Mavi-Banner

Gönderen Konu: Peynir alti suyu( whey protein)  (Okunma sayısı 1358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Concept

• Yeni Üye
  • *
Peynir alti suyu( whey protein)
« : Eylül 22, 2016, 09:12:37 ÖS »
Merhaba strıbıld kullanıyorum aynı Zaman da güzel sağlıklı görünen vücudumun olmasını istiyorum, zayıf olmak psikolojimi bozuyor, o neden le beslenme üzerine  bu yazıyı buldum, sizce nekadar doğru? Bilimsel yazı sadece bir kısmını aldım.   İlgiliniz için teşekkürederim..             

Yapılan araştırmalarda peynir altı suyu proteininin kanser riskini azalttığı, HIV virüsü ile savaştığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, stresi azalttığı, kortizol seviyelerini düşürdüğü, beyindeki serotonin seviyelerini arttırdığı, karaciğer fonksiyonlarına iyi geldiği, hepatit hastalıklarına iyi geldiği, kan basıncını düşürdüğü ve fiziksel performansı arttırdığı ortaya konulmuştur.

Peynir altı suyu proteini aynı zamanda çok yüksek bir biyolojik değere sahiptir.

Peynir altı suyu proteininin en büyük etkilerinden bir tanesi de glutation (GSH) maddesini arttırabilme yeteneğidir. GSH maddesi bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi açısından çok önemli bir role sahiptir. Bu madde vücutta bulunan suda çözünebilen antioksidanlardan en önemlisidir.

Hücre içi GSH miktarı direkt olarak lenfositlerin (bağışıklık sisteminin çok önemli bir silahı) bir duruma reaksiyon vermeleri ile alakalıdır. Bu nedenle hücre içi GSH seviyesi bağışıklık sistemini düzenlemek adına çok büyük önem taşır.

GSH, L-sistein, L-glutamin ve glisin amino asitlerinden oluşan bir tripeptittir. Üç amino asit arasından GSH’ta bulunan serbest sülfidril grubun temel kaynağı olan madde, sisteindir. Bu madde aynı zamanda GSH sentezinde limitleyici görev üstlenir.

GSH’ın bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri düşünüldüğünde (oksidatif stres, genel sağlık ve esenlik, ve aynı zamanda düşük GSH seviyelerinin bir çok hastalık ile ilişkili olması), peynir altı suyu proteininin neden her insanın beslenme programında yer alması gerektiği çok daha iyi bir şekilde anlaşılabilir. Düşük GSH aynı zamanda sporcularda sürantrenman (overtraining) durumu ile de alakalıdır.

Kullanıcı teşekkür etti: drpositivee

drpositivee

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Peynir alti suyu( whey protein)
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2016, 10:21:14 ÖS »
Bende kullanıyorum. Bir çok makaleyi okudum whey proteini ve hiv üzerine.Zararlı olabilir diye kullanmaktan çekiniyordum. Özellikle stribild böbrekleri biraz yoran bir ilaç. Bide üzerine takviye protein alıp böbrekleri daha da yormaktan çekincelerim vardı. Ancak whey proteinin bağısıklık sistemine olan yararını okuyunca gayet faydalı buldum. Hiv pozitif insanlarda deney yaparak da whey proteinin fayda sağladığı gösterilmiş. Ama yine de böbreklerimiz adına kaliteli ürünleri kullanmada ve bol su içip günlük protein ihtiyacını aşmamakta fayda var  ;)

Kullanıcı teşekkür etti: Concept

Concept

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2016, 11:36:48 ÖS »
Peki sence izole olan mı daha iyi normal olan mı daha iyi? Ben de araştıracam bu konuyu.

drpositivee

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2016, 02:59:57 ÖÖ »
Peki sence izole olan mı daha iyi normal olan mı daha iyi? Ben de araştıracam bu konuyu.

Fark olarak izolede daha fazla protein var. Cok fazla protein almak zorunda değilsen çok emin olmamakla birlikte whey daha zararsız duruyor

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2016, 09:27:13 ÖÖ »
Bende WHEY kullaniyorum , ozellikle tedavi ilk 3 ayinda kaybettigim kilolari toparlamak konusunda cok faydasi oldu.  Sporla birlikte kullanildigi surece hicbir zarari olmaz, bunu doktorum ve guvendigim Dr Joel forumunda kendisinden de teyid aldim.

Ancak bir konuda dikkat edilmeli , bazi markalar WHEY protein icine vitamin/ mineral karisimi da katiyorlar.  Bunlardan uzak durmali, icerlerinde magnezyum, kalsiyum vs. Stribild ve cogu ilac ile birlikte alinmamasi gereken katkilar oluyor.   Etiketlere dikkatli bakalim...  Ben gecenlerde kasada oderken uyanip degistirdim  ;D

drpositivee

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2016, 03:23:54 ÖS »
Bende WHEY kullaniyorum , ozellikle tedavi ilk 3 ayinda kaybettigim kilolari toparlamak konusunda cok faydasi oldu.  Sporla birlikte kullanildigi surece hicbir zarari olmaz, bunu doktorum ve guvendigim Dr Joel forumunda kendisinden de teyid aldim.

Ancak bir konuda dikkat edilmeli , bazi markalar WHEY protein icine vitamin/ mineral karisimi da katiyorlar.  Bunlardan uzak durmali, icerlerinde magnezyum, kalsiyum vs. Stribild ve cogu ilac ile birlikte alinmamasi gereken katkilar oluyor.   Etiketlere dikkatli bakalim...  Ben gecenlerde kasada oderken uyanip degistirdim  ;D

Hangi markayı kullanıyorsun?

madmax35

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Ekim 13, 2016, 06:10:08 ÖS »
Saf olani optimum gold standart whey  uzun yillardir  bu sporu yapan  biri olarak  bide arkadaslar  bilmediniz yerlerden almayin  merdiven alti cikabiliyo  5-20 tl fazla  olsun gnc tarzi ithalatci firmalardan temin edin arkadaslar . . .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rhea

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2016, 12:43:02 ÖÖ »
Stribild in sadece St Johns Wort dedikleri Sarı Kantaron bitkisi ile etkileşimi vardır.  ;) ;)

bejaia

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2016, 05:07:08 ÖS »
peki bu peynir altı suyu köylerde babannelerimizin mayaladığı peynirin süzülmesi sonucunda oluşan sarı renkli şu ile aynı mı ? bunun kullanılması daha mı faydalı olur ?

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ekim 23, 2016, 12:49:14 ÖS »
Aynen odur ,peynir alti suyu.  Suyunu buharlastirip isleyip toz haline getiriyorlar.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ekim 24, 2016, 12:34:32 ÖÖ »
peki bu peynir altı suyu köylerde babannelerimizin mayaladığı peynirin süzülmesi sonucunda oluşan sarı renkli şu ile aynı mı ? bunun kullanılması daha mı faydalı olur ?

Kesinlikle. Raf ömrünü uzatmak için veya toz haline getirmek için katkısı yok.
Ayrıca o suyla hamur mayalarsan kıtır bir kraker yapıp afiyetle yiyebilirsin. Zaten bildiğimiz çubuk kraker ve bisküviler de böyle yapılıyor.
There's a light guiding my way.

fitt

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 09, 2016, 01:05:23 ÖS »
Arkadaşlar merhaba, bir çoğunuz spor yapıyorsunuz. Anladığım kadarıyle ve bu ürünleri kullanıyorsunuz, hiv rna ya da cd4 lerde bir farklılık oluyor mu ? Kendi doktorum bu tarz ürünlere karşı fazla önyargılı. Fakat sporuda bu ürünlerle desteklemezsek, bir sonuçta alamıyoruz..

stephen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 10, 2016, 01:21:34 ÖÖ »
Açıkçası kas kütlesi artışı sağlamak için whey protein takviyesi almak kolay bir yöntem. Ancak, whey protein kullanmadan da kas kütlesinde artış sağlayabilirsiniz.

Günlük almanız gereken protein miktarını vücut ağırlığınızı 2'yle çarparak hesaplayabilirsiniz. Örneğin 70 kilo bir kişinin günlük tüketmesi gereken protein miktarı 140gr. Tek bir öğünde vücudun emilim yapabildiği maksimum protein miktarı ise 25-30gr arasında. Bir yumurta beyazında ortalama 5gr, 100gr tavuk göğsünde ise 20-25gr arasında protein bulunur. Bu şekilde basit hesaplar ile whey kullanmadan da günlük almanız gereken protein miktarını hesaplayabilirsiniz.

Spor bitiminde vücudu beslemek ve kas kaybı yaşamamak için muz veya ufak bir kutu süt içmenizi öneririm. Tabii sonrasında güzel bir bol proteinli öğünü de ihmal etmeyin.

Protein takviyeleri sadece pozitif bireyler için değil tüm insanlar için böbreğe yükleme yapan ve ileri yaşlarda böbrek sorunlarıyla beraber kalp krizi riskini artıran ürünlerdir. Bu ürünlerin bu kadar ciddi tavsiye ediliyor olması tamamen ticari nedenlerden ötürü, yani kapitalizm.

Vegan beslenerek yani et veya süt dahi tüketmeden vücut geliştiren başarılı sporcular vardır. Tek yapmanız gereken basit bir hesaplamayla günlük almanız gereken protein miktarını öğünlere bölüştürmek. Vücudu daha uzun süre besleyerek kan şekerini dengede tutan tam buğdaylı, lifli besinlere de ağırlık vermeniz yeterli.

Tükettiğim besinlerin ortalama değerlerini bu siteden hesaplıyorum, sizlere de tavsiye ederim;
https://www.diyetkolik.com/kac-kalori/

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2016, 01:35:03 ÖÖ Gönderen: stephen »

Kullanıcı teşekkür etti: cercei, kaan35

fitt

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2016, 08:35:58 ÖÖ »
Maalesef gıda takviyesi yapmadığım zaman normal besleme ile olmuyor..

Kullanıcı teşekkür etti: drpositivee

stephen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2016, 09:24:29 ÖS »
@fitt Uzun zamandır spor yapıyorum. Whey proteini kullanmıyorum. Kaslı ve sağlıklı bir görünüme sahibim. Vücut geliştirmenin bir çok farklı yolu mevcut hangi yolu seçeceğin senin kararın ama whey, vb kullanmadan oluyor emin olabilirsin.

Besin takviyesi kullanmak sana kalmış bir tercih. Ben tanı almadan önce de kullanmazdım çünkü bu tür takviyeler cildimde sivilcelenme yapardı. Whey protein vb takviyeler böbreği ve karaciğeri yorduğu için vücutta ödem ve sivilcelenme yapabiliyor. Takviye kullanmadan daha yavaş kas kütIesi artışı yaparsın, ama kaslanırsın.
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2016, 07:41:05 ÖS Gönderen: stephen »