Mavi-Banner

Gönderen Konu: Alkollüyken İlaç Almak  (Okunma sayısı 1533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
Alkollüyken İlaç Almak
« : Temmuz 29, 2016, 04:46:01 ÖS »
İlaç aldığım saat akşam saati ve arkadaşlarla genelde hafta sonu akşamları bi yerlerde mecburen bir şeyler içiyorum(mümkün olduğunca tek bira ile gecistirmeye calisiyorum). Alkolluyken ilac almakta herhangi bir sikinti var mi?

Shopska

• Administrator
  • Katılımcı Üye
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
Ynt: Alkollüyken İlaç Almak
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2016, 05:49:38 ÖS »
Mecburen nasil icebilirsinki orasini anlamadim?
Kintsukuroi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2016, 06:09:32 ÖS »
Kesinlikle tavsiye edilmez. Sıkıntı olabilir. Çok büyük sıkıntılar olabilir.

Kullanıcı teşekkür etti: fitt

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2016, 06:25:45 ÖS »
Bir biradan birşey olmaz. Alkol alan arkadaşlar var. Ben şahsen alkol kullanmıyorum ama alkolle ilaç alanları biliyorum. Bir sıkıntı yaşamadılar

Kullanıcı teşekkür etti: Eirene

yarasa

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2016, 06:45:51 ÖS »
İlaç içtikten 3 -4 saat sonra 1-2 kadeh bişey içebilirsin. Ben bir kere alkollüyken ilaç aldım ve zehirlendim. Acillik oldum acile gittim ve serum yedim 2 tane. Ve o gün abartısız 7 dk bir istifra ediyordum. Dikkat et.

Kullanıcı teşekkür etti: Eirene, hayal_

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2016, 08:20:02 ÖS »
Her hafta arkadaş ortamında illa ki içiliyorsa, 3-4 gün boyunca ilaç saatini 1er saat falan ileri atarak gece vakti ilacını içmeye başlayabilirsin. Böylece içki saatin ve ilaç saatin çakışmamış ya da çok yakın olmamış olur.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2016, 08:22:03 ÖS Gönderen: tarantula »

Kullanıcı teşekkür etti: Eirene

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2016, 09:22:03 ÖS »
Mecburen nasil icebilirsinki orasini anlamadim?

tanı almadan once de beraber iciyorduk, suan icmezsem dikkat cekebilir. arkadas baskisi -_-

Kullanıcı teşekkür etti: hayal_

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2016, 09:23:10 ÖS »
Kesinlikle tavsiye edilmez. Sıkıntı olabilir. Çok büyük sıkıntılar olabilir.
Ne gibi ? 😦 Eczacıya sormuştum problem değil demişti arada olabilir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2016, 09:52:19 ÖS »
Şöyle ki, hiv ilaçları ve alkol arasında direk bir etkileşim yok. Yani alkol alsan da ilaçlar aynı etkiyi göstermek için aynı şekilde çalışacaklar.

Ama alkol etkisindeyken SEN aynı şekilde çalışmayabilirsin!

Alkol yüzünden ilaç unutabilir veya geciktirebilirsin, bu ciddi bir hata olur. Eksik ve atlanan dozlar hivin ilaç direnci geliştirmesine sebep olabilir. İlaç direnci geliştiği zaman geri dönüşsüz ve kalıcıdır, tedavin artık işe yaramaz.

Alkol karaciğeri yorar. Hiv ilaçları da karaciğere zaten yük bindirdiği için karaciğer ile ilgili sıkıntı yaşama ihtimalin artar. Karaciğer enzimleri çok artarsa drunun tavsiyesi ile karaciğerin düzelene kadar ilaçlarını bir süre kullanamayabilirsin. Atlanan ve eksik ilaçlar da gene ilaç direncine sebebiyet verebilir.

Bazı hiv ilaçlarının yan etkisi olan kan yağlarındaki artış, alkolle daha fazla olabilir. Bu da uzun vadede damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme gibi sorunlara zemin hazırlayabilir.

Alkol ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir, en büyük düşmanımız enfeksiyonlara daha yatkın olabilirsin.

Alkol etkisindeyken korunmasız cinsel ilişkiye girip başkasını enfekte edebilir, veya kendin de hepatit veya daha virülan bir hiv çeşidi ile enfekte olabilirsin.

Alkol yüzünden kusarsan, içtiğin ilaç henüz midenden tamamen emilmemişse doz ile ilgili sıkıntılar olabilir ve bu da direnç gelişimine sebep olabilir.

Kullanıcı teşekkür etti: Cayane, Eirene

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Temmuz 30, 2016, 10:17:53 ÖÖ »
Negatif rna ya rağmen Bağışıklığının yani cd4lerinin bir türlü tam toparlanamamasının sebebi alkolün vücuduna bindirdiği ekstra yük olabilir Teo hiç düşündün mü?

Kullanıcı teşekkür etti: Sarlo

Bangbang

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Ekim 03, 2016, 09:19:43 ÖS »
Strıblıd kullanıyorum hayatım o kadar berbat anları oldu ılacı bırayla ıctıgım oldu sıkıntı olmuyo ılac etkısını kaybetmıyo kaybetseydı bende kaybederdı

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Ekim 03, 2016, 09:36:05 ÖS »
Biz gene de önermiyoruz. Bir kişide sorun çıkmaması kimsede çıkmaz demek değil. Şöyle bir örnekle benzetme yapalım. Sigara içen herkes kanser olmuyor. Ama olanlar da ölüyor. Bu yüzden drlar herkese sigara içmeyin kendinizi riske atmayın diyor. Onun gibi.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2016, 09:37:32 ÖS Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Sarlo

dejavu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Aralık 04, 2016, 06:24:50 ÖÖ »
Strıblıd kullanıyorum hayatım o kadar berbat anları oldu ılacı bırayla ıctıgım oldu sıkıntı olmuyo ılac etkısını kaybetmıyo kaybetseydı bende kaybederdı

Ben de aynı şeyi yapıyorum ilaca yeni başladığım ve depresyonda olduğum için fakat Mavera'nın söylediklerinin tamamına katılıyorum.
Ben hergün alkol kullanırken şu anda haftada bire indirdim ama bu da bir bahane değil. Tamamen bırakmak lazım.
Ben bırakamazsam bu konuda psikolojik destek almayı da planllıyorum.

mehmet0909

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Şubat 19, 2017, 01:40:05 ÖÖ »
İlaç aldığım saat akşam saati ve arkadaşlarla genelde hafta sonu akşamları bi yerlerde mecburen bir şeyler içiyorum(mümkün olduğunca tek bira ile gecistirmeye calisiyorum). Alkolluyken ilac almakta herhangi bir sikinti var mi?

abartmadıktan sonra bir bira olabilir ama bildiğim kadarıyla ilaçlar çok güçlü ve hiç bir ilaç yanında alkol tavsiye edilmez bu sadece hiv ilaçlarına özgü bir şey değil.

Sarlo

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 01, 2017, 03:47:35 ÖS »
Arkadaşlar merhaba, konuyla ilgili yazılmış ama tam kafamda oturmadı o yüzden rahatsız ediyorum. Ben ilaclarımı 15 gündür tam 4.40 da alıyprum asla aksamadı:) bugünde yine alıcam ama akşam arkdaşımın dogum günü var 9 da sanırım 9.30 gibisde. İmeler başlar yani 5 saat geçmiş olur ilaçtan sonra alkılü hic sevmem ama ortama ayak uydurmak için birkaç kadrh içsem bi sıkıntı verirmi?