Hiv ve Aids

AIDS FORUM => AIDS Nedir? => Konuyu başlatan: suprizhiv - Eylül 20, 2017, 03:51:21 ÖS

Başlık: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 20, 2017, 03:51:21 ÖS
Merhaba Arkadaşlar. Ben de aranıza katıldım. 4 ağustostan beri hastanelerde koşturmaktayım. Ağzımda pamukçuk şikayetiyle dra gittim (ben aft sanıyordum) ve dr şüphesini belirtti testler vs derken sonuç ortada. Öncelikle sizlerle tahlil sonuçlarımı paylaşmak isterim. Cd4 % 5.4    Cd4 hücre sayısı 45,36   cd4/cd8 oranı 0.08 viral yük 78979. Bu sonuçlarım kısa sürede çıktı yani Ağustos ayı içinde ama daha sonra kemik ölçümleri yapıldı ve kemik erimem çıktı. Dispansere gönderildim, sonuç iyi, bu hafta da Cerrahpaşaya gönderildim direnç testleri için ve en sonunda yarın tedaviye başlıyorum. İlacım Triumeq. Ayrıca ağzımdaki pamukçuklar için Azitro ve Bactrim Forte ve Triflucan. Kemik erimem için Cals- D3 ve Fosavance. Bu arada 19-20 kilo verdim. Geçen kış ise zona geçirmiştim. HIV aklımın ucundan bile geçmezdi. İlk duyduğumda günlerce inanamadım ama şimdi moralmen biraz daha iyiyim. Forumda yazılarınızı okudukça kendimi daha iyi hissediyorum. Arkadaşlar aşağı yukarı ne kadar zamanda toparlanırım bu konu hakkında bilginize ihtiyacım var. Selamlar, Saygılar...
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 21, 2017, 07:32:06 ÖÖ
Şu anda hiv oldukça zarar vermiş bağışıklık sistemine. Tedaviyle toparlanacaktır ama 1-2 ayda olmayabilir hemen, biraz zaman tanımalısın vücuduna. Doktorların dediklerini de ilaçlarını da aksatmamalısın.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 21, 2017, 11:07:36 ÖÖ
Çok teşekkür ederim Mavera. Umarım herşey güzel olur. Buradan eğer isterseniz durumumla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşırım.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 21, 2017, 11:18:08 ÖÖ
Bu arada bu sabah ilacıma başladım. İnşallah herşey düzelecek zamanla ama aklıma takılan iki konu var. Birincisi ilk tanıdan sonra birsürü tetkiklerim yapıldı ve yaklaşık 1,5 ay sonra tedavime başlanabildi. Benim sonuçlarıma göre tedaviye başlamak için bu süre uzun değil mi? Hep böyle mi olur?
İkincisi ise dün buradan belirtmeyi unuttum ama dün zatürre aşısı da yapıldı ve bugün aşı yeri çok ağrıyor. Doktorum akciğer radyoloji sonucum için bir yorum yapmadı ama sanırım çok kötü değil herhalde. Radyoloji sonucumu sizlerle de paylaşmak isterim.
KONTRASTLI TORAKS BT TETKİKİ Toraks duvarını oluşturan kemik ve yumuşak dokular tabiidir. Her iki hemitoraks simetrik görünümdedir. Trakea posteriorunda
milimetrik boyutlu paratrakeal kist izlenmiştir. Mediastinal patolojik boyutta lenf nodu izlenmemiştir. Kalp boyutları mediastinal ana vasküler yapılar tabiidir. Toraks AP
çapı artmıştır. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte milimetrik kist formasyonun eşlik ettiği fokal buzlu cam tarzında dansite artımı dikkati çekmiştir. Bulgular erken
başlangıçlı atipik pnömoni açısından anlamlı olabilir. Klinik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi ve hastanın takibi uygun olacaktır. İnceleme alanına giren üst
abdominal organlar tabiidir.
Radyoloji sonucum aynen böyle.
Yorumlarınız benim için çok önemli. Şimdiden çok teşekkürler.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 21, 2017, 12:54:47 ÖS
Evet yeni tanı alanlarda tüm testlerin çıkması, direnç testinin çıkması falan 1-2 ayı bulabiliyor. Bu süreçte cd4 çok düşük tehlikeli seviyede değilse bekleniyor.

Bu raporu druna göstermelisin, enfeksiyon göstergesi olabilir.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: iss - Eylül 21, 2017, 04:17:45 ÖS
Öncelikle gecmis olsun ve hosgeldin dostum. Cd 4 seviyen düşük başladığın için tam toparlanman bikac ayı bulabilir. Asi yerinin agrimasi konusuna gelince hepimizde oldu ve bikac gun icinde geçiyor telas etme. Tedavine uydugun sürece bi sıkıntı olmaz Allah in izniyle. Triumeq mide bulantısı veya kabızlık yapabilir ilk zamanlarda. Bu nedenle bol sivi tüketmeye cok yagli kizartma türü ve baharatli yiyeceklere bi süre ara vermeni öneririm.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Orbito - Eylül 21, 2017, 06:31:54 ÖS
Merhaba

Tanı biraz geç konmuş ama aynı durumda olan çok kisiyiz.  Cd4 hücre sayısı bağışıklık sisteminin durumunu gösteriyor, çok değişken olmakla beraber 450 - 1200 arası normal kabul ediliyor.

200 altı ise alarm durumu. Yani bağışıklık sistemi oldukça yıpranmış demek.. Hiv Cd4 hücrelerine girip çoğalıyor, enfeksiyon kontrolsüz /tedavisiz devam ettikçe Cd4 hücrelerini tüketiyor. Senin durumunda 50'nin de altında, çok düşük.

viral yük her ml'sinde bulunan hiv kopyası) 80.000 çıkmış.

Ama hiç korkma, çok hızlı toparlayacaksin. Ben tedaviye başladığımda Cd4 sayım 20, viral yük 1.2 Milyon idi.

Önce ilk 1-2 ay içinde hiv viral yük sifirlanacak.  Bu hiv nin vücuda zarar vermesini engelleyecek.  Ki zaten ilaç tedavisinin bir numaralı hedefidir.  Hiv RNA testin negatif gelmesi tek bakman gereken şey.  O noktada artık Cd4 hücrelerini yok edemiyor hiv. Ve toparlanma sürecine başlıyorsun.

Biraz zaman alabilir, benim 2 yıl oldu hala her seferinde artıyor.  Kilolarini geri alacaksın, dikkat et fazlasıyla alma :)

Triumeq çok iyi bir ilaç, çok hızlı negatif RNA ye dusurecektir.  Ufak yan etki hissedebilirsin, arkadaşlar da yazmış.  Ama geçici olacaktır.  En önemli dostun ilacın.

Bağışıklık sisteminin toparlanması için, düzenli uyku, bol dinlenme, alkol almamak önemli.  Sigara kesinlikle yok.
Stres yapmamak da önemli.  Bu hastalığı okuyup arastirdikca rahatlarsın.  Gerçekten tedavisi çok kolay.

Geçmiş olsun..  Tabiki gelişmeleri ve test sonuçlarını paylaş.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 21, 2017, 07:53:16 ÖS
Teşekkür ederim iss. Verdiğin bilgiler çok önemli, tavsiyelerine uyacağım. İyi ki varsınız...
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 21, 2017, 09:15:46 ÖS
Orbito şimdi gördüm yazdıklarını. İnan içimi çok rahatlattın. Bugün ilk ilacımı da içtim. Belirttiğin  tavsiyelere uyacağım ve tabii artık yaşantıma daha çok dikkat edeceğim. Gerçi dikkat eden birisiydim ama. Yalnız olmadığımı görmek beni çok mutlu etti. Çok teşekkürler dostum.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: beybisi - Eylül 21, 2017, 09:51:00 ÖS
hoşgeldin umarım herşey senin için dahada güzel olur
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mysterious - Eylül 21, 2017, 11:14:23 ÖS
Çok geçmiş olsun dostum. Değerlerin evet dusuk, ama hiiiiç korkma tedavine uyum sağladıkça düzenli spor sağlıklı beslenme kurallarına uydukça birkaç ay içinde eski sağlığına ve kilona kavuşacaksın. Ben de tıpkı senin gibi düşük başladım tedaviye 120 cd4 ve 3.900.000 rna ile tedaviye başladım. Cd4ler birkaç ayda toparlanır bizim, bir ayda müthiş bir yükselme bekleme onu söyleyeyim :) ama rna iki üç ay içinde sıfırlanır diye düşünüyorum en fazla 6 ay o da çok istisna. Ben 51 kilodan 62 ye çıktım üç ay içinde. İştahın da artacak kilo da alacaksın o eski halinden eser kalmayacak bundan emin olabilirsin. Tekrar geçmiş olsun arkadasım, kendine dikkat et.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 22, 2017, 09:14:46 ÖÖ
Çok teşekkür ederim Mysterious. Ben 72 kilodan 52 kiloya düştüm, geçen kış zayıflamaya başladım ve yaşadığım stres ve üzüntülere vermiştim. Umarım düzelecek herşey. Bu forum çok iyi geldi bana, fırsat buldukça tüm konuları okumaya çalışıyorum. Ancak aklıma takılan bir konu daha var. Evet cd4 lerim çok düşük ama rna da çok yüksek değil. Bakıyorum da birçok arkadaşın rna ları yüksek iken (milyonlardan bahsediliyor) başlamışlar tedavilerine ve kısa sürede negatif düzeye düşürmüşler cd4 leri de çok düşük değil. Benim Cd4 çok düşük olup rna çok yüksek olmaması kafamı karıştırdı.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 22, 2017, 11:47:56 ÖÖ
Hiv artık aynı dönüp dolaşıp kendi kuyruğunu yemeye başlayan yılan gibi oluyor. Cd4 ler çok azalınca artık çoğalacak hücre bulamadığı için hiv rna sayısında da zamanla görece azalma olabiliyor. Yani senin durumun biraz daha geç kalınmış gibi. Ama önemli değil, tedavi ile toparlayabilirsin. Bunlara kafanı takma. Tedavini aksatma. Sağlıklı beslen. İyi uyu.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 23, 2017, 03:18:16 ÖS
Arkadaşlar merhaba. Bugün kolumda küçük küçük kırmızı noktalar oluştu. Herhangi bir acı yanma vs yok. Tedaviye başlayalı bugün üç gün oldu. İlaçların yan etkileri olabilir mi? Yoksa Kaposi olabilir mi?
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 23, 2017, 03:22:37 ÖS
Kaposi demek için henüz erken. Kaposi de o şekilde başlayabiliyor ama değişiyor sonra. Takip et bakalım. Çok yayılırsa druna göstermelisin ilaç yan etkisi de olabilir.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: John Wick - Eylül 23, 2017, 03:23:32 ÖS
Hocam geçmiş olsun.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 23, 2017, 03:25:53 ÖS
Tamam Mavera çok sağol. Umarım değildir. Bir değişiklik olursa mutlaka druma gösteririm.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: minicik07 - Eylül 23, 2017, 04:28:34 ÖS
Durumun iyiyse hergun etdoner ye olurmu cd4un aniden firlar ben isim geregi malum hep disardan yiyodum et doner tavuk doner.. ilk ayda 1200 cd4 um olmustu  tani aldigimda 224 tu cd4um  rnami bilmiyorum ama ilk ay sonu rnada negatifti cd4 umde 1200 civariydi... yaklasik 9 aydurli tedavi aliyirum gecen lerdeki sonucum rna 70 cd4 1300 kusur idi.. rna m galiba bi kac defa ac icmistim ilacimi bikerede 1 bucuk saat gecikmeyle icmistim biraz sinir sitres uykusuzlukta olmustu... galiba rna ondan 70 cikti.. bide ben spor yapiyom  haftada 3 gun yarim saat bisiklet suruyom biraz agirlik calisiyom yani haftada 3 saatim spora ayiriyorum .. genelde aksam isim bittimi spor yapiyom
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: ayt07 - Eylül 23, 2017, 05:08:03 ÖS
Hikayelerimiz aynı, bende aynı ağızda pamukçuk(aft) için Dr a gittim e yapılan testler sonucu Hiv+ tanım konuldu.

Hemen hemen sonuçlarımızda aynı, hatta benimkiler biraz daha vahim durumdaydı, Cd4 % değerim 5, CD4 sayım 29, HivRna değerlerim 150.000 civarında idi,


Bende aynı senin gibi ilk ay bactirim, azitro, depo penisilin iğneleri ve Stribild ile tedaviye başladım,

Evet ilk şoku atlatmak zor oluyor, ama merrak etme, hepimiz aynı şeyleri yaşadık, 3-4 ay içerisinde pozitif e düşeceksin.
Tabi tedaviye bu kadar düşük değerlerde başladığmız için (benim dr hiç bu kadar kötü değerleri rastlamıştım dedi) toparlanma biraz zaman alacak, cd4 değerlerin ilk etapta 200 ü geçer ama 400-500-600 leri görmesi uzun zaman alacak,o yüzden biraz sabırlı olacaz, Benim 1,5 yıl sonunda cd4 değelerim hala %16 ve 260 seviyelerinde.

Ve verdiğin kiloları çok hızlı alacaksın ben 3 ay içerisinde 10 kg almıştm, o yüzden spor a başlaman önemli, hem kilo hem bağışıklık sistemin, hemende genel sağlık durumun açısından,

Yanlız değilsin, bizde senin şu an yaşadıklarını yaşadık,aynı aşamalardan geçtik, aklında gelen herşeyi burada bizlere sorabilirsin,
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 23, 2017, 05:16:55 ÖS
Durumun iyiyse hergun etdoner ye olurmu cd4un aniden firlar ben isim geregi malum hep disardan yiyodum et doner tavuk doner.. ilk ayda 1200 cd4 um olmustu  tani aldigimda 224 tu cd4um  rnami bilmiyorum ama ilk ay sonu rnada negatifti cd4 umde 1200 civariydi... yaklasik 9 aydurli tedavi aliyirum gecen lerdeki sonucum rna 70 cd4 1300 kusur idi.. rna m galiba bi kac defa ac icmistim ilacimi bikerede 1 bucuk saat gecikmeyle icmistim biraz sinir sitres uykusuzlukta olmustu... galiba rna ondan 70 cikti.. bide ben spor yapiyom  haftada 3 gun yarim saat bisiklet suruyom biraz agirlik calisiyom yani haftada 3 saatim spora ayiriyorum .. genelde aksam isim bittimi spor yapiyom

Her gün et döner kolesterol, kreatin ve ürik asit seviyelerini kötü etkileyebilir. Dahası ne eti olduğunu bilmediğiniz yerlerden yemek de riskli. Taze meyve bol sebze yemeği vs. daha sağlıklı bence.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 23, 2017, 05:42:12 ÖS
Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. ayt07 haklısın hemen hemen aynı değerlerde tedaviye başlamışız. Düşük cd4 ile başlayıp tedavinin başarılı olmasına ve tabii ki kısa sürede iyiye gitmene çok sevindim. Benzer özellikte olan arkadaşların durumlarının gidişatlarını görünce bende umutlanıyorum ve inanıyorum ki ben de kısa zamanda toparlanacağım.
Mavera bu hastalık konusunda çok bilgilisin arkadaşım. Diğer konu başlıklarında da takip ediyorum seni. Belirtmek isterim ki hem benim hem hepimiz için çok iyi bir durum bu yani çok şanslıyız. Drumdan daha yakınsın diyebilirim senin için. Cevap vermekten yorulmuyorsun. Birşey yazarken birşey sorarken Mavera acaba ne diyecek diye bekliyorum. Güven veriyorsun bana.  Başta sana ve tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Buradan aldığım cevaplar psikolojik olarak bana çok iyi geliyor ve güç veriyor.

Beslenmeye gelince ben eskiden daha fazla et ağırlıklı besleniyordum. Sebzelere biraz mesafeliydim. Hele ki domatesi asla yemezdim. Artık daha fazla sebze ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum. İştahım pek yok ama zorluyorum kendimi. Domatesi bile yemeye başladım. :)
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Eylül 23, 2017, 06:05:27 ÖS
Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize, sitenin ve tüm moderatör arkadaşların amacı zaten bu.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: berkcan09 - Eylül 23, 2017, 11:09:32 ÖS
Geçer hepsi merak etme zamanla alışıyorsun . Vücunda bir parça olarak düşün ve takma kafaya . Okuyorsan yada çalışıyorsan iyi hiç değilse kafanı dağıtırsın .herkesin başlangıç hikayesi genelde aynı bendede aynı pamukçuk çok çıkıyordu ama eczaneden merhem alıp kullanıp geçiyordu vücudumda kızarırlar oluyordu yattığım yerden diyordum kendi kendime  arkadaşımı test sürecinde yardımcı olmak için gitmiştim hastaneye ikimizde aynı gün kan verdik onunki çıkmış ama Benim ki çıkmamış söylemediler bunu iki üç gün geçti aradan gitmedim hastaneye arkadaş dedi sonuçları al diye hasta filan çıkarız dedi onunki negatif olduğu için verdiler ama benim ki pozitif çıktı işte benimde hiv ile tanışmam bu şekilde oldu . İlaçlarını kullan zaman aralığına dikkat et . İlaç kullanımında 1-2 hafta zorlanırsın sonra alışkanlık oluyor hergün alıyorsun . Acaba 2017 yılı itibariyle kaç tanı hiv pozitif var acaba bilgisi olan varmı güncel olarak tabi normalde her yıl sağlık bakanlığı istatistik paylaşması gereklidir diye düşünüyorum
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Orbito - Eylül 24, 2017, 07:32:21 ÖÖ
Sürpriz

Bactrim de kullanıyor musun?  Kırmızı benekler ilaç yan etkisi olabilir, ama çok yaygın olmadığı sürece sıkıntı yaratmaz.

Bactrim çok  kişide alerjik reaksiyon yapar.  Benim tüm vücudumda kırmızı lekeler çıkmıştı.  Doktorum bırakmama izin vermedi ama günde tek tablete dozu düşürdü.

Yayılır ise hemen doktorunu gör.  Doktorun izni olmadan sakın ilaç bırakma, doz ayarı yapma.

Cd4 sayın 200 altında olduğu için fırsatçı enfeksiyondan koruyucu olarak 200'e gelinceye kadar Bactrim veriliyor.  Ben 1 yıl kullandım :(

Son olarak, ben başladığımda yani Cd4 20 çıktığında, doktorum 200'e kesin çıkar ama üzeri belli olmaz demişti.  O zaman anlamadım ne demek istediğini, sonra okudukça düşük Cd4 ile başlamanın normal bağışıklık sistemine dönmeyi zorlastirdigini farkettim.

Ama doktoru şaşırtan bir performansla, şu an 400 sınırına dayandım, 1.5 yılda 396 sonucu aldım.

Bana ilaçların dışında faydası olan Kefir olduğunu söyleyebilirim.  Hergün kullanıyorum, kırmızı etten uzak duruyorum.  En çok meyve sebze tüketiyorum.  Bağışıklık sistemini çok etkileyen faktör var.. Grip olamamak lazım, aşını mutlaka ol. Hijyene dikkat, sürekli el yıka.  Dışarıda salata, taze meyve suyu sakın tüketme. Cd4 200 üzerine çıkıncaya kadar biraz tedbir lazım. Ama ilaç kullanımıyla risk çok düşüyor zaten.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 24, 2017, 09:13:53 ÖÖ
Orbito
Triumeq haricinde Azitro, Bactrim Forte ve Triflucan kullanıyorum. Sanırım hepsi birden vücuduma biraz ağır geldi. Dün geceden beri de karın ağrısı, ishal ve terleme. Yarın druma soracağım. drum 1 ay sonra gel dedi ama bakalım yarına kadar durumumda bir düzelme olacak mı? Bu arada halen daha zayıflamaya devam ediyorum. Geçen sene 72 kiloydum. 1 ay önce 52-53 gibi. Şimdi de 51. Kilo almaya ne zaman başlarım ki?
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Eylül 24, 2017, 09:20:11 ÖÖ
Ayrıca kemik erimesi için de CALS-D3 ve FOSAVANCE kullanıyorum. Bunları belirtmeyi unutmuşum. Yani epey bir ilaç kullanıyorum.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Orbito - Eylül 24, 2017, 01:09:12 ÖS


İlaçlardandir ama hangisi bilmek zor şu aşamada.  Bactrim dışındakiler geçici olacaklar, sadece Bactrim Forte yi Cd4 200 oluncaya kadar kullanırsın.

İshali yiyeceklerle yönetmeye çalışabilirsin, lapa/ muz tüket. Şu kaybına izin verme, bol sıvı al. Yağlı şeylerden uzak dur ki sindirim sistemini daha fazla rahatsız etmesin.  Kefir tuketebilirsen faydalı olur, kendin yapamazsan marketlerde satılıyor.  Süt içme..

Kilo alırsın, bende çok vermiştim tabi zamanla alacaksın merak etme.  Birkaç ay sürer, Virüs kontrol altına girince iştah açılır.  Ayrıca hiv çoğalma ve vücudun bağışıklık sisteminin sürekli alarm durumu çok kalori harcatan bir süreç. 
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Aralık 25, 2017, 03:01:55 ÖS
Merhaba arkadaşlar, epey bir zamandır yazamamıştım. Uyku, yorgunluk, çalışamama ve depresyon derken zorlu bir süreçti. Henüz bunlar tam olarak geçti de denemez. Son çıkan test sonuçlarımı sizlerle paylaşmak isterim. cd4: 195 hiv rna: negatif. İlk çıktığında cd4 çok düşüktü sonra 148'e ve şimdi de 195'e çıktı. Yükselme var ama henüz daha kilo alamadım. Umarım herşey daha güzel olacak.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Aralık 25, 2017, 03:34:18 ÖS
Merhaba. Her şey iyi gidiyor gözüküyor. Aynen devam.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: hk - Aralık 25, 2017, 05:06:34 ÖS
@suprizhiv , test sonuçların maşallah iyiye gittiğini gösteriyor. Daha iyi olacaksın inşallah tedavine dikkatle devam et.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: acısada_öldürmez - Aralık 25, 2017, 06:56:14 ÖS
biraz  geç  tanı  almışşın, ve hiv bağışıklık sistemine  epey  bir  tahribat  vermiş,  ama  negatife düşüp  negatif kaldığın sürece  bağışıklık  sistemin toplarlanacak, geç  tanı alan  arkadaşların  cd4 sayıları 200-600 arası bandda seyrediyor  genellikle  , hiv rna  negatif olduğu sürece ve cd8/cd4 oranını 1 ve üzerinde  tuttuğun sürece  hiv  virüsünü baskılayacak  ve  sağlıklı bir şekilde  hayatına  devam edeceksin.

Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: suprizhiv - Aralık 29, 2017, 11:22:35 ÖS
ARKADAŞLAR TEŞEKKÜR EDERİM. BİLİYORUM HERŞEY DAHA İYİYE GİDECEK. VE ELBETTE HEPİMİZ İYİ OLALIM. BEN BU POZİTİFLİĞİMİ ÇOK GEÇ ÖĞRENDİM. ÖNCE YIKILDIM SONRA TOPARLANMAYA BAŞLADIM TEDAVİM BAŞLERKEN. VE SONRA YİNE İŞSİZ KALIP MADDEN ZOR GÜNLER GEÇİRİRKEN TEK DİLEĞİM SAĞLIK DEĞİL BORÇLARIMI KAPATMAKTI. PARA DÜZELMEYE BAŞLADI. HALEN DAHA ÇALIŞAMIYORUM ENERJİM YOK. BU HASTALIK BANA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ. BENİ ÇOK ZAYIFLAMIŞ GÖRENLERE GERÇEĞİ SÖYLEYEMİYORDUM HATTA BİR KERE BİR ARKADAŞ BENİ GÖRDÜĞÜNDE NE BU HALİN AİDS Mİ OLDUN DEDİ. KIPKIRMIZI OLDUM O AN. YOK LÖSEMİ OLDUM DEDİM VE HALEN ÇEVREME LÖSEMİYİM DİYORUM. HAYATIMIN MADDEN VE MANEN EN ZOR GÜNLERİNİ YAŞADIM. POLLYANNA YI SEVİYORUM VE BEN DE GALİBE ONUN GİBİ YAPIYORUM ARTIK AMA BENDEN UZAKTA İZMİRDE BENİM HERŞEYİMİ BİLEN BİR DOSTUMUN OLMASI Kİ BANA ÇOK YARDIMCI OLUYOR. TANRIM KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMISIN. İŞSİZ VE MADDEN ZOR DURUMDA KALMAK GECELERİ SABAHA KADAR UYUYAMAMAK EN YAKINLARIMIN BİLE LÖSEMİ OLMUŞ DİYE BİLMELERİNE RAĞMEN GERÇEK YÜZLERİNİ GÖRDÜM. HİVE İNAT KOKUŞMUŞ İNSANLIĞA İNAT DİMDİK AYAKTA KALACAĞIM, YAŞAYACAĞIM. KUSURUMA BAKMAYIN ARKADAŞLAR HALEN DUYGULARIM ÇOK YÜSKEK.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: Mavera - Aralık 30, 2017, 05:36:48 ÖÖ
Bütün sıkıntılarını içinden geldiği gibi paylaşabilirsin. İleride anlayacaksın ama, lösemi dediğin belki de hiv yerine olmasını istediğin hastalık var ya, hiv'le karşılaştırıldığında daha kötü bir hastalık. Tedavisi zor ve sancılı bir süreç. Hiv in tedavisi ise çok kolay.
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: bedevi - Aralık 30, 2017, 08:29:40 ÖÖ
suprizhiv bende ilk başlarda hayırdır neyin var falan diyenlere lenfoma diyordum hiv diyemediğim için..ama baktım bu sefer millet detaya giriyor yok biopsi miopsi bilmediğim şeyleri soruyor lenfoma demekten vazgeçtim..

insanlar sendeki değişimi farkettikleri zaman mecburen bi açıklama yapmak durumunda kalıyoruz..bişey yok desen inandırıcı olmuyor... hiv desen önyargı var...lösemi ,lenfoma desende detaya girerse karşımızdaki sıkıntı çıkıyor...
en iyisi hiç bişey dememek...gargara yapmak...
Başlık: Ynt: Yeni + ve tedavi
Gönderen: turuncu - Aralık 30, 2017, 06:02:44 ÖS
Biz hasta olduğumuzu bildiğimiz için bişeyim yok,bilmiyorum deyince yalan söylediğimizi anlayıp inanmayacaklar gibi hissediyoruz. Ama öyle değil aslında. İnanmazlarsa da inanmasınlar. Bana da ilk zamanlar çok zayıfladın sen, hasta mısın, ne bu halin diyenler oldu. Bilmem ki bişeyim yok aslında diyordum hep.Nereden bilecekler. Kimi hee iyi bari diyodu, kimi de ağız burun kıvırıyodu hadi ordan anlamadım sanki diye. Çok mu önemli...hayır. İstemedikten sonra kimseye bişey söylemek zorunda değiliz. Daha iyi olacaksın @suprizhiv merak etme. Geçecek bu zamanlar da ;)