Mavi-Banner

Gönderen Konu: Pozitif Erkek Birey ve Heteroseksüel Birliktelik hk.  (Okunma sayısı 848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisvirus

• Yeni Üye
  • *
Pozitif Erkek Birey ve Heteroseksüel Birliktelik hk.
« : Temmuz 04, 2017, 08:58:03 ÖÖ »
Herkese selam arkadaşlar,

2 yıl önce pozitif tanısı almış heteroseksüel bir erkeğim. 1 yıldır HIV RNA: negatif durumdayım. Tanı öncesinde de virüs hakkında bilgi sahibi olduğum için herhangi psikolojik buhrana maruz kalmadım, aksine her gün içtiğim Stribild dışında hastalığı yok saydım ve fazladan araştırma yapma gereksinimi duymadım.

Bu süreçte bazı tek gecelik cinsel birliktelikler yaşamama karşın partnerime bir zarar vermemek adına aldığım aşırı tedbirlere rağmen her zaman bir risk bulunmasının verdiği şüpheyle cinsellikten soğudum ya da kendimi soğuduğuma inandırdım. Ta ki çok fena aşık olana kadar.

Kız arkadaşımla daha önce cinsel birliktelikte bulunmadık ancak artık zamanı geldi ve pozitif olduğumu söylemek yakın gelecek planlarımda yok. Dolayısıyla, hem şüphelenmemesi için hem de onu tedbirlerimle kısıtlamamak için prezervatifi sadece doğum kontrol amaçlı kullanmak aklımdan geçiyor. (Bilirsiniz işte, orgazma yakın süreçte takmak)

Bu fikir vicdanımı çok rahatsız ediyor. Fazla tedbirli olmak da olmamak da onu düşünerek yapacağım bir hareket olacak. Aşağıda verdiğim pdf dosyasının en altındaki tabloda, " Çiftlerin ikisi de HIV ile yaşıyorsa " başlığı altında yazanlar beni kısmen cesaretlendirse de karar veremiyorum ve beynim infilak etmek üzere  :-\ 

http://pozitifyasam.org/assets/files/hiv_pozitifler%20kariyerde_yapar_cocukda.pdf

Kısacası fikirlerinizi merak ediyorum. Daha önce bu ikilemde kalmış birileri deneyimlerini paylaşırsa çok hoş olur. Tüm yorumlar için teşekkür ederim, hoşcakalın.
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2017, 09:00:49 ÖÖ Gönderen: pisvirus »

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Pozitif Erkek Birey ve Heteroseksüel Birliktelik hk.
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2017, 09:47:21 ÖÖ »
@pisvirus Merhaba:

Anladığım kadarıyla: Sevgilin HIV negatif ve sen HIV pozitifsin. Sevgilinle cinsel ilişkiye girecek fakat boşalma olana kadar korunmayacaksın. Bence kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil.

Evet.
HIV RNA saptanamaz düzeyde ise enfekte riski yok denecek kadar az.

ANCAK:

Normal şartlar altında az.
O zamanlarda senin BLIP yaşadığın ana denk gelirse ve ilişki içerisinde zorlamaya, sertliğe göre tek yada iki taraflı bir kanama gerçekleşirse, enfekte riski ciddi anlamda artıyor.

Benim kendi görüşüm.
Bir başkası adına, sen tek başına bu kararı veremezsin.
Ne zaman ki söylersin, evet sıkıntı yok der o zaman size kalmış.

Sevgiler.

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2017, 10:42:22 ÖÖ »
Ben de kararını tasvip etmiyorum! İleride hayat kuracağın biriyse hele, mutlaka öncesinde söylemelisin. Biliyorum, kolay değil, ama eşinden sonsuza dek saklayamazsın.

Kondom kullanmadan birlikte olursan ve ileride öğrenirse, sana güveni inancı sarsılır ve fevri tepki verebilir.

Bazı drlar rna negatif olan kişi hiv'i cinsel ilişki ile bulaştıramaz diyor, ama bazı drlar gene de korunulmalıdır. Diyor. Blip olayı haricinde, bazı insanlarda kanda hiv negatif olsa bile sperm ve zevk suyu gibi cinsel salgılarda hiv bulunabiliyor. Biz bu yüzden mutlaka kondom öneriyoruz.

Eğer korunmasız ilişki yaşanacaksa, bunu iki taraf ta bilerek, ne kadar az olursa olsun o riski de kabul ederek, gerçekleştirmeli. Sen ise sevgiline söylemeyerek bu hakkı-karar verme hakkını onun elinden alıyorsun. Onun sana güvenini körüye kullanıyorsun. Evet, risk astronomik olarak düşük denilebilir ama etik bir durum değil, ve olmaz olmaz, milyonda bir ihtimalle bulaş olursa bunun vebalinden kurtulamazsın.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2017, 01:04:23 ÖS »
ileriye dönük kalıcı birliktelik veya evlilikte bence söylemek gerekir.işin birde vicdani durumu var.sonra ters giden bir iş olursa senin açından bilhassa çok kötü olabilir vicdanen...

Kullanıcı teşekkür etti: günlük

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2017, 02:18:12 ÖS »
Gecelik ilişkilerinde bir daha görmeyeceğin partnerlerini korurken aşık olduğun kişiyle korunmasız ilişki fikri hiç mantıklı değil. Bir pozitif için korunmamak söz konusu bile olamaz! Hem kendin hem partnerin (sevgilin) için korunmak zorundasın. Aşıksan korunmasız ilişkiye girersin düşüncesi de saçma zaten. Çocuk yapmayacaksan korunmamanın hiç bir anlamı yok... Gül maskeyle koklanmaz olaylarına girmeye senin hakkın yok. Hem kendinin hem partnerinin sağlığı için.

Şahika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2017, 11:49:36 ÖS »
Hem çok fena aşık oldum diyorsun hemde gelecek planın yok,iyide kıza yazık değil mi ? Lütfen empati yap.
Arada aşk var,sen gelecek planım yok diyorsun ama aşık olduğun kız bakalım ne düşünüyor ..
Eğer birbirinize gerçekten aşıksanız bence bu durumu onunla paylaş.korunmak isterken daha çok şüphe uyandırırsın,kadınların çoğu aşık olduğu adamla korunmadan yatmak ister..

Mysterious

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2017, 02:40:26 ÖÖ »
Tespit edilemez duruma gelsek bile KORUNUN
Söyleyeceklerim bu kadar 😊

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2017, 02:45:52 ÖÖ »
Kıza söylemek zorundasın, hoş belki söyledin belki de söylemedin ama olmaz, ya ona sen bulastırırsan.
Ben tanıyı aldıktan sonra birlikte oldugum kadınlara durumumu söylemedim ama kondomsuzda cinsellik yasamadım

BoysDontCry

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 05, 2017, 11:07:14 ÖS »
Ben etik bulmuyorum, söylemiyorsan bile ilişki süresince korunman lazım. Gerçekten seviyorsan onu korumalısın. ???

Arutha

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2017, 02:42:37 ÖS »
Allah senin gibi așıktan korusun.
Beyimiz çok fena aşık ama sadece daha fazla zevk için bulașı ihtimali olmasına rağmen sadece doğum kontrol amaçlı prezervatif kullanacakmış.
Trilyonda bir ihtimali bile ihtimaldir.
Kız için çok üzüldüm.

Ben77

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 29, 2017, 09:37:05 ÖS »
Zaman zaman da olsa benim de aklıma geliyor, acaba bu şekilde bir hayat sürdürülebilir mi? mantıklı mantıksız yanlarını kafamda sorgularken, farkına varmadan empati kuruyorum ve hayır asla diyorum.. En güzel ve sağlam yöntem birlikte olduğumuz kişiyi bu konuda eğitmek hazırlamak ve en uygun şartları sağlayıp, düzgünce anlatmak.

Carsonfrankie

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2017, 03:18:30 ÖÖ »
Iki yıldır tanı aldın ve rna negatife düşmen bir yıl sürdü.ben 680binden 4 ayda negatife düşdüm.drum şaşırmakla birlikte, negatife düşmek nekadar uzun sürerse virüsün agresifligi o kadar yüksektir demişdi.3 sene hic blip olmadı cd4 1100 şuanda. Elini vicdanına koymalısın. Sonra keşke dememek için. Ayrıca bir bulaş olursa nitelikli adam öldürmeye teşebbüsten içeri girersin.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2017, 09:04:13 ÖÖ »
Bir konuyu açıklığa kavuşturmak lazım.

BLIP BLIP Diyosunuz da, BLIP kanda bakılıyor. Sperm de değil. Blip oldu da rNA 200 e çıktı ise tehlike var diye düşünmemek lazım.
Düzenli ilaç kullanan bireyler bulaştırmaz! Bu 57.000 kişide gözlenmiş. HAyatı zindana çevirmemek lazım.

Tabi aşık olduğun ve evlenmek istediğin kişiye de bunu söylemek lazım.
Aşk acısı da güzel bir şey ;)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2017, 09:22:59 ÖÖ »
Evet ama hiv pozitif biri tedaviye güvenerek korunmadan ilişki yaşayacaksa bunu her iki partner de bilmeli ve kabul etmeli.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2017, 03:23:35 ÖS »
Evet ama hiv pozitif biri tedaviye güvenerek korunmadan ilişki yaşayacaksa bunu her iki partner de bilmeli ve kabul etmeli.

Bence de. Ama sanırım bunu bir tek sen ve ben kabul ediyoruz