Mavi-Banner

Gönderen Konu: Truvada formülünün başka üreticiler tarafından da üretilmesine FDA'dan onay!  (Okunma sayısı 200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
https://www.fda.gov/Drugs/DevelopmentApprovalProcess/HowDrugsareDevelopedandApproved/DrugandBiologicApprovalReports/ANDAGenericDrugApprovals/default.htm

FDA Truvada'nın başka üreticiler tarafından da üretilebilmesine onay verdi. Biliyorsunuz ilaçlar ilk çıktıkları zaman üreticisine bir süre patent hakkı kapsamında monopol üretici tarzında bir hak sağlıyor. FDA buna belli bir süre için izin veriyor. Daha sonra ise formülasyonun diğer üreticiler tarafından kullanılmasına izin veriyordu. Gilead Truvada içindeki maddelerin her birisi için ayrı tarihler olduğunu iddia etse de FDA onay verdi.  Bu HİV'in önlenmesi için önemli bir adım. Truvada veya muadili ilaçların fiyatlarının ucuzlaması bekleniyor.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, O.S, iss, poseidon83, Cindirella88

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
Çift yönlü çalışılması güzel..  Rezervlere ulaşma ve yeni aşı çalışmaları pahalıya mal olurken mevcut tedavinin maliyetini düşürmek güzel.

Kullanıcı teşekkür etti: poseidon83

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
Gilead'ın bu konuya pek fazla takacağını sanmıyorum. Çünkü TAF (Tenofovir alafenamide fumarate) piyasaya sürüldükten sonra TDF'nin (tenofovir disoproxil fumarate) pabucu dama atılmıştı zaten.

Ayrıca Gilead, Dolutegravir'e rakip olarak yakında piyasaya çıkaracağı yeni integraz inhibitörü Bictegravir'e çok güveniyor. Bictegravir'in de dahil olduğu yeni kombinasyonda da tabi ki FTC/TAF var.

Bu yeni ilaca ne isim verecekler acaba? Cix bişey olur herhalde  8)

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
@Matland Truvada zaten jenerik olarak önceden üretilmiyor muydu? Mesela benim kullandığım Hivent Truvada'nın Türkiye'de üretilen versiyonu. Kafam karıştı.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
@Matland Truvada zaten jenerik olarak önceden üretilmiyor muydu? Mesela benim kullandığım Hivent Truvada'nın Türkiye'de üretilen versiyonu. Kafam karıştı.

Birebir aynı mı bilmiyorum.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
Eskiden Gilead'a patent ücreti verenler, jenerik üretebiliyordu.  Artık patent ücreti ödemeden isteyen üretebilecek.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *

Merhaba,

Bu yeni bir konu değil.  Yıllardır Tayland ve Hindistan üretiyor. Türkiye dahil birçok ülkede de satılıyor.

Yenilik şurada: ABD, Kanada, AB gibi gelişmiş pazarlarda satışı yasak idi.  Şimdi artık hastaların çoğunu Truvada dan yeni versiyon DESCOVY'e geçiş yaptığı için Gilead jenerik satışına yeşil ışık yaktı.  Zaten patent süresi dolmak üzere veya doldu bile.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Aynen, truvada yerine descovy geldiği için yeni bayramlıklar alıp da eskiyen gözden düşen cicilerini fakirlere veren zengin gibi davranmış Gilead. Gene de sağolsunlar tabi, kötü bir şey değil.