Mavi-Banner

Gönderen Konu: Doktorlardan kötü muamele görenler  (Okunma sayısı 969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
Doktorlardan kötü muamele görenler
« : Haziran 09, 2017, 02:26:08 ÖÖ »
Tanıyı ilk aldığım 2009 yılında okmeydanı ssk hastanesinde takibimi yaptırıyordum kabus gibi bir doktor vardı.biz ona x hanım diyelim ,hastalara göstermiş olduğu kötü muameleden ötürü baya mimlemişti olayı o yıllarda pozitif yaşam derneği ile paylaştığımda çoğu hastadan  aynı şikayetleri duyduklarından olağan karşıladılar....
 kendisi hala o hastanedemi bilmiyorum,hastalar odasının önünde kuyruk oluşturdu hanımefendi odasının içinde sigara kahve keyfi yapardı.ilk tanı aldığım zamanlardı hocam ben evlenip çocuk sahibi olabilirmiyim demiştim, sert bi ifadeyle ne evlenmesinden bahsediyorsun sen günlük hayatını idam ettireblirsen otur kalk dua et dedi,yıkılmıştım hıçkırıklarla ağlamıştım..
bi enfeksiyon uzmanı olarak hastalarından tiksinen biriydi...kaç defa şikayet ettiysemde bir sonuç alamadım ,hasta haklarının adı vardı sadece ,cd4 lere sadece perşembe günü bakılırdı oda randevu ile randevuyu sadece 4 kişiye verebiliyorlardı  ,rna yaptırmak için sürekli sevk kağıdı alıp samatyaya çapaya yönlendiriliyorduk .birgün bi arkadaşım ın tavsiyesi ile dosyamı cerrahpaşa ya taşımaya karar verdim, x hanımın kapısını çaldım hocam dosyamı taşımak istiyorum fotokopilerini alabilirmiyim dedim, x hanım dosyanı aldırırsan Bırdaha bu hastane de takbini yaptıramazsın  dedi,birdaha bu hastaneye gelmeyi düşünmüyorum zaten diyip dosyamı kaptığım gibi cerrahpaşa ya gittim iyiki gitmişim beni doktorum güler yüzle karşıladı sabırla her sorduğum soruya cevap verdi kabus günler sona ermişti hayatımda  hastane açısından...nihayet birgün bir müjdeli haber duydum bizim x hanıma  yurtdışından tedavi olmaya gelen bi hastayı çileden çıkardığı için ,hasta önce x hanımı darp etmiş ardından x hanım korkusundan işe dahi gelemez olup polis koruması aldırmış...hastaların mikrobu bulaşmaz belki x hanıma ama ah tutar ;)
yeni tanı alanlar gerçekten bizim eskiye yaşadıklarmıza oranla sizler çok çok şanslısınız buna eminolun...
Başka eski hasta yokmu yahuu  koca forumda :)
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Doktorlardan kötü muamele görenler
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2017, 03:05:04 ÖÖ »
O kör kuyulara düşesice x cadısını Allah'a havale ediyorum. Ama her ne olursa olsun forum olarak sağlık çalışanlarına şiddeti kınıyoruz. Unutmayalım bizler Doktorlarımıza çok şey borçluyuz. Ben hekimlerimizin kıymetini bilmemiz ve onlara saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Ha bu arada benzer bir vaka ile ben de karşılaştım. Tanı aldığımda ankarada başhekimlik yapan bir doktor kılıklı kokona bana olmadık şeyler söylemişti. Bak yine hatırladım onu. O üçüncü sınıf ucuz kadının keşke hiv kapsaydım da bu illet bana gelmeseydi demesini diliyorum. Sanırım ona yeterli olur. 

Kullanıcı teşekkür etti: Cindirella88

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 09, 2017, 03:13:18 ÖÖ »
Enfeksiyon uzmanının böyle bir tavır sergilemesi... İnsanlığını kaybetmiş o... Psikolojik sorunları var heralde! Benim 2 doktorum var. İkisine de gidiyorum. Söyledikleri çok farklı olmasa da yaklaşımları çok farklı. Kadın olan nerdeyse maske takacak ben odaya girince. Erkek olan da tam tersine çıplak elle muayene ediyor falan... Bir de yeni rehberleri takip etseler süper olacak. Gereksiz egoist yaklaşımlarını sevmiyorum. Bir şey söylüyorum şaşırıyorlar.. Sanki ben hastalığım hakkında bilgi sahibi olamazmışım gibi. Ben taviz vermiyorum. Gerektiğinde laf dalaşına da giriyorum. O zaman adam gibi anlatıyolar ancak.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2017, 03:24:50 ÖÖ »
Maalesef hastalığımızla ilgili bir yorumda bulunsak o küçümser bakışı zaman zaman ben de hissediyorum. Triumeq kullanımı daha kolay dedim bir defa, suratıma bön bön baktı o ne dedi. Dedim tamam yaz ilacımı işim var gidicem.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Cindirella88

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2017, 03:27:40 ÖÖ »
Bende şiddete karşı biriyim ,kesinlikle yasam kalitemizi onlara borçluyuz ama doktorluk her hekimin harcı değil ,devlet onlara fazlasıyla ödüyor zaten çektikleri sıkıntının maddi bedelini...
Böyle zihniyeti bozuk insanlar doktor olmasın ...hayatı seven sımsıkı sarılan, güçlü biri olmasaydım şuan belki intihar etmiştim o kör kuyulara düşesice x cadısı yüzünden..
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2017, 03:37:29 ÖÖ »
@turuncu  Bende öyle yapıyorum ,uyarmak zorunda kalıyorum tatlı tatlı hocam şu testi de ilave edin tetkiklerime diye .bozuluyor haliyliyle ;) hiç umursama yın arkadaşlar size olan kötü bakışları hissetseniz dahi soğuk kanlılığınızı koruyun..

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2017, 03:44:00 ÖÖ »
Aynen idrar tahlili de ister misiniz, böbreklerimin durumunu merak ediyorum demek zorunda kalıyorum.

Şu çok önemli. Maalesef biz pozitif bireylerin tedavimize ilişkin bazı tıp bilgisine haiz olmamız gerekiyor. Vücudumuzdaki değişiklikleri yorumlayabilmeliyiz. Tahlillerimizi okuyabilmeliyiz. Çok üzülerek söylüyorum ki takibimizi sadece enfeksiyon doktorlarına bırakırsak bazı şeyler için çok geç olabilir. Hep söylüyorum hepimiz biraz kendi doktorumuz olucaz.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Cindirella88

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2017, 03:46:09 ÖÖ »
@Matland  en güzelini yapmışsın oturup bi kendi düşünsün bakalım neden kendini güncelleyemediğini...
Sağlık çalışanı olarak erkek hekimler daha anlayışlı ,kadın hekimlerde gereksiz bir ego ve kibir var  8)

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2017, 03:49:07 ÖÖ »
@Matland yazdıklarına katılıyorum.hekimlerimizin dikkatsizliği sayesinde biz uzmanlaştık ;)

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2017, 03:56:11 ÖÖ »
Dikkatsizlik demeyelim bu daha farklı bişey. Benim kanaatim kötü bir tıpta uzmanlık eğitimi veriliyor ülkede. Hiç tus hazırlık kitaplarını inceleme fırsatı buldunuz mu bilmiyorum. Şu an güncel tus hazırlık kitaplarında sıkı durun hivi AZT ile tedavi edebileceklerini öğreniyorlar. Farmakolojik olarak Stribild ile Genvoya arasındaki TDF ve TAF farkını bilmelerini beklemek o yüzden biraz lüks kaçıyor. Tıp bilimi gerçekten sürekli güncellenen bir alan ama biz ülkece tembelleştik sanırım iyice.

Suat Soylu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2017, 04:17:42 ÖÖ »
Ben tanıyı kadın dr dan aldım. Davranışı, konuşmaları, bana talep etmeleri durumunda işyerime HIV+ olduğumu söyleyebileceğini söylemesi, "pişman olmak için geç değil mi" demesi, bütün HIV+'lere ücretsiz tedavi sunulmasını adil bulmadığını söylemesi, verdiği raporun açıklama kısmına "HIV+ danışmanlığı vs" yazıp sigortamı attırdıktan sonra tedirgin olduğu için değiştirmesi, ilk ilacımı özel sigortayla almam için ısrar etmesi vs...

Elbette, şiddete ben de karşıyım ancak Tanrı kompleksinden muzdarip bu tiplere meşreplerine göre muamele etmek de şart!

Öyle dr'lar var ki, basit bir burun kültürünü değerlendirmekten aciz. Ben şikâyet etmekten bıktım, onlar şikayet edilmekten bıkmadılar!
K'alp Krizi

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 09, 2017, 04:21:44 ÖÖ »
Malesef hiç inceleme fırsatım olmadı ,incelemek lazım aslında ;) daha önce de bahsetmiştim tıbbı terimler den çok anlamam :) yazdıkların için internette ufak çaplı bi araştırma yaptım sanırım eski kombine ilaçlarla yeni kombine ilaçların farklılığından bahsediyorsun..geçenlerde bi arkadaş bahsetti ilacın ismi aklımda değil ama eski ilaç  isimlerine  kulak aşinalığım var  ,eski kombine ilaç kullanıdırıyormuş doktoru nedeni ni sordum çünkü eski ilaçlar ın yan etkileri biliyor yenisine hastasını geçirmeye cesaret edemiyormuş güldüm düşünsene yeni teknoloji bir telefon çıkmış ve sen hala eskiyi kullanıyorsun işte senin durumun bu dedim...eski kombine ilaçlar berbat ve insanların yaşam kalitelerini ciddi anlamda düşürmüş bizler çok çok şanslıyız ...

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 09, 2017, 04:31:38 ÖÖ »
Stribild in türkiye ye gelmesini sabırsızlıkla bekleyenlerdendim ilacın türkiye ye geldiğini duydum hemen  ilk işim gidip ilaç raporumu güncellemek oldı.tabii en nihayetinde doktor karar veriyor geçip geçmeyeceği ne..truvada stocrin den sonra stribild bana çok çok iyi geldi,tedavi bulunana kadar stribilde devam ederim diye düşünüyorum

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 09, 2017, 04:41:30 ÖÖ »
Ben tanıyı kadın dr dan aldım. Davranışı, konuşmaları, bana talep etmeleri durumunda işyerime HIV+ olduğumu söyleyebileceğini söylemesi, "pişman olmak için geç değil mi" demesi, bütün HIV+'lere ücretsiz tedavi sunulmasını adil bulmadığını söylemesi, verdiği raporun açıklama kısmına "HIV+ danışmanlığı vs" yazıp sigortamı attırdıktan sonra tedirgin olduğu için değiştirmesi, ilk ilacımı özel sigortayla almam için ısrar etmesi vs...

Elbette, şiddete ben de karşıyım ancak Tanrı kompleksinden muzdarip bu tiplere meşreplerine göre muamele etmek de şart!

Öyle dr'lar var ki, basit bir burun kültürünü değerlendirmekten aciz. Ben şikâyet etmekten bıktım, onlar şikayet edilmekten bıkmadılar!

Gerçekten şaka gibi. Eşek tıp fakültesi bitirmiş eşek yine eşek!! Avustralya'da bu ortamı inceleme fırsatım oldu. allahım düşününce ağlamak istiyorum. Hasta doktor ilişkisi o kadar muazzam ki. Hasta diyor ki şu konferansta şöyle bişeyden bahsettiler haberin var mı diyor. Doktor cevap veriyor aman allahım nasıl kaçırdım, bu konuyu haftasonu öğle yemeğinde konuşsak mı hem egzersizlerin gidişatını değerlendiririz biliyorsun kalp damar rahatsızlıkları risk faktörü falan.

Doktor hasta işbirliği inanılmaz gelişmiş. Ben orda hastaneye gittim. Doktor hastaya tepeden bakmıyor. Beni çıplak muayene etmek istedi o zaman. Ben buna gerek olmadığını söyledim. Burda olsa fırçayı kayar beni odadan kovar. Orda doktor beni karşısına aldı. Şu şu sebepten dolayı çıplak muayene etmek istediğini uzun uzun anlattı. Eğer taciz falan gibi bir çekincen varsa başka bir doktor çağırabilirim veya üçüncü bir kişi yanımızda bulunabilir falan demişti.

Biz sanırım 250 yıl sonra o seviyeye gelebiliriz.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2017, 07:18:19 ÖÖ »
Çok iyi, anlayışlı, güler yüzlü, yardımsever, özverili, güncel gelişmeleri hastalarına daha çok yardımcı olabilmek için takip eden, işini seven drlarımız da var. Boşverin geri kalanını hepsi çöp. 'Parası eyi ya tıp yaz sen' diye kandırmışlar onları öss'de belli.