Mavi-Banner

Gönderen Konu: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?  (Okunma sayısı 410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
Merhaba, birkaç gün içerisinde işyerinin kan testine gireceğim. Hiv+ olduğum işveren tarafından öğrenilmiş olacak. Bana dönüş yapıldığı zaman bunu yeni öğrenmiş gibi yapamayacağıma göre, işyeri hekimini neden bilgilendirmediğim sorulacaktır. Hiv statümüzü işyeri hekimine yada işverene bildirme mecburiyetimiz var mı? 
K'alp Krizi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: İsyeri Hekimine Hiv statümüzü bildirmek mecburiyetimiz var mı?
« Yanıtla #1 : Haziran 13, 2017, 07:38:25 ÖÖ »
Ne iş yapıyorsun? Hiv testi yapılacağından emin misin? İş gereği başkasına bulaştırma riskin yoksa, ki tedavini de alıp rna negatif devam ediyorsan kimseye bildirmek zorunluluğun yok. Gerekirse işini kaybetmemen için enfeksiyon doktorun yazı yazabilir 'Suat Soylu tedavisini olmaktadır rna negatiftir bulaş için risk teşkil etmez x işte çalışmasında sakınca yoktur' diye

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu, Ben77

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2017, 08:56:44 ÖÖ »
Yiyecek içecek firmasında çalışıyorum. Benim yaptığım araştırmalara göre, cerrah-polis-asker değilseniz, hiv+ olmak yaptığınız işe engel değil. Ancak, uygulamalar keyfiyet içerebilir. İşyeri hekimiyle daha evvel başka bir konuda anlaşmazlık yaşamıştım. Basit bir burun kültürünü yanlış değerlendirdiği için uzman dr dan test sonucunu açıklayan ve problem olmadığını anlatan bir yazı, o günden sonra yıldızımız barışmadı. Danıştığım bir avukat haklı fesih nedeni olur ve bulaşıcılık özelliğinden dolayı bildirmen zorunlu, dedi. Diğeri ise asla haklı fesih nedeni olmaz ve bildirmek zorunda değilsin dedi. PYD'den yardım isteyeceğim ve eğer verirse dr dan değindiğiniz raporu alırım. Bu arada iki senedir ilaç kullanıyorum. Negatifim ve cd4 seviyem 900 lerde. Tşkler.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2017, 08:58:49 ÖÖ Gönderen: Suat Soylu »
K'alp Krizi

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2017, 08:56:45 ÖÖ »
Alıntı
işini kaybetmemen için enfeksiyon doktorun yazı yazabilir 'Suat Soylu tedavisini olmaktadır rna negatiftir bulaş için risk teşkil etmez x işte çalışmasında sakınca yoktur' diye

Doktorundan böyle bir yazılı beyan almış olan var mı şimdiye kadar? Çok şaşırdım. Tüm yönetmeliklere aykırı bir durum ve doktor için çok büyük bir sorumluluk. Hiç duymadım şimdiye kadar.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2017, 10:08:07 ÖÖ »
Alıntı
işini kaybetmemen için enfeksiyon doktorun yazı yazabilir 'Suat Soylu tedavisini olmaktadır rna negatiftir bulaş için risk teşkil etmez x işte çalışmasında sakınca yoktur' diye

Doktorundan böyle bir yazılı beyan almış olan var mı şimdiye kadar? Çok şaşırdım. Tüm yönetmeliklere aykırı bir durum ve doktor için çok büyük bir sorumluluk. Hiç duymadım şimdiye kadar.

Bu benim fikrim. En son çare olarak. Yani işyeri 'hiv + sin seni çıkaracağız çalışmaya uygun değilsin' der ise. Uzman görüşü olarak etkisi olmaz mı? Yalan bir şey de söylemiyor. Tabi her dr bu şekilde yardımcı olur mu bilmiyorum. Yönetmeliklere aykırı olan durumu nedir?

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2017, 10:23:14 ÖÖ »
Alıntı
Yönetmeliklere aykırı olan durumu nedir?

Doktorun kendi kafasina göre boyle birsey yazip vermesi Sağlık bakanlığının 30.05.2011 tarih ve 23874 (2011/39) sayılı Sağlık Raporlarının Düzenlenmesi hakkındaki genelgesinin 1. Maddesinin (c) fıkrasındaki düzenlemelere aykırıdır.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2017, 10:29:30 ÖÖ »
Bilmiyordum yasak olduğunu. Bu durumda iş yeri bize pozitif olduğumuz için ayrımcılık yaparak işten çıkarırsa hakkımızı mahkeme yoluyla aramaktan başka çaremiz yok? Mahkeme bilir kişi olarak uzmana sorarsa o zaman görüşünü alacaktır. Ama tabi çok can sıkıcı bir süreç ve ifşa olmanın daniskası. Çoğu kişi uğraşmak istemez.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2017, 10:44:03 ÖÖ »
Kamuda calisanlar şanslı, onların hak ihlalleri çok daha az, ve iç hukuk yolu tükendiğinde AIHM'e başvurarak hayatlarını kurtaracak bir tazminat bile alabilirler, fakat Turkiye'de bu raddeye gelmiş bir vaka duymadım.

Özel sektor'de ise patron ne derse o olur. Işten çıkarsa, mahkeme yoluyla tekrar ise giriş hakkı kazansanız dahi, adam kötü niyet tazminatı ödeyip "istemiyorum kardeşim zorla mı" diyebilir.

Ben bu yuzden kesinlikle ve kesinlikle işverene hiv pozitif olduğumu açıklamazdım.

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2017, 01:57:13 ÖS »
O zaman tek bir seçenek kalıyor; ifşa olmamak için test tarihinden evvel istifa etmek. Yani, hep böylesi durumla karşılaşınca yılların emeğini bırakıp kaçmak. Ayrıca, sadece "kamu" çalışanları bu ülkenin vatandaşı da "özel" sektör nerenin vatandaşı!?Buna hukuki bir çözüm üretemiyorlarsa o zaman içeride yol bitmiş demektir.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2017, 02:06:27 ÖS Gönderen: Suat Soylu »
K'alp Krizi

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 13, 2017, 04:13:17 ÖS »
Kanları test için özele mi yoksa devlet kurumuna mı gönderiyorlar?

Devlet ise, testi yapan kurum, HIV pozitif çıkarsa, sonucunu isyerine göndermez. Ama diğer tüm test sonuçların, örneğin HepB HepC sonuçların negatifse onlar gelir.

Işyerinde çalışan çok fazla kişi varsa, hekim senin HIV sonucunun gelmediğini farketmeyebilir ve ordan yırtabilirsin. Çünkü HIV sonucu hepatitlerle aynı sayfada alt altadır ve bazen gözden kaçar.

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 14, 2017, 04:47:24 ÖÖ »
Öyle bir ihtimal söz konusu olmaz. Özel hastanede olacak ve özellikle istenilen testler belli "bulaşıcı hastalık paneli" diye başlıklandırılmış. Ve sayı çok değil maalesef! Halen daha 3500 gün hakkımı kullanıp teste katılmadan ayrılsam mı? diye düşünüyorum.
K'alp Krizi

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 14, 2017, 09:35:03 ÖÖ »
Avukat Habibe Yılmaz Kayar bu konuda tecrübeli birisi ve pozitif yaşam derneğinde de hukuki danışmanlık yapıyordu. Telefon edip bir çıkar yol için danışabilirsin. Belki bizim aklımıza gelmeyen bir çözüm yolu sunar.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2017, 02:23:13 ÖÖ »
@Lior  Habibe Hanım'la görüştüm. Yarın da İş Hukuku konusunda uzman bir avukatla görüşeceğim. Dr. Murat Sayın'da fikirlerini ve tavsiyelerini paylaştı.
K'alp Krizi

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 15, 2017, 07:29:41 ÖÖ »
Ne dediler ne önerdiler? Bizleri de bilgilendirir misin?

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2017, 12:34:47 ÖÖ »
Merhabalar, @Mavera @acisadaoldurmez
Habibe Hanım, önce test paketi içeriğinı öğrenmemi istedi. Bugün öğrendim. AntiHiv en başta var. Testi yaptıracağım. Aslında, 3600 gün kıdem tazminatı hakkından faydalanıp sessiz sedasız işten ayrılabilirim. Ancak, ne eşim ne de ailem bunu onaylıyor. Herkes sonuna kadar kaçamayacağım konusunda hem fikir. Bu arada, çeşitli avukatların da görüşünü aldım. Anayasa mahkemesi kararı var: HIV+ olmak iş akdinin feshi için bir neden olamaz, diye. Benim için oldukça zor olabilecek bir süreç ama eşimin ailemin desteği ile aşabileceğimi düşünüyorum. Sadece kendim için değil sesini çıkaramayacak bütün HIV+'ler için yapmak istiyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2017, 01:48:13 ÖÖ Gönderen: Suat Soylu »
K'alp Krizi

Kullanıcı teşekkür etti: acısada_öldürmez, Matland, turuncu, Lior