Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV Durumunun Aile ile Paylaşılması  (Okunma sayısı 2242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

olumlu

• Katılımcı Üye
  • *
HIV Durumunun Aile ile Paylaşılması
« : Eylül 15, 2016, 02:07:38 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,

Kişisel durumunuzu paylaştığınız aile bireyleri, yakın arkadaşlar var mı?

Hastalığımla ilgili durumumu ailemle paylaşmanın kıyısından döndüm. Yaşadığım o geceyi sizle paylaşmak isterim. Şöyle ki;

İlk tektikleri aldıktan sonra eve gelmiştim. Yorgun, bitkin, korkmuş, üzgün, umutsuz... Aklınıza ne kadar alakadar sıfat geliyorsa ekleyebilirsiniz. Ailem bi sıkıntı olduğunu fark etti haliyle. İlk tanıyı aldığım zaman bile öyle olmamıştım, çok garipti. Sonrasında annem tekrarladı, "Ben oğlumu tanıyorsam sen bir şey saklıyorsun, neyin var söyle çözelim." Kız kardeşim de ayrı bir köşeden üstelemeye başladı. Bu konuşmaları yaparken, öyle buhranlar yaşıyordum ki, göğüs kafesim yarılacak gibi oluyor, esnedikçe acı çekiyordum.

Cesaret olgusu bende yeterince kuvvetli değilmiş belli ki."İşten çıkarabilirler, hazırlıklı olun." gibi çiğ şeyler geveledim. Buna mı üzülüyorsun, allah hastalık vermesin dediler bu sefer de. Daha da canım acıdı. Sonrasında kendimi toparladım kısa sürede, nasıl olduysa. Bir şekilde geçiştirmiş oldum diye düşünürken... Aptallıkta sınır tanımıyorum. Ve hatta ben Dünya'nın en büyük aptalı olabilirim. Hastaneden verdikleri barkodu pantolonun cebinde UNUTTUM! Annem de eşyaları yıkamaya atarken cepte para, "önemli kağıt, not" var mı kontrol eder. İçeriden ağlama sesi geldi ve ben ilk saniyelerde yine anlayamadım. Üstünde "Cerrahapaşa/Mikrobiyoloji" yazan barkodu tutup "Bu ne?" diye beni sorgulamaya başladılar doğal olarak. Sadece 3-4 kere yok bir şeyim diyebildiğimi hatırlıyorum şimdi.

Oturma odasına geçtik. Daha detaylı ve akla yatkın, makul "yalanlar" uydurmam gerektiğini düşündüm. Penisimde siğil çıktı, ona baktırdım dedim. Neden söylemiyorsun, bunun saklanacak bir tarafı yok ki? dediler. Ayrıca sabah 7'de gitmiştim hastaneye evdekilere arkadaşımla buluşuyorum diyerek. (Gerçekten aptalca bir bahane bu da  :) ) Puzzle'ları yerine oturtuyorlardı, tanıyı aldıktan sonra, ki o da Temmuz sonu, namaza başlamıştım. Bu ani değişim onların hoşuna gitmişti, şimdi anlam vermeye başladılar. Kardeşim bu iş daha büyük bir sıkıntı... AIDS mi oldun? diye sordu bir anda. Annem Allah korusun dedi. Bu sefer gülümsedim, garip biçimde içim rahatlıyordu. İlk defa korku ve dehşetten ziyade, güvenli sularda olduğum hissi belirmeye başladı. Saçmalama, ne ilgisi var diye inkar ettim. Birkaç usturuplu yalandan sonra, konu benim rastgele bir bayanla yaptığım zina sonucunda mikrop kaptığım ve kan tahlili sonucunu beklediğim sonucuna vardık.

Velhasıl, hala bilmiyorlar. Şüpheleniyor olabilirler ama kesin olarak bilmiyorlar. Sonraki günlerde kardeşime sen çok zeki bir kızsın diye ön hazırlık yaptım. Bunu söylemenin bir sebebi olmalı diye cevap verdi. Yine de henüz açılamadım ama açılırsam ilk olarak kız kardeşim olacaktır. Öyle görünüyor.

Hayatım resmen Zeki Demirkubuz filmine döndü :)

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
Ynt: HIV Durumunun Aile ile Paylaşılması
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2016, 10:53:30 ÖÖ »
Ben  tanıyı almaya,tedaviye herşeye tek  başıma  gittim, kardeşimle  yaşıyorum arada  hap alırken  görüyor bunlar  ne diye sordugunda vitamin  diyip geçiştiriyorum.Söylemedim  söylemeyi de  düşünmüyorum.İlla ki aile bile olsa  dertleşmek için  üçüncü şahıslara açılacaklar , o da diğerine derken  yakın  çevren  tarafından  bilinecek  ve acınası gözlerle  bakacaklar  gerek  yok
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: okan8951

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2016, 11:39:08 ÖÖ »
Ben empati kurarak kendimi senin yerine koymaya çalıştım.Ben olsam sadece kardeşine söylerdim.Sana çok iyi destek olabilir ve bence gayet iyi gelir.Kimseye de söylememesi için tembihlersin  :)
Öldürmeyen şey güçlendirir.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2016, 11:52:45 ÖÖ »
daha ilk  tanı almadan  önce  hastane  aradıgında  yanımdaydı  ve  kan  vermeye  falan  gittiğimi gördü, ne diye sordugunda hiv pozitif olabilirim  bilmiyorum dedim.O esnada  iyiliğimi düşünerek  dayım doktor, dayıma watsaptan  tahlil sonuçlarının  resmini atıyor.Tüm  değerlerim alt üst  bir halde  o zamanlar dayım  sende  enfeksiyon  var diyerek   doktora  görünmemi yada  yanına  gelmemi istedi.NEYSE ki kağıtta elisa için  pozitif çıkınca  deger ve hiçbirşey  yazmadığı için  ucuz  yırtmıştım.

Demem  o ki ,şimdi kardeşime söyledim o gidecek üzülerek  yada  bana destek olmaları  amacı ile anne  babaya söyleyecek  yaşlı insanlar içerlenerek  farklı  dertler edinerek  , kendilerini hasta edecekler  biliyorsunuz  ki, stress  üzüntü ile  kanser  doğru orantılı.. uzun  vade de bunları düşünerek  söylememeyi  tercih ediyorum.

Dedem akciger  kanserinden  vefat  etti, annem  3 yıl kadar  kendine  gelemedi ve  erken  kanser  teshisi sonucu direkten döndü, doktorlar artık  tıp ilminin yapacagı  hiçbirşey  yok  eve  götürün dedikleri anda, acaba   şurda  bu işin uzmanı  bir hekim  varmış  orayada  götürelim, şu  bitkiler çok  yaralıymış gibi sürekli  bir çaba  içerisinde iken  dedem  kollarında  öldü, bundan  dolayı  bu  tamamen  şahsi fikrim, ne  kadar  iyi  ve güçlü gibi  görünselerde  içten  ice  üzülecekler, buna  hakkımın  olduğunu  düşünmüyorum.

sadece eger ileride  kanser  vb  olursam  şayet    hastane  yatışı  gereken  elzem  bir durum olursa  o zaman  öğrenirler  ne  yazık ki
BİL ÖNEMSE  KORUN.

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2016, 01:00:54 ÖS »
Bence pozitif tanı aldıktan sonra o sıkıntılı süreci o veya bu şekilde atlatıp,ilaç tedavisiyle sağlığını düzelten kişilerin eğer bu süreç içerisinde durumu paylaştıkları birisi olmadıysa ,aile bireylerine söylememesi gerekir diye düşünüyorum.kimse bilmesin,dostun bile.ne gerek var yahu,gün olur aran bozulur,kardeşin bile olsa emin ol seni ilk vuracağı yer hiv durumun olur
hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

süvari

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2016, 01:45:09 ÖS »
Tanı aldıktan sonra dayanamayıp aileme açıldım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Aksine bana en büyük desteği onlar verdi. Hatta bana kalsa ben kimseden saklamamayı düşünüyordum. Bu bir hastalık ne utanacağım hastalığımdan diyordum ama ailem ve doktorum başka kimse ile paylaşmamam hatta gizlemem konusunda beni ikna etmişlerdi iyi ki dinlemişim onları. Tanı aldığımda o süreci sağlıklı takip edemedim bu yüzden kuzenim eşi amcam ve yengemde biliyorlar durumu ama bütün teferruatı ile bilmiyorlar. Şimdiye kadar bu konu üzerine aleni hiç konuşmadık. Bana bu konuda saygı duyuyorlar ve kimse ile paylaşmıyorlar.

Herkese söyleyemesek bile etrafımızda bu konuyu paylaşabildiğimiz bir kaç kişi olmalı. Bu tek başımıza mücadele edebileceğimiz bir şey değil bence. Şu an kendimizi iyi hissediyor olabiliriz ama ileride ne olacağını bilemeyiz. Ailemiz belki üzülecektir ama onlarda alışacaklardır. İşin iç yüzünü gördükçe daha da rahatlayacaklardır. Tamamen pürüzsüz, stabil, sıkıntısız ve tasasız bir hayatın var olduğunu sanmıyorum. Öyle veya böyle herkesin kendine göre problemleri var. Ve insanlar her sıkıntı ve probleme rağmen yaşamaya devam ediyorlar. Demek istediğim vah öldüm vah bittim deriz ama her şeye alışılır.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2016, 02:13:04 ÖS »
benim annem hastalığımı biliyor. Bunun hikayesini daha önce anlatmıştım. İyi ki söyledim diyorum. Çünkü en büyük desteği ondan aldım. Çok şaşırtıcı olan annemin ilkokul mezunu, muhafazakar bir kadın olmasına rağmen çok olgun yaklaşmasıydı olaya. Bana söylediği şey şuydu. Cahil bir adam da değilsin prezervatif denen bir şeyi hiç mi duymadın demesiydi. onun dışında beni eleştirmedi. Gayet soğukkanlı. Sadece ara sıra tedavimin ilerleyişini soruyor. Onun dışında gayet normal yaşamımıza devam ediyoruz. Annem sadece artık evlenemeyeceğim için çok üzülüyor. Tabiki evlenebilirim hukuken ama beni bu hastalıkla kabul edecek kimsenin olmadığına o da çok inanmış vaziyette.

madmax35

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2016, 03:42:43 ÖS »
ben suphelendigimde kotu bi zamana denk geldi ust uste gelir derler ya  bahsetim bi  kac arkadas ve  aileme  neyse  sonucta sakinlesince ne kadar yanlis oldugunu anliyor  insan bunun  neyse insanlarin onyargilarini degistirmek atomu parcalamaktan daha zor  mus gercekten herkes  bir degil bir iki olumlu ornek  oldu ama  genel itibari ile insanlarin bole seyleri anlayamadigini senin ne durumdu oldugu  ve nasil ruh halindesin empati yapamadini anladim . . .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 15, 2016, 03:50:30 ÖS »
Açıkçası annem şeker hastası olduğu için söylemeyi düşünmüyorum. Ailede birine söyleyeceksem bu kişi ilk olarak annem olurdu. Ama bu durumun üzüntüsünü kaldırabileceğini sanmıyorum. 2 defa değişik zamanlarda da evi aradıkları için yeterince tedirgin oldular. Hele ilkinde annem aşırı paniklemişti, "tarantula bey 'acil' gelsin, kan sonuçları çıktı" diye söylediği için işgüzar bir doktor. Bir de bu yaştayken ömür boyu ilaca mahkum olduğumu bilse... 

Bunla yaşamayı hemen hemen öğrendim gibi. Sadece en yakın arkadaşım biliyor. O da ilk gün öğrenmenin verdiği panikle ağzımdan döküldü. Arada sırada canım sıkılınca ona döküyorum içimi. Kendisi bu konuda fazlasıyla bilinçli olduğu için içimi epey rahatlatıyor. Tüm çevrem beni tam anlamıyla sağlıklı sanırken böyle tehdit altında olduğumu bilmelerine, bana acımalarına gerek yok.

Ha beni asıl üzen nokta ise, kendimi negatif biriyle duygusal açıdan bir arada düşünmeyi kesmek oldu. Kim ister ki yanında saatli bomba gibi dolanan bir sevgili diye düşünmeden kendimi alamıyorum. Mesela biriyle durumumu paylaşmadan korunmalı ve dikkatli cinsel ilişkilerim oldu ama birbirimizi duygusal açıdan da sevmeye başladık diyelim. Cinsel birliktelik daha önceden başlamışken bunu ona nasıl açıklayabilirim diye şimdiden başımın etini yemeye başladım. Sadece pozitif biriyle olacağım diye de şartlamak ağır geliyor.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2016, 03:52:49 ÖS Gönderen: tarantula »

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2016, 04:20:30 ÖS »
Yanlış düşünüyorsun dostum. Benim de hayat arkadaşım pozitif ve hiç bir zaman saatli bomba gözüyle bakmadım, bakmıyorum da. İlk tanışmamızda durumunu biliyordum. İkimiz de bilinçli insanlarız ve neyin riskli neyin risksiz olduğunu biliyoruz. Çok da mutluyuz. Gelecek planlarımız var. Seyahatlerimizi vs. saymıyorum zaten.

Zamanın ne getireceğini bilemezsiniz, yeter ki kendinizi kapatmayın :)
There's a light guiding my way.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 15, 2016, 04:55:14 ÖS »
O kadar çok kendimi görüyorum ki yazdıklarınızda.. Kader arkadaşıyız hepimiz.Birbirimizi hiç tanımasak da herkesi yakından tanıyor gibiyim.Yazı dilinizden karakterlerinizi bile analiz etmeye başladım.. Tamam bu kadar duygusallık yeter 😜 Kanında enfeksiyon var dediklerinde şok oldum.Ne yapacağımı bilemedim. Ertesi gün anneme bişey söylemek zorundaydım  (anneme böbrek donörü olacakken yapıldığı test) kanımda enfeksiyon varmış deyiverdim düşünmeden. Annem 'tamam da niye bozuldun? Ķötu bişey değil o herkesde olur. Sen yanlış bişey yapmazsin biliyorum.Sıkma canını' dedi ve beni bitirdi zaten. Doğrulamayi beklerken çok düşündüm aileme söylemem lazım diye.Çünkü benim çevremde nerdeyse hiç dostum arkadaşım diyebilecegim biri yok.Asosyal değilim ama herkesle takılamıyorum.Yalnız olmak daha cazip. Sonra tekrar düşündüm onları üzmeye hiç gerek yok dedim kendi kendime. Dostum dediğim bi arkadaşım ve limoni olduğum sevgilim biliyor şu anda.Birileri bilmeliydi.Yalnız üstesinden gelinecek bir durum değil bu.O yüzden iyi ki bu forum da var. Yalnız şunu diyeyim arkadaşlar ciddi anlamda sizi sevdiğine emin olmadığınız biriyle beraberseniz biraz mesafe koyun. Böyle bu durumda işler değişebiliyor. Kapı gibi destek olarak ruhunuzu dinlendiren kişi bi bakmışsiniz sizi yerle bir edebiliyo.Allaha çok şükür ki ben hep güçlü biri oldum. Ben de bunun bu imtihan dünyasında bir farkındalık olduğunu düşünüp inançlı biri olarak namaz kılmaya başladım.Bunu yapabiliyoken neden yapmayim dedim kendime.Ruhunuzu nasıl tedavi edebiliyosaniz o şekilde devam edin. Allahın izniyle 1 aya kadar da tedaviye başlayacagım.Allah hepimize sabır ve şifa versin.

tween

• Katılımcı Üye
  • *
  • korkma ! test ol
« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2016, 05:09:43 ÖS »
ben suphelendigimde kotu bi zamana denk geldi ust uste gelir derler ya  bahsetim bi  kac arkadas ve  aileme  neyse  sonucta sakinlesince ne kadar yanlis oldugunu anliyor  insan bunun  neyse insanlarin onyargilarini degistirmek atomu parcalamaktan daha zor  mus gercekten herkes  bir degil bir iki olumlu ornek  oldu ama  genel itibari ile insanlarin bole seyleri anlayamadigini senin ne durumdu oldugu  ve nasil ruh halindesin empati yapamadini anladim . . .

@madmax35  sen pozitif değilsin ki zaten.olmayan bir durumu niye paylaşıyorsun.
Diğer başlıkta sana yazmıştım dostum,gerçi hikayeni bilmiyorum riskin nedir,ne değildir ama.karşıma çıkan iletilerin hep fobi ,ve sanki tanı almışçasına yakınlarına durumunu anlattığını ve ters teptiğini anlıyorum yazdıklarından.sana tekrar tavsiye de bulunuyorum,28. Günde izmir biolabta test ol,bence gerek yok ama aklında yine şüphe kalırsa 90. Gün git teyit için aynı testi tekrarlat.konuyu kapat

hiv'in belirtisi olmaz, delirtisi olur ! olunacak tek bir test kesin çözümdür.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2016, 07:12:37 ÖS »
Sevgili yönetim:

Bu ruh hastalarının sitede bulunmasından ve saçma sapan yorumlar yapmasından zevk mi alıyorsunuz? Atsanıza artık.

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

madmax35

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2016, 10:25:32 ÖS »

@madmax35  sen pozitif değilsin ki zaten.olmayan bir durumu niye paylaşıyorsun.
Diğer başlıkta sana yazmıştım dostum,gerçi hikayeni bilmiyorum riskin nedir,ne değildir ama.karşıma çıkan iletilerin hep fobi ,ve sanki tanı almışçasına yakınlarına durumunu anlattığını ve ters teptiğini anlıyorum yazdıklarından.sana tekrar tavsiye de bulunuyorum,28. Günde izmir biolabta test ol,bence gerek yok ama aklında yine şüphe kalırsa 90. Gün git teyit için aynı testi tekrarlat.konuyu kapat
@tween arkadasim pozitifim demedim  asla az yada cok hala risk icindeyim ama konu bu degil bu sayfada  pozitif olmak sartmi paylasim yapmak yada empati kurmak icin ? bu arada 30 gun biolab gittim zaten  bu arada   benim durumum belli degilken bunlari yasadim pozitif tani alan arkadaslari gayet iyi anladimi ifade etmek istedim yani anlatirken dikkat etmekte fayda oldugunu . . .

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Eylül 15, 2016, 10:46:34 ÖS »
@madmax35 sevgili arkadaşım. Tabiki paylaşım yapmak için illa pozitif olmaya gerek yok. Negatif moderatörler var bu forumda. Ancak, forumun ana amacı pozitif bireyler arasında bilgi alışverişi. Yaşadıklarımız Vs. Gerçekten bir dünya forum var ilgini çekebilecek. Daha geniş paylaşımların yapılabildiği. Burası aslına bakarsan bir negatif için çok da çekici bir yer olmasa gerek. Bir hastalık forumu neticede. Ortak paydamız pozitif olmamız. Biz bu payda etrafında diğer konuları paylaşıyoruz. Sana çek git demiyorum yanlış anlama sakın. Ancak bu ortak paydada değilsin. Bir pozitif sevgilin olur, eşin olur, yakının olur amenna. Ama öteki türlü gerçekten burda olmak akıl karı değil bence.