Mavi-Banner

Gönderen Konu: Pozitif bireyler için en önemli konu hiv süperenfeksiyonu!!!  (Okunma sayısı 1027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet0909

• Ziyaretçi
Hiv pozitif bir birey için en önemli konu budur hiv süperenfeksiyon!

Yıllardır hiv virüsünün aşısı yapılmaya çalışılıyor fakat yapılamıyor.Bunun tek nedeni virüsün çok kırılgan bir kabuğa sahip olması haliyle sürekli mutasyona uğramasıdır.Mutasyona uğrayan virüsün kabuğu sürekli değişir çok farklı bir kabuğa bürünür.Virüsün çok çok zayıf olması yüzünden de sürekli mutasyona uğrayan virüsün hala tam tedavisi bulunamamıştır.

Hiv virüsünün en büyük silahı da direnç olayıdır virüsün virülansı uygulanacak olan tedavi için çok önemlidir hangi ilaçlara dirençlidir bunun baştan saptanması gerekir.

Hiv süperenfeksiyonu ikinci enfekte olayıdır.Yani ikinci enfektede alınan virüsün hangi ilaçlara direnci varsa o ilaçlar artık hiç bir işe yaramaz.Haliyle tedavi seçenekleri kısıtlanmış olur.

Virüs doğası gereği sürekli mutasyona uğradığından ilaçtan kurtulan virüsler çok daha zayıf ama ilaca dirençli olurlar mutasyondan dolayı.

Bir dahaki enfektede ortaya çok fazla mutasyonda virüsler ortaya çıkar.Nerdeyse bütün ilaçlara dirençli bu virüsler artık tedavi seçeneklerini ortadan kaldırır.Bu olay halk arasında bilinen kanserli hücreye bıçak değdi tümör daha da azdı düşüncesiyle aynı olaydır.

Uzun lafın kısası her ne olursa olsun İki bireyde pozitif ise mutlaka ama mutlaka kondom kullanmak zorundadır.Nasıl olsa ikimizde pozitifiz düşüncesi çok çok yanlıştır ve bireyi de intihara götürür.

Kullanıcı teşekkür etti: Theodor, anaşit

barbaros

• Ziyaretçi
Ynt: Pozitif bireyler için en önemli konu hiv süperenfeksiyonu!!!
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2016, 08:56:01 ÖS »
Bu biraz sehir efsanesi..dunyada parmakla sayilacak kadar az vaka var hatta yok gibi bisey..hiv 2 tip 1 ve 2 bunlarinda alt tipleri var..diyelim 2 pozitif virus tipleri ve alt tipleri ayni hepatit ve hpv negatif diyelim ve tek eslilik soz konusu ben bu durumda olsam korunmam..insanlari korkutmanin manasi yok..

barbaros

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2016, 08:56:45 ÖS »
Ayrica art de aliyorlar ve negatif iseler daha neyin super enfeksiyonu...

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2016, 09:39:50 ÖS »
Çapraz eşleşme imkansız degil.
Korunmadan iliskiye girilmesi durumunda, ilişkiniz icerisinde kan var ise negatif değerde kurtarmaz.

Tedaviyi bırakma durumunda virüs bağışıklık sağlayabilir ilaca.

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2016, 03:55:31 ÖS »
Ayrica art de aliyorlar ve negatif iseler daha neyin super enfeksiyonu...
Yan etkileri çok yüksek olan günde 5 10 ilaç alınan tedaviden bahsediyorsun.Değer mi riske girmeye?Özellikle Önder abinizin üstünde durduğu ilk konu bu birde ilaçları aksatmamak.Sen öteki sitede de aynısını söylüyordun dostum  :D Ama bu rus ruleti gibi bir durum.Defalarca sürekli sürekli mutasyona uğrayan ve direnç kazanan bir virüsten bahsediyoruz.Aslında şu süperenfeksiyon ile ilgili açıklayıcı bir paylaşım yapılsa ve konu kilitlense çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

barbaros

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2016, 04:12:54 ÖS »
Hayir kardesim suanda kullandigimiz ilaclardan bahsediyorum..art..antiretroviral tedavi..

barbaros

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2016, 04:14:26 ÖS »
Sen hiv pozitif olursan bigun oyle yaparsin mehmet...

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2016, 04:16:59 ÖS »
Hayir kardesim suanda kullandigimiz ilaclardan bahsediyorum..art..antiretroviral tedavi..
Onu yazmayı unuttum kerem arkadaşın öteki sitede dediği gibi eski tip tedavi idi kastım.türkiyede şu anda bilmiyorum tam herhalde 12 ilaç var gerisi yok virüsün bunlara karşı direnç oluşturma riski çok artıyor iki pozitifin Korunmasız ilişkisinde birde yeni nesil ilaç tedavi şansı bitti mi devlet eski tip tedavi ilaçlarını karşılamıyor diye biliyorum.

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 04, 2016, 04:18:58 ÖS »
Sen hiv pozitif olursan bigun oyle yaparsin mehmet...
???

barbaros

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 04, 2016, 04:22:40 ÖS »
Sasirma laf olsun torba dolsun diye konu aciyosunuz madem boyle bir bilgin var soyle bakalim 35 milyon poz var dunyada kac tane super enfeksiyon vakasi varmis..birakin bu isleri tedaviydi hastalikti kontroldu yeterince can sikiyor zaten super enfeksiyonu sokalim hayatimiza..usta sen negatifsin git baskanugras bulsana kendine..

mehmet0909

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 04, 2016, 04:33:00 ÖS »
Sasirma laf olsun torba dolsun diye konu aciyosunuz madem boyle bir bilgin var soyle bakalim 35 milyon poz var dunyada kac tane super enfeksiyon vakasi varmis..birakin bu isleri tedaviydi hastalikti kontroldu yeterince can sikiyor zaten super enfeksiyonu sokalim hayatimiza..usta sen negatifsin git baskanugras bulsana kendine..
Amacım böyle önemli bir konuyu anlatmaktı doğru diyorsun bir daha pozitif bireylerle ilgili paylaşım yapmam.