Mavi-Banner

Gönderen Konu: En sonunda kötü haber TBC  (Okunma sayısı 942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beybisi

• Katılımcı Üye
  • *
En sonunda kötü haber TBC
« : Ocak 08, 2018, 01:04:35 ÖÖ »
daha önceden tbc konusunda doktorlar hastaneye yatırmak istemişti hasekide. daha sonra yedikuleye gittğimde 6 tane arb negatif gelmişti. ancak mikrobiyolojide tüberküloz mikrobuna rastlanmıştı. ancak doktorlar bunların ölü mikrop olacağına dair görüş beyan etmişlerdi. 1 aydır kanlı balgam geliyordu geçen gün acile gittim avelox 400 mg ilaç verdiler kullanmaya başladım 1 hafta geçti ancak kanlı balgamda azıcık gerileme olmadı. bugün acile gittim doktor kültür sonucun geldiğini tbc nin pozitif olduğunu söyledi ve yarın tbc polikliniğine gel hastaneye yatıralım dedi. yarın  büyük bi ihtimal ilaç başlatacaklar bunla alakalı yarın birde hasekiye gidip hiv le alakalı  kullandığım triumeq i değiştirecek doktor. şimdilik bilgiler bukadar. dualarınızı bekliyorum. zor bir süreç beni bekliyor biliyorum ama bunuda başarıp tekrar eski günlerime kavuşacağım. deneyimlerimi ara ara sizlerle paylaşacağım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: En sonunda kötü haber TBC
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2018, 07:37:00 ÖÖ »
Çok geçmiş olsun. Başa bela bir hastalık ama tedaviye uyark kurtulabilirsin. Triumeq değişip truvada+çift doz tivicay e geçeceklerdir çünkü tbc ilacı rifampisin dolutegravir dozunu azaltıyor. Gelişmeleri yaz umtusuzluğa kapılma arkadaşım.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2018, 10:31:39 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: beybisi

iss

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2018, 08:01:19 ÖÖ »
Gecmiş olsun dostum. Uzun zamandır seni buralarda görmeyince tahmin ettim zaten pozitif aldığına. Hiç merak etme aşılamayacak bir hastalık değil. Bu sürecte kendine biraz daha iyi bak. Mutlaka gelişmelerden haberdar et bizde.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2018, 08:29:23 ÖÖ »
Çok geçmiş olsun iyi olacaksın inşallah.
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

merka_etme_sabret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2018, 11:04:37 ÖÖ »
Çok geçmiş olsun arkadaşım, ALLAH şifa versin.İnşallah en kısa zamanda eski sağlığına kavuşursun.

Ey biçare hasta! Merak etme, sabret. Senin hastalığın sana dert değil, belki bir nevi dermandır. Çünkü ömür bir sermayedir, gidiyor. Meyvesi bulunmazsa zayi (yok)olur. Hem rahat ve gafletle olsa, pek çabuk gidiyor. Hastalık, senin o sermayeni büyük kârlarla meyvedar ediyor. Hem ömrün çabuk geçmesine meydan vermiyor, tutuyor, uzun ediyor-tâ meyveleri verdikten sonra bırakıp gitsin. İşte, ömrün hastalıkla uzun olmasına işareten bu darbımesel (atasözü) dillerde destandır ki, "Musibet (bela) zamanı çok uzundur; safâ (eğlence rahatlık) zamanı pek kısa oluyor." Bediüzzaman Said Nursi

Kullanıcı teşekkür etti: mazhar, beybisi, hk

Air

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2018, 02:07:24 ÖS »
Alllah acil şifalar versin sana vede senin durumunda bütün olanlara arkadasim....uzulme hepimiz kalben senleyiz.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2018, 02:08:30 ÖS Gönderen: Air »

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2018, 03:36:53 ÖS »
Çok geçmiş olsun! İnşallah tedaviyle bunu da atlatacaksın @beybisi. İyi haberlerini bekliyoruz.

NMTD

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2018, 06:08:18 ÖS »
Allah yardımcın olsun herşey güzel olucak merak etme

Bro

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2018, 08:04:43 ÖS »
Senin için her şey güzel olacak ama sen de her zaman olduğundan daha güçlü ol. Dualarımız seninle olacak çabuk iyileş  ;)

Penthos

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2018, 08:42:58 ÖS »
Çok çok geçmiş olsun inşallah kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.Bence kötü haber değil meşakatlide olsa tedavisi olan ve adı konulmuş bi rahatsızlık. Siz moralinizi yüksek tutun.  Bana yapılan quantiferon testide tbc pozitif çıktı 9 aylık bi ilaç tedavisi varmış henüz tedaviye başlanamadi. Sizinki daha farklı sanırım acil şifalar dilerim tekrar çok geçmiş olsun.
Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.

Fatih

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2018, 08:46:58 ÖS »
Allah acil şifalar versin

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2018, 08:51:52 ÖS »
Çok çok geçmiş olsun inşallah kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.Bence kötü haber değil meşakatlide olsa tedavisi olan ve adı konulmuş bi rahatsızlık. Siz moralinizi yüksek tutun.  Bana yapılan quantiferon testide tbc pozitif çıktı 9 aylık bi ilaç tedavisi varmış henüz tedaviye başlanamadi. Sizinki daha farklı sanırım acil şifalar dilerim tekrar çok geçmiş olsun.

Quantiferon pozitifse (veya ppd testi pozitifse) ama balgamda mikrop yoksa, akciğer filminde verem gözükmüyorsa, bu latent tbc dir yani verem mikrobu uykudadır. Kişi hasta veya bulaşıcı değildir. Uyanmasın gerçek hastalık olmasın diye quantiferon veya ppd pozitif her hiv pozitife koruyucu tedavi önerilir. Koruyucu tedavi günde bir ilaçtır, basittir ama çok önemlidir. Gerçek tüberküloz hastalığında dört çeşit ilaç kullanılır.

Arkadaşımızın işte bu şekilde aktif tüberkülozu var sanırım daha önce de geçirdiği için nüks vaka oluyor biraz daha ağır bir tedavisi olacak. Ama tedavi edilebilen bir durum.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Arutha, Penthos

beybisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2018, 01:02:34 ÖÖ »
bugün yatışım yapıldı.dediğim gibi arb ler negatif gelmişti. dün acildeki doktor sağ akciğerdekiş enfeksiyon oluşumunu tüberküloz olarak değerlendirmiş. bugünkü tbc doktoru kültür sonucun gelmeden buna karar veremeyiz dedi ama enfeksiyon sebebiyle beni hastaneye yatırdılar antibiyotik tedavisi verecekler gözlem yapacaklarmış. ocak sonu gibi kültür sonucu gelecek. şu bi ay içerisinde her doktorun farklı karar vermesi güvenimin bitmesine sebeb oldu. ama yinede doktorların dediklerine uyuyorum. kanlı balgamın sebebinin akciğerdeki enfeksiyon olduğunu söyledi. bende enfeksiyon kanamaya sebep olur mu dedim. o da akciğerimin tekinin %3 çalıştığını ve önceki hastalıktan hasar gördüğü için kanamanın olduğunu söyledi. bunu antibiyotikle aşacağız dedi. ama sonuna şunu ekledi. tbc de şuan emin değiliz sadece yüksek şüphemiz var hiv pozitif olduğum için. ancak kültür sonucu pozitif gelmeden tbc tedavisine başlamayacağız dedi.

TransBeril

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Arınmıs Aklanmıs
« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2018, 12:13:26 ÖS »
Tez vakitte dipcik gibi cıkarsın hastahaneden dilerim ki.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

tribani

• Katılımcı Üye
  • *
  • “Umudunu kesmeyenlerin hatrına dönüyor dünya”
« Yanıtla #14 : Ocak 10, 2018, 07:08:49 ÖS »
Şu lanet tbc bizleri çok seviyor malesef nüks etmeside ayrı bir dert anladığım kadarıyla kültür sonucu gelmedi henüz grafideki hasar önceki tbcden kalmış olabilir umarım negatif gelir hem artık tbc mi kaldı dirençli tbc bile tedaviye cevap veriyor  ;) hemen moral bozmak yok yeterki inan herşey yoluna girer dua edicem senin için  🙏