Mavi-Banner

Gönderen Konu: Kendini halsiz ve yorgun hissedenler... Neler yaşıyorsunuz?  (Okunma sayısı 2252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
Herkese merhaba, rna sonucum negatif olmasına rağmen çoğu zaman kendimi yorgun hissediyorum. Günlük temel beslenme ihtiyacımı iyi bir şekilde yapıyorum. İlaç düzenim gayet normal fakat bu halsizlik hissi ve hiç birşeyden zevk alamamak gerçekten kötü bir hissiyat veriyor. Vücudumda bir savaş olduğunu hissediyorum, bazı zamanlarda vücudum kendini bırakıp düşecekmişim gibi oluyor ama toparlanmaya çalışıyorum. Güne erken başlayan biriyim ve günün ilk saatleri gayet güzel geçerken, öğleden sonra böyle şeyler yaşıyorum.
Benim gibi olan kişiler varsa konuşalım neler yaşıyoruz bilmek isterim. Tamamen olmasa da , kısmen hergün bunları hissediyorum.

Teşekkürler görüşmek üzere

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Kendini halsiz ve yorgun hissedenler... Neler yaşıyorsunuz?
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2016, 12:12:33 ÖÖ »
Eğer tatildeyken bile aynı şikayetleri mi yaşıyorsun? Kronik yorgunluk olabilir. Bunun tek sebebi hiv değil yalnız. :-\
There's a light guiding my way.

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2016, 12:21:46 ÖÖ »
Eğer tatildeyken bile aynı şikayetleri mi yaşıyorsun? Kronik yorgunluk olabilir. Bunun tek sebebi hiv değil yalnız. :-\
Sanırım tatil zamanlarında olmuyor. Belkide bol bol uyumak direncimi daha da yükseltiyor olabilir ama normal günlük yaşamımda bazen kendimi eve atabilmek için sabırsızlanıyorum. Uyumak çok iyi geliyor. Kronik bir durumda olabilir. Tüm testlerim gayet normal değerlerde ve herhangi bir aksilik görünmüyor.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2016, 12:33:58 ÖÖ »
Depresyon da olabilir. Ben de buna benzer bir sıkıntı yaşıyorum. Fiziksel olarak tam olarak bir yorgunluk ya da bitkinlik bariz olmasa da sürekli hasta olduğumu düşünüyorum. Uyku isteği çok fazla. Saatlerce uyumak istiyorum. Miskinlik had safhada ve yaptığım hiçbir şeyden zevk almıyorum. İlacımı sadece ilaç saati geldiğinde hatırlıyorum diyenlere çok imreniyorum. Çünkü benim sürekli aklımda bu durum

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2016, 09:36:21 ÖÖ »
İlaçların kendisi de halsizlik yapabiliyor bazı bünyelerde. Ama ilaç içmezsek olacak olanlar çok daha kötü tabi.

Onun dışında iyi uyku, spor, bol su içme-özellikle yazın su çok kaybediyoruz-, rafine şekerli hazır gıdalar tatlılar yağlı yiyecekler yerine sebze meyve gibi vitaminli sağlıklı yiyecekler tüketmek de önemli. Depresyon da halsizlik isteksizlik yapabilir. Psikoterapi, tatil, hobilerle uğraşmak, iyi ve güzel şeyler yapmak, yaşam kalitemizi arttırabilir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

M.Ergun

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2016, 10:56:08 ÖÖ »
Herkese merhaba, rna sonucum negatif olmasına rağmen çoğu zaman kendimi yorgun hissediyorum. Günlük temel beslenme ihtiyacımı iyi bir şekilde yapıyorum. İlaç düzenim gayet normal fakat bu halsizlik hissi ve hiç birşeyden zevk alamamak gerçekten kötü bir hissiyat veriyor. Vücudumda bir savaş olduğunu hissediyorum, bazı zamanlarda vücudum kendini bırakıp düşecekmişim gibi oluyor ama toparlanmaya çalışıyorum. Güne erken başlayan biriyim ve günün ilk saatleri gayet güzel geçerken, öğleden sonra böyle şeyler yaşıyorum.
Benim gibi olan kişiler varsa konuşalım neler yaşıyoruz bilmek isterim. Tamamen olmasa da , kısmen hergün bunları hissediyorum.

Teşekkürler görüşmek üzere
Biz buna biraz yorgunluk, biraz da hassasiyet diyoruz. ;)
Çok takmamalısın belkide. Geçici olabilir.

anaşit

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2016, 11:59:21 ÖÖ »
ben de oluyor  yorgunluk.bacaklarim güçsüz hissediyorum. bu arada geçmeyen fanajit var :/ cd4 değerim 510 civarı.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2016, 12:17:51 ÖS »
ben de genellikle yorgun, halsiz ve depresyon modunda hissediyordum özellikle ilaca yeni başladığımda yani birkaç ay önce. Doktorum bu süreçte normal olduğu devam ederse destek almam gerektiğini söylemişti. Fakat şuan iyi durumdayım, uğraşacak şeyler buluyorum kendime. Bol bol su içiyorum, yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum (tatlıdan vazgeçemiyorum), olabildiğince egzersiz yapmaya çalışıyorum. Yani bunları sağladıktan sonra aynı şikayetin varsa destek alabilirsin.

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 23, 2016, 02:08:44 ÖS »
@Matland henüz yeni sayılır tanın, zamanla sende sadece alarmın çaldığında, ilaç saatin geldiğinde hatırlayacaksın merak etme :) bu gittikçe kolaylaşan bir süreç emin ol.

@Pozitifbirhayat bununla ilgili bir yazı buldum onu paylaşıyorum:

Adım 1
Bir fiziksel aktiviteye haftanın 5 günü için en 30 dakika zaman ayırın. Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü birçok araştırmada egzersizin ruh halini pozitif yönde etkileyen bir faktör olarak saptadıklarını belirtiyorlar. Bunun ise muhtemelen beyindeki serotonin artışından kaynaklandığına işaret ediyorlar. Düzenli egzersiz serotonin üretiminde görevli bir aminoasit olan triptofan seviyesini artırıyor. Bu etki spor tamamlandıktan sonra dahi sürüyor, serotonin değerleri yüksek kalıyor.

Adım 2
Daha fazla gün ışığına çıkın.

Adım 3
Sizi mutlu eden aktiviteler bulun. Beynin sentezlediği serotonin seviyesiyle mutluluk arasında doğrudan bir ilişki var. Bu şu anlama geliyor, pozitif düşünmeye çaba göstererek serotonin seviyenizi artırabilirsiniz. Sevdiğiniz bir aktiviteyle uğraşmak ya da bir terapistten profesyonel yardım almak işinize yarayacaktır.

Adım 4
Dopamin üretiminde rol oynayan besinler açısından zengin yiyecekler tüketin, dopamin üretimini engelleyici gıdalardan ise uzak durun. Badem, avokada, süt ürünleri, kabak çekirdeği gibi dopain öncülü gıdalar içerdikleri aminoasitler sayesinde dopamin seviyesini artırıyorlar. Şeker ve yağ oranı yüksek hazır besinlerden ise uzak durmaya çalışın. Böylece dopamin seviyenizi yüksek tutabilirsiniz.

Adım 5
Stresle efektif olarak mücadele etmeyi öğrenin. Meditasyon, yoga gibi teknikler yaşadığınız stresi ele almanızı ve onun zararlı etkilerini minimuma indirmenizi sağlayabilir. İntegrative Psikiyatri kuruluşuna göre stres dopamin seviyesini azaltıyor. Buna ek olarak, stres ruh halinde ve uyku düzeninde negatif etkilere, yani daha fazla strese ve dopamin ve serotonin düzeylerinin düşmesine sebep oluyor.

(multiyasam.com adresinden alıntıdır.)
Dünyayı güzellik kurtaracak!

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 23, 2016, 05:28:07 ÖS »
Herkese teşekkür ederim.
Aslına bakarsanız bunları yaşarken alıştığımı da farkettim. Sadece benim dışımda da böyle hisleri olan arkadaşlar var mı merak ettim. Herşeyin ilacı sağlıklı beslenmek ve kafaya takmamaktır. Ben bu ikisini de çok iyi yönetebiliyorum ama zaman zaman zorlayıcı yanları da olabiliyor.
Tavsiyeleriniz içinde çok teşekkür ederim.
Malum bu konuları herkesle paylaşamadığımız için sizlerle paylaşmak istedim. @jovsi @Eirene @Matland @M.Ergun @cercei @anaşit

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2016, 05:35:59 ÖS »
Depresyon da olabilir. Ben de buna benzer bir sıkıntı yaşıyorum. Fiziksel olarak tam olarak bir yorgunluk ya da bitkinlik bariz olmasa da sürekli hasta olduğumu düşünüyorum. Uyku isteği çok fazla. Saatlerce uyumak istiyorum. Miskinlik had safhada ve yaptığım hiçbir şeyden zevk almıyorum. İlacımı sadece ilaç saati geldiğinde hatırlıyorum diyenlere çok imreniyorum. Çünkü benim sürekli aklımda bu durum

Seni çok iyi anlıyorum. İçimdeki savaşı bi anlatabilsem roman olur ama dile getiremiyorum. Depresyon demeyelim ama sanırım artık her konuda çok fazla dikkatli ve detaylı düşünüyoruz. Hayatımızın en küçük noktası bile daha bi değerli artık ve korkularımızla da savaşıyoruz. Mesela; ben vantilatör karşısında yada klimalı ortamda duramıyorum. Sanki hemen hasta olacakmışım hissine kapılıyorum. Dondurma yerken, rüzgarda yürürken, pencere önündeysem, soğuk bi içecek içtiysem vs vs. Böyle düşünceler mutlaka herkeste oluyordur.
Sende içini ferah tut. Bazen olmayan şeyleri düşünüp üstümüze çekiyoruz. İlacını içtikten sonra gülümse ve kendini mutlu hisset. Kullandığımız ilaçlar bizler için verilmiş en büyük ödüldür. Bende kendimi böyle teselli ediyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2016, 05:42:02 ÖS Gönderen: Pozitifbirhayat »

Vtec

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2016, 08:22:50 ÖS »
Bendede çok kötü halsizlik oluyor günün yarısında hep uzanmak istiyorum bacaklarım tutmuyor sanki hele bide yemeği biraz fazla kaçırdımı tmm mecbursun yatmaya bazen erkenden uyuyorum tabi bunu hiv' mi yapıyor bilmiyorum ama bu kontrolümde tüm testleri yaptırıcam ve doktoruma bahsedicem. İnşallah buda geçicek.

Pozitifbirhayat

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2016, 09:52:26 ÖS »
Bendede çok kötü halsizlik oluyor günün yarısında hep uzanmak istiyorum bacaklarım tutmuyor sanki hele bide yemeği biraz fazla kaçırdımı tmm mecbursun yatmaya bazen erkenden uyuyorum tabi bunu hiv' mi yapıyor bilmiyorum ama bu kontrolümde tüm testleri yaptırıcam ve doktoruma bahsedicem. İnşallah buda geçicek.

Söylediklerin hiç yabancı durumlar değil. Gözümü kapatsam uyurum modundayım bazen. Tüm testlerim normal değerlerde ve hiç bir sorun yok ama sanırım virüsün vücudumuza verdiği bir yorgunluk diye düşünüyorum. Bende önümüzdeki ay doktoruma tekrar bahsedeceğim. Umarım çabuk atlatırız.

ceza25

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 24, 2016, 12:19:32 ÖÖ »
diğer sitede gölge olsaydı arı sütü iyi gelir derdi:)

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Aralık 18, 2016, 01:53:23 ÖÖ »
Ben hiçbirşey için garanti vermem ama hakiki ari sutunun kullanımı ciddi şekilde fark ettiriyor. Ari sütü ile beslenen ana arı 3 degil 6 7 yıl yaşıyor. Cd4 lerimin artmasında büyük yardımı oldu.

Yorgunluk konusu 4 yıldır bende de kronik! Bağışıklık sistemi bunda en önemli etken düzensiz uyku ise diğer etken