Mavi-Banner

Gönderen Konu: Osmanlıca okuyabilen varmı  (Okunma sayısı 521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
Osmanlıca okuyabilen varmı
« : Haziran 08, 2017, 05:00:23 ÖS »
Slm arkadaşlar osmanlıca okuyabiliyormusunuz ,ben matbu yazılarını okuyabiliyorum ,en başlarda herkesten olumsuz tepkiler aldım gidecek başka kurs mu bulamadın vsvs bi sürü tantana kimseye aldırış etmeden gittim çünkü bi ingiliz 300yıl önce yazılan eserlerini okuyabiliyor ken biz 100 öncesi yazılan eserlerimizi malesef okumayıp tarihimize sahip çıkmıyoruz,iyiki gitmişim zevkle kursu sürdürdüm eğer kuranı kerim okumayı biliyorsanız vaktiniz boşsa kesinlikle ve kesinlikle osmanlıca kursuna gitmeyi öneririm hepinize ,ruhunuza ilaç gibi gelecektir ,nasip olursa seneye de devam edip kağıthanede ki osmanlı arşivine gidip kanunu sultan süleymanın yazılarını okuyabilmek istiyorum
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Rebel34

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlıca okuyabilen varmı
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2017, 10:44:03 ÖS »
Merhaba @Cindirella88 ben okuyabiliyorum, dediğin konularda haklısın. Yani transkript yapabilmek güzel ruhu dinlendiriyor. Ayrıca ben rika, ferma, Berat, sicil de okuyabiliyorum. Danışmak istediğin konu olabilirse yardımcı olabilirim. Selametle

Kullanıcı teşekkür etti: firstday

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2017, 11:24:37 ÖS »
Sevgili  hejjsanirim iş olarak yaptığın için böyle düşünüyorsun,elimden geldiğince latince kitaplar okumaya çalışıyorum ama osmanlıca okudukça bana daha zevk vermeye başladı,eğer iyi öğrenirsem osmanlıcayı osmanlı arşivinde bile çalışabilirim.insanlarda çok önyargı var osmanlıcanın zor olduğuna dair  birazda ondan uzak duruyorlar sanırım
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2017, 12:03:33 ÖÖ »
@ Rebel34 sana cevap yazdım fakat silindi sanırım henüz alışamadım bu sitede her yoruma moderatör onayına :)
çok sevindim bu konuda bilgin olmana genelde ya edebiyat fakültesi yada tarih bölümü öğrencileri osmanlılardan anlamakta,ben henüz matbu yazısıyla tanıştım rika yı okumayı çok istiyorum gözüme zor gibi gözüküyor ama hocamızda rika matbu dan daha kolay diyor ;) inşallah hakkıyla öğrenirim desteğin beni ziyadesiyle mutlu etti ferma,berat sicil hakkında hiç bilgi sahibi değilim sence en kolay hangisi ?

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2017, 08:08:26 ÖÖ »
@Cindirella88 rika ile ilgili hazır kelime kalıpları var. Ferman sicil onlar genelde biraz daha üst aşama ben onlarda bayağı zorlanıyorum. Rika matbu dan kolay değil maalesef. En kolayı matbu çünkü harfleri birebir yerleştirdiğin zaman kelimeler ortaya çıkıyor. Rika da el yazısı olarak geçiyor ama matbudan bayağı farklı bi de rika metinleri de bazen kolay metinler içerebiliyor. Kitap ismi yazacağım ama reklam mı olur tam emin değilim :D netten rika ile ilgili başlangıç kitapları bulabilirsin.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 10, 2017, 05:45:38 ÖS »
@Rebel34  ayy üzüldüm şimdi evet rika el yazması olduğu için korkuttu beni,hocamızda hayır yanlış düşünüyorsunuz rika daha kolay ,bazı kalıplar öğreteceğim size dedi,hocamızın dersi anlatımı çok iyi inşallah rika da dediği gibi olur da zorlanmam..internetten bi bakayım kolay rika metinlerine göz aşinalığı olur

Rebel34

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 11, 2017, 10:43:22 ÖÖ »
Günlük tekrar ile rika metinleri de kolaylaşır, sana tavsiyem günde 2-3 satır dahi olsa oku, böylece daha çabuk yol katetmiş olursun. Şimdiden başarılar, kolay gelsin.

Kullanıcı teşekkür etti: Cindirella88

omerciq

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 11, 2017, 11:11:34 ÖÖ »
Çok zor dediler yaw osmanlıca için

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 11, 2017, 12:22:17 ÖS »
Çok zor dediler yaw osmanlıca için
değil bence iyi anlatan bir hocaya denk geldimi öğreniliyor ,:)

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 11, 2017, 02:17:33 ÖS »
@Kerem33 biz  daha saray ağzı kısımlarına denk gelmedik onormal hikayeleri okuyoruz ömer seyfettinin hikayeleri ,veda hutbesi vb. Herkesin ilgi alanı farklı bana gerekli gelen size gereksiz gelebilir
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2017, 02:25:48 ÖS Gönderen: Cindirella88 »

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 11, 2017, 05:35:23 ÖS »
İki üniversite bitirmiş gündemi iyi takip eden biriyim bu tür söylemlerde bana değilde daha farklı bir kitleye bulunun..
Polemik oluşturmak için lütfen benim açtığım konular altına yorum yapmamanızı rica ediyorum.
Sevgiler  :)

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Haziran 11, 2017, 05:48:09 ÖS »
@Cindirella88 konu başlıkları kişiye özel değildir. Herkes her konu başlığına yorum yapabilir. Kimse sana doğrudan bir ithamda ya da saygısızlıkta bulunmuyor. Böyle bir şeye izin vermem zaten. Sen de biraz eleştirilere açık olmalısın bence.

Bu arada diğer arkadaşlar, lütfen birbirimizi kışkırtıcı yorumlarda bulunmayalım.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 11, 2017, 05:58:38 ÖS »
@Matland  soruyorum sana açtığım konuyla aya gitmenin arasında nasıl bir bağ var ??
Eleştireye açık biriyim ama saygı saygı çevresinde kelimelerin karşıdaki kişiyi kırmadan olduğu sürece...

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2017, 06:09:14 ÖS »
Çok haklısın, ben de bu yorumu onaylarken doğru bulmaya**k onayladım. Ama kötü bir eleştiri yapmış. Bu şekilde değerlendirdim. Bence sen de böyle değerlendir. Ve unut gitsin.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 11, 2017, 06:29:15 ÖS »
@Matland  tesekkür ederim sağol  :)