Mavi-Banner

Gönderen Konu: Direnç Testi Gelmeden Tedaviye Başlamak ya da Başlamamak  (Okunma sayısı 307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hivobik_istanbul

• Üye
  • *
Direnç Testi Gelmeden Tedaviye Başlamak ya da Başlamamak
« : Haziran 10, 2017, 05:13:18 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,

Nisanda yaptırdığım testlerin sonuçları üzerine Stribild ile tedaviye başlamaya karar verdi doktorum. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Samatya'ya gidiyorum. Daha bu hafta Cerrahpaşa'da direnç testi için kan aldılar ve ilacım yazıldı. Kullanmaya başlıcaktım ama sitede belli kısımlarda ha bire gördüğüm yazılar yüzünden konu açma ihtiyacı duydum kusura bakmayın.
Direnç testi gelmeden tedaviye başlamak doğru olur mu yoksa başlamamalı mıyım bazıları olumlu bazıları olumsuz yorumlar yapıyor anlayamadım. Test sonuçlarım ise aşağıdaki gibi, yardımcı olursanız sevinirim.
CD3(%) 99
CD4(%) 39.1
CD4(Hücre Sayısı) 697
CD8(%) 52.2
CD8(Hücre Sayısı) 932
CD4/CD8 0.75

HIV 1 RNA PCR ise 2667

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Direnç Testi Gelmeden Tedaviye Başlamak ya da Başlamamak
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2017, 05:39:42 ÖS »
Başla. Direnç mutasyonu bulunamayacaktır.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2017, 07:13:26 ÖS »
Keşke Cerrahpaşa da yaptırmasaydın. 4 aydır bekliyorum. Daha uzun bekleyen var. Kitleri bozukmuş. 1 aydan fazla beklersen Haseki de kan ver. Ordan Kocaeli ye gönderiyorlar.
İlaçlara direnç zor olduğu için tanı alır almaz uzun vadede faydalı olacağından da hemen ilaca başlanıyor. Ama cd4 yüzden yüksek, viral yükün düşükse direnç testini bekleyebilirsin sana en uygun ilaca başlamak için.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2017, 07:05:24 ÖÖ »
Direnç testi olmadan, stribild ilk başlangıç için çok uygun bir ilaç değil aslında. Direnç olma olasılığı en yüksek olan truvada+stocrin den iyi bir seçenek, ama Truvada+tivicay veya proteaz inhibitörü bazlı bir tedavi daha uygun olurdu, direnç olasılığı daha az olduğu için.

Öte yandan cd4 sayın çok iyi, rna düşük. Çok acele tedavi başlamana gerek yok-direnç testi için 6 hafta beklemiştim ben. Sen de 1-2 ay bekleyebilirsin. Ancak bu aralar sorun olduğu için daha uzun süre aylarca beklemen gerekebilir. Bu durumda karar doktorunun ve senin. Evet direnç çıkma olasılığı çok düşük en başta, ama direnç varsa ve yanlış tedavi başlanırsa işler daha kötüye gidebilir.

Doktorun tedaviye başlama kararı verdiyse bu ihtimalleri göze alarak seni daha yakından ve özenli takip edecektir. Negatif olana kadar 3-4 hafta ara ile rna bakmak isteyebilir. Hoş o kadar düşük rna ile negatif olman zaten bir ay sürer bence. Negatif olur ve öyle devam edersen sorun yok demektir.

hivobik_istanbul

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2017, 09:22:18 ÖÖ »
Direnç testi olmadan, stribild ilk başlangıç için çok uygun bir ilaç değil aslında. Direnç olma olasılığı en yüksek olan truvada+stocrin den iyi bir seçenek, ama Truvada+tivicay veya proteaz inhibitörü bazlı bir tedavi daha uygun olurdu, direnç olasılığı daha az olduğu için.

Öte yandan cd4 sayın çok iyi, rna düşük. Çok acele tedavi başlamana gerek yok-direnç testi için 6 hafta beklemiştim ben. Sen de 1-2 ay bekleyebilirsin. Ancak bu aralar sorun olduğu için daha uzun süre aylarca beklemen gerekebilir. Bu durumda karar doktorunun ve senin. Evet direnç çıkma olasılığı çok düşük en başta, ama direnç varsa ve yanlış tedavi başlanırsa işler daha kötüye gidebilir.

Doktorun tedaviye başlama kararı verdiyse bu ihtimalleri göze alarak seni daha yakından ve özenli takip edecektir. Negatif olana kadar 3-4 hafta ara ile rna bakmak isteyebilir. Hoş o kadar düşük rna ile negatif olman zaten bir ay sürer bence. Negatif olur ve öyle devam edersen sorun yok demektir.
Direnç çıkar ve ben bu ilacı kullanıyor olursam bana ne gibi sıkıntılar doğurabilir? Bir de doktorun pek de ilgili olduğu söylenemez, bir kutu yazdı 8-10 tane kaldığı zaman tekrar gelir yazdırırsın dedi. Bir ay kullan sonunda değerlere bakalım negatife düşerse direnç yoktur bilmem ne gibi şeyler yapacağını söylemedi. Ne yapıcağımı bilemiyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2017, 09:48:36 ÖÖ »
Ben gelmeden başladım.

@Lior sen doktor musun?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2017, 10:06:07 ÖÖ »
Etkin tedavi için üç farklı ilaç olmalı, üç ilaç da full güçle çalışmalı. Ancak bu şekilde hiv başarıyla baskılanabiliyor. Sadece 1 veya 2 ilaç içeren tedavi verilirse uzun ömürlü olmaz, hiv eninde sonunda direnç geliştirir ve tedavi başarısız olur.

Günümüzdeki rejimler hep üç ilaç üstüne. Truvada (veya) Hivent (iki ilaç içerir) ve Tivicay (tek ilaç) beraber etkili bir kombinasyon.

Bir veya iki ilaca hali hazırda direnç var iken bu dirençli ilaçları içeren tedavi başlanır ve devam edilirse, hiv'e karşı tek kalan ilaç uzun süre hiv ile başedemez. Hiv rna önce düşse de sonra yükselmeye başlar. Bu şekilde devam ederse o ilaca da direnç gelişebilir, var olan direnç daha da artabilir. Bunun ne kadar sürede gelişeceği öngörülemez.

Tabi bunun olması ihtimali zor, drun da rna sıkı takip ederse (her ay) olası bir sıkıntıda müdahale edip ilaç değişimine gidebilir. Başarısız olan bir tedaviye bunun farkında olmadan devam etmek en kötüsüdür çünkü.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2017, 10:15:40 ÖÖ »
Alıntı
@Lior sen doktor musun?

Hayır değilim. Zaten verdiğim cevapların bazilarinda özellikle doktor olmadığımı belirtir ve uzman doktora danisilmasini öneririm.

zargana

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2017, 12:56:22 ÖS »
benim cd 4 260, rna 89.000 iken stribilde e başladım.15 gün stok yapmamı doktorum önerdi, direnç testim henüz çıkmamıştı tedaviye başladığımda, fakat çok sükür sorun olmadı.kısa sürede negatife indim.Bundan sonrası ilaç etkileşimlerine dikkat etmek, saatinde tok karnına ilacı almak ve güvenli cinsellik yaşamaktan geçiyor.

Kullanıcı teşekkür etti: Cindirella88

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 16, 2017, 12:24:26 ÖÖ »
Ben de direnç testi sonucu gelmeden evvel başladım. Hatta, elimde birkaç tane yedek olsun diye ilacı aldıktan bir hafta sonra kullanmaya başladım. Direnç testini alınca, stribildle başlamakla iyi etmişiz, demişti dr. Ancak, tanıyı aldığım özel hastanedeki dr truvada+stocrin yazmış, hemen kullanmaya başlamamda ısrar etmişti. Elbette, dr niyeti yazdığı reçeteyle ilaç alarak şirketin "pozitif"liğimden haberdar almasını sağlamaktı. Kadın anlamlandıramadığım şekilde  "HIV+" düşmanıydı. Cerrahpaşa'ya gitmek için sebebim Birgül Mete'dir. Kendisiyle ilgili internette çok güzel haberler okudum. Cerrahpaşa'da drlardan hemşirelere ve sekretere kadar herkes çok iyi ve hassas. Sorduğum sorulara cevap vermeye gayret ediyorlar ve bilmedikleri bir şeyse hemen açıp başka bir hocaya soruyorlar. Hepatit aşım ilk seferde tutmamıştı. Hemen bu konuda çalışan Dr Meryem Hanıma yönlendirdiler. Çok hassas ve bilgilendirerek aşılarımı takip etti. Daha ikinci aşının akabinde bir ay sonra yapılan testte aşımın tuttuğunu öğrendim. Özverili çalışmaları ve nezaketleri için ne kadar teşekkür etsem azdır.
K'alp Krizi

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Haziran 16, 2017, 08:28:13 ÖÖ »
Direnç testi çıkmadan truvada+stocrin çok yanlış, riskli bir seçenek olurdu. Çünkü stocrin direnci çok kolay ve en sık görülen dirençlerden. O drdan uzak durmana sevindim.

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

O.S

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 16, 2017, 08:38:37 ÖÖ »
Direnç eşiği çok düşük bir kombinasyon.. yan etkileri daha az olduğu için uzun süre negatif olanlarda kullanılıyor.. buarada bende ilaca yeni başladım ve truvada tivicay kombinasyonu kullanıyorum.. direnç testi beklemeden tedaviye başlamak istediğimi söyledim doktorumda bu kombinasyon ile stribild önermisti ama stribildin hem ilaç etkileşimi çok fazla hemde yemekle aynı saatte alınması psikolojik olarak beni çok rahatsız etti.. kendi ilacımı sabah 6.30 da alıyorum ve gün boyunca hiç aklıma bile gelmiyor.. @Matland e gorede en iyi ilac kombinasyonu.. Bu arada ilk ay testim bugün sonuçlandı ve ilk aydan hiv RNA negatif😉😉 ve hala direnç testim çıkmadı..