Mavi-Banner

Gönderen Konu: tedavide yaş faktörü  (Okunma sayısı 590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bal

• Yeni Üye
  • *
tedavide yaş faktörü
« : Mayıs 24, 2017, 04:58:42 ÖS »
Malesef ben de katıldım aranıza, sizlerden duyduğum gibi keşke olmasaydı ama oldu..
Benim durumum sizlerden biraz farklı. Ailem malesef pozitif. Babam 64 yaşında. Kısa bir süre önce artık hiçbir sonuca ulaşamayınca öğrendik durumu. Hastaneye yattığında cd4 sadece10 du. Ağır bağırsak ve akciğer hasarı vardı. Yaklaşık 2ay geçti. Şimdilerde çok iyi aslında hiçbir sağlık problemi yok kendini çok iyi hissediyor. Zamanla çok daha iyi olacak umuyorum.
Annem de 57 yaşında. Hiçbir şikayeti belirtisi olmadı şimdiye kadar. Onun durumu babam kadar vahim değil çok şükür ancak oldukça düşük değerleri.
Size anlatmak istememdeki neden, babamın yıllar önce geçirdiği operasyonda virüsü kapmış olması. Senelerce hiç farkedemedik. Korunmasız ilişki sonrası korku ile burayı okuyan çok kişi var. Özellikle onlar okusun istiyorum. Lütfen korku ile kızılay a gitmeyin. Benim ailem bu yaşta bu yükü taşıyor. Biraz sorumluluk alın ve burada iletilerini okuduğunuz herkes gibi kendi yükünüzü kendiniz taşıyın. Çok şükür taşınabilecek bir yük. Dünya başınıza yıkılmasın. Korku ile başkalarına zarar verebilecek davranışta GXHFVCbulunmayın. Ne olursa olsun hayat kaldığı yerden devam edecek.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: tedavide yaş faktörü
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2017, 05:08:20 ÖS »
Pardon ama anlayamadığım bir şey var. Sen pozitifisin baban ameliyat sırasında kapıyor, annen de enfekte oluyor. Benim kafam karıştı.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2017, 05:13:08 ÖS »
Babana kan yoluyla bulaştı, annene baban cinsel ilişkiyle bulaştırdı, fakat ben de sana nasıl bulaş oldu, onu anlamadım?

Yoksa sen sadece babandan ve annenden mı bahsediyorsun?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2017, 05:13:12 ÖS »
Aynen ben de anlamadım.. Sen nasıl pozitif oldun? Ameliyatı yapan cerrah mı pozitifmis? Baban nasıl enfekte oldu?

bal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 24, 2017, 05:36:34 ÖS »
Yanlış anlaşılmışım.
Annem ve babam pozitif. Ben negatifim.

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 24, 2017, 06:17:19 ÖS »
Olay yıllar sonra farkedildiginden kızılay kanıyla bulaş olduğu kanıtlanamamıştır ve tazminat alamamışsınızdır, büyük bir ihtimalle?

bal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2017, 06:28:31 ÖS »
Evet haklısınız ben de anlayamadım okuyunca.  :) Aslında yazmaya başlarken başka birşeyden bahsedecektim ama durumun beni en çok üzen düşündüren kısmı insanların sorumsuzca kızılay a kan bağışlaması olduğu için bunu yazmışım. Hazmedemiyorum bu davranışı.
Baştan alayım. Babam geçirdiği oprasyonda enfekte olmuş ve annem de babamdan. 10 yıla yakın bir süredir hiv ailemizde imiş ama biz 2aydır farkındayız.
Aranızda kendi negatif, yakınları pozitif olanlar var. Ben de onlar gibi aranızdayım. Destek olmak ve bilgi alışverişi açısından benim size, sizin bana ihtiyacımız var.
Başlıktan da anlayacağınız üzere benim asıl sormak istediğim şuydu. Yaş dezavantajı olan hikayeler var mı bildiğiniz. Çok hikaye okumaya çalıştım ama bu kadar geç yaşta ve evrede tanı alan birilerine rastlamadım. Kaygımı anladığınızı düşünüyorum.

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2017, 09:13:41 ÖS »
@bal Gecmis olsun. Cogunluk yas grubumuz 25-35 arasinda kimi kontrol sirasinda tani alan var. Iliskinin hemen sonrasinda durumu fark edip test yaptiranda. Yas faktorunun sorun yaratacagi tek husus baska kronik rahatsizliklarla (seker tansiyon gibi ) tedavinin ayni yurutulmesi olabilir. Gunumuzde ilaclarin tedavide olan basarisi cok yuksek. Bu basarili ilac rejimlerinin disiplinli bir sekilde uygularsaniz. Yastan kaynakli bir sorununuz olmaz.

Gecmis olsun

Lior

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2017, 09:18:01 ÖS »
Babaniz ve anneniz kaç yaşında? Cd4'ler 200'un üzerine cıktı mı? Babanızin ve annenizin baska kronik hastalığı var mı?

Şu an size soracağım soru sana çok kalpsizce ve acımasızca gelebilir, fakat bulaşın kızılay kanından olduğu babanızin beyanı mı? Beraber oturup o şekilde bulaş olduguna mi hukmettiniz?

Bunu niçin soruyorum? Çünkü acı icersindesiniz ve suçlayacak bir insan, kurum ariyorsunuz.

Hayattaki tecrubelerime dayanarak soyleyebilirim ki, Insanlar toplum dayatmalarina aykırı davrandiklarinda ve bu davranışları acı sonuçlar doğurduğunda, yalan söyleme eğilimindedirler.

Babanıza nasıl bulaş olduğu artık hiç önemli değil. Olan olmuş, yapacak birşey yok. Şu an sizin göreviniz, yuzunuzu gecmisten gelecege cevirmek, annenizi ve babanızı en iyi şekilde tedavi ettirmek ve omurlerini uzatmak.

Sevgiler.

bal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2017, 12:26:57 ÖÖ »
Bilemiyorum böyle düşünmekte haklı mısın. Tabii ki insanın aklına acaba geliyor. Elbette ben babama neler oldu hadi anlat diye sormadım buna hakkım olmadığını düşünüyorum. Doktorları ile beraber bu kanıya vardık. Bir başkasının yaşadıkları konusunda ne kadar emin olunabilirse o kadar eminim babamın beyanından ve sonuna kadar inanmak bana düşen. İnan tanısan sen de inanırdın sonunda kadar.
Dediğin gibi bulaş nasıl olduysa oldu. İlk günler önemli bir soru gibi karşısında duruyor insanın ama zaman geçtikçe önemini yitiriyor. Ya da benim kafamda bu böyle bilmiyorum. Önemli olan bu beyan doğrultusunda var olan yanlışa elimizden geldiği kadar engel olabilmek, mümkün olabildiğince çok kişiyi uyarmak. Ve değer verdiklerimizin koşulsuz yanında olmak.

Annem tansiyon hastası, babamın kronik bir rahatsızlığı yok. Babamın cd4 sadece 10 ve annemin de 200 ün biraz üstünde. Bu yeni duruma çabuk alıştılar, çok enerjik insanlar. 10 cd4 sizi korkutmasın, eski hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar hem de bu kadar kısa bir sürede. Aniden bir şok yaşadık. Şimdi ilaçlarını alıyorlar ve her şey aynı gibi. Sanki yine her şey alt üst olacak gibi geliyor. Bu yüzden benzer hikayeler duymak istiyor insan. Anlamışsınızdır beni..

CİXX

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2017, 01:03:11 ÖÖ »
Kan yoluyla bulas olsaydı okadar yıl beklemezdi virüs bence cinsel yolla bulas olmuş. 
Haberlerde görmüştüm adama ameliyat esnasında hiv li kan verilmiş 7 ay sonra vefat etmiş
Cinsel yolla veya kan yoluyla bulas arasında illaki fark vardir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2017, 06:51:35 ÖÖ »
Kan yoluyla bulas olsaydı okadar yıl beklemezdi virüs bence cinsel yolla bulas olmuş. 
Haberlerde görmüştüm adama ameliyat esnasında hiv li kan verilmiş 7 ay sonra vefat etmiş
Cinsel yolla veya kan yoluyla bulas arasında illaki fark vardir.

Amacın nedir 'baban anneni aldatmış' digorsun resmen
Ayrıca bu konuda kanıtlanmış bir kaide yok 7 ayda ölenin ya başka rahatsızlıkları vardı ya da çok şanssızdı.

bal

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2017, 11:43:08 ÖÖ »
Bulaşın nasıl olduğuna kafa yoran arkadaş sence konunun önemli kısmı bu mu? Bu konuyu eğer aydınlanmayı başarırsan soruma yanıt vermiş ve bana yardımcı olmuş mu olacaksın? Bence başkalarının yaptığı ve seni üzen şeyi bana yapmaya çalışıyorsun. Kendi özel hayatının burada irdelenmesini istemezdin sanıyorum.

Malesef kızılay test için kullanılıyor bu bir gerçek. Çok insanın canı yandı sence bu insanlar arasında babam olmasa da.. Ben bu konuda herkesi uyarmak istiyorum sadece.

İstatistikler ortalamaya goredir. Bazı bildiğiniz doğrular her zaman doğru değildir. Babamın 10 cd4 ile neler yapabildiğini görseniz şaşarsınız. Hiçbir zaman pencereden dışarıyı seyreden bir emekli olmadı, şimdi de değil. Şu anda ne kadar dinamik bir hayat sürdüğünü bilseniz hiçbirşey için olmasa da kendiniz için mutlu olurdunuz. Karamsarlığa kapılmamak adına. Kendinize iyi bakar, sağlıklı yaşar ve spor yaparsanız ola ki bu durumda düşersiniz, 10 cd4 sizi de yatağa düşürmez. İstatistiklerin dışında kalabilirsiniz.

Kaygılarımla ilgili yardımcı olabilecek yanıtlarınız olursa, karşılaşırsanız benzer vakalarla sevinçle okuyacağım.

Sevgililer,

Kullanıcı teşekkür etti: iss

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2017, 03:04:59 ÖS »
Ben kızılayı, kanı kaçırmışım...Nasıl olduğu da önemli değil zaten. Biz de kimden nasıl bulaştı diye kafa yormuyoruz... Yani öyle yapmamız gerekiyor. @bal  babanın cd4 ü 10 diyorsun sürekli. Ama ben viral yükünü merak ettim. Hiv rna 100 ün altında mı bari? Annenin? Hiv rna negatife düştüyse cd4ler inşallah yavaş yavaş toparlar.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #14 : Mayıs 26, 2017, 08:17:18 ÖÖ »
İleri yaş faktörü immunolojik başarısızlık için bir risk faktörü, yani tedavi ile rna baskılansa bile cd4 artımı çok olmayabiliyor ama tabi bu kişiden kişiye bünyeden bünyeye değişir. Ne doğal beslenmiş büyümüş eski topraklar vardır günümüzün kof suni beslenmiş gençlerini cebinden çıkarır.