Mavi-Banner

Gönderen Konu: HIV Nasıl Bulaşır?  (Okunma sayısı 2470 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

• Administrator
  • Katılımcı Üye
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
HIV Nasıl Bulaşır?
« : Mart 24, 2016, 11:10:54 ÖS »
HIV Nasıl Bulaşır?

Cinsel ilişki, kan ve anneden bebeğine olmak üzere üç yolla bulaşır.

Cinsel ilişki ile bulaşır:

Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Tüm bulaşmaların %80-85’i bu yolla olmaktadır. HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajina, penis, anüs mukozası veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan vücuda girerek; erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir. AIDS’ten başka cinsel ilişki ile bulaşan en önemli hastalıklar; bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) ve bulaşıcı sarılık(viral hepatit)’tır.

Kan ile bulaşır:

Tüm bulaşmaların %10-15’i bu yolla olmaktadır. AIDS hastasının ve taşıyıcısının kanında HIV bulunur. HIV’li kanla bulaşma çeşitli şekillerde olur:

Kontrolsüz kan nakli ile bulaşır.
Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş, şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilir.
HIV’li erkek ve kadının cinsel organlarındaki kanamaların veya adet kanının penise, vajinaya ve ağıza teması ile bulaşma olabilir.
Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olabilir.
HIV’li organ, doku ve sperm nakli ile bulaşma olasılığı vardır.

Anneden bebeğine bulaşır:

Tüm bulaşmaların %5-10’u bu yolla olmaktadır. HIV hasta veya taşıyıcı anneden bebeğine gebelik, doğum veya emzirme sırasında bulaşabilir. HIV pozifif kadının doğuracağı çocuğa HIV’nin geçme oranı %30 civarındadır. Gebe annenin tedavisi ile bu oran %7’ye düşmektedir. Sütle geçme oranı fazla olmamakta birlikte, HIV pozitif annelere emzirme önerilmez. Gebelik ve HIV ile ilgili bilgiler için AIDS Danışma Merkezi’ne başvurunuz.

HIV’nin Bulaşmadığı Durumlar Nelerdir?

HIV/AIDS günlük yaşamda, aynı odada bulunma, aynı okulda okuma, aynı havayı soluma ile bulaşmaz. HIV sağlam deriden geçmez.

Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı.
El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, öpüşme.
Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon.
Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam.
Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması, kedi, köpek ve diğer hayvanlarla yaşamak HIV’nin bulaşmasına neden olmaz.
Kintsukuroi

Kullanıcı teşekkür etti: Mavera

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
Ynt: HIV Nasıl Bulaşır?
« Yanıtla #1 : Mayıs 04, 2016, 07:27:07 ÖS »
HIV bulaşıcılığı, üst düzeyde olan bir virüs olmamasına rağmen, mutlaka korunulması gereken bir virüstür. HIV doğası gereği tek başına yaşamını idame edemeyen bu nedenle mutlaka konak ihtiyacı olan bir virüstür. Virüs açık hava şartlarında uzun süreli canlı kalmamakla birlikte oksijenle temasta kısa sürede ölmektedir. Standart sterilizasyon uygulamaları virüse karşı korunmada yeterlidir. Virüsün bulaş yolu temelde vücut sıvılarının iletilmesi olarak özetlenebilir. Bu nedenle kan gibi, meni gibi virüsün daha yoğun olduğu vücut sıvılarının virüsün iletiminde yeri büyüktür. Ancak tükürük gibi, ter gibi, göz yaşı gibi ve idrar gibi vücut sıvıları virüs taşımamaktadır. Bu nedenle öpüşmekle, tokalaşmakla, ortak duş-banyo alanlarını ve tuvaletleri kullanmakla bulaşmaz. HIV’in 3 temel bulaş yolu bulunmaktadır, bunlar :

Korunmasız cinsel ilişki

Kan alışverişi

Anneden bebeğe doğum ve ve anne sütü ile.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: Shopska

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #2 : Mayıs 04, 2016, 07:28:05 ÖS »
Kondom (Kaput, kılıf, prezervatif) kullanmak, cinsel etkinlik gösteren kişilerin HIV'denkorunmasında halen en güvenilir yöntemdir. Ülkemizde, hem erkekler hem de kadınlar için kondom mevcuttur. Cinsel ilişkinin her çeşidinde (vajinal, anal, oral), her ilişkide kondom kullanıldığı taktirde ve doğru kullanılması halinde koruyuculuğu 0’e yaklaşmaktadır. Kondomla birlikte sperm öldürücü krem ve kayganlaştırıcı kullanılması da tavsiye edilmektedir. Güneş ışığından uzak, ezilip bükülmeden saklanmış kondomun son kullanma tarihi geçmemiş olmalıdır. Paket açılırken kesici delici alet kullanmamalı, elle açılmalıdır. Takılışında ise ereksiyon halindeki penise açmadan ve tepesindeki havayı tutup çıkarak konur ve rulo açılarak penise kondom geçirilir. Kondomlar tek kullanımlıktır. İlişki sonrası ağzı düğümlenerek atılmalıdır.

HIV bulaşma riskinin fazla olduğu anal (makattan) ilişkiye girilecekse mutlaka kondom ve kayganlığı arttırıcı su bazlı kremler kullanılmalıdır.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: Shopska

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mayıs 04, 2016, 07:48:12 ÖS »
Özellikle kondom kılıfını açarken dişle açmamak lazım hani artistik olsun diye

Ve ne olur, lütfen, özellikle pasif konumda olacak varsa kondomun takılı olduğunu kontrol etsin emin olsun karşı tarafa asla güvenmesin ve karşı tarafın çıkarttığını farkederse ilişkiyi durdursun hatta yataktan tepikle kovsun.  ;D benim başıma gelenin bir kişiye daha olmasını engellersem ne mutlu bana!

Kullanıcı teşekkür etti: Shopska, Theodor, selanik34

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2016, 02:02:02 ÖÖ »
Araştırmalarımla öğrendiğim bir nokta: Anal ilişki varsa condomun yanında kayganlaştırıcı kullanmak gerekiyor. Hem kanamaya daha müsait hem de kondomun sürtünmeden dolayı çıkma ve yırtılma olasılığı çok daha yüksek. :)
There's a light guiding my way.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2016, 07:41:23 ÖÖ »
Kondom,kilif,kaput diye zincirleme isim tamlamasi var ya,kondomu anladim da kilifla kaputu çözemedim.
yenilebilen bir sey mi nasil?
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 02, 2016, 01:11:18 ÖÖ »
Kondom,kilif,kaput diye zincirleme isim tamlamasi var ya,kondomu anladim da kilifla kaputu çözemedim.

Ahaha çok güldüm @Theodor  ;D Hepsi aynı şey. Prezervatif yani.

Dip not: Piyasadaki çoğu kondom latex ama aralarında kuzu derisi üretilenler de varmış. Alırken iyice okumak gerek. Kuzu derisi kondomlar sadece hamileliği engelliyormuş yapılan araştırmalara göre. Malesef hiv transferini engellemede yetersizmiş.  :o

Cayane

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 17, 2016, 12:32:43 ÖS »

Dip not: Piyasadaki çoğu kondom latex ama aralarında kuzu derisi üretilenler de varmış. Alırken iyice okumak gerek. Kuzu derisi kondomlar sadece hamileliği engelliyormuş yapılan araştırmalara göre. Malesef hiv transferini engellemede yetersizmiş.  :o

Ne yani kondom ile ilişkiye girsem bile karşı tarafa geçer mi ?

kont

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 17, 2016, 12:40:47 ÖS »

Ne yani kondom ile ilişkiye girsem bile karşı tarafa geçer mi ?

Piyasada satılan bildiğimiz klasik prezarvatifler latex . kuzu derisi mi  bağırsağı mı her neyse onlar hivi engellemiyor. Nerde satılır bilemiyorum.

Bknz. charlie sheen vakası

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2016, 05:53:28 ÖS »
Çok güzel bir video: https://www.youtube.com/watch?v=Eqxu3jjh3LE

Foruma gömülüp forum üzerinden izlenebilse süper olurdu.

Kullanıcı teşekkür etti: Mavera