Mavi-Banner

Gönderen Konu: Hiv bilgisini yakın arkadaşla paylasma  (Okunma sayısı 465 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
Hiv bilgisini yakın arkadaşla paylasma
« : Haziran 10, 2017, 02:09:16 ÖÖ »
Tanıyı aldığım ilk dönemlerde hiv durumumu biyolog bir arkadaşımla paylaşma gereği duydum en başlarda çok destek olur gibi gözksede sonraları benden hızla uzaklaştı çünkü evlenecek ti.müstakbel eş adayına benim durumundan bahsedince  eş adayı benimle görüşmesini istemedi,üzüldüm hakkımı hukuki yollardan
 Aramayı düşündüm fakat tekrar vazgeçtim
Yine başka yakın bi arkadaşımla paylaştım oda küçümser bi ifade ile keşke bu hastalık sende olmasıydı da hiç bir maddi imkana sahip olmasaydın dönüp ona dedimki  gerek şu hayatımı gerekse hastalığımı hiç bir hastalığa değişmem donup kaldı.görünüşümde bir anormallik varmı ? Yok kaç yıldır hayatımdasın sen benden daha çok doktor yüzü gördün..acınmak için değil anlaşılmak için ben seninle bu durumumu paylaştım dedim,ikimizde koca bi sessizlik...
Demem odur ki arkadaşlar durumunuzu hiç kimseyle paylasmayın..sokakta görseniz selam dahi vermeyeceğiniz insanların ağzına sakız olursunuz.yada
İnsanlar size gereksiz bir şekilde acır.....

Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Kullanıcı teşekkür etti: Suat Soylu

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Hiv bilgisini yakın arkadaşla paylasma
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2017, 03:36:40 ÖÖ »
Ben de birkaç arkadaşımla paylaştım: onlardan birisi  dr. Bu arkadaşımda sevgilisiyle. Ve kendini haklı çıkarmak için etrafımızdaki arkadaşlara mebzul yalanlar...sadece, tanıdığım bir gey arkadaşım bile "hiv+ mişsin, üzüldüm." dedi. kendinize saklayın, paylaşacak candan tek bir kişi olmasa bile. Sizin iyi niyetle ve destek görme beklentisiyle açılmalarınızın size nasıl döneceğinizi bilemezsiniz! Kimseye sonuna kadar güvenebileceğinizin garantisi yoktur.
K'alp Krizi

Kullanıcı teşekkür etti: Cindirella88

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2017, 03:50:32 ÖÖ »
Bence de asla katiyen kimseye söylemeyin. Benim çok yakın bir arkadaşım kendi can ciğer kankasının pozitif olduğunu "sana bişey söyliycem ama kimseye söylemiyeceksin bak lütfen aramızda kalsın" diyerek söyledi. Çok üzüldüm. Ulan bu senin benden daha eski arkadaşın. Onun sağlık durumunu onun izni olmadan benimle nasıl paylaşırsın. Neyse bu olaydan sonra anladım ki isterse 24 saat birlikte olayım asla kimseye söylememeliyim.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2017, 04:05:23 ÖÖ »
Ahlaksız bunlar,ne hayat görmüşler ne acı yasamışlar empati yoksunu insancıklar..
Hayat bu düşmez kalkmaz bi allah belki bu çok ağır bi tabir olacak ama kim ne yaşattıysa  aynısını yaşasın ,onlarda bizim çektiğimiz bu sıkıntıları çeksinler geçtiğimiz yollardan grçsinler bu devran bi ters dönsün ..
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2017, 04:09:37 ÖÖ »
Beddua etme boşver. Sadece sır saklamak bir erdemdir. Erdemli insan bulmak ise çok zordur.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 10, 2017, 04:15:24 ÖÖ »
@Matland haklısın ama ben yine de herkesin yaşattığını yaşamasını istiyorum çünkü hayatta çok haksızlıklara uğradım..

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 10, 2017, 07:59:37 ÖÖ »
Dünya çok acımasız bir yer, merhametsiz empati yoksunu insanlar yüzünden. Empati çok önemli bir şey ve bizi hayvanlardan ayıran en önemli şey bence-mantık/neden sonuç/düşünme yetisi vs de önemli ama bir insanı insan yapan empati yeteneğidir. Yani kendi karşı tarafın yerine koyabilme ona göre davranabilme.

Otur bir düşün, değil mi, 'bu hastalık herkesin başına gelebilir, bu arkadaşım kim bilir ne kadar üzgün, içinde ne fırtınalar kopuyor, belki çok bunalmış, bir ufak destek bir küçük anlayış beklemiş, taşıdığı ağır yükü paylaşarak bir nebze hafiflemek istemiş, sağolsun bana da değer vermiş güvenmiş açıklamış çünkü herkese açıklanacak bir şey değil' de. Hıyarlık etme! Ama çok zor İYİ insan bulmak günümüzde.

Kullanıcı teşekkür etti: pozitif, Suat Soylu, Cindirella88

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 10, 2017, 05:16:42 ÖS »
Anthony Perkins'ın ropörtajını okumuştum seneler evvel, "AIDS'li hayatımda insanları yeni/den tanıdım." Senelerce unutmadım bu cümleyi ve günü geldi ben de, ufak bir farkla, benzerini kurdum; HIV'li hayatımda bazı insanları yeniden tanıdım. Onlardan uzak daha rahatım. Ailem biliyor. Bu da bana yetiyor. Yanımda beni seven ve bana destek olan bir eşim var. Bir sorunum olduğunda yardımcı olabilecek, fikir verebilecek insanlar da var. Olanın kıymetini bilerek yaşamaya devam etmek yeterli benim için. Bir yere çıkmayacak ilişkileri, bize seçenek yada dedikodu malzemesi muamelesi yapanları hayatımızın dışına itmeliyiz.
K'alp Krizi

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 10, 2017, 05:34:13 ÖS »
Son yeni açtığım konuyu göremiyorum neden silindi ????

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 10, 2017, 05:49:40 ÖS »
Keşke ailem bilse... Bazen birlikteyken aniden ben hiv pozitifim diye haykırasım geliyor... Ama anlatırsam biliyorum ki olgunlukla karsılanmayacak. Ağlanacak,sızlanacak.Annemi üzmenin anlamı yok.... Çok yakın dediğim her şeyimi paylaştığım bir arkadaşım biliyor. Desteğini her zaman hissettim. Burası ve o olmasa eminim çok kötü hissederdim. İnsanın hayatında içini dokecegi birisi olmalı.Ama içini dökmek için birine anlatmak için çok iyi tanımalı,güvenmeli. Arkadaşım şimdilerde sevgili yaptı gibi.Uzun süredir görüştüğü biriydi zaten. Sevgilisinin bana yaklaşımı çok sevecen ve saygılı..Böyle adam kaldı mı dedirtecek cinsten.Galiba arkadaşım ona da bahsetti durumumdan ve çocuk gayet de güzel oynuyor😊 Dostum olduğu için gerçekten mutluyum.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 10, 2017, 06:34:35 ÖS »
@Suat Soylu  çok şanslısınız yalnız lık çekmiyorsunuz kabul görüşmüşsünüz,o kadar haklısınız ki ben de bu virüs sayesinde hayatı, tanıdığım sandığım insanları tanıdım...
Yine dururumu paylaşıyorum ama mesela piskoloğumla o muhteşem bir insan ...

akdeniz

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 10, 2017, 09:55:01 ÖS »
Söz ağızdan çıkana kadar o senin esirin,  ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun.(hz.Ali)
Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz. (Hz. Muhammed)

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Darkness, Cindirella88

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 11, 2017, 04:58:05 ÖS »
Bence asıl çözmemiz gereken konu neden birbirimize bu kadar tahammülsüz oluşumuz...
Bayan kadın kız herkes istediği tabiri kullanabilir ben feminist cinsiyetci ırkcı biri değilim ,böyle biri olarak lanse edilmek canımı sıkar..
Daha kibar bir söylem kullanarak nasıl konu açabilirim diye kadın değilde bayan tabirini kullandım,şu olanlara bak... >:(

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2017, 05:43:03 ÖS »
@Cindirella88  şahsi bir durum olduğunu düşünmüyorum ben onun. Burda devam etmek de ne kadar doğru bilmiyorum ama arkadaşın direkt seninle bir sorunu yoktu. Geldiğim günden beri görürüm onu da burada. Önceleri üyeler sertti. Fobikler yüzünden daha çok. Ama pozitif üyeler de birbirlerine sert çıkışlar yapabiliyorlardı. Ben ahlak üzerine bir tarrışmam olduğunu hatırlıyorum mesela. Arkadaş da bir süredir girmiyorsa foruma belki şu andaki durum korkutmuş olabilir onu. Ben de derim mesela aşırı iletilerde burası insanlarla dalaştığın sosyal medya hesapların değil diye. Tepkisi sertti evet ama direkt sana değildi bence...

Kullanıcı teşekkür etti: Matland

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 11, 2017, 05:54:59 ÖS »
@turuncu  benim amacım cinsiyet farkı pozitif negatif farkı gözetmeksizin insanlara yardımcı olmak..
Pozitif üye de olmuş olsak kimsenin kimseye sert çıkışmaya hakkı olmadığı kanaatindeyim..
Hiç birimiz birbirimizi tanımıyoruz aynı ortak paydada birleşiyoruz..birbirimize yardımcı olmak ,birbirimizin tecrübelerin den istifade etmek adına bu platformda bulunuyoruz..
Rahatsızlık verecek konular açtığımı düşünmüyorum...kimseyle de gereksiz polemiklere girmek istemiyorum..