Mavi-Banner

Gönderen Konu: Frengi  (Okunma sayısı 1931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz33

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Frengi
« Yanıtla #15 : Kasım 24, 2016, 03:41:30 ÖÖ »
Şuan frengi  tedavisi oluyorum ve H.i.v+ im merak ettiğiniz sorular olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim .

Bugün VDRL tahliliyle sifiliz teşhisi aldım ama hiv şüphesiyle gittiğim enfeksiyon bölümündeki doktor pek ilgili durmadığı için doğru düzgün bir şey anlayamadım. Kanım tekrar alındı ve teyit edilmesi için başka bir hastahaneye gönderildi. En azından doğrulama sonucu geldikten sonra tam olarak bu hastalığı da kapsayan branşta deneyimli bir doktora görünmek istiyorum.

Bu anlamda mümkünse öğrenmek istediğim; frengi ile tam olarak hangi branşlar ilgileniyor? Frengi deri ve zührevi hastalıklar kategorisinde sayıldığı için bir dermatoloğa görünsem cildimde henüz belirgin bir şey yok. Belki anüs içerisinde görünmeyen ve hissedilmeyen bir yerde yara yapmış olabilir ama ben hissetmedim. Zaten basur olduğu için normalde de bazen oluyordu. Ayrıca teşhis için o bölgeleri incelemelerini düşünmek bile utandırıcı geliyor.

Ayrıca Ankara'da bu konuda uzman deneyimli bir hekim var mı önerebileceğiniz?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #16 : Kasım 24, 2016, 03:37:56 ÖS »
Sifiliz konusunda çok deneyimli uzman doktor bulman bence oldukça zor olur çünkü günümüzde aktif ilerlemiş sifiliz çok sık görülmüyor. Testlerde pozitif olunca veya şüphelenince bile penisilin iğnesi veya başka antibiyotikler ile kolayca tedavi ediyor doktorlar. Eskiden antibiyotik yokken tabi çok kötü ve korkunç bir hastalıktı.

Kullanıcı teşekkür etti: deniz33

deniz33

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Aralık 25, 2016, 03:44:41 ÖÖ »
Sifiliz konusunda çok deneyimli uzman doktor bulman bence oldukça zor olur çünkü günümüzde aktif ilerlemiş sifiliz çok sık görülmüyor. Testlerde pozitif olunca veya şüphelenince bile penisilin iğnesi veya başka antibiyotikler ile kolayca tedavi ediyor doktorlar. Eskiden antibiyotik yokken tabi çok kötü ve korkunç bir hastalıktı.

Anüs bölgemdeki ülser halen geçmedi. Hatta dokununca hissediyorum sanki yayılarak çoğalıyor gibi. Penisilin ve deposilin iğneleri vurulmama rağmen pek fazla etkisi olmadı. Ülserin öyle bir yerde olmasından dolayı doktorlara açıkça da söyleyemiyorum.

Normalde 2 hafta civarında cinsel bulaşın olduğu yerdeki ülserin 2-3 hafta içerisinde geçmesi gerektiği belirtiyor ama bunun uzaması ve yayılması penisilinin yeteri kadar etkisi olmadığı ya da yeterli olmadığı anlamına mı geliyor?

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #18 : Aralık 25, 2016, 10:25:35 ÖÖ »
doktora açıkça söyleyemiyorum ne demek? makatımda giderek genişleyen ülservari bir durum var doktor bey/hanım diyeceksin hepsi bu. Bir sürü insan basur şikayetiyle geliyor veya diğer hastalıklar nedeniyle her taraflarını açıyorlar. Bunda utanılacak bir durum yok. Bir an önce tedavine başla.

süvari

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Aralık 25, 2016, 08:56:13 ÖS »
Tanı almadan önce veya aldıktan sonra o kadar çok doktora oramı buramı gösterdim ki. Mesele sağlık olunca hiç utanma yok. Doktor alışkın zaten g*t görmeye. Senin kini garipseneceğini sanmıyorum.

Bu arada makatta ülser nasıl bir şey tarif edebilecek olan var mı?

Teşekkürler...  :D

deniz33

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Aralık 26, 2016, 11:27:15 ÖS »
doktora açıkça söyleyemiyorum ne demek? makatımda giderek genişleyen ülservari bir durum var doktor bey/hanım diyeceksin hepsi bu. Bir sürü insan basur şikayetiyle geliyor veya diğer hastalıklar nedeniyle her taraflarını açıyorlar. Bunda utanılacak bir durum yok. Bir an önce tedavine başla.

Ankara'da senin de daha önce hastahanede genel cerrah'a gittim durumumu anlatınca doğru düzgün bakmadan resmen vebalı muamelesi yapıp "biz cybh'lere bakmıyoruz dermotolojiye git" dedi. Dermotolojideki doktor bakıp bunun sifiliz olmadığını HPV siğilleri olduğunu söyledi. HPV tipinin anlaşılmasını sağlayacak bir biyopsi testi için yeniden genel cerraha yönlendirdi. Derinlerde olduğu için kendilerinin buna bakacak veya bir örnek alacak olanakları olmadığını söyledi. Kendi kafalarına göre alırlarsa kas dokusuna zarar verme ihtimali olur vs. dendi. Sonuç olarak tekrar gittiğim genel cerrah yeniden reddedip dermatolojiye gönderdi. Artık kafayı yemek üzereyken çıkıp eve geldim.

Bilemiyorum genel cerrahların cybh'lere bakmamak gibi bir durumu var mı? İstanbul'daki bir hastahanede de makatta hpv olan başka bir erkeği daha genel cerrah aynı şekilde reddetmiş.

HPV'lerin çok büyük çoğunluğu kadınlarda çıktığı için jinekologlar dışında hpv ile direkt olarak ilgilenen bir branş bulmak sıkıntılı görünüyor.

Gittikçe yayılan bir siğil ve hpv'lerin kanserojen özellikleri olan tiplerde olduğu için dikkatli incelenmeli ona göre bir çözüm bulmaya çalışılır demişti. Napacağım bilemiyorum. Varsa Ankarada hpv ile ilgilenen özel hastane alternatiflerini araştırmaktan başka çare yok gibi.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Aralık 26, 2016, 11:36:21 ÖS »
@deniz33
bu çok ciddi bir durum. Şöyle yapsan olur mu? HIV takibini yapan doktoruna git durumunu anlat. Karşılaştığın muameleyi de anlat. Eminim bir çözüm yolu sunacaktır. Genel cerrahiye seni yönlendirecektir eline kağıt verip. Hacettepe veya İbni Sina'yı dene. Ordaki hocalardan fikir al. Artık olmadı İstanbulda denersin şansını. Eğer orası da reddederse 184 ü ara ve durumunu bildir derim.

deniz33

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Aralık 26, 2016, 11:43:02 ÖS »
@deniz33
bu çok ciddi bir durum. Şöyle yapsan olur mu? HIV takibini yapan doktoruna git durumunu anlat. Karşılaştığın muameleyi de anlat. Eminim bir çözüm yolu sunacaktır. Genel cerrahiye seni yönlendirecektir eline kağıt verip. Hacettepe veya İbni Sina'yı dene. Ordaki hocalardan fikir al. Artık olmadı İstanbulda denersin şansını. Eğer orası da reddederse 184 ü ara ve durumunu bildir derim.

Ben de HIV yoktu en son baktırdığımda HIV negatif çıkmıştı (1 ay önce). Fakat sifiliz (frengi) pozitif çıkmıştı. Penisilinle onun tedavisini olurken, yoğun penisilinden dolayı bağışıklık sistemi olumsuz etkilemesiyle bu HPV denen virüs de kendini göstermiş. Bunları İbni Sina'da yaşadım zaten. Bakalım bir çözüm yolu bulmaya çalışacağım.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #23 : Aralık 26, 2016, 11:51:57 ÖS »
Hacettepeyi kesin dene. İbni sinanın diğer bölümleri gerçekten benim de canımı sıkıyor.

Kullanıcı teşekkür etti: deniz33

Ally

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #24 : Şubat 01, 2017, 09:24:13 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar
Bende bişeyler söyleyeyim benzer şeyler yaşadım bir yıl içinde cerrahi cildiyeye yollar cildiye cerrahiye malesef bazen hızlı olmuyor ilerleyiş özellikle siğil de varsa hepten zor bu ay 10 gün süre ile intaniye servisinde yatarak 1 yıldır sıkıntı çektiğim sorunu çözdüm tabi yatma sebebim çok farklı sifiliz değil . Öncelikle şankr denen bi yara çıkıyor bulaşı yerinde belli sınırları olan sanki deri soyulmuş artık eti görüyorsunuz gibi bir görüntü bu ilk belirti . Ben bunu enfeksiyon doktoruma 1 yıl önce gösterdiğimide anlamadı tam ve anal apse zannetti ve çok üstünde duramadı.  6 ay sonra ürtiker de döküntü de küçük kizarikliklar de neyse ne vücudumu sardı ve bu süre kemiklerim inanılmaz ağrıyor cildiyeye  gittim 1 ay ürtiker için tedavi aldım sonra kendi enfeksiyon doktoruma bahsedince puzzle birleşti ve daha kan sonucu  beklemeden penicillin verdi kısaca alerjim olduğu ortaya çıktı ve tetradox(doksisiklin) 2 hafta oral yoldan tedavi oldum ve geçti gitti . Gel gelelim anal bölgedeki sigillere  şimdi burası hala muamma patoloji sonucu geline tekrar yazarım ama doktorum bunun sifilize bağlı kondilom olduğunu düşünüyordu en son ve ayın 25.de geçirdiğim bir ameliyatta cerrahdan rica ettim ve sigillere de topladı şuan patalojide ve sadece dış yüzeyde yoktu iç kısımda 5.cm de 2 3 tane daha temizlemisler ve ameliyatta sadece 15.cm e kadar bakabiliyorlar. Şimdi iyileşme suresindeyim bu sürenin sonunda kolonoskopi olmam gerekiyor içeriye sıçramış mi bakmak için. Benim önerim seni diğerine yönlendiren doktor konsültasyon açsın diğer doktora en sagliklisi bu yoksa bende surundum  öyle ve cerrah ile kavga ettim şikayet ettim tabi ki bişey olmadı ama tedaviyi 1 yıl uzatmış oldum ve doktorun önemi çok 1 yıl önce şankr  yarasını enfeksiyon doktorum tanısaydı ne ürtiker kemik ağrısı vb uğraşacaktim belki o sigillerde  olmayacaktı üstüne git ve bırakma . Doktorlardan utanma utanirsan  kendine zarar sağlığına zarar ve sifiliz tedavi alsanda uzun süre bulastirici olduğunu unutma
Hepinize pozitif bir gülücük :)

overtherainbow

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Frengi ya da diger zührevi hastalıklar
« Yanıtla #25 : Haziran 10, 2017, 03:56:47 ÖS »
Zührevi lafı genç arkadaşlara komik gözükecektir ama eskiden böyle denirdi Sexually Transmitted Diseases ( ya da cinsel yolla bulaşan hastalık)
Aslında kendi HIV tedavimize dikkat ettiğimiz kadar en çok diğer zührevi hastalıklara dikkat etmemiz gerekiyormuş...
Bilemiyorum diğer hastanelerdeki durumu ama bazı araştırma hastaneleri dünya ile entegre bir çalışma başlattılar ve aynen ingiltere de olduğu gibi HIV taşıyıcılarının belirli aralıklarla diğer hastalıklariçin de taranmasını ve risk değerlendirme istatistiği  ve dolayısıyla bilinçlendirme kampanyası başlatmayı deneyecekler.
Son gidişimde ilk defa bir form doldurduk doktorumla birlikte ayrıca hem tükürük hem anal ve idrar örnekleri alınarak  diğer hastalıkların olup olmadığı  kontrol edilecek şimdi.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Haziran 10, 2017, 08:05:19 ÖS »
Bu yapılmıyor muydu zaten?  Tanı aldığında herkes hepatit, sifiliz, zaturre vb. için tedavi görmüştür. Kontroller 3-6 ayda bir (belki şikayetlere bağlı) yapılmıyor mu?

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Haziran 10, 2017, 08:19:48 ÖS »
Şu anda İzmir'de sifiliz (Frengi) vakaları çoğaldığı için VDRL testi rutin testlere eklenmiş durumda.