Mavi-Banner

Gönderen Konu: Benim Hikayem  (Okunma sayısı 929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sagduyu

• Yeni Üye
  • *
Benim Hikayem
« : Temmuz 24, 2017, 01:35:48 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar. Forumunuzu okudum ve ben de hikayemi yazmak istedim.

Benim hikayem ameliyatla başlıyor. Bir ortopedi ameliyatı için özel bir hastahaneye gittim. Bu hastahanede ameliyat olmadan önce kan testi yaptılar. Hayatımda eşimden başka kimse olmadığı, kan nakli yaptırmadığım ve benzeri diğer durumlarım olmadığı için aklımın ucundan bile HIV geçmedi tabii ki.
Ben bütün hazırlıklarımı yaptım valizimi hazırladım. Ertesi gün saat 11 de hastahaneye yatış için hazır hale geldim. Salı sabahı ameliyat olacağım ardından arkadaşlarım bile hepsi ziyaret saatlerini ayarladılar.
Eveeeetttt Salı sabahı geldi. Sabah saat 9 gibi bir telefon. Ameliyatınızı yapamayacağız kan değerleriniz sebebiyle lütfen enfeksiyon hastalıklarından dr. Sn. Xxxx ile görüşebilir misiniz. Diyorum acaba ne bulaştı hepatit falan şüphelendim. 

Hemen doktordan randevu aldım. Odasına çıktım. Çok kibar bir beyefendi. Beni oturttu maalesef bazı değerleriniz pozitif görünüyor ancak doğrulama olmadan birşey diyemeyeceğim dedi. Hangi değerlerim dedim. Bana şüpheli ilişkiniz oldu mu diye sordu. Olmadı sadece eşim var hayatımda 8 senedir dedim. Tabi hiv olduğunu da anladım.
Acaba aldatıldım mı? Hiç kan nakli de yok. Hiçbirşey yok. Kesin aldatıldım. Yok ya eşim hayatta aldatmaz bemi bir yanlışlık var. Hem o iyi bir kadın hiç sanmam. Aldatacak olsa ayrılır.

Durumu eşime anlattım. O da test oldu ve negatif. Doğrulama sonucunu beklemeden boşanma davası. Kolum dirsekten tamamen kırık. Ameliyat olamıyorum. Ailem bana şüpheli bakıyor konuşmuyolar tabağımı çanağımı ayırdılar. Çocuklarımı öpmek için bile yaklaştırmıyorlar. Hepsi öfkeli öfkeli bana bakıyor. Hiv i araştırdım sitenizi buldum. Çok basit bir yaşam tarzı olduğunu anladım. Ölmeyeceğime eminim kendimce planlar yaptım. Daha çok çalışıp para kazanıp bir sahil kentinde dükkan açıp orada yaşarım dedim. Beni ölmeden mezara koyan karım, ailemden de upuzak yaşarım dedim.
Doğrulama testi sonucu geldi. Negatif.  Tekrar bir kaç test daha hep negatif.
Ameliyatımı oldum. İlaçlarını aksatmayan hiv + bir birey kadar sağlıklıyım. Tabiiii eşimle de davamız devam ediyor.
Siz boşanmaz mıydınız?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Benim Hikayem
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2017, 08:13:15 ÖÖ »
Merhaba. Çok üzücü bir hikaye. Keşke ilk bakılan sonucun yalancı pozitif olabileceği, hatalı olabileceği, her şeyin doğrulama testi (western blot) ile belli olacağını iyice anlatsaydınız ailenize. Üstelik bu sık görülebilen bir durum. Karar verip tavır koymadan önce onu bekleselermiş keşke. Veya durum acilse hemen hiv rna bakılsaymış, negatif gelince yalancı pozitif olma ihtimali artardı. Bu şekilde yargısız infaz yapmışlar sana. İlişkileriniz onarılmayacak biçimde zedelenmiş. Boşanmak dışında bir yol ben göremiyorum, eskisi gibi olmanız çok zor. Çok üzgünüm.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Sagduyu

iss

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2017, 09:16:43 ÖÖ »
esiniz de o an ki ruh haliyle sizin onu aldattiginizi düşünmüş ve boşanma kararini hastaliginiz sebebiyle degil ihanet sebebiyle almıştır diye düşünüyorum. iliskilerde güven en önemli faktördür ve malesef bu olay nedeniyle büyük bir yara almis aranizdaki güven. tabi cocuklarinizi opturmemek, tabağı canagi ayirmak malesef cok üzücü ve cahilce durumlar. eger " onarabilirseniz iki tarafinda karşılıklı çabasıyla" devam edin cocuklariniz parçalanmış bir ailede buyumesinler. ama bu durum sizde tamiri mümkün olmayan bir hasar meydana getirmiş ise boşanmak en mantıklı yol. yinede negatif gelmeniz hayatin size bir hediyesi. yaşadığınız o ameliyat surecinin kaygisini biz her an yaşıyoruz. acele karar vermemeniz sizler için hayırlı olacaktır.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2017, 11:31:37 ÖÖ »
     Çok şaşkınım şu an. Sahte bir evlilik dünyasında mı yaşamışsınız bugüne kadar. Hani iyi günde kötü günde destek sözü. Fakat o  yemini hristiyan dünyası yapıyor ve beni çok çook etkileyen bir ritüel.  Evet eşiniz kendisini aldattığınızı düşünmüş.  Fakat insani bir davranış şekli vardır. Çocuklarınız var. Hemen silebilmek kolay mı oluyormuş böyle. İnsan bir acaba demez mi   . Dememiş suçlu olduğunuza inanmış.  Hadi diyelim onda yanıldı. Siz şok yaşarken sizi terkeymek ne demek. Neyse kendinize mutlu bir yaşam kurunuz ve bu konuda bir empati geliştirerek  gönüllü savaşçı olunuz.  En iyi siz anlarsınız. Baksanıza yuva bile yıkılmış.  Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #4 : Temmuz 24, 2017, 12:15:30 ÖS »
eşiniz  sizi  testin  sonucundan  ziyade  aldattığınızı  düşünerek  ve  o an hırs  sinir  ve öfke  birleşimiyle  bu  tarz  yaklaşmış olabilir.Bazı  bireyler  daha  affedici  olabilirken  bazıları  ise  herşeyi bir kalemde  silebiliyorlar.

Onca  yıllık  bir  evlilik  ve ortada  çoçuklar  var, boşanmadan  önce  çoçukların  psikolojisini düşünerek bir kez  daha  konuşun derim, kesinlikle  bu  boşanma  davasında  haklısınız, ama  ortada  çoçuklar  var

burada  toplum  tarafından  bilinen  yanlışlıklar da  tekrar  ne  yazık ki  gün  yüzüne  çıkmış, hiv pozitif bireyler de  düzenli  tedavileri  ile  toplumun  içinde , çalışıyor, geziyor , egleniyorlar 

tabak, çanak  vs  ayırmak  ve  toplumdan  soyutlamak  çok  cahilce  ve  yanlış  yaklaşımlar.Ama bunun  nedeni  hep kulaktan  dolma bilgiler ve okuyup araştırma yapmayışımız.

karar  elbette sizin ama  çoçuklarınızı  düşünün son  bir defa
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 24, 2017, 12:33:37 ÖS »
Kötü bir durum Allah yardımcınız olsun.sonucun negatif çıkması güzel ama öteki durum daha kötü olmuş.böyle örnekler çok aslında adam kanser oluyor eşi ertesi gün boşanma davası açıyor veya koca açıyor.şahsen ben bu durumda ağır yara alırım hiç birşey de eskisi gibi olmaz zaten olamaz.sıkıntının aldatılma düşüncesinden  ziyade hastalık almış bir insanla yaşayamama düşüncesi olduğuna inanıyorum ben.tabi kim ister ya böyle birşeyi.zor bir durum gerçekten.tabi kararı verecek olan yine sizsiniz.

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2017, 01:42:35 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun. Ben olsam boşarım, sizi bu durumda yanlız bırakan bir insan sizi sevmiyor demektir. Hayatımızın garantisi yok, yatak döşek olmayacağımızın garantisi yok demek böyle bir durumda da eşiniz sizi bırakıp gider. Bence sevgiyi görmeniz için gayet isabetli olmuş. Üzülmeyin, hayat güzel.

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 24, 2017, 01:53:12 ÖS »
Benim Hikayem...

Kendi hikayemi anlatma ihtiyacını hissettim çünkü bazı pozitif tanı alan arkadaşları psikolojik olarak bitkin gördüm.

Neyse yaklaşık 14.5 yıl sanayide bilfiil çalıştım taki geçen sene akut dvt tanısı alıncaya kadar.bu arada son çalıştığım yerde tam 13 yıla yakın çalıştım.Geçen yıl mart aylarında bir anda ayak bileğim çok şişti anormal bir şişlik.Devamında ağrı o bu derken soluğu hastanede aldım dedim ki herzamanki gibi oldu.Biz meslek icabı hep ayaktayız en aşağı 8 saat tornacı olduğumuz için.Geçen yıllarda da 2 3 günlük rapor alırdım bizde ayak bileği şişmesine varise çok rastlanır.

Bu seferki çok farklıydı eskiden aldığım gibi yılda aldığım 2 3 günlük dvt atağı raporu gibi değildi.30 yaşına kadar çok yoklar bu hastalık faktör 5 Laiden diye girerseniz görürsünüz.Bu arada yaşım 37 şu anda.

Son tanidan sonra artık neredeyse yürüyemiyordum.Birşeyler gerçekten ters gidiyordu bu belliydi.Rapor üstüne rapor derken ilk aydın üni hastanesine gitmiştim.Stajyer olduğu için beni oyalamış oradaki stajyer.Halbuki ayak şişliğinin ilk nedeni belli.Beni ilk ramotoloji bölümüne gönderdi ama yaklaşık 1 aylık gidip gelme sonucu benim yerimin burası olmadığını kalp damar bölümüne gitmem gerektiğini söyledi.BEnde öyle yaptım ama devlet hastanesine gittim.Tekrar üniversiteye gönderdi.Pcr testleri için.

Neyse oldum bir ay sonra sonuç çıktı ankara hıfsısıhha dan geldi.Heterozigot mutasyon vardı kanımda.FAKTÖR 5 Laiden dahil.

Devlet hastanesine indim aşağıda.Çok geç kaldığımı beni oyaladıklarını(üniversite hastanesinde) herşey için geç olduğunu benim gibilerini yarı sakat durumuna koyduklarını işten ayrılmakla çok iyi yaptığımı bu durumu kabul etmem gerektiğini ve bundan sonra buna göre iş bulmam gerektiğini söyledi 3 doktorda.Biri özel istanbul nişantaşı özel doktor idi diğer ikisi aydında biri prof üniversite hastanesinde biride aydında devlet hastanesinde..

Şunu söylemek isteyeceğim yeni tanı alan sadece pozitif tanı alan arkadaşlar için yazdım bunları.Gerçek yaşanmış bir olay yani bizzat kendi yaşadığım bir olayı yazdım.Ne yazıkki benim durum bu.Nereden nereye geldik ömür boyu kullanılacak kan sulandırıcı nerdeyse 15 yıllık uzman olunan mesleği artık sağlık nedeniyle bırakmak zorunda kalmak?

Diyeceğim o ki herkesin bir hikayesi oluyor kimimiz pozitif tanı alıyor kimimiz şeker tansiyon hastası kimimiz benim gibi ömür boyu sürecek olan iç varis hastası olabiliyor.Burada önemli olan kişinin bu durumu en kısa sürede kabul etmesi ve biran önce tedaviye başlaması.

Her zaman söylerim zaten yarınımızın ne olacağını bilemeyiz.Çok daha beter hastalıklar var o yüzden çok şükür buna.Arkadaşını kanserden 3 yıl önce kaybetmiş biri olarak bu hastalığı hastalık olarak görmedim göremedim.Tabi bana pahalıya mal oldu bu durum hem maddi hem manevi.Önemli olan bize verilen hayatı en iyi şekilde yaşamak diye düşünüyorum her zaman en kötü durumda bile...

Mysterious

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 24, 2017, 01:55:17 ÖS »
Bence hastalıktan dolayı değil aldatılma düşüncesinin verdiği sinirle yapılan birşey gibi gözüküyor bu. Beni de sevgilim ilk başta terk etti aldatıldığını düşünerek bir gün Sonra geldi barıstık. Hastalık sebebiyle ilgiliyse tavırları hiç düşünmeden bitirin bence. Ama yok, aldatılma düşüncesi ile yapılmışsa ki negatif çıkmışsınız evliliğinizi düzene sokmalısınız. O ayni tabak çanak bardak olayını ben de yaşadım. Aynı evde yaşadığımız için tabaklarını bardaklarını ayır benden demişti. Bende cahil cahil konuşma onla ne alakası var deyip tuttum kolundan doktora beraber gittik. Sonra bilinçlenince o düşüncelerinden vazgeçti. Ani kararlar vermek hem size hem de çocuklarınızın gelecegini psikolojisini etkilemiş olur. Orta yolu bulmayı denemelisiniz..

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 24, 2017, 01:58:51 ÖS »
Öncelikle geçmiş olsun. Ben olsam boşarım, sizi bu durumda yanlız bırakan bir insan sizi sevmiyor demektir. Hayatımızın garantisi yok, yatak döşek olmayacağımızın garantisi yok demek böyle bir durumda da eşiniz sizi bırakıp gider. Bence sevgiyi görmeniz için gayet isabetli olmuş. Üzülmeyin, hayat güzel.
benim düşüncelerim de öyle ama işte bir yuva kurmak çok zor ama dağıtmak çok kolay bu durum çok farklı tabi.gerçi hiç birşey eskisi gibi olmaz zaten imkanı yok.tabi şöyle de birşey var evlenmek ne kadar hak ise boşanmakta hak.öyle düşünüyorum bende.

Filiz

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 24, 2017, 02:11:56 ÖS »
          İnsan bir sorar değil mi. Bu hayatta herşey olur. Tıp yanılmaz mı ... Henüz sonuç tam alınmamış iken nedir bu öteleme... Sonuç pozitif olsa bile nasıl pozitif olmuş sorgular insan.  İnsan sevdiceğini bırakır gider mi.  Ki aldatmadım demişsinizdir.  İnsan doğru kabul eder ve sonucu birlikte alırdınız. Böylesi daha şık olurdu.  Pozitif durumunuz netleşir ise açıklamak ta size düşerdi.   Bir çok negatif ve pozitif çift var üstelik çocuk sahibi de oluyorlar.  Üzülmeyiniz. Demek ki başınıza birşey gelse elinize tutmayacakmış.   
     Biz de felaket çığırtkanı olmayalım da şimdi boşatıyor gibi. Tekrar konuşunuz. Baktınız  hala aynı kafada ( seviye önemli iletişimde)  zaten niyeti varnış bitirmeye deyip geçiniz. Hakime de mahkeme de bana inanmadı buyrun ispatı tazminat istiyorum sadakatsizlik yapmadım dersiniz.  Fakat gönlümüz  birleşin ister.

samemavi35

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 24, 2017, 03:14:51 ÖS »
Böyle şeyler yaşamak üzücü belki ama pozitif yada negatifler içinde zaman çok belirsiz.Belirsiz zamanda daha gerçek bir hayat yaşamak mümkün.Gerçek sevgi gerçek anlayış..Çok güçlü bir ilişkim olduğuna inanırdım hep.Beni ona inandırmıştı.Tek eşliydim bir başkasıyla olmadım ama 2 ay önce hiv+ olduğumu öğrendim o negatifti. Ne yazıkki hiv pozitif olmak adına hiçbir riskli davranışım ilişkim olmadığı halde ve beni çok sevdiğini bildiğim halde yapamıyorum dedi ve gitti.Yine'de ben ilişkiniz adına beni bir arkadaşları söz sahibi yapmaksızın kendi içinizin sesini dinlemenizi öneririm..

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 25, 2017, 06:19:25 ÖS »
Çok zor bir durum bu. Yapılması gerekn tekrardan uzun uzun ve dürüst bir şekilde birbirinizin gözlerine bakarak konuşmanız. Eşiniz sizi aldatıldığını düşünerek boşamak istemiş olabilir. Ben olsan ben de aynı şeyi yapardım. Ne olduğu hiç önemli değil. Aldatıldıysam ve geçerli bi açıklama yoksa bir ömür sürdüremem o kişiyle. Belki de siz kendinizden emin olduğunuz için sizi aldatma düşüncesi eşinizi çok kırmış olabilir. Bu da boşanmak için sebep olabilir. Ya da gerçekten boşanmak istiyordur bu olay tam denk gelmiştir. Dürüst bir şekilde oturup konuşulmalı. Hiv sebebiyle yanlış anlaşılmalar olduğu için boşanma düşüncesinin devam etmesi altında kesinlikle başka sebepler olduğunu gösterir. Medeni 2 birey gibi dürüst bir şekilde konuşulup halledilmeli. Çocuklarınız da varmış... Eğer başka başka sebepler yoksa siz de kırgınlığınızı bir kenara bırakıp kaldığınız yerden bu durumdan da ders alarak daha sıkı birbirinize tutunarak evliliğinizi devam ettirin derim ben. Yeter ki ikinizde dürüst yaklaşın şu aşamada birbirinize.

Sagduyu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 25, 2017, 06:59:56 ÖS »
Merhaba. Çok üzücü bir hikaye. Keşke ilk bakılan sonucun yalancı pozitif olabileceği, hatalı olabileceği, her şeyin doğrulama testi (western blot) ile belli olacağını iyice anlatsaydınız ailenize. Üstelik bu sık görülebilen bir durum. Karar verip tavır koymadan önce onu bekleselermiş keşke. Veya durum acilse hemen hiv rna bakılsaymış, negatif gelince yalancı pozitif olma ihtimali artardı. Bu şekilde yargısız infaz yapmışlar sana. İlişkileriniz onarılmayacak biçimde zedelenmiş. Boşanmak dışında bir yol ben göremiyorum, eskisi gibi olmanız çok zor. Çok üzgünüm.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hala kararsızım. Davadan vazgeçmedim ancak bu defa eşim boşanmak istemiyor. Ben herşey bir kenara nasıl bunca sene bu kadar ön yargılı daha da kötüsü cahil insanlarla beraber yaşamışım. Uzun uzadıya devam edecek bu dava. Evden de ayrıldım zaten. Tek düşüncem çocuklarım.

Sagduyu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Temmuz 25, 2017, 07:05:11 ÖS »
     Çok şaşkınım şu an. Sahte bir evlilik dünyasında mı yaşamışsınız bugüne kadar. Hani iyi günde kötü günde destek sözü. Fakat o  yemini hristiyan dünyası yapıyor ve beni çok çook etkileyen bir ritüel.  Evet eşiniz kendisini aldattığınızı düşünmüş.  Fakat insani bir davranış şekli vardır. Çocuklarınız var. Hemen silebilmek kolay mı oluyormuş böyle. İnsan bir acaba demez mi   . Dememiş suçlu olduğunuza inanmış.  Hadi diyelim onda yanıldı. Siz şok yaşarken sizi terkeymek ne demek. Neyse kendinize mutlu bir yaşam kurunuz ve bu konuda bir empati geliştirerek  gönüllü savaşçı olunuz.  En iyi siz anlarsınız. Baksanıza yuva bile yıkılmış.  Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

Hiv + olsaydım da eşim yanımda olsaydı, ufacık bir şefkat ışığı alsaydım çok ama çok mutlu olurdum.