Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yardım Edebilir misiniz ?  (Okunma sayısı 1043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hisoka

• Yeni Üye
  • *
Yardım Edebilir misiniz ?
« : Mayıs 15, 2017, 04:41:31 ÖS »
Merhabalar. Yanlış bir şeyler yazmaktan korkuyorum veya kötü bir tepki almaktan ama bunları danışabileceğim başka bir yer bulamadım.
Ben 19 yaşında eşcinsel bir bireyim evet daha çok gencim belki size göre çocuğum bilemiyorum.Yaşım küçük ama sevgilim vardı 1 yıldır ve öyle ya  da böyle oldu ilişkiye girdik.
Lütfen yaptığım yanlışı yüzüme vurmayın bende sonradan farkettim biraz gençliğimin heyecanına kapıldığımı ama olan oldu.
İlişkiye girmeden önce hiv virüsü hakkında adam akıllı bir bilgim yoktu ve korunmasız ilişki yaşadık.
Aradan 3 hafta geçti ve bende halsizlik,farenjit ve eklem ve kaslarda ağrılar olmaya başladı bunları internetten araştırırken hiv in primer yani akut döneminde oluşabilecek belirtilerin olduğunu gördüm hiv in belirtisi yok diyebilirsiniz bende bilmiyorum ama sağlıklı iken ilişki yaşadıktan 2-3 hafta sonra bunların ortaya çıkması beni korkutuyor ve açıkçası hiv pozitif olduğumu düşünüyorum.
Ama sıkıntı şurda başlıyor ben liseye 1 yıl geç yazılmış biriydim ve şu an lise son sınıftayım bu yıl üniversite sınavında istediğim başarıyı elde edemedim ve gelcek yıl mezuna kalacaktım ve hedefim tıp fakültesi kazanmaktı ama sanırım hiv pozitif çıkarsa artık doktor olamam ama önemli olan gelcek yıl okula gitmeyeceğim sınava hazırlanacağım ve hiv pozitif isem okula gitmediğim ve herhangi bir işte çalışmayacağım için sanırım ilaçları ücretsiz temin edemem ve ilaçların çok pahalı olduğunu duydum.
Üstelik iç anadoluda küçük bir şehirdeyim hastaneye gidip test yaptırmaktan da korkuyorum çünkü hastanede çalışan tanıdıklarımız var onlarla karşılaşırım ve doktorlar bu durumu çok sert falan karşılarlar diye.
Komik şeyler yazmış olabilirim tam anlamıyla bilgim yok çünkü ama hiv pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlamak gerektiğini duydum ne yapacağımı bilmiyorum.
Yaptığımın yanlış ve bütün bunların benim kendi sonucum olduğumu biliyorum daha çok genç olduğumuda ama elim kolum bağlı kaldım bilgiye ihtiyacım var.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Yardım Edebilir misiniz ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2017, 04:50:28 ÖS »
Merhaba. Hiv pozitif olduğundan hemen nerden emin oluyorsun, yaşadığın belirtileri herkes her mevsim yaşıyor tamamen rastlantı da olabilir.
Öte yandan evet, eşcinsel ilişki özellikle de pasif olan taraf isen hiv için en yüksek riskli durum.

Dilerim pozitif çıkmazsın eğer ki çıkarsan tıp okuman sıkıntı olabilir, doktor olduktan sonra + olan ve mesleğini devam ettirenler var ancak en başta nasıl zorluk yaşarsın emin değilim. Başka bir branşa yönelirsin daha yolun başındasın.

Evet pozitiflerin artık tanı alır almaz beklemden tedavi alması öneriliyor. Güvencen de yoksa devletin genel sağlık sigortasına başvurarak tedavi ve ilaçlarını sorunsuz karşılayabilirsin.

Ancak dereyi görmeden paçaları sıvama. Hemen + oldun da tedavin kaldı. Önce bir test olmalısın. Üzgünüm, + olup olmadığını belirlemenin tek yolu bu.

+ çıkarsan gel buraya, konuşur yardımcı oluruz
Çıkmaz isen harika, bu sana ders olur bundan sonra asla korunmadan cinsellik yaşamazsın diye umut ediyorum.
Umarım - çıkarsın.
Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

Kullanıcı teşekkür etti: hisoka

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2017, 04:52:39 ÖS »
@hisoka Merhaba:

Kanser de olabilirsin.
Hepsi kanserinde belirtisi.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

focke-wulf

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2017, 04:54:14 ÖS »
Öncelikle test yaptir.Sonucu + olsa bile üzülme kimse açlıktan ölmez bu ülkede elbet bir iş bulursun.Ayrica Hıv pozitif olmakta öldürmüyor tabiki ilaçlarını düzenli aldığım sürece.Genel sağlık sigortası yapılıyor aylık 53 TL olarak.Cogu kişi bu şekilde tedavisini oluyor.
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

hisoka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2017, 10:28:01 ÖS »
Merhaba. Hiv pozitif olduğundan hemen nerden emin oluyorsun, yaşadığın belirtileri herkes her mevsim yaşıyor tamamen rastlantı da olabilir.
Öte yandan evet, eşcinsel ilişki özellikle de pasif olan taraf isen hiv için en yüksek riskli durum.

Dilerim pozitif çıkmazsın eğer ki çıkarsan tıp okuman sıkıntı olabilir, doktor olduktan sonra + olan ve mesleğini devam ettirenler var ancak en başta nasıl zorluk yaşarsın emin değilim. Başka bir branşa yönelirsin daha yolun başındasın.

Evet pozitiflerin artık tanı alır almaz beklemden tedavi alması öneriliyor. Güvencen de yoksa devletin genel sağlık sigortasına başvurarak tedavi ve ilaçlarını sorunsuz karşılayabilirsin.

Ancak dereyi görmeden paçaları sıvama. Hemen + oldun da tedavin kaldı. Önce bir test olmalısın. Üzgünüm, + olup olmadığını belirlemenin tek yolu bu.

+ çıkarsan gel buraya, konuşur yardımcı oluruz
Çıkmaz isen harika, bu sana ders olur bundan sonra asla korunmadan cinsellik yaşamazsın diye umut ediyorum.
Umarım - çıkarsın.
Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Hiv pozitif olma ihtimalini yüksek gördüm ama dediğiniz gibi test yaptırmadan bunu bilmek imkansız.
Benim korktuğum ve tam bilmediğim birkaç durum var.
Dediğim gibi küçük bir şehirdeyim ve ailemde çok katı ve homofobik bir aile onlara bu durumu anlatabilme ihtimalim yok.Hem katı olmalarını geçtim anlatırsam çok üzülecekler onları böyle üzmeye hakkım olmadığını düşünüyorum o yüzden bu durumu kendim halletmem lazım lakin hastaneyle ilgili çok bilgisi olan biri değilim.
Biraz araştırdım sanırım randevu almak için girdiğimde  intaniye diye bir bölüm vardı sanırım orda test yaptırabiliriyoz ama test yaptırmak paralı mı değil mi böyle konularda bilgim yok.
Gss konusunda da bilgim yok.
Birde bunların dışında doktordan da korkuyorum biraz nasıl bir doktor denk gelir nasıl tepkiyle karşılaşırım falan ve küçük bir şehirdeyiz pozitif çıkarsa eğer bunlar gizli kalır mı bu durumlar beni korkutuyor.
Yani kısacası şu an öncelikle test konusunda bilgilenmeye ihtiyacım var nasıl yaptıracağım ve ne gibi şeyler lazım test yaptırmak için vs.
Başka bir hastalıkta olabilir tabi ki fakat şu an aklıma gelen hiv + olması ve sanırım test için 3 ay geçmesi lazımmış ama ilişki yaşayalı 3-4 hafta falan geçti sanırım şu an tam doğru bir sonuç çıkmaz.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2017, 07:43:28 ÖÖ »
Evet 3 ayı doldur bekle
18 yaşından büyük isen artık yasal olarak bireysin hakların var drlar senin iznin olmadan ailene bilgi veremez suçtur
Sağlık güvencen varsa (anne babadan veya öğrenci olduğun için) devlet hastanesinde zamanı gelince test olabilirsin

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2017, 12:11:13 ÖS »
Hiv in akut dönem rahatsızlıklarını yaşamışsın ama bunlar sadece hiv de yaşanmıyor. Test olmadan bilemezsin. Sgk varsa devlet hastanelerinde ücretsiz Elisa testi yapılıyor. Tabi Şüpheli ilişkiden sonra geçen zaman da önemli. 90 günü geçtiyse testin sorunsuz çıkar. Enfeksiyon - İntaniye bölümüne gidip şüpheli bir ilişkim oldu Elisa testi yaptırmak istiyorum diyebilirsin. Hiç bir doktor seni bu yüzden yargılamaz. Yargılamamalı. Umarım testin sonucu negatif gelir. Herşeyi bir anda çözmeye çalışırsan çok yorulursun. Önce testini ol. Sonucunu al. Pozitifsen de gel yine neler yapman gerektiğine bakalım hep birlikte. Sakin ol. Korkularını yenmeye çalış. Hastaneye gittiğinde kimse sana neden burdasın diye sormayacak. Soran olursa da idrar yolu enfeksiyonu vardı kontrole geldim dersin.

hisoka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2017, 12:07:06 ÖÖ »
Evet 3 ayı doldur bekle
18 yaşından büyük isen artık yasal olarak bireysin hakların var drlar senin iznin olmadan ailene bilgi veremez suçtur
Sağlık güvencen varsa (anne babadan veya öğrenci olduğun için) devlet hastanesinde zamanı gelince test olabilirsin

Anladım ama şöyle bir durum var, 3 ay geçmesi için ağustosa kadar beklemem lazım ki beklemekten başka çarem yok zaten neyse bu yıl üniversiteye gitmeyeceğim bir daha hazırlanacağım test yaptıracağım zaman lise mezunu olmuş olacağım yani öğrenci veya bir yerde çalışan biri olmayacağım sağlık güvencem var mı yok mu onu bilmiyorum o yüzden biraz sıkıntılı bir durum olacak sanırım

hisoka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2017, 12:11:58 ÖÖ »
Hiv in akut dönem rahatsızlıklarını yaşamışsın ama bunlar sadece hiv de yaşanmıyor. Test olmadan bilemezsin. Sgk varsa devlet hastanelerinde ücretsiz Elisa testi yapılıyor. Tabi Şüpheli ilişkiden sonra geçen zaman da önemli. 90 günü geçtiyse testin sorunsuz çıkar. Enfeksiyon - İntaniye bölümüne gidip şüpheli bir ilişkim oldu Elisa testi yaptırmak istiyorum diyebilirsin. Hiç bir doktor seni bu yüzden yargılamaz. Yargılamamalı. Umarım testin sonucu negatif gelir. Herşeyi bir anda çözmeye çalışırsan çok yorulursun. Önce testini ol. Sonucunu al. Pozitifsen de gel yine neler yapman gerektiğine bakalım hep birlikte. Sakin ol. Korkularını yenmeye çalış. Hastaneye gittiğinde kimse sana neden burdasın diye sormayacak. Soran olursa da idrar yolu enfeksiyonu vardı kontrole geldim dersin.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Bende araştırmıştım yaşadığım şeyler akut döneminde yaşanan rahatsızlıklardan olduğunu farkettim ve zamanda çok uyuyor üstüne hiv + olabileceğimi destekleyen birkaç durum daha var o yüzden hiv pozitif ihtimalini yüksek görüyorum ama dediğiniz gibi bunu test yaptırmadan bunu anlayamam ve 90 gün nasıl geçecek bilmiyorum kendi kendimi yiyorum düşünmekten kendimi alamıyorum pişmanlık vs çok zor geliyor ve ne kadar hiv + ihtimali yüksekte olsa içimde hep bir umut oluyor negatif çıkma ihtimalide var diye ama kesin sonuç için beklemekten başka çarem yok sanırım.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2017, 06:56:00 ÖÖ »
Sağlık güvencen olup olmadığını öğrenmenin yolları:

-sgk binasına gidip direkt sorabilirsin
-aile hekiminde ilaç yazdırıp eczanede almak istersen yüksek fiyat isterlerse güvencen olmadığını öğrenebilirsin
-devlet hastanesinde muayeneye gittiğinde barkod vermek için fiyat isterlerse güvencen yoktur

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2017, 12:26:42 ÖS »
Sgknın olup olmadığını öğrendikten sonra, yoksa genel sağlık sigortasından yararlanabilirsin. SGK ya gittiğinde ne yapman gerektiğini söylerler sana. Bekleme süresi içinde sağlık güvenceni hallet o zaman. Forumu dolaş... Hiv hakkında bilgi edin. Öğrendiklerin seni rahatlatacaktır ;)

hisoka2

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 18, 2017, 10:22:58 ÖS »
Sağlık güvencen olup olmadığını öğrenmenin yolları:

-sgk binasına gidip direkt sorabilirsin
-aile hekiminde ilaç yazdırıp eczanede almak istersen yüksek fiyat isterlerse güvencen olmadığını öğrenebilirsin
-devlet hastanesinde muayeneye gittiğinde barkod vermek için fiyat isterlerse güvencen yoktur

öncelikle bir şey sormak istiyorum gayet düzgünce yazmaya çalıştım ama bir hata mı yaptım bilmiyorum forumdan uzaklaştırıldınız dediği için diğer hesaba giremiyorum yeni hesap açmak zorunda kaldım.
yanlış bir şey yaptıysam özür dilerim.
testten doğru sonuç alabilmek için ortalama ağustosa kadar beklemem gerekecek o yüzden o zaman geldikten sonra bunları sormam daha doğru olcak sanırım.
zaman yaklaşınca sgk yı gss yi falan araştırmaya başlamayı düşünüyorum şu an çok bilgim yok
tekrardan teşekkür ederim.

hisoka2

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 18, 2017, 10:31:27 ÖS »
Sgknın olup olmadığını öğrendikten sonra, yoksa genel sağlık sigortasından yararlanabilirsin. SGK ya gittiğinde ne yapman gerektiğini söylerler sana. Bekleme süresi içinde sağlık güvenceni hallet o zaman. Forumu dolaş... Hiv hakkında bilgi edin. Öğrendiklerin seni rahatlatacaktır ;)

tekrardan teşekkür ederim cevap için.
biraz zaman yaklaşsın o zaman sgk yı araştırmaya başlamayı düşünüyorum, forumu dolaştım.
aslında hiv den başta çok korktum ama sonra farkettim ki birkaç ilaçla insanlar gayet sağlıklı biri gibi yaşayabiliyor.
benim korktuğum şeyler eğer pozitif çıkarsa nasıl halletceğimi bilmiyorum dediğim gibi daha testi bile olmayı tam bilmiyorum üstelik küçük bir şehirdeyim tedavi de hastanede sıkıntı olabilir diye korkuyorum veya eczanede falan.
üstelik 19 yaşındayım daha bir mesleğim yok askerliğimi yapmadım pozitif çıkarsa yapamıcam böylelikle ilerde meslek konusunda sıkıntı çekeceğim bunlar korkutuyor beni mesela yani nasıl desem toplumun yapısı hastalığa bakış açısı korkutuyor yoksa dediğim gibi hastalığın tedavisinde sıkıntı yok.
ailemle değil de kendi kendime yaşasaydım, bir mesleğim olsaydı zaten beni hiv pozitif konusunda strese sokacak bir şey kalmazdı ama bakalım daha test olmadım her şey testten sonra ortaya çıkacak ve gelişecek

beybisi

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 19, 2017, 10:02:13 ÖÖ »
meslek sıkıntısı oluyor hep duyuyorum. sıhhi müesseseler hariç hiv testi istenmiyor arkadaşlar. yiyecek içecek , otel , kafe, restaurant gibi yerlerde birde darülacezede çalışacaklar için hiv testi istendiğini biliyorum.
GSS ye gelince neden bukadar takıldınız anlamadım ama aslında çok kolay bi durum. hayatınızda bir defa yaptırıyorsunuz gss yi daha sonra sgk lı işe girdiğinizde iptal oluyor sgklı işten çıktığınızda bildiriyorsunuz tekrar aktif oluyor.

lise okuyorsan zaten sigortalısın. yani ailenin sağlık güvencesi varsa. yoksa eczaneye gidip kimliğini verip bakabilirmisin diyerek öğrenebilirsin. yada sosyal güvencen olup olmadığını e devletten rahatça öğrenebilirsin. o da olmadı herhangi bir devlet hastanesine git sıra numarası al orada derler sizin güvenceniz yok veya var diye

yok diyelim;
GSS YAPTIRMAK İÇİN : öncelikle kaymakamlığa müracaat ediyorsun. orada size evrak veriyor. nufustan bir evrak alıyorsunuz ve muhtarlıktan. evrağa aile bilgilerinizi dolduruyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam ailedekilerin kimlik fotokopisinide istiyorlar. 2 adet resim istiyorlar onları tamamlıyorsun kısa sürede genel sağlık sigortanı yapıyorlar.
aylık 53 tl tahakkuk ediyor.
 ondan sonra  istediğin doktora gidebilir istediğin ilacı alabilirsin.
NOT : 3 ay gss den yararlandım ayda 9 bin tl lik ilacı bedavaya alıyordum.

Ahmetcan26

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Mayıs 19, 2017, 12:16:25 ÖS »
Üniversite ye gecememis lise ogrencilerine 2 yil kadar daha sgk lari devam ediyor araştırabilirsin