Mavi-Banner

Gönderen Konu: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?  (Okunma sayısı 1890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ghpa

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?
« Yanıtla #30 : Eylül 13, 2017, 12:15:30 ÖS »
@Suat Soylu sanırım düşüncelerimi istediğim gibi anlatamamışım.ben de anti retroviral terapi alınıyorsa bir sorun olmadığını söylüyorum.fakat almıyorsa,haberi yoksa risk faktörüdür diye yazdım.benim mantığımla + ler sokağa çıkmamalıya varmakta bana anlamsız geldi üzgünüm.

verdiğiniz örnekten devam edeyim.taksicilik ya da toplu taşıma şöförlüğü yapabilmek için bir kaç aylık kurs döneminden geçip ehliyet sahibi olursunuz tecrübeniz olur falan.burdaki kursiyerleri ehliyeti olmayan daha önce araç kullanmamış biri olarak düşün.o taksiyle yolculuk yapar mısın?o yolculuktaki riskinle profesyonel bir şöförle yapılan yolculuktaki riski aynımıdır?

ayrıca hiv ve hepatitin temel bulaş yolu sadece korunmasız cinsellik değil,bunun yanında kan yolu ve anneden bebeğedir.cinsel birliktelikten bulaşı oranı daha sık olduğu için diğer ikisi göz ardı edilmemeli.afrika ve rusya benzeri yerlerde halen birçok insan kan yoluyla bulaş oluyor.

konunun uzmanları güledursun,biz de bir anlık boşluk veya korunmadığımız,önlem almadığımız için burada değil miyiz?biz sayılı insanlar tedavi altındayız diye hemşireler eldiven takmasın,hepatit aşılarını olmasınlar mı?nasılsa bizden bişi olmaz.bulaştırıcılığımız ne kadar düşük olursa olsun hastalığımız bulaşıcı enfeksiyon kategorisinde ve sen neredeyse diyeceksin ki hayır insanlar bu konu hakkında hiçbir önlem almasın.bu biraz bencillik olmuyor mu?

seni anlamadığımı düşünme sakın,ben de çok rahatsızım insanların bu hastalığa bakış açısılarından,korkmalarından,hiçbirşey bilmiyor oluşlarından.muhasebe kursunda veya şirketinden bu testler istenmiş olsa ben de bu kadar uzatmam zaten hakkaten çok saçma olur.ben burda böyle bir bağlantı kurabildim ama.saçma bulamadım yani olabilir dedim.

akciğer grafisi ve gaita da istenmesin.genel olarak sağlık testi olmasın deseniz tamam.total bir aktivizm olsun bu konuda.hiv e gelince mi özel oluyor sağlık bilgilerimiz?sadece + iz diye mi bu duyar?diğer bilgilerimizde en az bukadar özel bence.iş yeri hekimi tüberkloz tedaviside uygulamayacak veya uzmanlık alanı klinik mikrobiyoloji değil gaita niye?özel hastaneye kaynak yaratmanın falan sayısız komplo teorilerinden biri olduğu düşüncesindeyim.sağlık sektörünün s2ndirik elisa testinden gelecek paraya ihtiyacı falan yok.konumuzdan uzaklaştırır bu tarz şeyler bizi o yüzden boşverelim şimdilik.

sadede gelirsek,sonuçların yada bilgilerin arşivlenmesi konusunda sana katılıyorum.karşıyım.olası herhangi bir kişisel gizlilik ihlali durumunda yaşanacaklar konusundaki endişelerini anlıyor hak veriyorum.dediğin gibi maalesef kişisel beller ağır oluyor.keşke olmasa.tekrarlıyorum bu sebeple kursa alınamama vb. gibi bir ayrımcılıkla karşılaşma durumunda sonuna kadar hakkımızın aranmasından yanayım.ama her kurumun,iş yerinin prosedürleri farklı oluyor genelde ve yapılabilecek fazla birşeyimiz olmuyor şimdilik.ordan çık başka biyere git yine aynı şeyle karşılaşacağız.siz hallettiniz arkanızdakinden yine isteyecekler.tek tek uğraşarak bitmez yasa falan çıkartılması lazım heralde.

bu durumda hayır ben hiv testi olmayacağım,hayır bu yasal değil diye ses yükseltmek dikkatleri daha fazla üzerine çekmekten başka birşeye yaramayacaktır.süre sonunda arşive gidip dosyayı alabiliriz.dijital arşivden de sildirilir.şöyle birşey geldi aklıma birde.kayıt esnasında da sözleşmeye bir ek düşülür.kişisel bilgilerimin 3. şahıs ve kurumlarla paylaşılması,sızdırılması durumunda yasal haklarımı kullanma yetkim saklıdır falan gibi.bu zaten onları yeterince baskı altına alır.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2017, 03:22:17 ÖS Gönderen: ghpa »

Fuat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Eylül 14, 2017, 11:41:49 ÖÖ »
İşyeri hekimlerinin de ilaç erişimlerine ulaşacak şifreleri vardır.
İlsağlık müdürlüğünden e-posta ile bile alıyorlar o şifreyi.

Mevzuatta Edinilmiş İmmın yetmezlik sendromuna dair herhangi bir soru sorabilecekleri yazmıyor. Mahrem bir konudur. Devlette çalışan bir İYH ile konuştuğumda, bilinse bile asla  3. kişilere paylaşamayız bunu demişti ama gayrı resmi yolla kesinlikle yöneticiye veya işverene gider bu bilgi.

Özelde çalışan ve tanıdığım bazı İYH leri de birkaç farklı şekilde düşünüyor. Rusyaya iş toplantısına gidip gelen çalışanlara Anti-HIV testi yaptıran hekim de gördüm, bunu öğrenirsek hemen patrona gammazlayıp işten çıkartırız diyen hekim de gördük. Bir hekim bunu söylersem, 3 yıl hapis alırım demişti.

Ben İşe Giriş Muayene formumu kendim doldurup verdim hekimin önüne, okumadı bile imzaladı. İnsan Immun Yetmezlik Sendromu yazmıştım.  Dosyaya takıldı ve unutuldu gitti, ama sorsaydı da söylemezdim.
Şahit olduğum bir büyük  firmada işe girişlerde VDRL, Anti Hİv gibi testleri isteyebiliyordı. Ve yaptırmayanları işe almıyorlar ne yazık ki. Bunun yanlışlığının da farkındaydı hekim.
Onlar da naps,in, hekim maaşıyla geçinemiyorlar.

Kimseye bildirmeyin rahatsızlığınızı, ama şu aşamada istendiğinde de bazı gerekçeleri sayamayacağınız için sıkıntı olabiliyor.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Eylül 26, 2017, 04:55:14 ÖS »
@Fuat bu şifre, medula kapattırıldığı zaman işe yarıyor mu? Ben medulayı kapattirdım. Ve en son rapor yenilemesini takiben ilaç alırken, "ilaç hakkı" sekmesinden bakarak verdi eczacı. Bu konuda bilgisi olan var mı? @Mavera @Matland @acısada_öldürmez 

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #33 : Eylül 26, 2017, 11:45:40 ÖS »
Medulla kapatıldığı zaman eczane de aile hekimleri de başka drlar da rapor ve ilaçları göremiyor. Kayıt çıkmıyor. İş yeri hekimleri de aynı sistemden gördükleri için onlara da gözükmeyeceğini düşünüyorum.

Ben de ilacımı alırken eczacı zorlandı raporu göremedi çünkü 'ya böyle zor oluyo bari sadece raporu açtırsanız herkes böle yapıyo ama cıkcık' dedi ama gene de ilaclarımı verdi sorun yaşamadım. Dilerim sorunsuz bir şekilde ilaç almaya devam edebiliriz çünkü bu çok büyük rahatlık. Her an başımızın üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallanan bir rapor ilaç sisteminin olmaması harika bir şey.

UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • BİL ÖNEMSE VE KORUN !!!!!ÇOK GEÇ OLMADAN
« Yanıtla #34 : Ekim 02, 2017, 09:43:32 ÖS »
Arkadaşlar  medula  kapatıldıgı zaman  eczane  eczacı  yada  senin  tedavini  sağlamayan  hiçbir  hastane  ve  hekim bu  raporlara   kullandığın  ilaçlara  hiçbirşeye  ulaşamıyor.

sürekli  çalıştıgın eczane  varsa  ilacı aldığın  günü  baz  alarak 75. günde  sana  hatırlatma yaparak  doktora  gidebilecegini  ve ilaç  yazdırabilecegini  söylüyor.

özel  sağlık  sigortası, devlet  hastanesi, özel  hastane  hepsini  bu  sene  kullandım  ve  hiçbiri  de  göremedi , ayrıca  doktor  bir arkadaşım  var  durumumu  bilen  onada  tc kimlik  numaram  ile  sorgulattım  hiçbirşey  göremiyorlar.
hayatı  çok ciddiye almayın, yaşam  çok  kısa  ve hızla  geçiyor  nasıl  mutluysanız  öyle  yaşayın  ve  hayatı kendinize  zindan etmeyin .

beybisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #35 : Ekim 02, 2017, 09:56:18 ÖS »
iş yeir hekimi demeyin ya bana öyle bi hekim denk geldiki adamla 5 dakika sağlık konuştuk sonra mutezile mezhebi ile alakalı derin konulara girdik :) ne alaka diceksinizde konu nası oraya geldi bende bilmiorum :)

Sıkıntı buyuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : Ekim 19, 2017, 08:55:01 ÖS »
Arkadaşlar yeni ve bilgin olmadığı için soruyorum Net ten baktım ama net bisi bulamadım medula nasıl kapatılıyor ya da kapattiriliyor

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ekim 19, 2017, 09:12:50 ÖS »
Arkadaşlar yeni ve bilgin olmadığı için soruyorum Net ten baktım ama net bisi bulamadım medula nasıl kapatılıyor ya da kapattiriliyor
arama butonuna medula yazarsan seni bir sürü başlık karşılayacaktır

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #38 : Ekim 20, 2017, 07:31:27 ÖÖ »
Çok önemli bir husus olduğu için en tepeye başlık bile sabitledik oysa ki  ;)

http://hivveaids.net/index.php?topic=3720.0
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Carsonfrankie

• Üye
  • *
« Yanıtla #39 : Kasım 24, 2017, 09:25:37 ÖÖ »
Selam ben de teste gireceğim birkaç gun sonra.antihivde var.ozel hastane ayarlamis sirket.eskiden boyle testler istenmiyordu.simdi herkes antihiv istiyor.hani bu test sonuclari mahremdi?yani isyeri hekimi tedavimimi yapacak? takibim zaten yapiliyor.acaba bu bir politikami?son senelerde hiv+sayisi artti tespit edip tedaviye alarak yeni enfekteleri azaltmakmi istiyorlar?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #40 : Kasım 24, 2017, 10:15:51 ÖÖ »
Evet bazı işyerleri hiv testi istiyor. Hiv testi aslında özeldir, kişinin kendi talebi değilse imzalı rızası olmadan yapılamaz. Ama tabi sallayan yok.

Ne yapabileceğin konusunda emin değilim, dernek ile görüşerek ve gerekirse avukat ile de görüşerek haklarını ve yapman gerekeni öğrenebilirsin.

Carsonfrankie

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : Kasım 24, 2017, 02:44:50 ÖS »
Avukat yaptırılama  diyor.dernek bazı mesleklerde yaptirilabilir diyor.buradanda isteyen yaptırir,istemeyenin yarın istemeyeceginin garantisi yok sonucu cikiyor.
@suatsoylu sizin dyrumunuz ne oldu?
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2017, 02:46:07 ÖS Gönderen: Carsonfrankie »

Soruisaretleriiiiiiii

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : Kasım 27, 2017, 01:00:03 ÖÖ »
Hiv testi kolay kolay istenmez. Eger isterse isg mevzuatina gore sizin izininiz olmadan paylamasi kesinlikle yasaktir 

Carsonfrankie

• Üye
  • *
« Yanıtla #43 : Kasım 29, 2017, 09:52:31 ÖÖ »
Açikcası,dernekler büyük özveriyle çalışıyor.bu sitede ayni şekilde.Ancak sürekli saçma seylerle mesgul ediliyor insanlar.sorular abuk subuk.Seks yapayimmi? Kondomsuz olurmu?zaten sabitlenmis soru cevaplar var.en önemli sorun toplumsal önyargı.işkanunu elek gibi.işyeri hekimlerinin arpalığı olmuş işyerleri.hastanede drlara sordum.öyle örnekler anlattılarki bu nedenle işten çıkarılan biri dava açsa bile bir daha asla düzgün bir işbulamaz. Mesela bir bankacıdan bahsettiler.kanunlar bizden yana değil.kanunen hiçbir engel yok oysa.biri yazmis yemek kursu hiv için test istiyor diye.aslını öyrenmek için kursu aradım."neden bu testi istiyorsunuz? dedim." Mutfakta kesici aletler var dediler.bu nasıl sacma bir yaklasim.böyle bir bulaşı varda ben mi duymadım.bence bu yönde birsey yapılmalı. Temel bulas yolu seks olabilir nasılsa seks hayatı zamanla yoluna girer.hiv+ lik nedeniyle uğranılan ayrımcılıkla mücadele etmek daha iyi olur.dr hanım bu son 6 aydir işini kaybeden ve işyerinde hiv testi istenilen çalışan sayısında artış var dedi.hersey aleyhimize.