Mavi-Banner

Gönderen Konu: Paranoyak arkadaşlara ithafen  (Okunma sayısı 402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkblue

• Yeni Üye
  • *
Paranoyak arkadaşlara ithafen
« : Haziran 19, 2017, 12:31:48 ÖÖ »
Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda uzun süre düşündüm. Çünkü kişisel bir deneyimi paylaşmanın, bu forumda daha önemli konularda cevap arayan\veren  insanların vaktini çalmaktan başka bir işe yaramayacağının farkındayım. Ancak belki yazım HİV fobisi veya bulaş korkusu yaşayan ve hala kafalarındaki kalıplaşmış düşünceleri atamamış  insanlara farklı bir bakış açısı sağlar diye paylaşmak istedim.

Kısaca... Arkadaşlar bende korunmasız bir ilişki sonrası kendimi AİDS li ilan edip günlerce depresyondan çıkamadım. Ağladım,sinir krizleri geçirdim. Öleceğimi düşündüm. Saatlerce bilgisayarın başında bu hastalığı araştırdım.  Ancak şimdi geriye dönüp baktığımda keşke ELİSA testi yaptırmak için gittiğim doktorun bana verdiği tavsiyeyi dinleseydim diyorum. Bana " Burayı bırak, psikiyatriye git. Bu korku geçer ancak sonra ciddi bir anksiyete\kaygı bozukluğu kalır demişti. Aynen de öyle oldu. O zaman zaten bende mevcut olan kaygı bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk yaşadığım travmadan sonra daha da arttı ve içinden çıkılmaz bir hale geldi... Şimdi HİV den çok daha önemsiz ve anlamsız korku ve kaygılarla boğuşuyorum.

Demek istediğim şu ki HİV hiç de korkulacak bir şey değil. Ben  bunu anladım. Bazen çok bunaldığım zaman keşke o zaman korktuğum başıma gelseydi de yaşamın kıymetini daha iyi anlasaydım diyorum. Bu forumu açıp okuyorum arada sırada.  O günleri hatırlayıp, gülümsüyorum. Bu forum sayesinde öğrendiklerimin beni ne kadar rahatlattığını, karamsar düşüncelerimi nasıl bir bir dağıttığını anımsıyorum. Hatta o dönemde buradaki insanları hiç tanımadan sevdiğimi bile söyleyebilirim.. Korkularımı o kadar yoğun yaşadım, o kadar çok acı çektim ki bir süre sonra artık tamamen duyarsızlaştım. Şimdi biri bana gelip kanında HİV virüsü var dese zerre kadar endişeye kapılmam. Bazen HİV hakkında konuşanlara kulak misafiri oluyor gülüyorum. Geçenlerde bir arkadaşımın " O varyaaaaaaa, nefesten bile geçiyomuş, nefesten!" dediğine şahit oldum. Güldüm geçtim sadece...

Neyse sadede geleyim. Arkadaşlar korkularınız kanınızdaki HİV'den değil beyninizin içindeki çarpık düşüncelerden ve kalıplaşmış yargılardan kaynaklanıyor. Bir de bu hastalığı yaşayan insanların çektikleri zorluklara ve verdiği mücadeleyi araştırın. Her şeye rağmen sağlıklı ve dimdik ayaktalar.  Unutmayın AİDS değil ön yargılar öldürür.  Ben ise bu konuda beni bilinçlendirdiği için buradaki insanlara minnetarım. Umarım bir gün bu hastalık konusundaki önyargıların kırılması için bir şeyler yapabilirim.

Kullanıcı teşekkür etti: Rebel34, mazhar

mazhar

• Üye
  • *
Ynt: Paranoyak arkadaşlara ithafen
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2017, 02:45:44 ÖÖ »
çok haklısın ben 3,5 ay önce tani aldım 1 ay sonrada tedaviye başladım ilk 1 ay hem fizyolojik hemde psikolojik çok kötüydüm ilaçlarımı aldıkça kendimi daha iyi hissetmeye başladım ama psikolojik olarak hala gel-gitlerim oluyor hatta daha da kötüsü paranoyak hisler belirmeye başladı sanki çevremde ki insanlar hastalığımı biliyormuş hissine kapılıyorum iki kişi fısıldasa ha işte beni konuşuyorlar veya insanlar bana iyi davrandığında ha işte bak sana acıdıklarından böyle davranıyorlar hissi oluşmaya başladı.Ailemden kimseye açmadığım halde sanki bi şekilde öğrenmişler de hep birlikte bana rol yapıyorlar hissine kapılıyorum hatta işyerinden ağzından laf alabileceğim birisini karşıma alıp açıkça benim hakkım da ne biliyorsun bi duyum aldın mı benim hakkım da diye sorular sormak geldi içimden sonra kendimi frenledim noluyor dedim insanların işi gücü yok senin hastalığını mı takip edecekler hem ne geçecek ellerine diye teselli ettim kendimi. 3 haftadır psikolojik tedavi seanslarına katılıyorum umarım işe yarar günün birinde psikiyatristim olacak deseler inanmazdım :) Allah nazardan saklasın hiv diye kafayı sıyırmayalım :) herşeyden önce akıl sağlığı inanın sonuçta hivde bir virüs ama inatçı bir virüs umarım tıp bunun da çaresini bulacaktır tabi ondan önce kafayı sıyırmazsam :) kendinize iyi bakın Allah şifa versin herkese...

darkblue

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2017, 10:51:10 ÖS »
Kısacası zaman her şeyin ilacı. Bir zamanlar çok ciddiye aldığımın bir şey sonrasında gülünç bile gelebiliyor insana önemli olan her şeye rağmen metanetli kalabilmek..

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2017, 01:19:15 ÖÖ »
Aynen öyle... Hastalıklardaki çaresizlik hissi, ayrılıklardaki yalnızlık duygusu, yakınını kaybettiğinde yaşanan boşluk,üzüntü,acı,isyan... Hepsi zamanla hafifliyor. Hayatta kalmak için hafiflemeli.