Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ramazan Sonrası Tespitler  (Okunma sayısı 950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ramazan Sonrası Tespitler
« : Temmuz 13, 2016, 07:24:46 ÖS »
Ben Ramazan ayından önce tanı aldığımda eyvah nasıl oruç tutucam diye baya bir endişelenmiştim. Doktora sorduğumda oruç tutmamamı önerdi. Derneğe sordum tavsiye etmediler. Burdan arkadaşlardan bir tanesi kim olduğunu hatırlamıyorum önceki sene tuttuğunu bir sıkıntı yaşamadığını söylemişti. Ben de açıkcası biraz ondan cesaret alarak oruç tuttum. Sonuç olarak herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Ramazanın son günlerinde kontrolüme gittim ve cd4 sayımın ve diğer değerlerimin iyiye gittiğini gördüm. Psikolojik olarak beni iyi etkiledi. İlerde bu konuda bir soru gelirse ben orucun tedavimizi kötü etkilemediğine kanaat getirdim  bilginize.

Kullanıcı teşekkür etti: Ankagogh Poz

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
Ynt: Ramazan Sonrası Tespitler
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2016, 10:28:55 ÖS »
ben  söylemiştim @Matland   sonuç olarak  tek  tablet alıyoruz  ve iftardan  sonra  tok karnına  aldığımız zaman  ne  farkedecek ki !!! su olarak  düşündügümüz zaman da zaten iftardan  sonra  bol  bol içiyoruz.Ben  de geçen sene  25 gün kadar  tuttum, hala  hiv rna  negatif  ;)
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Kullanıcı teşekkür etti: Ankagogh Poz, samurai, beybisi

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2016, 11:42:10 ÖS »
Bazen psikolojiyi güçlendirmek de gerekli. Çok sevindim durumuna.
There's a light guiding my way.

Patrick

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 14, 2016, 11:02:55 ÖÖ »
Rabbim ibadetlerinizi kabul etsin. Cok kritik bir durum olmadikca tutmak gerek. Dinde zorlama yok unutmayin. Saygilar

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2017, 04:25:28 ÖS »
Merhabalar hayırlı ramazanlar herkese.İlaç kullanımına başlamadım daha oruç tutsam bir zararı olurmu sonuçlarım daha çıkmadı onları bekliyorum hala.Bu sürede aç kalmak değerlerimi çok düşürürmü?
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 27, 2017, 05:05:00 ÖS »
@focke-wulf Merhaba:

Doktorun ile görüşmen lazım ancak,
İlaç içerken tutan bireyler bile var, bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 27, 2017, 05:16:38 ÖS »
@focke-wulf Merhaba:

Doktorun ile görüşmen lazım ancak,
İlaç içerken tutan bireyler bile var, bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Sevgiler.
Hani ilaç kullanmıyorum ya vücut direnci düşüp CD4 sayım azalıp RNA sayim artarmı diye aklıma takıldı.

Eirene

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2017, 05:55:38 ÖS »
Açıkçası, kendinizi gereksiz yere yorduğunuzu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla  hastalık halinde oruç tutmak size zarar veriyorsa farz değildir. Alternatif varken hem de! Fitre verebilirsiniz. Önümüz yaz, ciddi sıcaklar başlıyor. Bu halde su ihtiyacımız artıyor ve güne yaya**k içmemiz gerekiyor.  8 saatlik zaman diliminde ne kadar su içerseniz için geriye kalan 10 saatte böbreklerimiz için sıkıntı olabilir. Özellikle stribild kullanan arkadaşların üre ve kereatinin seviyesi için hoş sonuçlar olmayabilir.

Kullanıcı teşekkür etti: focke-wulf, CİXX

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2017, 07:20:06 ÖS »
stribild Kullanıyorum doktorum oruç tutabilirsin sıkıntı değil dedi... sahurda 1-2 lt ve zaten iftardan sonra su ihtiyacını karşıladıktan sonra ki zaten 30 gün sorun olacağını sanmıyorum

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2017, 08:18:44 ÖS »
İlaca ben de başlamadım. Ama bu önemli dğeil her şekilde oruç tutardım zaten. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan neden tutmasın ki.. Öyle bir ayda cd4 md 4 düşmez...İlaçları alıyoruz zaten. İftarda da iyice doyduktan sonra ilacı alınca ve gerekli suyu da iftardan sonra bol bol içince hiç bişey olmaz. Yeterki oruç tutmak isteyelim.

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2017, 08:38:25 ÖS »
İlaca ben de başlamadım. Ama bu önemli dğeil her şekilde oruç tutardım zaten. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan neden tutmasın ki.. Öyle bir ayda cd4 md 4 düşmez...İlaçları alıyoruz zaten. İftarda da iyice doyduktan sonra ilacı alınca ve gerekli suyu da iftardan sonra bol bol içince hiç bişey olmaz. Yeterki oruç tutmak isteyelim.
@turuncu çok pozitif birisin cidden.Ya benim sıkıntım aslında hala akut dönem etkileri geçmedi baş ağrısı aşırı susuzluk oluyor sende varmı bişeyler yoksa hiçbirşey hissetmiyormusun bazen mukemmel hissediyorum bazen ağrılar ishal karın ağrısı susuzluk yataktan çıkmak istememe oluyor en kökü ağrısı bendeki başka bişeymi diye dusunuyorum ondan yanı akut dönem uzun sürmez diyorum bu kadar.O yüzden bugün tutamadım.İnşaallah şu güzel mubarek günlerde Allah bizimde dualarımızı kabul eder.

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 27, 2017, 09:07:28 ÖS »
Arkadaşlar ne dr'a nede derneğe sormayın oruç tutmak isteyen tutsun tavsiye ederim ben tanı aldığım 2012 yılındada orucumu tuttum hemde tedaviye başlamadığım halde ondan sonraki senelerde tutmamıştım geçen sene eksiksiz tuttum bu sene gene tutmadım ama tavsiye ederim insan rahatlıyor hiç bir sorun yaşamadım tuttuğum zaman her şey gayet iyiydi.

Kullanıcı teşekkür etti: focke-wulf

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2017, 09:21:05 ÖS »
Herkes yetişkin ben stribild kullanıyorum ve orucumuda tutuyorum.Simdiye kadar bir problem yaşamadığım gibi manen de çok huzurlu hissediyorum kendimi,tutmak isteyen herkesin orucunun kabul olması dileğiyle
BİL ÖNEMSE  KORUN.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 27, 2017, 09:57:53 ÖS »
@focke-wulf  çok fazla endişeleniyorsun sen. Cd4 kaçtı senin? Hiv rna nasıl? Bak şöyle diyim çok acil bir durum olsa doktorun zaten sana direkt tedaviye başlardı. Pozitif olmasan da hemen herkesin yaşayacağı şeyler baş ağrısı, ishal,kabızlık falan.. Bunları sen düşündükçe daha fazla olur. Benim hiç bişeyim yok çok şükür. Hasta olmaya şartlandırmıyorum kendimi. Her zaman enerjik olacaz diye bişey de yok. İnsanın bir anı bir anını tutmaz. Sana birileri bol su iç demiş heralde sen de suya takmışsın :D Tanı almadan önce aynı şey oluyomuydu sanki:D Çoğumuzun aklına bile gelmez su içmek.Herkesde var bu sadece sende değil. Kafana bişey takılır bütün gününü etkiler. O yüzden tedavin başlamadan kendinde hastalık belirtileri arama.. Ararsan olur. Öğrenmeye açık birisin benim gibi ama bunun yanında endişelerin çok fazla. Çalışıyor musun, okuyo musun bilmiyorum ama boşta kalmak da insanı kötü hissettirir. Uğraşlar bul kendine kafanı dağıt. Kitap oku,film izle, şimdi ramazan programları var.Tv 8 de çok değerli isimlerle program başladı. Onları izle... İslam algın düzelir. Dışarı çık dolaş biraz... Sürekli hasta modunda olman sana zarar. Çok fazla takıyorsun bence... Ben tanı aldıktan sonra testlerden sonraki 3 aylık dönemde nerdeyse hiç bişey yemedim. Kötüydüm o zamanlar. Ama cd4 lerime yansımadı ve rna da öncekinden daha düşük geldi rakam olarak. 1 Ayda hiçbişey olmaz. Eğer dert ettiğin buysa hiç merak etme derim ben.
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2017, 09:59:58 ÖS Gönderen: turuncu »

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 27, 2017, 10:21:36 ÖS »
@turuncu nedense çok içten geliyorsun bana.Takıntıdan değilde okuduklarımdan böyle oldu sanırım.mesela menenjit belirtileri yaşıyorum gibi geliyor.pozitif olmadan 4 ay önce testlerimde lenfosit 1.77 %27.7 olduğu için yani degerler düşük olduğu için endiseleniyorum.Senin cd4 1400 olduğu için kafa rahat tabi :) Ben sonuçları bekliyorum çıkar yakında.Su icmeyide vücut tepkisi olarak düşünüyorum geçecek Allah in izniyle.Bak sende 3 ay kötüymüşsün beni yerme kardeş.Az gaza getirin valla gazımı alın da iyi hissedeyim.Aslinda hayatımda hep kız arkadaşlarım tek gecelik olmadi ve guvenmedigim biriyle bişey yaşamadım ama işte alkol sağolsun ve yüksek libido bu duruma getirdi ve ilk tanıştığım gün neyse olan oldu.Önumuzdeki detaylara bakacağız.Bu durum beni maneviyata yöneltti sanırım bide ramazan geldi çok güzel oldu.Önemli olan insan-i kamil olmak .