Mavi-Banner

Gönderen Konu: Lütfen yardım edin  (Okunma sayısı 648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

October

• Yeni Üye
  • *
Lütfen yardım edin
« : Temmuz 30, 2016, 11:38:03 ÖÖ »
Herkese merhaba. Öncelikle hepimiz için güzel ve sağlıklı günler dilerim. Sizlere bir sorum olacaktı. Benim aklım başıma çok geç geldi. 2013 haziran ayı sonlarında bir hayat kadınıyla korunmalı vajinal ve oral (alıcı bendim) iliskim oldu. Bu ilişkiden toplam 27 ay geçtikten sonra Gelişim labda anti hiv (1+2) testi yaptırdım negatif çıktı. Bu testin üstünden 6 ay daha geçtikten sonra bir daha test yaptırdım. Hepatit/ anti hiv/ vdrl testleri yaptırdım yine hepsi negatifti. İlişkiden çok uzun zaman geçtikten sonra yaptırdığım bu testlere güveneyim mi konuyu kapatabilir miyim? Nolur yardım edin.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Lütfen yardım edin
« Yanıtla #1 : Temmuz 30, 2016, 12:34:35 ÖS »
Zaten korunmuşsun. Hiv riski yok.
Zaten yeterli süre geçtikten sonra iki kere test olmuşsun.
Daha neden soruyorsun güzel kardeşim, dalga geçer gibi?

Ben gene iyimser davranayım, Sanırım bilgi eksikliği yaşadığın husus, testlerin ilişki üzerinden uzun zaman geçtikten sonra doğru sonuç verip veremeyeceği.

Testler çok erken dönemde yanlış sonuc verebilir. Bu yüzden her test belirli bir gün geçtikten sonra önerilir. Belirli süre sonrasında pozitifsen zaten ömür boyu tüm testlerde pozitif çıkarsın. Şu anda pozitif olanların sıkıntısı bu, mesela işe giriş veya başka sağlık raporu için bizden test isterlerse pozitif çıkarız. İstersek on sene önce enfekte olmuş olalım, ömür boyu ilelebet testlerde her zaman pozitif çıkarız. Yani testlerin son kullanım tarihi, belirli bir süre geçtikten sonra hivi yakalayamama testte kaybolma gibi bir şeyi yok. Tam tersi çok erken dönemde yakalayamayabiliyorlar.

Başka test olma.
Her zaman korunmaya devam et.

Kullanıcı teşekkür etti: October, ali hatay

October

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Lütfen yardım edin
« Yanıtla #2 : Temmuz 30, 2016, 12:53:42 ÖS »
Cevap için çok teşekkür ederim. Neredeyse bir yıldır inanılmaz bir telaş ve korku içindeyim.  İlişkinin üzerinden yıllar geçtikten sonra test yaptırdığım için sonuca güvenemedim ve korktum. Bu yüzden sorumun kusuruna bakmayın.