Mavi-Banner

Gönderen Konu: Bilgi almak istiyorum  (Okunma sayısı 1378 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

medicateurself

• Yeni Üye
  • *
Bilgi almak istiyorum
« : Temmuz 29, 2016, 06:18:11 ÖS »
Merhaba,hepinize iyi günler diliyorum.Hayat kadını ile şüpheli temastan 101 gün sonra devlet hastanesinde yaptırdığım testler ve sonuçları:HbsAg 0.510 Negatif, Anti-HBS 358,7 Pozitif, Anti-HBC İGG 1,92 Negatif, Anti-HCV 0,049 Negatif Anti-HIV 0,198 Negatif ve SİFİLİZ 0,073 Negatif.Sonuç kağıdında bunlar yazıyor.
Araştırdığım kadarıyla hepatit b ye karşı bağışıklığım varmış.Onun dışında,hiv ile alakalı sonuç kesin midir ? Başka test yaptırmama gerek var mı ?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Bilgi almak istiyorum
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2016, 09:57:08 ÖS »
Başka teste gerek yok.
Çok şanslısın. Çok, çok, çok şanslısın! Lütfen bunun kıymetini bil.
Bir daha riskli davranışlar böyle hatalar yapma.
Her zaman korun. Yani kondom kullan.
Bir dahakine şanslı olamayabilirsin. İnan hiv pozitif olmak dünyadaki hiç bir zevk için değmez. Ve son pişmanlık fayda etmez.

Kullanıcı teşekkür etti: Cayane, Suat Soylu, OKBLİ

medicateurself

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2016, 10:35:10 ÖS »
@Mavera Yorumun için teşekkür ederim. Ben de şanslı olduğumu düşünüyorum. Malesef yaptığımız bazı hataların geri dönüşü olmuyor. Hele de mevzu sağlık ise. Peki bu 6 ay konusu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yani 3 ay sonra yapılan testin şüpheli durumun türüyle bir alakası var mı ? Duruma göre uzayabiliyor mu test süreleri?

genjutsu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2016, 10:58:24 ÖS »
6 ay konusu mesela kanser hastalari icin gecerli. Yani bir sekilde vucudun bagisiklik sistemini etkileyici tedavi goren hastalarda antikor olusumu gecikebilecegi icin 6 aya kadar uzayabiliyor.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2016, 11:08:09 ÖS Gönderen: genjutsu »

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2016, 10:23:21 ÖÖ »
Güncel kaynaklarda normal şartlarda altı ay önerilmiyor.

Cayane

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2016, 01:51:47 ÖÖ »
@Mavera yorumunu okurken duygulandım sana katılıyorum.

Evet arkadaş, şanslısın. Test yeterli başka yaptırmana gerek yok. Şüpheli ilişkiden sonra 90. Gün ve sonrası test önemli seninki 101 gün lütfen şansını kaybetme kondomsuz asla asla aslaaaaa...

xwqq

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2017, 07:08:53 ÖS »
merhaba,  anti hbc igG pozitif olması ne demek bilen var mı? diğer tüm değerler negatif anti-hbs filan

tam değerler şöyle:

anti hbc igG pozitif (referans değeri negatif)
treponema pallidum hemaglütinasyon negatif
hbs Ag negatif
vdrl-rpr negatif
anti hcv negatif
anti hbs 1000

« Son Düzenleme: Haziran 19, 2017, 07:26:59 ÖS Gönderen: xwqq »

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2017, 08:34:56 ÖS »
anti hbc igG pozitif demek, daha önce hepatit b virüsüne maruz kalmışsın ve vücudun antikor üretmiş, şu an doğal olarak hepatit b'ye bağışıklığın var.

Kullanıcı teşekkür etti: xwqq

xwqq

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2017, 08:51:12 ÖS »
Tesekkurler @Lior  bazi yerlerde yeni enfekte oldugunu gosterir diyor da. Ben de 3 aydan sonra hepatit donduyse hiv de doner diye korktum dogrusu.

ferdi

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2017, 03:41:32 ÖS »
Merhaba. @Mavera HIV virüsü dış ortamda ve kurumuş kanda ne kadar bir süre hayatta kalabilir?
Bazı kaynaklar kuru kanda ve dış ortamda virüs 1 hafta canlı kalabilir deniliyor.
sen bu konuda ne düşünüyorsun, lütfen aydınlatırmısın beni?

ferdi

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 20, 2017, 03:53:11 ÖS »
cdc'nin (centers for disease control and prevention) 1994 tarihli bir raporu. bu raporda, kurumuş kanda hiv miktarının birkaç saat içinde %90-99 oranında azalacağı ve kurumuş kan yoluyla çevresel hiv bulaşma riskinin olmadığı ifade edilmiştir. bu açıklama, hiv pozitif bireylerin toplumdan dışlanmaması adına ve halktaki hiv fobisinin azaltılması noktasında "olumlu" olsa da; bilimsel gerçeklik bu konuda biraz daha farklıdır. hiv'ın vücut dışındaki canlılığının araştırıldığı laboratuvar çalışmaları -her ne kadar kullandıkları hiv konsantrasyonlarının yüksekliği nedeniyle eleştiri almışlarsa da- kurumuş kanda bile hiv'ın oda sıcaklığında birkaç gün süreyle hayatta kalabileceğini göstermiştir ve bu durum, hiv'ın etrafındaki lipit zarfın virüsü kurumaya karşı dirençli kılmasına bağlanmıştır. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc263082/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14723407

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2017, 05:20:27 ÖS »
Dış ortamda kurumuş kandan hiv bulaşı olan olmamıştır. Canlu kalması önemli değil, bulaş olmuyor işte.  Bunlara kafa yoracağınıza cinsel ilişkide kondom kullanmaya özen gösterin.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

akdeniz

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2017, 10:04:04 ÖS »
virüs dış ortamda bir kaç dakika içerisinde ölür deniliyordu bu nasıl olur, 1 hafta canlı kalabilir deniliyor vermiş olduğu linkte..

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 21, 2017, 06:50:42 ÖÖ »
Evet, arkadaşım şanslısın.  Bunu muhafaza et. Emin ol, HIV+ olunca tek derdin sağlığın olmuyor. Tedavi pahalı olduğu için "herzaman"  ulaşabilecek miyim endişen ve bu minvalde sürüyle paranoyalara kapılıyorsun; kimisinin bir temeli var, kimisi buluttan nem kapmak! İşin, ailen, sevgilin vs. O nedenle, milli piyangodan büyük ikramiyeyi kazanmışsın var say!

HIV+ olmak bana tek bir şey kazandırdı: Farklı vesilelerle tanıştığım dürüst, vicdanlı ve yardımsever insanların  halâ var olduğunu bizzat yaşaya**k tecrübe etme şansı.
K'alp Krizi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Haziran 21, 2017, 07:21:42 ÖÖ »
Canlı kalmakla bulaşıcılık aynı değil. Ki zaten bu canlı kalma deneylerinde bormalden daha yoğun hiv konsantrasyonları kullanılıyor. Her halükarda 1 haftalık kurumuş kandan spermden vs dışarıdan bulaş olan olmamıştır hiv tarihinde.

Hiv korunmasız anal vajinal ilişki ile bulaşır. Her zaman korunun!