Mavi-Banner

Gönderen Konu: Ramazan la aranız nasıl arkadaşlar  (Okunma sayısı 438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atasehirli

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Ramazan la aranız nasıl arkadaşlar
« Yanıtla #15 : Haziran 08, 2017, 09:21:27 ÖÖ »
Vücudun yılda bir ay aç kalması sağlık açısından iyi olmasını bir Japon bilim adamı açıklasa pulutzer ödülü alır ama bir hoca açıklasa yobaz olur

Kullanıcı teşekkür etti: günlük

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #16 : Haziran 08, 2017, 09:33:34 ÖÖ »
Evet yobaz olur bence de. Çünkü bilim adamı bu bilgiyi pozitif bilimler sayesinde edinmiştir. Test etmiştir, araştırmıştır, bilimsel metodoloji uygulamıştır elinde kanıt vardır. Hoca bu bilgiye nasıl ulaşmıştır?

Dini kanaat önderlerinin namaz, oruç, hac vb. Şekli ibadetleri ön plana çıkarmasındansa ahlak, erdem, güzel huy, yardımseverlik, eşitlik, adalet gibi kavramları vurgulamaları gerekir diye düşünüyorum. Onu da işine geldiği gibi değil (başörtüsüne özgürlük ama oruç tutmayan kadın dayak yesin gibi değil).

Ama maalesef böyle değil. Din ülkemizde bir çeşit sopa haline gelirken hoca dediğimiz insanlardan da ruhban sınıfı oluşturduk. Bence islamın temel prensiplerine aykırı bir din anlayışı oldu ülkemizde.

Son Söz olarak dini ibadetlerin fiziksel faydalarını bırakın da bilim adamları tartışsın. İşkembeden sallamayalım.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Bedel

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Haziran 08, 2017, 09:53:26 ÖÖ »
Konu ile pek ilgili olmayabilir.

İslamda temel niyete dayanır. Herşey niyetle başlar. Namaz oruç abdest. o yüzden kendi çıkarları ve toplumu istedikleri yöne çekmek için dini inancı kalıplara sokup sekil verenler en büyük gafildir. Demem o ki sekil kural deği. Niyet önemli. Iyi niyet temiz düşünce. Kötü duygulardan ari bir yaşam!

Hepimiz müslümansak hepimiz bir isek niye mezhep var o kadar şeyh var anlamıyorum.

Hepimize sağlıklı huzurlu güzel ramazanlar.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, Bedel

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #18 : Haziran 08, 2017, 10:04:00 ÖÖ »
Tabiki ibadet niyetle başlar ancak ben şekli ibadetleri yerine getirmeyelim demiyorum. Böyle bir durum anlaşıldıysa düzeltirim. Şekli ibadetlerin de yerine getirilmesi lüzumludur. Ama bu şu da değildir. "Oruçluyken çok sinirli oluyorum, üstüme gelmeyin" e tutma o zaman. "az önce sizi aradım yoktunuz. Evet namazdaydım" Namazı illa ezan okunur okunmaz kılmak zorunda değilsin vb.

Yani din gerçekten niyet işidir. Niyetin iyi olsun. Niyetin iyi olduktan sonra zaten ben gerisinin kendiliğinden geleceğine inanıyorum. İnançlı kişi zaten karşısındakini kurtarmaktan önce kendisini kurtarmaya çalışır. O öyle kimsedir ki kendisinin kurtulamayacağı ile öyle meşgul ve endişelidir ki zaten çevresinde olanları düşünmeye vakit bulamaz. Yani inançlı kimse aman şu oruç tutmuyor aman bu namaz kılmıyor diye endişelenmez. Kendisi kendisi için en iyisini yapmaya çalışır. Allah da bizleri böyle kimselerden etsin derim. Amin.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

Darkness

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #19 : Haziran 08, 2017, 11:28:40 ÖÖ »
Yok @Matland ben seni anladım her cümlene katılıyorum.
Benim iletim yalnızca inancı çıkarı için kalıplara sokanlara
Seninle aynı düşüncedeyim ;)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #20 : Haziran 08, 2017, 11:46:04 ÖÖ »
Aynı fikirdeyim. Geçenlerde İzmir'de tramvay hattında namaz kılıp tramvayı ve içindeki yolcuları bekleten birinin yaptığı hareket hiç hoşuma gitmemişti.

Namaz kılmak tabi ki çok güzel bir şey, ama bu şekilde yaparak, başka insanlara rahatsızlık vermek çok yanlış. O tramvayda hastasına giden, okuluna sınavına yetişmeye çalışan, belki işe 5 dk geç gitti diye kovulacak insan varsa? O insanların hakkına girmedi mi? Allah affedicidir, günahları affeder, kılınmamış namazı da isterse affedebilir, ama kul hakkını affetmeyeceği biliniyor, söyleniyor. Olayın abukluğu zaten namaz kılacak hiç bir yer yokmuş gibi kedi köpeklerin işediği pis tramvay hattına  çıkıp namaz kılmak, bana samimi ve iyi niyetli gelmiyor. Necasetten taharet ne oldu? Ülkemizde hemen her sokak başında yakın pırıl pırıl çok temiz, harika camiilerimiz var. Görevlerinin başında imamlarımız var. Dinini herkes çok rahat yaşayabiliyor. Kimse kimsenin namz kılmasına, oruç tutmasına bir şey demiyor, karışmıyor, karışamaz. Bir kişinin ibadet hakkı engellenirse ben de var gücümle buna karşı çıkarım, tepki gösteririm. Ama bazılarının amacı bunu başkalarının gözüne sokmak ve kendinden olmayanları rahatsız etmek. Ve namz kılmayanlara, oruç tutmayanlara baskı uygulamak.

Benzer bir olayda bir otobüs şöförü aracı dikkatsiz kullanmış, üstelik tepki gösteren yolcuların üzerine yürüyüp 'oruçluyum ben ya sizle mi uğraşcam!' diye bağırmış ve küçük bir çocuğu korkutup ağlatmıştı. Video kayıtları vardı fena. Bu da çok yanlış, çok çirkin. Araç kullanıyorsun, onlarca insanın canı sana emanet, tutamıyor zorlanıyorsan tutmayacaksın, boş gününde kaza edeceksin veya fidyesini vereceksin. Oruç tutunca, namaz kılınca, tüm diğer suçlar/günahlar mübah olmuyor. Oruç tuttu diye kaza yapıp insanların canına kıyan biri oruç tuttuğu için günahsız mı sayılır? İslam alimleri buna ne cevap verir merak ediyorum. Benim bildiğim dinimiz kolaylık, güzellik dinidir. 'Kolaylaştırın, zorlaştırmayın.' demiştir peygamberimiz.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2017, 11:52:18 ÖÖ Gönderen: Mavera »

Kullanıcı teşekkür etti: Darkness, günlük

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #21 : Haziran 08, 2017, 02:33:36 ÖS »
@Matland ' Allah'ın affetmeyeceği tek günah kul hakkıdır' Sözü slogandan başka birşey değil. Kuranda bu cümle  ya da benzeri spesifik bir ayet yok. Allah her günahı affeder. Allah ın affetmeyeceği tek günah  böyle sloganlar atıp Allahçılık oynayan, Allaha,peygambere hadislerde,fıkıhlarda istediklerini söylettiren ve inandığı kitabı açıp okumamışların da bunlara inandığı müşrik inancıdır. Allah şirki asla kabul etmez. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinçsiz milletimiz farkında olmadan şirke giriyor..İçinde Allah geçen her sözü sahih kabul ediyorlar. İnanmayı bile bilmiyoruz!
İslam takva dinidir. Gönlünle güvenip ister, bedeninle amel edersin. İftar yemeği vermek sevaptir ama o sofraya oturan oruçluların oruçları kendine. Kimse öyle oruç sevabı alamaz kusura bakmasın :D Kuran-ı Kerim i iyi okuyup anlamak lazım. 
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2017, 02:35:15 ÖS Gönderen: turuncu »

Kullanıcı teşekkür etti: Matland, günlük

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #22 : Haziran 08, 2017, 02:38:36 ÖS »
@turuncu kesinlikle katılıyorum.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu, günlük