Mavi-Banner

Gönderen Konu: İşten çıkarılıyorum, acil yardım lütfen 😔  (Okunma sayısı 2376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Grisha89

• Yeni Üye
  • *
İşten çıkarılıyorum, acil yardım lütfen 😔
« : Kasım 29, 2016, 05:23:19 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Henüz çok yeni hiv pozitif tanısı kondu, ben de bunu mecburen şirketimdeki müdürümle paylaşmak durumunda kaldım. Şöyle ki bir havayolu şirketinde 2 yıldır kabin memuru olarak görev yapmaktayım. Şirket Rusyaya uçabilmemiz için Rusya vizesi çıkarılması gerektiğinden Eliza tesi yaptırdı. Sonucum pozitif çıktı. Müdürüm ise bana yıllık iznimi kullandırtıp o süre içinde tedavi sürecimle ilgilenmemi söyledi. Ancak şimdi konuştuk ve kendisi şirketin insan kaynakları bölümüne durumdan bahsedip akıl almış. Sonuç olarak bana teklif edilen şey bu Cuma günü şirkete gidip son bir görüşme yapıp istifamı vermemi istiyorlar. Bana işten çıkarılmam için gösterdikleri gerekçe şu: Kabinde bir yolcu yaralandığında o kişiye benim ilk yardım uygulamam gerekiyor. Bu ilk yardım esnasında kişiye hiv bulaşturabileceğimi söylüyor. Ben ise bunun gerçekleşmesi için benim kanayan bir yerimle o kişinin açık yarasına müdahale etmem gerektiğini, bunun dışında başka hiçbir şekilde kişiye hiv bulaştıramayacağımı söylüyorum. Sonuç olarak benim mantığım Cuma günü görüşmeye gittiğimde hiçbir şekilde o istifayı imzalamamam yönünde. Böyle bir durumda ben tazminat davası açarsam kazanma ihtimalim nedir? Konuya henüz yabancıyım, o yüzden vereceğiniz cevaplar belki de benim hayatımı etkileyecek. Telefon verebilirim aramaktan çekinmez iseniz. Şimdiden çok teşekkürler!

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İşten çıkarılıyorum, acil yardım lütfen 😔
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2016, 05:48:30 ÖS »
Dediğin doğru, ancak bu şekilde kanunlarda ve kendi tüzük kurallarında ne diyorlar bilmiyorum @acısada_öldürmez  de senle benzer işte çalışıyor belki o daha iyi bilir.

O mantıkla bakılsa sağlık çalışanı da olamaz pozitif ama yasaya göre sorumlu müdürün verdiği yetkide (tercihen hasta ve kan ile uzak) bir görevde çalışabiliyorlar.
Ama uçuş görevlileri için bu konu sıkıntılı çok kişi var senin gibi çalışan burada hepsi endişeli rutin kontrollerinden dolayı.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2016, 06:06:42 ÖS »
@acısada_öldürmez ile görüştüm kendisi çok hasta foruma giremiyor

Pozitif yaşam derneğini aramanı söylüyor onlar da iyi tavsiye verir
Şirketin fari bölüm veya departmanına geçmeyi teklif etsin diyor, kabul etmezlerse dava açacak diyor.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2016, 06:29:21 ÖS »
Keşke paylaşmasaydın.

Başka bölüme transferini iste. Eğer olmayacaksa, Kıdem ve İhbar tazminatını ödeyeceklerini taahhüt etsinler, onu alıp bence çık. Dava açsan da performansını beğenmedik ıvır zıvır vs vs diyerek zaten isterlerse işten cıkarırlar. Bu benim düşüncem tabi.. İşten çıkarsan GSS devreye girecek, ilacını yine oradan alabilirsin diye biliyorum.  Dernek legal destek veriyorsa tabi ki kullan ama önemli olan paranı alman.
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2016, 06:31:20 ÖS Gönderen: OREGON »

Antipozitif

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2016, 06:30:27 ÖS »
Saglik camiasinda bile boyle sacma sapan bi gerekce yok.herturlu islem ve mudehaleyi yapiyoruz.kendileride biliyorki bu sebebpten isine son veremeyecekler istifa istiyolar senden sakin izin verme boyle birseye

Grisha89

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2016, 06:31:54 ÖS »
Çok teşekkür ederim ilginiz için. Hasta halde yardım ettiği için kendisine de çok teşekkür ediyorum. Şirkette başka bir pozisyonda çalışmak bir seçenek değil benim için maalesef. Performans düşüklüğü şeklinde beni işten çıkarmaları da pek kolay görünmüyor, çünkü yaptığımız her uçuş sonunda kabin amirleri bizlere puan veriyorlar. Puanlarım da hayli yüksek ve şirket içinde herhangi biriyle raporlaşmam da olmadı çalıştığım süre içinde. Hatasız çalıştım. İstifamı kensinlike imzalamamam gerekir bu durumda sanırım, çünkü kazanma ihtimalim hukuki açıdan varsa kesinlikle dava etmek istiyorum şirketi veya işime son veren kişileri. Çünkü uçakta hastalığımı birine bulaştırmam son derece imkansız. Tüberküloz, hepatit gibi bulaşıcı hastalıklar konusunda şirketin hassas olduğunu biliyorum çünkü onlar hava yoluyla da bulaşabilen hastalıklar. Ama HIV konusunda tüzüğe böyle bir yaptırım hakları var mı olabilir mi, işte o konuda bilgilerim yetersiz kalıyor. Emsal bir dava da ne biliyorum ne de bulabiliyorum. Çaresiz kaldım. 😔
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2016, 06:38:01 ÖS Gönderen: Grisha89 »

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2016, 06:59:26 ÖS »

umarım ciddi bir şey yoktur ? Yardımcı olabileceğimiz bir şey var mı ?
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2016, 08:43:54 ÖS Gönderen: OREGON »

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2016, 08:33:16 ÖS »
Bu konuda ki en iyi cevabı @Mavera  kardeşimizin ilettiği gibi poz yaşamdan alırsın. Güncelde gelişmiş ülkelerde durum nasıl uygulanır bilemiyorum. Ancak Amerikan Hiv Aids araştırma merkezine mail atmanızda fayda olacaktır. Çok kısa zamanda dönüş yapıyorlar. Mesleğiniz gereği ingilizceniz vardır sorun olmadan anlaşabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

contactus@aidsinfo.nih.gov

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2016, 10:19:26 ÖS »

Evine gidip çorba yapmak dışında yapılabilecek bir yardım yok malesef. İyiye gidecektir inşallah.

Bu arada hepatit te havadan geçmez. Tüberküloz evet sıkıntı gerçekten kapalı alanda havadan çok kolay bulaşır ama onun da kesin tedavisi var.

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2016, 10:29:25 ÖS »

Evine gidip çorba yapmak dışında yapılabilecek bir yardım yok malesef. İyiye gidecektir inşallah.

Bu arada hepatit te havadan geçmez. Tüberküloz evet sıkıntı gerçekten kapalı alanda havadan çok kolay bulaşır ama onun da kesin tedavisi var.

Mavera size direct nasıl mesaj atılır bilmiyorum. Göremedim. Böyle acil durumlarda  siz bana direct mesaj atabilirsiniz ..

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 29, 2016, 10:55:35 ÖS »
Yorumları okumadım.
İç tüZüğe yada yönetmeliğe bakman gerekli, orda hiv(+) birey çalıştırılamaz deniyorsa sıkıntı böyle ya da buna benzer herhangi bir ibare yoksa işten çıkarılmassın, bence yok çünkü senden istifanı istemişler... eğer bahaneleri varsa başka bir birimde görevlendirmeleri gerekir.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #11 : Kasım 29, 2016, 11:55:55 ÖS »
Arkadaslarr fena hastayım. Kış geldi hastalıkla geldi valla, kural olarak hiv pozitif olmak artık kronik bir rahatsizlik lakin arkadaşımızın çalıştığı sirket. Gozunun üstünde kaş var diyerek eleman çıkaran bir sirket. Ayrica havada acil bir durum gerektiğinde kalp masajı vs icin defibilatorun icinden suni solunum icin maskede cikiyor.Bunu seni çağırdklarında belirt.viral yuku negatif olan birinin baska birine hiv enfekte etme şansı yok cok cok cok düşük sen yolcunla tutup cinsel ilişki yasamiyorsun sonuç olarak ,doktorundan viral yükü negatiftir çalışmasında sakinca yoktur ayrica bulas riski is itibariyle mumkun değildir diye yazida al ve tam kapsamli bir sekilde karsilarina cik , ayrıca ses kaydeden bir cihazi görüşmenin başında tüm hersey net duyulacak şekilde aç ve görüşmenin sonunda hala bir çözüm yoksa tüm konuşmaları kayıt altin aldığını vee bunu mahkemede delil olarak kullanacağını belirt bunların hepsi kayıtta duyulsuum arkadan is cevirmis gibii olmasin
BİL ÖNEMSE  KORUN.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2016, 12:08:07 ÖÖ »
Canim arkadaşlarım yeni tani alınca hersey alt ust oluyor gibi geliyor.Lutfen durumunuzu kimseyle paylaşmayin.Tani alınca 3safha yaşıyoruz. İnkar red etme,duygusal çöküntü ve kabullenme ve bu safhalar 2-3 ayı bulabiliyor, psikolojimiz iyi olmadığı icin fevri kararlar alıyor ve düşünmeden hareket ediyoruz.Su an 2.seneme cok az kaldı ve ilaclarla eski sagligimdan bir farkim yok hatta herşey kontrol altinda olduğu icin hersey daha guzel eee normal insanlarda hasta oluyor bizlerde hasta olcaz tabi
 Bu hastalik bizi öldürecek diye bir düşünceniz varsa kafanizdan söküp atin ve her zaman her yerde vakur güçlü ve dik durun
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: leomert33

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2016, 09:36:25 ÖÖ »
Sakın ola istifa dilekçesi imzalama.Tazminatsız işten çıkarılman için hazırlanan bir kumpasa çekiliyorsun çünkü.Zaten haklı sebepleri olsaydı, sözleşmenin tek taraflı feshini gerçekleştirip,ilgili madde uyarınca tazminatsız işten çıkarırlar ve bunu seninle görüşmeye bile tenezzül etmeden noter vasıtasıyla tebliğ ederlerdi,adamların zihniyeti çürük çünkü.
Büyük olasılıkla hiv statünden ötürü , seni karşılarına alıp,suçluluk psikolojisine sokmaya çalışacaklar, gerçekten kendinin riskli olabileceğine inadırıp , basiretin bağlandıktan sonra , istifa,ibraname ve bordrolar dahil imzalarını alıp seni kapının önüne koyma derdindeler.Kendine bu muameleyi sakın yaptırtma,sen haklısın ve mağdur edilmek üzeresin.Sonradan mahkemelerde , hiv durumun konuşulup , ilgili ilgisiz bir sürü kişi öğreneceğine , en baştan durumu kontrol altında tut.
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

Grisha89

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2016, 09:54:37 ÖÖ »
Arkadaşlar, hepinize tek tek teşekkür ediyorum desteğiniz için. Ama sanıyorum benim için yapılabilecek pek bir şey yok. Çünkü bizim her sene sözleşmemiz yenileniyor. Normal şartlarda sözleşmesi biten personel şirkete tekrar çağrılıp sözleşmesi yenileniyor. Ne var ki benim sözleşmem de zaten Kasım'ın 15inde bitmiş bulunuyor. Ben bu detayı dün panik-heyecan-stres artık siz ne derseniz, sizinle paylaşmayı unutmuşum. Hoş, benim aklıma bile gelmemişti bu ayrıntı. Dediğim gibi sanırım bu durumda yapılabilecek bir şey zaten kalmıyor. Zamanınızı aldım, kusura bakmayın lütfen. Ama bu vesileyle artık ben de forumdayım, sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum.