Mavi-Banner

Gönderen Konu: Greyfurt yeme ve suyu'nun etkileri  (Okunma sayısı 1386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Greyfurt yeme ve suyu'nun etkileri
« Yanıtla #15 : Kasım 30, 2016, 10:33:13 ÖS »
Greyfurtla stribildin direkt etkileşimi olmayabilir, ama diğer ilaçların çoğunun var. Greyfurt genel olarak ilaç kullananların uzak durması gereken bir meyve çünkü karaciğer enzimlerini etkiliyor değiştiriyor. Çok elzem, olmazsa olmaz bir şey değil ki. Yemiyiverin bence.

jovsi

• Güvenilir Üye
  • Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2016, 02:33:19 ÖÖ »
Greyfurt içerdiği maddeler nedeniyle bazı ilaçların kandaki düzeyini çok fazla arttırıyor ve @cercei nin dediği gibi toksitiseye neden olabiliyor. adını hatırlamadığım bir etken maddenin etkisini 13 kat arttırdığına dair bir yazı okumuştum.

En sevdiğim meyveler kivi ve greyfurt idi ancak neredeyse 3 yıldır ağzıma sürmüyorum. Greyfurt tüketmeyin arkadaşlar, ne olacağı belli olmaz, kullandığınız ilacın etkisini fazla arttırabilir ve çok ciddi sağlık sorunlarına, organ hasarına neden olabilir.

Karaciğer ve böbrek bizim için çok önemli, organlarımızı sağlıklı tutmak için bir meyveden uzak kalıyor olmak pek büyük bir fedakarlık sayılmaz.
Dünyayı güzellik kurtaracak!

OREGON

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 01, 2016, 09:32:43 ÖÖ »
Greyfurtla stribildin direkt etkileşimi olmayabilir, ama diğer ilaçların çoğunun var. Greyfurt genel olarak ilaç kullananların uzak durması gereken bir meyve çünkü karaciğer enzimlerini etkiliyor değiştiriyor. Çok elzem, olmazsa olmaz bir şey değil ki. Yemiyiverin bence.

Yemeyiz tabi canım. Eksik kalsın. :)

Erendil

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Aralık 19, 2016, 10:53:53 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Ben greyfurt çok tüketiyoRum. Bu forumda okuduğum bilgilere dayanarak doktoruma sordum ve greyfurt tüketmede bir sıkıntı olmadığını söyledi. Hivent ve isentress kullanıyorum. 1 yıldır tedavi alıyorum 7 aydır rna negatif cd4 1000 üzerinde

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #19 : Aralık 19, 2016, 11:12:59 ÖS »
http://www.thebody.com/Forums/AIDS/Meds/Q218844.html

Greyfurt suyu özellikle NNRTI ve proteaz inhibitörü grubu ilaçlarla etkileşebiliyor. Yani stocrin ve kaletra/norvir/prezista grubu ile. Truvada+isentress ile sorun olmaz diyor dr.

http://www.thebody.com/Forums/AIDS/Meds/Q241705.html

Ayrıca stribild içindeki kobisistat ile de etkileşim yapabiliyor. Ama ciddi etkileşim için çok greyfurt tüketmelisin hayat kötü yemek yemek için çok kısa, en sevdiğin yiyecek greyfurt ise tüket demiş dr.

Tabi bu drun görüşü, bizde yabancı ülkelerdeki kadar çok ilaç seçeneği olmadığı için olası bir direnç gelişimi sıkıntı yaratabilir. Çok elzem ve sevilen bir gıda olmadığı için de biz genel olarak hiv ilacı kullananlara greyfurt tüketmeyin diyoruz. Sonuçta greyfurttan alabileceğimiz tüm besin öğelerini başka yerlerden karşılayabiliyoruz.

Erendil

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Aralık 19, 2016, 11:32:27 ÖS »
Besin öğeleriyle ilgili değil. muhakkak ki muadili var greyfurtun. Sadece sevdiğim için. Onsuz yapamayacağım için de değil:) tanı almadan önce de sağlıksız beslenen birisi değildim zaten. Yememek gerekiyorsa yemeyiz elbette. Bir sakıncası yok ise de arada tüketsem iyi olur yani:) teşekkürler ilginize

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Şubat 12, 2017, 01:12:16 ÖÖ »
Yaklaşık iki yıl olacak Stribild kullanmaya başlayalı. İlacı akşamları alıyorum. Günlük 3 lt su, yarım lt maden suyu içiyorum. Sarı Kantaron kimi kaynaklarda özellikle tavsiye ediliyor(The Herb Companion gibi) ,  ekinezya çiçeği ile demlediğim çaydan hergün bir fincan içiyorum. Sarımsak bolca tüketiyorum; kimi kaynaklar asla tavsiye etmiyor. Greyfurt her hafta birkaç gün kahvaltıda mutlaka yiyorum. Kahvaltı dışında asla meyve tüketmiyorum. Düzenli olarak selenyum, magnezyum, çinko, omega3, C vitamini, enterik probiyotik alıyorum. Canan Karatay'ın ve Ümit Aktaş'ın kitaplarını tavsiye ederim. Hazır gıdalardan, ekmek, pirinç, patates ve nohuttan uzak duruyorum. Kendi yaptığım yoğurda bir tatlı kaşığı chia tohumu, sarımsak, on tane ceviz, taze çekilmiş karabiber,  taze yada toz zerdeçal, bir fincan sızma zeytinyağı ekleyip yiyebilirsiniz; inanılmaz bir enerji veriyor. CD4 sayım 980. Bazen takibinizi yapan hastane dışında da CD4 sayımı yaptırabilirsiniz; ben arada yaptırıyorum. Herkese sağlıklı günler dilerim.
K'alp Krizi