Mavi-Banner

Gönderen Konu: Wb değişir mi  (Okunma sayısı 209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nescafe

• Yeni Üye
  • *
Wb değişir mi
« : Mayıs 14, 2017, 07:29:44 ÖS »
Mavera arkadaş tekrar merhaba hatırlıyorsan yaklaşık 10 gün önce kadar Elisa testimin pozitif olduğunu size paylaşmıştım doğrulam testimin negatif geldiğinide hatırlıyor olmasın onuda paylaşmıştım siznle şimdi müsadenizxle size bir soru sormak istiyorum çok fobik olmamamla birlikte bir enfeksiyon hastalıklarına internet aracılığı ile soru sordum bu konu ile alakalı aldığım cevap şudur.
(Şu an hiv elisa için kullandığımız testler dördüncü nesil hiv elisa testleridir. Bunlarin özelliği yalancı pozitif orani yüksek verebilir. Bunun sebebide, gerçek pozitifleri kaçırmamak tir. Sonucta gercek tani Western blot testi ile konmaktadir. Yani WB testiniz negatif ise, sonucunuz size negatif olarak bildirilecektir. Yeni bir elisa yaptirabilirsiniz, sonucu pozitif cikarsa yine WB yapilacaktir ve WB nin sonucuna göre karar verilecektir. Elisa testiniz bazen dış etkenlerden etkilenebilir. Saygılarımla)
şimdi size sormak istediğim ben bu işi daha fazla uzatmak istemiyorum ve konuyu burada kapatmak istiyorum sizce doğru bir kararmı vermiş olurum?

Nescafe

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Wb değişir mi
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2017, 07:32:13 ÖS »
aslında sormak istediğim şudur şüpheli ilişki üzerinden yaklaşık 1.5-2 sene geçti o günde sonra ben hiç kimse ile birlikte olmadım WB nin değişme gibi bi ihtimali varmıdır ?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2017, 07:54:39 ÖS »
Anlattığın süre 1-1,5 sene yani wb için gani gani yeterli, hiv1 enfeksiyonu olsaydı wb de çıkardı.

Çok yeni enfekte olmuş olanlarda hiv tarama testi pozitif, wb negatif veya belirsiz çıkabilir bu durumda yeterli süre geçtikten sonra wb tekrarlanması önerilir. Senin durumunda artık yeterli süre geçmiş.

Enfeksiyon uzmanı çok güzel anlatmış, tarama testleri sensitivitesi yani hassasiyeti yüksek olur, yani en ufak şeyi bile kaçırmaz ama bazen yanlış uyarı verebilir. Wb ise ayırıcı testtir sensitivite değil spesifitesi yani özgüllüğü daha yüksektir sadece hiv 1 enfeksiyonunda pozitif verir.

Nescafe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2017, 11:15:21 ÖS »
sevgili Mavera 6 ay WB için yeterli bi süremidir?

Bedel

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2017, 11:59:33 ÖS »
@Nescafe Universite arastirma hastanesine basvur durumunu acikla hiv pcr rna baktirabilirsin. Oda negatif ise sorunun kokten kapatabilirsin.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2017, 07:25:21 ÖÖ »
Evet yeterlidir

Nescafe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 15, 2017, 10:50:51 ÖÖ »
Bedel bu işi uzatıp artık canımı sıkmak istemiyorum zaten şüpheli ilişki üzerinden yeterince zaman geçti mavera bana yeterli bilgiyi verdi bu konuyu kapatıyorum teşekkürler mavera