Mavi-Banner

Gönderen Konu: AHLAK NEDİR ?  (Okunma sayısı 1181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Patrick

• Üye
  • *
Ynt: AHLAK NEDİR ?
« Yanıtla #15 : Temmuz 15, 2016, 06:42:23 ÖS »
Türk dil kurumi büyük sözlüktendir

1. a. Belli bir dönemde belli insan topluluklarınca benimsenmiş olan, bireylerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen törel davranış kurallarının, yasalarının, ilkelerinin toplamı. b. Çeşitli toplumlarda ve çağlarda kapsamı ve içeriği değişen ahlaksal değerler alanı. 2. Bir kişi ya da bir insan öbeğince benimsenen eyleme kurallarının toplamı. 3. Ahlaksal olan şeylerle bağlantısı olan bir görüşler dizgesi (tek kişinin, bir ulusun, bir toplumun, bir çağın). 4. Felsefenin bir dalı olarak: a. Ahlak üzerine kavramsal öğretiler. b. İnsanların kişisel ve toplumsal yaşamdaki ahlaksal eylemlerine ilişkin sorunları inceleyen felsefe öğretileri.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Eylül 14, 2016, 06:34:18 ÖS »
Ahlak yasası da doğa yasaları gibidir.Kendiliğinden vardır.Bu da direkt Tanrıya götürür zaten. Ahlak kişinin algısına ve psikolojisine göre degisebilen bir kavram değildir. Önemli olan ahlakı mantıksal rasyonel bir çerçeveye oturtabilmek. Bir ateist kendini müslüman,hristiyan,yahudi ilan eden herhangi birinden daha ahlaklı davranabilir. Ama bu mantıksal bir boşluk yaratır.Sordugunuzda size toplum ahlakından ya da etik davraniştan bahsedecektir. Vicdanla da baģlayacaktır (dikkat edib bir ateist ten bahsediyorum). Toplumların ahlak değerleri farklı farklıyken ahlak kavramını maddesel dünyayla tam olarak acıklayamayız.Komplikedir çünkü herkes görmek istediği gibi bakar. Hindistan'da Hindu kadınlar ölen eşleriyle birlikte yakılıyordu.Bu onlara göre çok ahlaklı bir davranıştı.İyi veya kötüye değil,doğru ve yanlışa bakmak lazım. Empati ahlakın en temel açıklayıcı kavramlarindan. Bir deneyde konuşma öncesi dönemdeki çocuklara biri iyi diğeri kötü olan iki kuklanin oyunu izletilmis.Sonrasında bu kuklalari önlerine koyduklarinda çocuklar iyi olan kuklayi secmisler. Ahlak doğuştan gelen düşünebilen insan için özel bir kavram. Hayvanlar da ahlaklı gibi görünen davranışlarda bulunabilir. Anneler yavrularını birakmazlar, koloniler kolonilerini sürdürmek için canlarını ortaya koyarlar.Ama dediğim gibi hayvanlar düsünebilen varlıklar olmadığı için rastgele ya da nesilden nesile gelen ogretilerle bu davranışları sergilerler.Mantıksal bir dayanağı yoktur. Son olarak literaturde kabul gördüğü için bir yanlışı savunmak onun yanlış olduğunu değiştirmez.Ya da kötü öreneklerle  (anti-tezmiş gibi ) bir kavramı mantıksal açıdan değerlendirmeyiz.

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez

mehmet09

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Ekim 08, 2016, 07:37:35 ÖS »
AHLAK denilen kavram ,kişiden kişiye göre degişir, hatta yasadığın büyüdüğün ortamda bu değişkenin en başlı faktörlerindendir.5 Vakit namaz kılarsın, ama yalan, gıybet, üçkagıt herşey sendedir, oruç tutarsın ama senin orucun sadece aç kalmaktan ibarettir.Çevresel faktörlerin de etkisiyle imam hatip bitirirsin , ALLAH'ın evinde imam olursun, ama o cübbeyi çıkardıgın an kumar oynarsan, yada karına kızına çarsaf giydirip, dışarıda el alemin saçı açık kızına bakarak şehvetlenirsen nerde kalır senin hocalıgın hacılığın!!! yada insanların evlatlarına dini ilimler alması için emanet ettiği 10 yaşlarındaki erkek çoçukların ırzına geçersen sen hoca değiL, SAPIK ZİHNİYETLİ BİR RUH HASTASI OLURSUN
eger bu gösteriş fiyaka sizi ahlaklı yapıyorsa
AHLAKLI TOPLUMUN AHLAKSIZ ÇOÇUKLARIYIZ BİZLER!!!!
Ben ibadetimi kimseye yaranmak için yapmam, hesabını verecegim yaradan için yaparım.
daha öncede dediğim gibi sonuna kadar katılıyorum düşüncene. çok basit bir örnek anlayan anlar Eskimolarda herhangi bir din yok veya kızılderillilerde de ama bi karısına kızına sarkmaya çalış.   

Kullanıcı teşekkür etti: Murat

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Ekim 08, 2016, 11:52:13 ÖS »
@turuncu arkadaşımız ateistleri örnek vermiş, bir ateist olarak bir kaç şey söyleyeyim.

ateistler için ahlak kavramı vardır, ancak bunun tanrısal veya metafizik bir kökeni olduğuna inanmayız. ahlakın toplumsal evrimle geliştiğine ve bir amaca hizmet ettiğinden var olduğuna inanırız. bu amaç, yaşanılan toplumla uyum içinde olma, toplum düzeninin devamı ve kabul görmüş olgularla tutarlı şekilde hayatına devam etmek olabillir.

ateistlerin kendilerini teistlerden daha ahlaklı tanımlamaları veya o şekilde davranmaları mantıksal bir çelişki oluşturmaz hatta oldukça tutarlıdır çünkü ateistler çıkış noktalarını bilimsel veya hukuki normlar olarak belirlediklerinden son derece tutarlı davranmış olurlar.

genel geçer ve evrensel bir takım ahlak kurallarının olduğu doğru (ör. çalmak her toplumda ahlaksız bir davranış olarak kabul edilir.) ancak ahlak kurallarının evrensel olduğu genellemesi büyük bir yanılgıdır. daha önce de söyledim, bir toplumda ayıp olarak karşılanacak bir davranış, diğer toplumda oldukça normal karşılanabilir.

hiçbir ahlak kuralı kendiliğinden yoktur, insanlar tarafından üretilmiştir. kendiliğinden olan bir ahlak kuralı olsaydı sadece insanlar için değil diğer canlılar için de geçerli olması ve tüm insanlık tarihinin tamamında geçerli olması gerekirdi oysa ahlak kuralları zaman içinde büyük değişikliklere uğramıştır ve insanların ortaya çıkışından önce de ahlakla ilgili hiçbir olgu, kanıt vs. yoktur.

bir ateiste göre ahlak toplum yani insanlar tarafından geliştirilmiştir ve kişiyi tanrıya götürmez. zaten ateizme göre tanrı fikri ve dinler de insanlar tarafından oluşturulduğundan bir ateistin ahlaklı davranması hiçbir çelişki barındırmaz. ateistlerin ahlaklı davranmasının nedeni aksi durumda cehennemde yanmak korkusu değil, kabul ettikleri toplumsal ve kişisel değerleri muhafaza etme ve tutarlı olma düşüncesidir. bir ateist için tutarlı olmak çok önemlidir.

ateist nüfusun çok olduğu ülkelerin dünyanın suç oranı en az ülkeleri olmaları tesadüf değildir, mantıksız veya çelişkili de değildir. ateistler ahlak konusunda iki yüzlü davranamazlar çünkü ahlaklarını metafizik kavramlara değil, bilimsel ve hukuki normlara göre şekillendirirler. Bir hristiyan için sarhoş olmak ahlaksız bir davranıştır çünkü hristiyanlıkta sarhoş olmak yasaklanmıştır. ancak bir ateist için sarhoş olmak ahlaksız bir eylem değildir, bunun ölçüsü de hukuk kuralları içinde kalmaktır, sarhoşken direksiyon başına geçen biri bir ateiste göre de ahlaksız davranmıştır çünkü bir hukuk kuralını çiğnemiştir.

özetle bir ateist için kabul ettiği ahlaki bir kurala uymak tutarlı davranmaktır ve bir ateist zaten tutarlı davranmalıdır. ancak teistlerden farklı olarak biz ahlaki normları kutsal, metafizik veya tanrısal gerekçelerle değil; bilimsel, hukuki veya mantıksal gerekçelerle kabul ederiz.  durum budur. :)
Dünyayı güzellik kurtaracak!

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2016, 12:28:49 ÖS »
@jovsi  açıklaman için teşekkürler. Ama ben zaten belirttim en başında  ahlak kavramını maddesel evrende açıklamak kısır bi açıklama olacaktır. Açıklamalarında "ateistlere göre " demeni anlıyorum.. Ama ben de zaten bu kavramın toplumlara göre değişmeyeceğini söyledim.Bu böyle çünkü.Gayet açıktım bence😊 toplumlardaki ahlaki veya hukuki eylemler herkesi tatmin etmeyebilir.. Çocuğuna tecavüz edilen biri sapığın aldığı cezayı kendi vicdanında yeterli bulamayabilir. Ateistlik nedir nasıl çelişkili ya da tutarsızdır onu tartısmayacaģıź tabi... Bir olgu toplumdan topluma bile değişiklik gösteriyorsa bunu genel geçer kabullerle acıklayamayız. Korkuluk mantık hatasına düşmüş oluruz.. Ahlak insanın fıtratında bulunan senin dediğin gibi diğer dünyevi canlılarda olamayacak insana özgü bi özellik... neyse sen benim yazdıklarımı tekrar oku bence..Tekrara düşüyorum cünkü😊 Yani objektif bir ahlak anlayışı mantıksal ya da tutarlı olmalı. Bir kültürde kadınların ölen eşleriyle yakılması için "Hmm olabilir..o da onların inancı,ķültürü " demek ne kadar objektif bi yaklaşım düşünmek lazım. Subjektif seçmeli değerlerle ahlak ilkesini oluşturmak mantıklı değil..Ben rasyonel bi temele oturamıyorum.Oturtan varsa helal olsun 😁
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2016, 01:43:02 ÖS Gönderen: turuncu »

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Ekim 09, 2016, 07:09:16 ÖS »
hah şimdi oldu :)
ahlakın temellerini rasyonel olarak atar ve objektif yorumlarsak senle aynı şeyi söylemiş oluyoruz zaten. ayrıldığımız nokta, benim tanrısallığı bunun tamamen dışında tutmam ki bu da çok normal çünkü dünya görüşüm bu şekilde.

senin de dünya görüşüne saygı duyuyorum tabi ki ve farklı yaklaşıp farklı yorumlasak da bir noktada buluşmak oldukça güzel. :)

Dünyayı güzellik kurtaracak!

mehmet09

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Ekim 11, 2016, 04:50:01 ÖS »
hah şimdi oldu :)
ahlakın temellerini rasyonel olarak atar ve objektif yorumlarsak senle aynı şeyi söylemiş oluyoruz zaten. ayrıldığımız nokta, benim tanrısallığı bunun tamamen dışında tutmam ki bu da çok normal çünkü dünya görüşüm bu şekilde.

senin de dünya görüşüne saygı duyuyorum tabi ki ve farklı yaklaşıp farklı yorumlasak da bir noktada buluşmak oldukça güzel. :)
her zaman söylerim ahlâk vicdan bunlar Allah tan gelen birşey aslında.şöyle ki en kötü seri katiller bir süre sonra vicdanlarına yenik düşüyor ya intihar ediyor yada teslim oluyor.vicdan Allah tan gelen birşey.hangi din ırka mensup olunması önemli değil.içimizdeki polis vicdanımız buda yaratıcıdan geliyor.bence tabi..

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #22 : Ekim 11, 2016, 06:38:20 ÖS »
Ahlak kuralları değişkenlik gösterir örneğin bir dinci yobaz için altı yaşında çocukla evlenmek ahlaksızlık değilken bir ateist için ahlaksızlıktır bana sorarsanız  çocuklara göz dikmek ahlaksızlığın daniskasıdır  ve sübyancılıktır maalesef din içerisinde bunlar yapılıyor
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2016, 06:40:01 ÖS Gönderen: mehmet123 »

Kullanıcı teşekkür etti: jovsi

mehmet09

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Ekim 11, 2016, 06:44:47 ÖS »
bende ilk onu dedim zaten evet çok doğru ahlâk vicdan denilen şeyin uzaktan yakından din ile en ufak alakası yok.Bu konu olduğu gibi vicdan ile alakalı ahlâk ile alakalı birşey.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Ekim 11, 2016, 09:12:00 ÖS »
@mehmet123  Kötü örneklerle bi kavrami aciklamak ya da yanlislamak da cok akılci bir yakladim degil..Biz de onu diyoruz zaten. Ahlak kavramı toplumdan topluma değiştiği için.Gerçek dinlerle de  uzaktan yakından alakası olmayan ahlaksıźliklar sergilendiginde.Maddesel dünyada ahlakı bir mantığa oturtmak çok kolay değil.Kişisel memnuniyetlik hissiyatiyla iluzyon şeklinde oluşturabilir belki ama yapılan her ahlaklı davranış maddesel dünyada herhangi bir akılcı temele işaret etmez.O yüzden Tanrı kavramı büyük bir çözüm bu konuda.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2016, 09:16:54 ÖS Gönderen: turuncu »

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #25 : Ekim 11, 2016, 09:29:05 ÖS »
@mehmet123  Kötü örneklerle bi kavrami aciklamak ya da yanlislamak da cok akılci bir yakladim degil..Biz de onu diyoruz zaten. Ahlak kavramı toplumdan topluma değiştiği için.Gerçek dinlerle de  uzaktan yakından alakası olmayan ahlaksıźliklar sergilendiginde.Maddesel dünyada ahlakı bir mantığa oturtmak çok kolay değil.Kişisel memnuniyetlik hissiyatiyla iluzyon şeklinde oluşturabilir belki ama yapılan her ahlaklı davranış maddesel dünyada herhangi bir akılcı temele işaret etmez.O yüzden Tanrı kavramı büyük bir çözüm bu konuda.
kuranı kerim ve hadislerde çocuk evlilik var talak süresi 4 ayette henüz adet görmeyen kız çocuklarının evliliğinden bahsediliyor ayette çocukla ilişkiye girmişseniz üç ay iddet bekleyin diyor üstelik peygamber altı yaşında hz ayşeyle evlenmiştir sahabeler de çocuk evlilik yapmıştır hz ömer çocuk yaşta hz alinin kızıyla evlenmiştir ViCDAN  sahibi olmadan dine inanırsak maalesef sübyancılık çıkıyor bügun islam dünyadında çocuk evlilkler hep bu ayet ve hadisler baz alınarak yapılıyor sorunun kaynağı dinin bizzat kendisi onun için  dinden önce vicdan sahibi olmak gerekiyor

mehmet09

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Ekim 11, 2016, 09:38:41 ÖS »
ooo olay başka yerlere kaymaya başladı. şurası bir gerçek asrı sadeet dönemine peygamber geldiği zaman ehli beyt dediğimiz sahabelerin neredeyse tamamı zaten sapkındı. çoğunun 50 karısı vardı. ama islam dini bunu yasakladı bunu kabul etmiyor.4 eş muhabbeti de oradan geliyor. ama bu o zaman ki sapkınlar yani din öncesi sahabeler için geçerli. ayet açık ve net. peygamberin olayı çok daha farklı tabi.   

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Ekim 11, 2016, 10:08:56 ÖS »
Ortaya atılan baba eleştirilerden biridir bu da 😊 Bakınca mantıklı gibi gelse de yine insanların Allah ın buyruklarını kendi psikolojik ihtiyaçlarına göre geliştirdiğini görüyorum ben.Hadislerde her yazılanı ben kabul eden biri değilim.Kurana uygun değilse ve dini açıdan beni ilgilendiren bi konu değilse imanım hususunda hadislerin ne dediği benim için çok önemli değil. Kuranda evlilik cagiyla ilgili kesin bir yaş belirtilmiyor.Söylenen ergenlik dönemine gelindiğinde ya da çocukluktan çıkıp anlayabilcekleri olgunluğa gelindiğinde evlenilebilecegi.O dönemdeki sapıklıkları düşününce küçük yaşta evlilikler çok normal bence.Daha düne kadar Türk kültüründe de çocuk evlilikler yapılıyordu. Vicdan değil bence bir gereklilik oluyordu o zamanlarda.Kuran bize sınırı çiziyor.Anlamayan bunu kendi çıkarı için kullanır.Bilen de  ne zaman isterse o zaman evlenir. @mehmet123  Benim anlatmak istediğim çok farklıydı.Ateist - Dindar tartışmasına dönüştürmek değildi.Benim dediğim materyalist bir düşüncede ahlak kavramı da sadece dünya için temellendirilebilir.Ama ahlak adına yapılan her eylemin neden yaptın sorusuna verilecek cevap beni düşündürür.Fitrattan geldiğini bilerek maddeyi aşkın bir otorite olması ancak mantıksal bir temele oturuyor ahlak olgusunu.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2016, 10:20:01 ÖS Gönderen: turuncu »

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #28 : Ekim 11, 2016, 11:23:13 ÖS »
Ortaya atılan baba eleştirilerden biridir bu da 😊 Bakınca mantıklı gibi gelse de yine insanların Allah ın buyruklarını kendi psikolojik ihtiyaçlarına göre geliştirdiğini görüyorum ben.Hadislerde her yazılanı ben kabul eden biri değilim.Kurana uygun değilse ve dini açıdan beni ilgilendiren bi konu değilse imanım hususunda hadislerin ne dediği benim için çok önemli değil. Kuranda evlilik cagiyla ilgili kesin bir yaş belirtilmiyor.Söylenen ergenlik dönemine gelindiğinde ya da çocukluktan çıkıp anlayabilcekleri olgunluğa gelindiğinde evlenilebilecegi.O dönemdeki sapıklıkları düşününce küçük yaşta evlilikler çok normal bence.Daha düne kadar Türk kültüründe de çocuk evlilikler yapılıyordu. Vicdan değil bence bir gereklilik oluyordu o zamanlarda.Kuran bize sınırı çiziyor.Anlamayan bunu kendi çıkarı için kullanır.Bilen de  ne zaman isterse o zaman evlenir. @mehmet123  Benim anlatmak istediğim çok farklıydı.Ateist - Dindar tartışmasına dönüştürmek değildi.Benim dediğim materyalist bir düşüncede ahlak kavramı da sadece dünya için temellendirilebilir.Ama ahlak adına yapılan her eylemin neden yaptın sorusuna verilecek cevap beni düşündürür.Fitrattan geldiğini bilerek maddeyi aşkın bir otorite olması ancak mantıksal bir temele oturuyor ahlak olgusunu.
talak süresi 4 ayeti oku kuranı kerimde ergenlikten sonra evlenilir diye bir şey yok dediğin şey talak süresi 4 ayetine aykırı mevdudi tefsirinde talak süresi 4 ayetinde şöyle diyor Allah bu ayette kişinin küçük kız ile iliskiye girmesine izin vermiştir kimsenin kalkıp bunu yasaklamaya hakkı yoktur diyor

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #29 : Ekim 12, 2016, 12:42:09 ÖÖ »
Din üzerine yapilan yorumların dozaji arttığı için konuyu kilitliyorum
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.