Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV Durumunun Aile ile Paylaşılması  (Okunma sayısı 2250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: HIV Durumunun Aile ile Paylaşılması
« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2016, 03:10:58 ÖS »
Bu konuda kararını verecek olan sensin, ailenin bunu kaldırıp kaldıramayacağını, az çok bu konuda ne kadar hassas olduklarını kestirebilirsin. Mesela ben aileme söyleyemem, çünkü nereden bulaştığından öleceğime kadar her detaya ayrı ah işitip binbir türlü ajitelere maruz kalacağım. Ablam bir ara ilaçlarımı görmüş, bu ne ilacı kullanıyor diye internetten bakmış çok şükür sadece korunma amaçlı PrEP olduğunu sanmış. Öylece geçiştirdik. Tedaviyi tek başıma ilerletiyorum, çok da rahatım. Öteki türlü sürekli üzerimde bir baskı olacaktı. Sonuç olarak ailenin yapısına göre bu konuyu değerlendirebilirsin :)

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

madmax35

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2016, 06:18:18 ÖS »
@matland  sagol tesekurler ama senle ayni fikirde degilim bu konuda ama bundan sonra yorum yapmayacagim hic bi konuda %100 kapanmis bi durumum yok kusuruma bakmayin suphelide olsam fobiklik yapmadim  bilimsel seyler sordum hep ve eger risk icinde olmasam bu siteyi bulamazdim ve sitedeki herseyi okudum samimi geldigi icin yazdim neyse bence durum biraz daha farkli yasayip gorcez  zamanla . . . hepinize saglikli kalin  iyi olun umarim

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Patrick

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Eylül 19, 2016, 05:52:47 ÖS »
Annem babamda biliyorlar. Kafam öyle rahat ki. Annecigim arada ilaclarimi hatırlatiyor. Herseyin yolunda oldugu güvenini verdim. Evlenmemi istiyorlar tek sorun bu... bende istiyorum ama korkuyorum

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #18 : Eylül 19, 2016, 06:59:23 ÖS »
Annem babamda biliyorlar. Kafam öyle rahat ki. Annecigim arada ilaclarimi hatırlatiyor. Herseyin yolunda oldugu güvenini verdim. Evlenmemi istiyorlar tek sorun bu... bende istiyorum ama korkuyorum
Ben de istiyorum ama benim annem seni kim ister bu hastalıkla diyor sürekli. Çıkar kafandan evliliği diyor. Ne idüğü belirsiz karılarla yatar kalkarsan öyle layığını bulursun dedi. Evlenmedin zamanında şimdi bana karı isterim diye gelme diyor. Kim verecek sana kız diyor. 

Patrick

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Ekim 17, 2016, 10:30:46 ÖÖ »
Rabbimiz yardimcimiz olsun

Murat

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Ekim 17, 2016, 09:25:45 ÖS »
Ya niye evlenemoyosun. Bunu kafaniza takmayin. Bir kadin yada erkek  sizi seviyosa zaten gerisi teferruat; ). Tabi cekinecek kacak il başta ama vazgecmeyin. Kalpleriniz güzel olsun bosverin gerisini :).

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Ekim 17, 2016, 10:20:46 ÖS »
Ben de istiyorum ama benim annem seni kim ister bu hastalıkla diyor sürekli. Çıkar kafandan evliliği diyor. Ne idüğü belirsiz karılarla yatar kalkarsan öyle layığını bulursun dedi. Evlenmedin zamanında şimdi bana karı isterim diye gelme diyor. Kim verecek sana kız diyor.
  tanıdığım bir hıv pozitif kız arkadaşına durumu anlattı kız kabul etti . Kişiden kişiye göre durum değişiyor ama mutlaka seni kabul edecek bir kız vardır kısmetin bir yerde duruyor yeterki sen ara 🙂

Kullanıcı teşekkür etti: Murat

Murat

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Ekim 17, 2016, 11:17:34 ÖS »
Belli bi yaşa geldik hepimiz ders çıkardık yaşadiklarimizdan... ama bunlar bizi pes etirmemeli daha da güçlendirmeli ki çok iyi ve düzgün insanlariz mutlaka bi yerde bizi sevenler;) bizim seveceklerimiz.. Sadece sakin olmak ve o doğru insani bulmak ;)

lacivert06

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Şubat 10, 2017, 03:53:25 ÖS »
Arkadaşlar bu konu başlığını yeni inceleye bildim. @Matland 'ın yazdıkları okuduğumda açıkcası üzüldüm.Bu konuda gerek paylaşımları gerekse destekleri ne kadar bilinçli biri olduğunu gösteriyor.Evlilik konusunda hepinizin cesur olmasını istiyorum.Belki ben daha çok olayların başında olduğunu düşündüğüm için rahat rahat konuşuyor olabilirim fakat hiç birimizin evlenmesi için bir sakınca görünmüyor.Bu hastalık yüzünden kabul etmeyen insanlar olabilir fakat gerçek sevginin yanında bu hastalık çok ufak kalır.Ben sevdikten sevildikten sonra evliliği sorun olarak görmüyorum.

Şimdiden hepinize iyi tatiller diliyorum.Güzel bir  hafta sonu olsun...

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 22, 2017, 04:19:31 ÖS »
@Matland @turuncu @tarantula ve diğer arkadaşlar, paylaşımlarınızda bende kendi hissiyatımı gördüm.Bilinçli birisiyim, sanırım acı eşiğimde yüksek. Şimdiye kadar ne yaşadıysam kendi başıma halletmeyi öğrendim.Sadece tanı aldığımda ilk bir ay çok şaşkındım o zaman, sosyal medya platformu üzerinden tanıştığım bir insandan destek almıştım, allah ondan razı olsun,bu iyiliğini hiç unutmayacağım. Aileye, arkadaşlara, dostlara, akrabalara söyleme konusunda kararsızım ama bu saate kadar söylemedim, 1 yıldan fazla oldu.Ben negatif bireylerin istisnalar hariç, hiv + lik konusunda önyargılarla dolu olduğunu ve tedavinin nasıl olduğu konusunda bilinçli olmadıklarına inanıyorum.Diyelim ki anneme ve babama söyledim, elbette bu durumu kabul edecekler fakat bu sefer, kimle dışarı çıktın, ilacını aldın mı, tahlilde doktor ne dedi, bizde seninle doktora gelelim diyeceklerini ve basit bir konuda fikir ayrılığı olduğunda hiv olduğum gerçeğimi yüzüme vuracaklarını yani sen zaten böylesin gittin kendini hasta ettin diyeceklerini biliyorum.Ayrıca çok üzülecekler..Evde tabak kaşık çatalım bardağım ayrı yıkanacak anlıyacağınız önyargılarını aşmayıp, cüzzamlıymış gibi hissettirecekler..Ben bu duruma tahammül edemem, kaldıramam da. o yüzden kimse bilmesin ben tedavimi olurum, ne yaşıyorsam da içimde yaşarım.hiv +, 3 arkadaşım var farklı kentlerde de olsak zaman zaman konusuyoruz, onların sesini duymak bana yetiyor.Yıl içinde birbirimizle buluşma palnı yapıyoruz, zaman zaman bulusuyoruz da.

İşin en tatsız konusu ise elbette ilişki yaşamak.İlişki yaşamaya çekiniyorum, bundan kastım duygusal şeyler, korunarak cinsel ilişki yaşıyorum ama pozitif bir insanla evlenmek isteyecek negatif bir insanın olduğuna inanmıyorum, varsa da benim karşıma çıkmayacağı için evlilik planlarının neredeyse imkansız hale gelmiş olması ve bir çocuk sahibi olmanın hayal olması, zaman zaman canımı yakıyor, üzülüyorum ama geleceğe dair planlarımı düşününce kendimi avutuyorum, yapacak çok işlerim var diyorum, dünyayı gezerim diyorum, millet cocuktu, okuldu, düğünüydü, askerliğiydi derken, ben dünyayı gezeceğim, farklı insanları görecem diyorum, kendimi iyi hissediyorum.
32 yaşındayım, kesin tedavi gelir mi bilmem ama ileride aylık yada 3-4 -6 aylık iğneler ile tedaviye devam edebilir olabileceğimizi umut ediyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: tarantula

O.S

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Mayıs 22, 2017, 04:39:05 ÖS »
Arkadaslar evlilik konusunda lütfen ön yargılı olmayın.. gerçekten karşınıza doğru insanlar çıkabilir ve cok mutlu olursunuz.. ben nişanlanmadan önce kız arkadaşımın yurmutalıklarinda kis çıktı ve bütün rahminin alınması gerekiyordu.. hiçbir şekilde sorun etmedik ameliyata girdi ve allahtan sadece kanalları alındı -doğal yollardan hamile kalamıyor- evlilik başvurusunda da bana tanı konuldu.. Bu yaz evleniyoruz.. ve benim gibi o kdar çok örnek varki 😊😊 lütfen umutsuzluğa kapılmayın..

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, zargana, focke-wulf

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 22, 2017, 05:23:05 ÖS »
İşin içine başkaları girince çoğu şey değişiyor.Ben de anneme böbregimi veremedim. Üzen bu oluyor. İlıskiler,evlilikte de karşı taraf düşünülüyor. Umutsuz olmamak lazım. Aynı zamanda olmuyor diye de dertlenmemek lazım. Oluruna bırakmalı.Ben kadere inanan biriyim. Olmaz dediğimı çoğu şey gerçek oluyor şu hayatta. Herkesin hakkında hayırlısı.

Kullanıcı teşekkür etti: focke-wulf

beybisi

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Mayıs 22, 2017, 05:46:37 ÖS »
<<<<neyin var söyle çözelim.>>>
bu çok mütiş bi laf nezaman derdim olsa annemden hep duyarım. dünyalar benim olur.
ben daha önceden ağır hastalıklar geçirdiğim için ne ilacı kullandığımı sormuyorlar. ama annem hergün 2 de beni mutlaka arıyor kullandınmı diye. üsküdardan bi arkadaş biliyor ilk öğrendiğimde herşeyimi ona anlatmıştım. o bana yol göstermişti.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Mayıs 23, 2017, 12:13:46 ÖÖ »
Kısmet aranmaz o seni bulur :) bu şekilde erkek erkeği kabul ediyorsa bir kızda + birini çok severse kabullenir. Aileme ilk öğrendiğim gün söyledim annem olabilir dedi buda bir sınav dedi şükürler olsun yavrum bunada şükret dedi dış görünüşünde sıkıntı yok yürüyebiliyorsun dedi konuşabiliyorsun çalışabiliyorsun dedi gerisini takma kafana babanda bende yanındayız dedi eşcinsel olduğumhda biliyorlar erkek arkadaşımıda :)

Ailede seçilmez kısmette :)

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Mayıs 23, 2017, 01:16:21 ÖÖ »
Dediğin gibi aile konusunda fikirlerimiz tamamıyla uyuyor @zargana . İşin en can sıkıcı boyutu duygusal meseleler olacak sanırım her daim. Diyelim ki bir ilişkimiz oldu. O durumda belki her öpüşmemizde bile partnerimizi geçtim kendi aklımızda bile "acaba" ışıkları yanıp yanıp sönecek. Ama hayatı zamanın akışına bırakınca bu bile akılda sorun olmaktan çıkıyor. İnsan diğer hayallerine daha fazla sarılıyor, günlük koşuşturmacanın içinde hiv sadece ilaç saatinde aklına geliyor. 1 senede bu kadar unutacağımı düşünmezdim Hiv+ olmayı. Duygusal ilişki hiç yaşamayacak olacağımızı varsaysak da dünyanın sonunun olmadığının farkında olmak güzel bir şey. Sevindim güçlü ve bilinçli bir karakterin olduğuna. Hiv'i çevremizdeki fobikler bilmediği sürece, onu büyük sorun yapacak olan da önemsiz bir mesele haline getirecek olan da bizim beynimiz. Ne derler, beyin bedava :))

Pozitif arkadaşlar candır bu arada. Hem Ankara'da hem şehir dışında benim de pozitif arkadaşlarım var benim de. 2 yakın arkadaşım da biliyor ayriyeten. Yalnız olmadığımı ve herkes beni bırakıp gitse bile onların ölene kadar benimle olacağını bilmek  beni dünyanın en mutlu, en huzurlu insanı hissettiriyor. Ne hastalık olursa olsun, her daim senin yanında olacağını bildiğin insanları bilmek altından değerli kılıyor onları.