Mavi-Banner

Gönderen Konu: CD4 hesaplama yardım  (Okunma sayısı 158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gokkusagi

• Üye
  • *
CD4 hesaplama yardım
« : Ocak 12, 2018, 11:21:40 ÖS »
Selam herkese. Aylarca beklediğim tahlil sonunda başarıya ulaştı. Ama değerleri yorumlamak oldukça zor :( çünkü sonuçlar sizin sonuçlara pek benzemiyor. Yardımcı olur musunuz  :'(
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.

Kullanıcı teşekkür etti: hk

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: CD4 hesaplama yardım
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2018, 05:16:56 ÖÖ »
Merhaba. Aslında çok kolay. Cd3/4 (yardımcı t lenfosit) yazan bizi ilgilendiren cd4 lenfosit yüzdendir. %30.3 gözüküyor. Hiv işte bu yardımcı t lenfositleri yok ediyor.

Toplam lenfosit sayın yazıyor, 1750. (Bu değer hemogram tahlilinde de yazar #lym veya #ly diye, orada da mesela 1.75 yazar bu 1750 demektir veya ona yakın bir değer yazar. Oradan da bakılabilir ama cd4 % si sadece bu cd4 sonucunda yazar)

Cd4 ler bu lenfositlerin bir alt grubudur. İşte bu toplam lenfositlerin %30 u bizi ilgilendiren cd4 lenfosit. (Cd4 ün diğer adı yardımcı t lenfosit, hivin hedef aldığı hücreler bunlar)
1750x%30.3=530 oluyor. Yani cd4 sayın 530

(Total lenfosit oranı dediği %26.2 hemogramındaki tüm toplam beyaz küreler yani wbc içinde toplam lenfositin oranı, hemogramda %lym veya %ly diye de yazar. Toplam lenfosit sayısı zaten belliyken bu orana gerek yok. Yani cd4 hesaplarken en önce toplam wbc içinden lenfosit %si ile toplam lenfosit bulunuyor, sonra cd4 % si ile bu toplam lenfositlerin içinden cd4 sayısı bulunuyor.)

Cd4 lerin Kötü bir değer değil 500 üstü normal sayılıyor, ben 490 ile başlamıştım. 200 altı tehlikeli oluyor. Zaten artık tedavi başlarken cd4 değeri önemli de değil tanı alan herkese tedavi başlanıyor. Cd4 ler çok düşmeden tedavi başlanınca tedavi daha iyi gidiyor. Zaten % olarak da normal alt sınır %29 orada yazdığı gibi, senin %30. Daha fazla tedavi geciktirirsen normal sayılan sınırın altına düşecek belli ki, tedavi için tam zamanı!

Tedavi başladıktan sonra cd4 e çok takılmamak lazım zaten normal değerde başladığın için pek önemi yok. Rna takibi en önemli şey oluyor tedavide karar verdiren şey altın standart rna dır.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2018, 05:32:14 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Fatih, Gokkusagi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2018, 05:52:31 ÖÖ »
Örnekle anlatayım. Benim en son bu ayki sonucum:

Bu hemogram sonucum, wbc yazan toplam beyaz kürem bu 4.81 yani 4810. Lenfosit yüzdem lym% diye yazıyor %33.1 yani bu toplam wbc lerimin %33.1 i toplam lenfosit. 4810x%33.1=1592 toplam lenfositim oluyor zaten o da lym# diye yazıyor 1.59 diye yani 1590 demiş yuvarlamış. Toplam lenfosit sayısını bildikten sonra, cd4 % si ile lenfositlerin içinden cd4 hesaplanabilir.

Şimid bu cd4 sonucuma geliyoruz, benimkinde direk yazmışlar zaten cd4 %48 764 hücre diye. Ama yazmasalar da cd4 oranından bulunurdu, cd4 yüzdem %48 görüldüğü üzere, toplam lenfositlerim 1592 hesaplamıştık işte bunların %48 i cd4. 1592x%48=764 zaten, hesap doğru. CD4 sayım 764.

Daha önce 900 leri de görmüştü, sorun değil, cd4 sayısı değişebilir normal aralıkta. cd4 %si çok daha önemli ve cd4 %48 olarak şu tedavi gördüğüm üç senede en yüksek % yi gördü. İlk başladığımda %33 tü, sonra yavaş yavaş arttı. Bu da tedavinin işe yaradığını, bağışıklığımın güçlendiğini gösteriyor.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2018, 05:58:10 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: hk, NMTD, Gokkusagi

Gokkusagi

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2018, 08:27:00 ÖÖ »
@Mavera yine harika anlatmışsın. Ellerine sağlık :) sonuç senin de söylediğin gibi normal değerler içinde çıktı ama sınırdayım sanırım. Bu analiz için dört kez kan vermiştim. Doktorum en sonunda farklı bir hastaneye yönlendirdi orada tahlili yaptır diye. Sonucun bir günde çıkmış olması da şaşırttı beni. Artık pazartesi doktoruma gidip ilacımı başlama zamanı.
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.

merka_etme_sabret

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2018, 11:57:36 ÖÖ »
Örnekle anlatayım. Benim en son bu ayki sonucum:

Bu hemogram sonucum, wbc yazan toplam beyaz kürem bu 4.81 yani 4810. Lenfosit yüzdem lym% diye yazıyor %33.1 yani bu toplam wbc lerimin %33.1 i toplam lenfosit. 4810x%33.1=1592 toplam lenfositim oluyor zaten o da lym# diye yazıyor 1.59 diye yani 1590 demiş yuvarlamış. Toplam lenfosit sayısını bildikten sonra, cd4 % si ile lenfositlerin içinden cd4 hesaplanabilir.

Şimid bu cd4 sonucuma geliyoruz, benimkinde direk yazmışlar zaten cd4 %48 764 hücre diye. Ama yazmasalar da cd4 oranından bulunurdu, cd4 yüzdem %48 görüldüğü üzere, toplam lenfositlerim 1592 hesaplamıştık işte bunların %48 i cd4. 1592x%48=764 zaten, hesap doğru. CD4 sayım 764.

Daha önce 900 leri de görmüştü, sorun değil, cd4 sayısı değişebilir normal aralıkta. cd4 %si çok daha önemli ve cd4 %48 olarak şu tedavi gördüğüm üç senede en yüksek % yi gördü. İlk başladığımda %33 tü, sonra yavaş yavaş arttı. Bu da tedavinin işe yaradığını, bağışıklığımın güçlendiğini gösteriyor.

Mavera hocam, forumda DM yapamıyoruz galiba. Zahmet olmazsa mail adresini verebilir misin ?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2018, 12:15:53 ÖS »
Kişiye özel soru cevap yapmıyorum malesef. Merak ettiğin her şeyi forumdan sorabilirsin.

Kullanıcı teşekkür etti: merka_etme_sabret

Fatih

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2018, 01:54:38 ÖS »
Kişiye özel soru cevap yapmıyorum malesef. Merak ettiğin her şeyi forumdan sorabilirsin.

@Mavera daha ne hizmet yapacaktın.Zaten kişiye özel hizmet veriyor gibisin.Varol.
Çok istedğin birşeyi kaçırdığın zaman üzülme,,Zaten senin olmayacaktı.(nasib)

lifeisagame

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2018, 04:51:15 ÖS »
@Mavera Bence ismin çoktan bir marka olmuş :D Danışman olarak belirli bir ücret karşılığında, verdiğin emeklerin karşılığı olarak elbette, özelden sorusu olanlara yardımcı olabilirsin bir düşün derim ;) Emek vererek yapılan bir hizmetin karşılığını almak suç değil sonuçta

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2018, 09:31:17 ÖÖ »
Teşekkür ederim. Ancak böyle bir şey düşünmüyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: hk