Mavi-Banner

Gönderen Konu: Undetectable Oldum!  (Okunma sayısı 293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wulfwulf

• Katılımcı Üye
  • *
Undetectable Oldum!
« : Ekim 05, 2017, 11:43:34 ÖS »
Merhaba arkadaslar,

Doktordan geliyorum, undetectable oldum. <20 yaziyor, cok mutlu oldum sizinle paylasmak istedim. Darisi tüm pozitiflerin basina.  :) :)
Hepatit A ve B asilarimi da yapti doktor. Ikisini birden yaparsak bagisiklik daha güclü oluyor gibi bir sey dedi, yanlis anlamis olabilirim ::)
Triumeq ise yariyor, denendi onaylandi  ;D
Tani: 08.05.2017 - Ilac: Triumeq
-------------------------------------------
CD4: 472, RNA: 108000 - 01.06.2017
CD4: 605, RNA: 144 - 06.07.2017 :)
CD4: 635, RNA: Undetectable 05.10.2017 :D
CD4: 645, RNA: Undetectable - 08.01.2018

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Undetectable Oldum!
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2017, 07:37:48 ÖÖ »
Heralde işe yarıyor. Bışuna yazmıyoruz #HIVilaçlarıişeyarıyor diyr :) aynen devam!
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: wulfwulf

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2017, 08:26:15 ÖÖ »
hayırlı olsun...sizin adınıza sevindim..

peki doktorun yazdığı ilaç diyelimki kafamıza yatmadı...napıcaz...mesela biz genyova isterken doktor
başka bi ilaç yazdı...bu durumda ne yapmak gerekir.hiç böyle bi durum yaşayan oldumu ?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2017, 10:10:00 ÖÖ »
Doktorun kararına karışmak olmaz. Ama bu devirde çok kolay kullanılabilen ilaçlar varken, ve tıbbi bir sebep yokken, (direnç durumu, ilaç allerjisi, ilaç etkileşimi vs.) drun eski ve yan etkisi ağır ilaçlarla başlaması bence yanlış. Bu durumda ilaç yan etkileri çok ağır gelirse hasta 'İçemiyorum artık dayanamıyorum!' derse dr ilaç değiştirmek zorunda kalacaktır zaten.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: bedevi

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2017, 04:09:20 ÖS »
mavera üstad yaklaşık 20 gündür ilaç kullanıyorum..yani daha yolun başındayım...dr.. truvada ve tivicay yazdı...
bu ilaçlar hakkında fikrini alabilirmiyim...önümüzdeki hafta dr.a gideceğim..genvoya yada başka bi ilaca geçirme
ihtimali varmı dr.un beni yoksa truvada - tivicay ikilisinden devammı ederim...

aslında ilaçlar beni kendime getirdi...o başlangıçtaki halsizliğimi üzerimden attı...ama ara sıra müthiş bi baş ağrısı
saplanıyor sol gözümün oralar...ya virüs vuruyor...yada bu ilaçların yat etkisi...ama her zamanda olmuyor...yediğim bişeyden etkileniyor desen başka ilaç kullanmıyorum...tabi baş ağrısının 50 tane sebebi olabilir farkındayım...
ama bu ağrı yeni bi ağrı...daha önceden böyle bişey yaşamadığıma eminim...

şimdi doktora başka ilaca geçsek bu sefer dr.sen misin ben miyim diyebilir diye korkuyorum...yada başka ilaca geçeriz bu sefer daha bi yan etkiler çıkarmı...beterin beteri var demişler...sakal bıyık hikayesi..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ekim 06, 2017, 04:25:59 ÖS »
Truvada tivicay çok güzel bir tedavi, bence stribild'den daha iyi, şimdiki aklım olsa ilk başta stribild yerine bunu isterdim. Stribild'e göre avantajı direnç bariyeri daha yüksek bu dolutegravir (tivicay) yıldızı en parlak en başarılı integraz inhibitörü. (yani direnç gelişimi daha zor, ama doz atlamıyorsan zaten direnç ihtimali yok o yüzden bu çok önemli değil) Hatta dirençli durumlarda çift doz dolutegravir verilerek bazen bu direnç yenilebiliyor tivicay ile bu şahane bir şey!

Stribilddeki integraz inhibitörü elvitegravir, onun kardeşi, tek başına görev yapamıyor yanında yardımcı molekül kobisistat gerekiyor (stribild içinde hepsi var). Truvada+tivicay ın ilaç etkileşimleri daha az ve gerekirse doz ayarı yapılabiliyor iki ayrı hap olduğu için. Stiribild için ilaç etkileşimleri daha ciddi bir sorun çünkü içindeki elvitegravir dediğim gibi kobisistat maddesine ihtiyac duyuyor kobisistat ta pek çok ilacın geri emilimini böbrekten atılımını etkiliyor. Ve kreatin yükseltiyor.

Tabi uzun vadede truvada böbrek ve kemik yan etkisi yapabiliyor. Bu truvada stribild'de de var zaten. Truvada'nın yeni ve yan etkisiz formülü descovy henüz gelmedi türkiyeye tek başına yok, olsaydı descovy+tivicay bence en iyi tedavi şu anki. Şu an descovy sadece genvoya içinde var. Kemik erimesi böbrek sorunu yaşayan hastalar truvada olmayan genvoya veya triumeq'e geçebilir.

Baş ağrısının sebebi 50 den fazla bile olabilir, mutlaka druna söylemelisin gerekiyorsa beyin cerrahı/nöroloji muayene etmeli. İlaç yan etkisi olarak ben çok duymadım genelde truvada+tivicay da çok iyi çok rahat kullanılan ilaçlardan.
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2017, 04:29:35 ÖS Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: bedevi

bedevi

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ekim 06, 2017, 04:50:59 ÖS »
anladım mavera üstad...o zaman ben hiç ilaç değiştirme mevzusuna girmeyeyim...daha iyi ilaca geçelim derken hepten yanlış bi iş yapmayalım.
karaciğer ve böbrekler için hergün enginar özü hapı kullanıyorum...tabiki böbrek ve karaciğerler yük bindiriyoruz ama
ilaçları kullanmama gibi bi şansımız olmadığı için elden bişey gelmiyor..

ağızdaki yaralar, boğazdaki lenf şişkinliğine falan bi şekilde alıştım ama arasıra vuran başa ağrısı büyük sıkıntı..ağrı kesici kullandığım zaman geçiyor..ama bi müddet sonra gene başlıyor...ağrı kesici kullanmakta nereye kadar..
Artık dr.görüşmesinde bu konuları dile getireceğim...