS Gönderen: unknown »

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2016, 10:12:56 ÖS »
Hiv her türlü göçmenliğe engel. Amerika yakın zamanda Hiv pozitiflere ayrımı kaldıracak. Ancak şu an bildiğim. Her yer kapalı. Yakın zamanda arkadaşım Portekize göç etti. 3 ayda bir tr ye gelip ilaçlarını alıp geri gitme şeklinde plan yaptı.

3 ay çok az bence, keşke 6 aylık alabilsek şu ilaçları. Bununla ilgili bir çalışma veya düzenleme var mı acaba?

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2016, 10:16:37 ÖS »
hayır tüm kronik ilaçlar bu şekilde maalesef. Kalp hastalıkları vs.
Ancak yurtdışına okumaya ya da göreve vs. için giderseniz ve bunu sgk ya belgeyle ispatlarsanız 12 aylık ilacınızı alabiliyorsunuz diye biliyorum.

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2016, 09:59:49 ÖÖ »
Hayır. Hem kısa süreli ziyaret için, hem uzun süreli (6 aydan uzun) ziyaret için hem de göçmenlik/sığınmacılık için geçerli kurallar var o sitede.

http://www.hivtravel.org/Default.aspx?PageId=143&CountryId=39

Mesela kanada için kısa süreli turist ziyaretinde hiv testi istenmiyor.
Göçmenlere hiv testi uygulanıyor ve pozitif çıkarsa göçmenliğe izin vermeme hakkı var ülkenin.
Uzun süreli kalışta da (6 aydan uzun) hiv testi isteniyor.
Hiv pozitif çıkanların büyük çoğunluğu uzun süre (6 aydan fazla) kalamıyor bile.
İstisna:
-sığınmacı olmak
-kanada vatandaşı eşi/partneri olmak
-kanada vatandaşının bakımından sorumlu olduğu çocuğu olmak.
Bunlar 6 aydan uzun süreli kalabiliyor.

No HIV testing is required for tourist stays. Foreigners have access to treatment and care (author’s note: in most cases, treatment has to be paid for out-of-pocket, see section “Treatment access” below). Antiretroviral medication for personal use can be carried along.
Intending immigrants have to undergo medical examination, including HIV testing. A positive test result is grounds for refusal of permission to immigrate.

Direkt çeviri:

Turist konaklamaları için hiv testi istenmez. Yabancılar tedavi ve bakıma ulaşabilir (yazar notu:çoğu vakada, tedavi ücreti kendi cebinden karşılanmak zorundadır, aşağı kısımda tedaviye ulaşım bölümüne bakınız.) Kişişel kulanım için antiviral ilaç taşınabilir.
Göçmenlik başvurusu yapanlar tıbbi muayeneden geçer, buna hiv testi de dahildir. Pozitif bir sonuç göçmenlik izninin reddedilmesine sebeptir.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2016, 10:06:11 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2016, 03:03:28 ÖS »
Merhaba

Ziyaretci olarak 90 gune kadar ziyaretlerde hicbir ulke istemiyor arkadaslar yazmia zaten.

Gocmenlik icin durum cok farkli,

ABD artik hiv testi istemiyor gocmenlik icin de sonucuna bakmiyor. Obama degistirdi internette hala eksi sagkik tarama formlari olsa da son durum budur.

Kanada nin durumu su sekilde farkli, saglikta devlet destekli sigorta sistemi var. Hiv hastasi cok maliyetli bu kulfeti sisteme yuklemek istemiyorlar. Yani hiv pozitifsin diye degil mali yukumluluk konusu.  Ama ornekleri de mevcut , ugrasip gocmen olanlar var, mali yuk olmam garantisi iwteyebilirler, birde aile es durumu bunlara bakarlar. 

Yeni zellanda ayni sekilde onlarda yillik cok cuzzi kota var , 50 kisi civarinda kabul ediyorlar onun disinda No No.

Avrupa bildigim kadariyla sadece Almanyanin Baverya eyaleti hiv tedti istiyor gocmenlerden. Haricinde gocmrnlik veya oturum icin saglik raporu istenmiyor diye biliyorum.

Hopeist

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2016, 07:25:45 ÖS »
arkadaslar 1 yıl aradan sonra herkese merhaba ,tam da bu göçmenlik konusu nedeniyle kanada da yasayan bir arkadasıma hiv pozitif oldugumu acıklamak zorunda kaldım bu yaz..böylece hayatımda hiv oldugumu bilen 1 kişi olmuş oldu bunun dışında kimse bilmiyor bu iyi bişeymi kötü bişeymi henüz karar vermiş değilim tabi:)
        Amerika dahil avrupanın bi çok yerine seyehat etmiş biri olarak göçmenlik benimde planlarım arasında, avrupanın bu konudaki tutumu hakkında detaylı bilgisi olan varmı amerikada olur avustralyada olur..mesela sizden öğrendimki kanada ekonomik risk nedeniyle hiv bireylerin göçmenliğinde problem çıkarabiliyomış, boşu boşuna deşifre ettim kendimi arkadasıma desenize :) neyse allahtan çok temiz duyarlı düzgun bi insam bu yuzden pişmanlık duymuyorum:)

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2017, 11:13:40 ÖS »
Arkadaslar Merhaba ,

Malum Ulkemizde son yasanan durumlardan dolayi gocmenlik basvurusu icin arastirma yapiyorum. Olabilitesi hem var hem yok karisik yani anlayacaginiz. Bu konuda arastiran basvuran veya bilgisi olan yazarsa sevinirim.

jackbones

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2017, 12:44:38 ÖÖ »
Ne yaparsan yap ama göçmen olarak gitme Ülkemizdeki Suriyeli gibi mülteci muamelesi görürsün. Hatta daha beteri diyebilirim.
Evlenerek ve Çalışma iznin olarak gitmen daha iyi olur. Almanya'da Yaşayan bir arkadaşıma sormuştum Evlendiysen senin HIV Olup olmamana bakmazlar sonucunda Aile Birleşimi yaparak gelmişsin demişti. Vatandaşı olmasan bile Sigortalı olarak çalışman yeterli.
---

Kullanıcı teşekkür etti: Bedel

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2017, 07:26:53 ÖÖ »
Avustralya'ya hiç pozitif birinin göçmen olarak gitmesi evlilik dışında maalesef mümkün değil. Ancak iltica edebilirsin, onun için de gereken olması lazım. Mesela afganlar taliban gerekçesiyle gelmişlerdi.

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2017, 09:39:44 ÖÖ »
Arkadaslar Gunaydin,

@Matland sana hak veriyoum. Ornegin Iran da yasayan LGBT'ler veya savas gibi sebeplerle gidebiliyorsun.

@jackbones Almanya hiv pozitifler icin calisma izni veriyor mu ? yada illa evlenmek mi lazim ?

jackbones

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2017, 05:07:29 ÖS »
@Bedel Çalışma izni alabilmen için Oradaki bir firmanın sana referans olması lazım. Mühendis olabilirsin ne bilim çok iyi mimar olabilirsin kısacası alanında çok iyi olman lazım.(HIV bile olsan verirler Çalışma izni verirler ) Diyelim ki bunlardan biri değilsin mesleğinde atıyorum Operatör, Şoför vs. Oradaki devlet şunu diyebilir ya bu aradığın vasıflardaki adam burada da var neden oradan getiriyorsun diye sorar. Ayrıca B2 seviyesinde bir dil bilmen lazım ingilizce bilsen bile kurtarmıyor.