Mavi-Banner

Gönderen Konu: Cd4 lerimin düşüş hikayesi  (Okunma sayısı 357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
Cd4 lerimin düşüş hikayesi
« : Haziran 08, 2017, 01:34:22 ÖÖ »
İlaç kullanımında 5 yılımı doldurdum,bazen hastaneye gitmek öyle gözümde büyüyorduki her 3 ayda bir ne gerek var diyordum hastaneye gidip kan vermeme istanbulda çoğu hastanede kontroller 6 aylık benim hastanem 3 aylık cd4lerimin 1200 lerde olduğuna güvenerek kontrole 6 ay gitmedim,sonrası tam bi kabus cd4lerim 660 a düşmüş ,sinirlerim mahvoldu ,hemen doktor yeni bir cd4 istedi hem özel bi laboratuarda hemde kendi hastanemde cd4 verdim bu sefer de kendi hastanemde 900 civarı özel laboratuardak i 1000 civarı çıktı neyseki rahatladım :)
çok uyanığım yaa güya kontrollerimi kendim ce 6 aya çektim ;)kaç defa hastaneme gidip geldiğimi hatırlamıyorum bile o süreçte doktorlarda anlam veremedi bu düşüşe çünkü çok dikkatli bir hasta oldugumu biliyorlar..
3 sebebi olabilir bu durumun
1) hastanenin kiti bozuk olabilir ,takibi olduğum hastanede sıkca olan bi durum ( her ne kadar onlar kabul etmesede )
2) sigarayı bırakmıştım o dönem o sebebiyet vermiş olabilir aniden sigarayı bırakmak cd4 oranlarını düşürürmüş( geri başladım çok içen biri değilim zaten bazen 1 paket 10 gün bazende 1 ay bile gidiyor )
3) bu kış hastalıktan başımı kaldıramadım 3 ay boyunca nerdeyse ya grip ya sinüzit yada boğaz enfeksiyonuyla mücadele ettim
Birdaha tövbe kontrollere 6 aya çekmekmi :) 3 ayda bir tıpış tıpış gidicem :) hayatımda kötü giden şeylere rağmen sağlığımın iyi oluşu büyük bir avuntuydu benim için cd4lerimi o kadar düşük görünce içsel hesaplaşmaya girdim kendimle...
En büyük tavsiyem doktor  kontrollerinizi asla atlamayın sağlık durumunuz ne olursa olursun....
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Cd4 lerimin düşüş hikayesi
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2017, 07:40:13 ÖÖ »
Cd4 lerin gene de normal aralıktaymış, buna düşüş demek panik olmak biraz abartı, bu kadar dalgalanmalar olabilir. Cd4 oranlarının ve % nin çok değişmediğini düşünüyorum onlar daha stabildir.

Benim cd4 lerime altı ayda bir baktırıyor drum artık, bir önceki 980 di şimdi ki 680 geldi eyvaaaah hiyyy diye ben de panik yapmadım, o da. Çünkü 680 de normal sınırlarda bir değer, normalden normale değişim yani bu, ve cd4/8 oranım 1.6 cd4 yüzdem %40 çok sağlıklı olduğu için salt sayının önemi yok dedi drum

Yeni rehberler 1-2 senedir tedavi alıp rna negatif cd4 500 üstü gidenlere cd4 hiç bakılmasın bile diyor artık, çünkü gereksiz bir masraf, sadece rna ile takip yapılabilir. Rna takibi öok önemli ama, tedavinin kaderini belirleyen bir şey.

Kullanıcı teşekkür etti: Darkness, Suat Soylu

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2017, 09:14:33 ÖÖ »
Her zaman söylüyoruz, sayisi değil yüzdesi kıstas alınmalıdır diye. Çünkü sayisi gün içind e bile aralıklarla birkaç yüz bazında oynayabilir.

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2017, 09:39:30 ÖÖ »
Ben'de beş yıldır ilaç kullanıyorum ve cd4lerim 500 üzerine hiç çıkmadı ayrıca on aydır tahlil yaptırmadım salı günü kan verdim on ay önce cd4lerim 481 di ayrıca gene ilaca 8gün ulaşamadım eve geldim dr danışmadan ilacımı almaya başladım tahlile gittiğimde söyledim hiç bişi demedi kış boyunda çalışma arkadaşlarım ikide bir grip oldular ben olmadım çok şükür aşıda olmamıştım çok şükür bir gemi kontratım bitti bu şekilde dört ay falan Karadayım kısmetse gene gideriz

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2017, 09:41:08 ÖÖ »
Ben'de beş yıldır ilaç kullanıyorum ve cd4lerim 500 üzerine hiç çıkmadı ayrıca on aydır tahlil yaptırmadım salı günü kan verdim on ay önce cd4lerim 481 di ayrıca gene ilaca 8gün ulaşamadım eve geldim dr danışmadan ilacımı almaya başladım tahlile gittiğimde söyledim hiç bişi demedi kış boyunda çalışma arkadaşlarım ikide bir grip oldular ben olmadım çok şükür aşıda olmamıştım çok şükür bir gemi kontratım bitti bu şekilde dört ay falan Karadayım kısmetse gene gideriz

Ben ateşle oynadığını düşünüyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2017, 11:34:25 ÖÖ »

Kısmetse derken? İşin ciddiyetinin farkına varmanı öneririm. Tedavi ve kontrollerine daha önem vermelisin. İlaçsız kalmaman şart.

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 08, 2017, 12:13:59 ÖS »
Atasehirli saka yapıyor bence :-X
yahu ben ilacı 5 saat 1 kez geç aldim diye kıyamet kopardim
Bu ne bolluk rahatlık  >:(

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 08, 2017, 12:33:38 ÖS »
Atasehirli saka yapıyor bence :-X
yahu ben ilacı 5 saat 1 kez geç aldim diye kıyamet kopardim
Bu ne bolluk rahatlık  >:(
vallahi şaka yapmıyorum.ilk ilaca başladığımda bende senin gibiydim bir akşam almayı unutmuş ve dernekten önder beyin kafasını ütülemiş durmuştum😄😃

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 08, 2017, 01:02:32 ÖS »
Herşey oky ama şu sigarayı bırakınca cd4 ler düştü bunu anlayamadım geri başlamış sigaraya bu mormal mi bende bırakalı 1 ay oldu benimde mi geri başlamam lazım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 08, 2017, 01:10:01 ÖS »
Herşey oky ama şu sigarayı bırakınca cd4 ler düştü bunu anlayamadım geri başlamış sigaraya bu mormal mi bende bırakalı 1 ay oldu benimde mi geri başlamam lazım.
ASLA!

Sigara hiv pozitifler için çok büyük bir kalp damar hastalığı ve kanser riski!
Cd4 lere neden bu kadar takılıyorsunuz, 600 cd4 de, 1200 cd4 te aynıdır, ikisi de NORMAL dir. Önemli olan rna rna nız artmıyor negatif devam ediyorsa size hiv'den aids'ten ölüm yok!

Bizi gerçekten öldürebilecek şeylere karşı önlem almalıyız, kolesterol, obezite, şeker, kalp hastalığı, sigara gibi.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, My life

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 08, 2017, 01:20:13 ÖS »
Zaten geri başlamam asla ama sadece merak ettiğim için sordum 500 üzeri olunca cd4 kafama takacağımı sanmıyorum rna dediğin gibi önemli olan dr umda söylemişti 😊

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 08, 2017, 01:46:11 ÖS »
Cd4 lerin gene de normal aralıktaymış, buna düşüş demek panik olmak biraz abartı, bu kadar dalgalanmalar olabilir. Cd4 oranlarının ve % nin çok değişmediğini düşünüyorum onlar daha stabildir.

Benim cd4 lerime altı ayda bir baktırıyor drum artık, bir önceki 980 di şimdi ki 680 geldi eyvaaaah hiyyy diye ben de panik yapmadım, o da. Çünkü 680 de normal sınırlarda bir değer, normalden normale değişim yani bu, ve cd4/8 oranım 1.6 cd4 yüzdem %40 çok sağlıklı olduğu için salt sayının önemi yok dedi drum

Yeni rehberler 1-2 senedir tedavi alıp rna negatif cd4 500 üstü gidenlere cd4 hiç bakılmasın bile diyor artık, çünkü gereksiz bir masraf, sadece rna ile takip yapılabilir. Rna takibi öok önemli ama, tedavinin kaderini belirleyen bir şey.
işin teknik boyutunu yüzdelik hesapları benden iyi bildiğin kesin ,ben panik oldum açıkçası dalgalanma düzeyi oldukça yüksek ti çünkü cd4lerim yarılanmış neredeysee panik olmamak elde değil ,ben eminimki bu kadar düşüş kimin başına gelirse gelsin tepkisi benimkine  yakın olurdu dye düşünüyorum .sen 6 ayda 200 birim düşen cd4 ün için kafama takmam diyebiliyorsun bu düşüşü ,bende takmam yeni rehberlerin görüşü şaşırtıcı ne kadar  basite indirgemşler olayı doğrusu şaşırdım...rna kuşkusuz ki ana olay bizim hastalıkta ama cd4ler de bi o kadar önemli hem ben bu rehberlerin düşünce yapısı nı riskli görüyorum düşünsene 500 lerde cd4 sahipsin doktor sana masraf olmasın diye rnalarına bakmıyor cd4 ün inmiş 350 lere sen hala negatfsin ve bu durumdan haberin yok,yeni rehberlerin olaya bu kadar basit bakışı bana saçma geldi....
Karakterimle tavrımı birbirine karıştırmayın....karakterim kim olduğum la ilgilidir,tavrım ise sizin  kim olduğunuzla.....

Cindirella88

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2017, 01:50:31 ÖS »
  sigaraya tekrar başlarsan yaşam kaliten düşer seçim senin elbette ,ben cd4 üm yükselsin diye sigaraya başlamadım  :)
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2017, 01:52:11 ÖS Gönderen: Cindirella88 »

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2017, 02:10:42 ÖS »
Hala sigara içenler mi var aranızda? Çok ayıp.  >:( >:(

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 08, 2017, 02:11:12 ÖS »
Cd4 lere bakılmaması durumu bana da anlamsız geliyor. Sonuçta bir virüsün saldırdığı hücreler onlar... Rna negatifse cd4 de yüksektir mantığı var heralde ama  bakılmalı. Ben baktırıyorum hepsini her 3 ayda bir. Bugün hastanedeydim Hemogram, cd4/8 istemiş Rna istememiş.. Ulaşamadım.. Ulaşsam unutumuşsunuz rns istemeyi dicem :D 5 e kadar yolu var :D Dürtmeden olmuyo bazen :D