Mavi-Banner

Gönderen Konu: tedavide yaş faktörü  (Okunma sayısı 591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
Ynt: tedavide yaş faktörü
« Yanıtla #15 : Mayıs 26, 2017, 09:06:45 ÖÖ »
arkadaşım  heryerde  olduğu  gibi  burada da  ne  yazdığını  bilmeyen, veya  laf  olsun  diye  yazan  insan  çok

nasıl  bulaş  olduysa  oldu  kime ne !!!!! size  ne !!!!!  bize  ne !!!!!!

cd4 sayısının düşük  olması  malum immün yetmezlik sendromunun sonucu, lakin tedaviye  başlandıktan  sonra  ve düzenli kontroller  ve ilaç alımından sonra  zamanla  cd4 sayısı artış  gösterecektir.

Ayrıca  hiv  rna  virüsü baskılandıktan  sonra  artık bu  virüs  vucuda zarar veremez  hale  gelecek

neşeniz  , mutlulugunuz, huzurunuz  daim  olsun.

bizler   bu  virüsle  yaşıyoruz.Herhangi bir sağlık  problemimiz  ve sorunumuz da  yok

endişelenme  anne  ve babana  hep  destek  ol, senin moral  motivasyon  vermen  çok  önemli.
BİL ÖNEMSE  KORUN.

Ben77

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 26, 2017, 05:52:33 ÖS »
 Öncelikle her ikisine de sağlıklı mutlu ve uzun birliktelik diliyorum. Ben yurt dışında yaşıyorum ve burada burada 58 yasinda bir teyze ile tanıştım. O da 12 yıl önce tani almış. Bir takım kronik rahatsızlıkları da varmış.  Hatta by pas olmuş hiv tanısı aldiktan 3 sene sonra. Ve suanda Doktoru ile ile birlikte en uygun ilaclari ve ideal ilaç saatlerini belirleyip tedavisini en mükemmel şekilde sürdürdüğünü söylemişti. Çocukları torunları falan var. Ve cevresindeki herkes teyzenin durumunu biliyor. Yedigine ictigine ve ilac saatlerine takmış bir sekilde mutlu bir hayat sürdürmeye çalışıyor.
     Onlarin bu süreci birlikte yasamalarinin pozitif yanına bakacak olursak;  bence destek ve yalnız hissetmemek adina birbirlerine güç vermek adına güzel birsey. Umuyorum hersey güzel olur onlar icin.
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2017, 06:31:31 ÖS Gönderen: Ben77 »

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 26, 2017, 10:22:47 ÖS »
Öncelikle belirteyim ki, doktor değilim ve aşağıda yazacaklarım tamamen iyi niyetli tavsiye niteliğindedir.

Annenin ve babanın, yaşları gözönüne alındığında, HIV konusunda deneyimli bir intaniye hekiminde tedavi almaları çok önemli.

Eminim doktorunuz gerekli açıklamaları yapmıştır, fakat ben de birkaç önemli noktayı tekrar edeyim;

Yaşlandıkça böbrek ve karaciğer fonksiyonlarımız zayıfladığı ve osteoporoz arttığı için kullandığımız ilaçların yan etkileri de fazlalaşmakta, bu yüzden doktorun uygun bir ilaç kombinasyonu seçmiş olduğunu umuyorum.

Ebeveynlerinizin başka kronik hastalıkları olmadığını belirtmişsiniz, fakat şimdi her 3 ayda bir daha ayrıntılı muayene edildiklerinden, yaşlılığın getirdiği kalp-damar hastalıkları, yaşlılık şekeri, hipertansiyon, obezite, yüksek kolestrol gibi teşhisler konulabilir. Bu rahatsızlıkları tedavi amaçlı ilaçlar yazılırsa, bu ilaçların antiretroviralleriyle etkileşime girmeyenlerinin tercih edilmesi gerekir.

Yüksek kolestrol ve lipid problerinde mutlaka doktor kontrolünde Statin kullanılması taraftarıyım. Kolestrol konusunda televizyonlarda ahkam kesen ve asıl ilgi alanı tıp ve insan sağlığı değil de medya ve meşhur olmak olan sözde doktorlara kulak asmayın.

Pnömokok aşılarını zaten doktorun mutlaka yazdığını farzediyorum.

Babana teşhisin çok geç konulmasından ve yaşından dolayı, CD4 sayısı çoook yavaş yükselecek, bu sırada fırsatçı enfeksiyonlara karşı önlemler alınmalı.

Son olarak doktorların pek bahsetmediği bir konuya değinmek istiyorum; HIV'in beyne verdiği zarardan. Baban uzun yıllar tedavi olmadığı için bu zarar babanda biraz daha fazla olabilir.

HIV kaynaklı nörokognitif zarar, yaşlılık kaynaklı nörokognitif değişimlerden daha farklıdır. Konsentrasyon eksikliği, hareketlerde yavaşlama, daha fazla duygusallık, hafıza zayıflaması ve demans babanda biraz daha fazla görülebilir.

Babana ve annene acil şifalar diliyorum, iyi ki pozitif oldukları anlaşılmış ve tedaviye başlamışlar. Zararın neresinden dönülürse kardır.