Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV İlaçlarının sadece 4 gün Alınması ile İlgili Çalışma  (Okunma sayısı 1040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OREGON

• Ziyaretçi
HIV İlaçlarının 4 gün kullanılması İşe Yarıyor.

Aidsmap'in bildirdiğine göre, HIV'i iyi bir şekilde kontrol altına alınmış bireyler antiretroviral doz ayarlamasında  4 gün ilaç kullanım ve 3 gün ilaçsız duruma geçebilirler. HIV tedavisinde yapılan bir pilot çalışma parlak sonuçlar gösteriyor.

Araştırmacılar, bu çalışmada, 2 nükleozid reverse transcriptaz inhibitor (NRTI'ler) + güçlendirilmiş proteaz inhibitörü veya non-nucleoside reverse transcriptaz inhibitor (NNRTI) den oluşan üçlü ARV rejiminde olan ve ortalama 4 yıl boyunca virüs yükü tespit edilemeyen 100 kişiyi kullandılar.

Katılımcalara, antiretroviral tedavileri için, Pazartesi'den Perşembe'ye ilaç alımı ve haftanın geri kalanında serbest kalma veya Salı'dan Cuma'ya ilaç alımı ve C.tesiden Pazartesi'ye serbest kalma ile ilgili seçenekler sunuldu.

48 haftalık süre sonunda, grubun % 96 sının halen virüsü baskılamış durumda olduğu tespit edildi.

Kaynak: https://www.poz.com/article/taking-hiv-meds-four-days-week-works
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2016, 01:28:16 ÖÖ Gönderen: OREGON »

Kullanıcı teşekkür etti: Beyzale, ayhandemir1986

MühürlüKader

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: HIV İlaçlarının sadece 4 gün Alınması ile İlgili Çalışma
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2016, 12:05:24 ÖÖ »
Ne güzel haber

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2016, 08:01:10 ÖÖ »
Bu deneyde kullanılan ilaçlar stribild ve truvada+tivicay değil
Rnası yükselen %4'e ne oldu acaba, direnç gelişip tedavi seçeneklerini kaybettiler mi?
Öyle olduysa çok yazık.

Bu şekilde bir uygulama şu anda önerilmiyor
Kendinizi kobay olarak kullanmayın, drumuz aksini önerene dek her gün îlacımızı içelim
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

M.Ergun

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2016, 09:17:24 ÖÖ »
Mivi;
6. ilaçtayım. Dünyanın sonu değil direnç geliştirmek ;)
Yarın bir gün direnç geliştirip ilaç değişimi alan arkadaşların, miviye bakmamasını öneririm :)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2016, 09:52:54 ÖÖ »
@M.Ergun
6.? Türkiye'de altı tane başarılı kombinasyon yapacak ilaç var mıydı, bilmiyorum. Hangi ilaçları değiştirdin, neden, direnç mi gelişti?

Tabi ki direnç gelişmesi dünyanın sonu değil. Ama çok istenen bir şey de değil. Her gün ilacını içip sorunsuz devam edebilmek varken, 'haftada dört gün içince de oluyormuş deneyelim' diye arkadaşlarımız direnç geliştirmesin, ellerindeki güzel ve alıştıkları tedaviyi kaybedip zor durumda kalmasınlar diye söyledim.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2016, 10:13:05 ÖÖ »
@M.Ergun
6.? Türkiye'de altı tane başarılı kombinasyon yapacak ilaç var mıydı, bilmiyorum. Hangi ilaçları değiştirdin, neden, direnç mi gelişti?

Tabi ki direnç gelişmesi dünyanın sonu değil. Ama çok istenen bir şey de değil. Her gün ilacını içip sorunsuz devam edebilmek varken, 'haftada dört gün içince de oluyormuş deneyelim' diye arkadaşlarımız direnç geliştirmesin, ellerindeki güzel ve alıştıkları tedaviyi kaybedip zor durumda kalmasınlar diye söyledim.

Selam, ben de başlığı bu yüzden "Çalışması" diye yazdım. Bu bir Pilot deney. Sakın kafanıza göre denemeyin. Günlük ilaç kullanımını azaltmaya yönelik ileriye dönük bir gelişme sadece.

Kullanıcı teşekkür etti: M.Ergun

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2016, 10:19:59 ÖÖ »
Evet, böyle netleştirmemiz daha iyi oldu tabi ki. :)

Belirsiz pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2017, 08:29:27 ÖÖ »
Deneklere yapilan test icin ozel bir vaat te bulunulmustur. Farkli ilac yada  cok pahali yontem gibi ilik nakli vb.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2017, 11:52:31 ÖÖ »
Deneklere yapilan test icin ozel bir vaat te bulunulmustur. Farkli ilac yada  cok pahali yontem gibi ilik nakli vb.

Mantık yanlış.. Bu işlerde deneklere, asıl bizim sağlam bir tedavimiz var. Siz bunu bir deneyin, sıkıntıya girerseniz, bizim b planı (kesin çalışan) bir tedavimiz var onu uygularız şeklinde bir durum/veya vaat yok. Olsaydı zaten insanlara bunu uygulamaya başlarlardı. O ilik nakli de Berlin Hastası'na özel bir durum ve bir sürü şans faktörünün de devreye girdiği çok uzun, zahmetli ve sıkıntılı bir süreçti, adam yırttı.

Ben şahsen, dünyada klinik deneylere katılan arkadaşları da çok alkışlanır buluyorum.

günlük

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 18, 2017, 05:47:21 ÖS »
güzel haber..

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 19, 2017, 01:57:20 ÖÖ »
Ne güzel haber
öyle bir şey yok şehir efsanesi veya moderatörün dediği gibi kobay durumu.ona kalırsa ben de ömür boyu komadin kullanacağım.bir gün bile aksatsam pıhtı atma riski var kaldı ki sizde öyle bir şey zaten söz konusu olamaz