Mavi-Banner

Gönderen Konu: İlkyardım eğitimi  (Okunma sayısı 606 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Ziyaretçi
İlkyardım eğitimi
« : Ekim 12, 2016, 10:20:02 ÖÖ »
Arkadaşlar iş yerimden beni ilkyardım eğitimi almaya gönderiyorlar. Sertifika vereceklermiş sonunda. Fakat TC kimlik numaralarımız il sağlık müdürlüğüne bildirilecekmiş sertifika için bu hastalığımı ortaya çıkartır mı?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İlkyardım eğitimi
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2016, 01:33:43 ÖS »
Sanmıyorum ben de hastane çalışanı olarak eğitimlere gittim bir kaç sertifika aldım. Tc ad soyad her şey ortada. Sorun yaşamadım.

Her hangi bir kursa/sertifikaya giden kişileri tek tek tclerinden sağlık sisteminden raporu ilacı ne varmış diye niye kontrol etsinler hem?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2016, 01:53:00 ÖS »
Walla korktum beni kan tutar dedim. İsmimi sildirdim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2016, 02:25:22 ÖS »
Kanlı bişey yapmazlar ki ilk yardım eğitiminde. Basit kalp masajı suni solunum falan belki yaralı hasta nasıl taşınır-bayılana ilk yardım nasıl yapılır güvenli pozisyon nasıl verilir-boğazına bir şey kaçan için heimlich manevrası vs. Herkesin öğrenmesi yararlı şeyler.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2016, 04:24:23 ÖS »
İlk yardım kursu basit şekilde şöyle;
Kuruma göre süresi değişir genelde 5 gün
Standart mankenler üzerinde ilk yardım hareketleri gösterilir
Kurs sonunda sınav yapılır
Kursiyerlerden bilgiler alınır il sağlık müdürlüklerince kırsiyerlerin birer ilk yardım uzmanı olduğuna dair (yanlış değilsem 3 yıl geçerli) bir belge kartvizit verilir.

Adı ben ilkyardımcıyım oluyo ama pek kimsenin bir fikir sahibi olduğunu düşünmüyorum :)

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2016, 07:36:37 ÖS »
İl sağlık müdürlüğü zaten seni biliyordur

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2016, 08:16:59 ÖS »
İl sağlık müdürlüğü değil bizim bilgilerimizi toplayan tek bir yer var. Halk Sağlığı merkezi olmalı emin değilim. Zaten ik sağlık müdürlüğünün benim bilgilerimi biliyor olması değil iş yerimde açığa çıkması sıkıntı olur benim için. Pozitifler bu belgeyi alamaz diye birşey söylerler. İş yerim sorar niye alamıyor diye çünkü parasını ödüyor Vs. Vs.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2016, 08:56:41 ÖS »
Pozitif niye o belgeyi alamasın ki?
Pozitiflerin ilk yardım bilgisi öğrenmesi ve uygulaması yasak değil.
Suni solunumda bulaş olur diye çekiniyorsan zaten o şekil bulaş özellikle tedavi alıyorsa pozitif, imkansız. Zaten yeni cpr kaynakları daha çok kalp masajı öneriyor. Kalp masajı da yapmakta sakınca yok.

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2016, 08:59:16 ÖS »
Pozitif niye o belgeyi alamasın ki?
Pozitiflerin ilk yardım bilgisi öğrenmesi ve uygulaması yasak değil.
Suni solunumda bulaş olur diye çekiniyorsan zaten o şekil bulaş özellikle tedavi alıyorsa pozitif, imkansız. Zaten yeni cpr kaynakları daha çok kalp masajı öneriyor. Kalp masajı da yapmakta sakınca yok.
+1 zaten asla çıplak ağızla dokunulmuyor kesinlikşe bir gazlı bez vs öneriliyor gazlı bez yoksa yapmayın suni tenefüs deniyor(hatırladığım böyleydi en son 3 yıl oldu sertifikayı uzatmayalı yeni dönemde 600 tl para istediler:)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Ekim 12, 2016, 09:10:15 ÖS »
Zaten gerçek hayat öyle temiz manken gibi olmuyor, muhtemel bir kaza-veya ani kalp durmasında kişinin ağzından kan, kusmuk veya köpüklü başka şeyler gelebiliyor bu durumda tabi ki suni solunum sıkıntılı.

Ama kalp masajı çoğu durumda yapılabilir-sadece kafası kopmuş veya beyni açık durumda ağır hasarlı olanlara yapılmaz çünkü fayda vermez-eğitimde bir dr abimiz öyle demişti kendi anısı, kaza olmuş koşmuş adama kalp masajı yapacak hatta tam başlamış ama bir bakmış kafası az ötede yerde kıllı top gibi...bırakmış öylece tabi ki.

BuDaGecerYahu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2016, 09:28:42 ÖS »
Zaten gerçek hayat öyle temiz manken gibi olmuyor, muhtemel bir kaza-veya ani kalp durmasında kişinin ağzından kan, kusmuk veya köpüklü başka şeyler gelebiliyor bu durumda tabi ki suni solunum sıkıntılı.

Ama kalp masajı çoğu durumda yapılabilir-sadece kafası kopmuş veya beyni açık durumda ağır hasarlı olanlara yapılmaz çünkü fayda vermez-eğitimde bir dr abimiz öyle demişti kendi anısı, kaza olmuş koşmuş adama kalp masajı yapacak hatta tam başlamış ama bir bakmış kafası az ötede yerde kıllı top gibi...bırakmış öylece tabi ki.

Ayrıca ek bilgi kalp masajı hasta kendine gelene kadar ya da sağlık görevlisi veya ambulans gelene kadar yapılmalıdır bu nedenle yorucu ve önemli işlemdir.Tv de izlediğime göre biz ilk yardım konusunda pekde bilinçli bi toplum değiliz 4 defa ilk yardım kursu aldım tek bildiğim koma ve şok pozisyonu onun harici kendime güvenemem Allah korusun faydam dokunsun derken zararım dokunabilir

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2016, 09:54:03 ÖS »
Ben tanı aldığımda bana demişlerdi il sağlık müdürlüğüne bildirdik diye ondan öyle yazdım

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2016, 09:57:11 ÖS »
Belge almanda bir sıkıntı olacağını sanmam.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2016, 07:15:40 ÖÖ »
Farklı birimler. Hiv bulaşıcı hastalıklar şubesine bildirilir o da zaten şifreli olarak

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2016, 10:24:25 ÖÖ »
Sen o şifreyi bi internete yaz bakalım karşına ne çıkıyo?