Mavi-Banner

Gönderen Konu: Tedaviye erken başlamanın yararı ve inflamasyon etkisi  (Okunma sayısı 460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Tedaviye erken başlamanın yararı ve inflamasyon etkisi
« : Mayıs 02, 2017, 09:45:31 ÖÖ »
http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1006285

Arkadaşlar biliyorsunuz ilaçlarımızı alsak bile rezervuarlarda bulunan virüs nedeniyle bağışıklık sistemimizin sürekli çalıştığı ve vücutta az da olsa sürekli bir inflamasyon oluşturduğu düşünülüyordu. Yapılan araştırma bu kalıntıların aslında inflamasyona yol açmadığı görülmüş. Bu iyi birşey. Sürekli çalışan bir motordansa gerektiğinde çalışan bir motorun olması tercih edilir. Zaten tedavi altında bulunan bireylerde bulunan ve blip dediğimiz hiv kalıntılarının bulaştırıcı özelliklerinin bulunmadığını bunların bozuk hivler olduğunu daha önce paylaşmıştım. Demek ki bunlar vücudun savaşmasını gerektirmeyecek derecede zararsızlar sonucuna ulaşıyorum ben.

Gelelim diğer bulguya. Tedaviden önce alınan kan örnekleriyle aslında hivin seviyesi ve vücuda verdiği zararın ölçülebileceği anlaşılmış. Bu erken tanı ve teşhisin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Yani kan örneğinde aslında vücudumuzun ne kadar hasar aldığını öğrenebileceğiz. Aslında biz değil ama bundan sonra hiç olmasın ama yeni tanı alan olursa onlar öğrenebilecek.

Kullanıcı teşekkür etti: günlük, Batman, kamikaze, mazhar

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Tedaviye erken başlamanın yararı ve inflamasyon etkisi
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2017, 10:45:38 ÖÖ »
Evet, START klinik çalışması da tedaviye erken başlamanın faydalarını bilimsel olarak kanıtlamıştı zaten.
CD4 ler her şey değil, cd4 ler iyi olsa bile tedavi almayan bir pozitifin vücudunda iltihap ve yangı daha fazla oluyor bu da vücudun her yerine zarar veriyor. Tedaviyle bu da büyük ölçüde azaltılıyor.

lordstark

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2017, 11:12:51 ÖÖ »
Benim durumum çok farklı önce ankaradan ara değer 15 gün sonra tekrarı önerilir sonucu geldi sonra hiv rna ya bakıldı 3.1 milyon tabi bu arada ebv geçiriyordum lenf şişmesi falan bağışıklığa bakıldı 685 çıktı bunada çok şaşırdılar sonra dediler direnç testine yollayalım doktor belki bi ihtimal yanlış olabilir dedi. Bu arada diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara baktılar Hiçbir şey çıkmadı hpv vdrl diğerleri negatif geldi. Bu sırada ameliyattı şuydu buydu derken direnç testini bekliyorum geçenlerde aradım çıkmış ilaca başlamam gerektiği söylenildi kemoterapi durumunu söyleyince bekledi etkileşim olabilir diye bütün sonuçlar çıktıktan sonra ilaca başlayacam. Erken başlamış sayılırım değil mi. Birde ameliyat önce verdiğim kanda anti hiv değerim baya düşmüş buda kafamı karıştırdı hep bi belirsizlik var bende nasıl bulaştı nereden geldi gibi yine de allaha hamdolsun öğrenmeseydim daha kötü sonuçlarda olabilirdi. Bu arada @Matland yemin ederim siteye hergün senin için giriyorum Matland gelişme paylaşmış mı diye özellikle aşı konusunda ki paylaşımların çok güzel. Aşı çıktığı zaman birisi hiv olmasa bile aşıyla hiv kapması engellenecek değil mi? Evlenirsem vs eşim bu aşı sayesinde kapmayabilir böyle anladım ben. İyi haberlerini bekliyorum :)

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2017, 11:14:06 ÖÖ »
O durumu ben bizzat yaşadım.
tanı almadan önce kalınbağırsağım resmen mukus üretim makinesine dönüşmüştü.
Ne ilaç kullandıyaam nafile,hatta tanıyı da kolonoskopi öncesi testte tesafüfen aldım.
ilaç başladıktan iki ay sonra iltihaptan eser kalmadı.o günler gitsin de geri dönmesin.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2017, 03:53:04 ÖS »
Ben de buna güvenerek direnç testinin sonucunu bekleme kararı almıştım ama  yorgunluk,kilo kaybı her gün daha fazla artıyor... Boğaz lenfleri çok fazla olmasa da şiş ve bir süredir karnımın sağ tarafında günde 3-4 kez. 1 saatlik ama 5er saniyelik sancılar şeklinde olan bir ağrı hissediyorum. Doktora gittim ultrasonda bişey yok gazdır deyip bi torba ilaç yazıp gönderdi.. Bağırsak ya da böbreklerle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum.. Sağlıklıyken çıkmak bilmeyen direnç testini beklemektense artık ilaca başlama kararı aldım..

olumlu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2017, 05:45:37 ÖS »
Geçmiş olsun @turuncu. Bence de ilaca başlamanın uygun olan gibi görünüyor. Ben direnç testi çıkmadan başlamıştım stribild'e 1 ayda negatife düştü 1 milyondan. Direnç testi ancak 2-2.5 ayda çıkmıştı.

Kullanıcı teşekkür etti: turuncu

olumlu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2017, 05:49:14 ÖS »
@Matland erken tanıdan kastımız nedir peki? Bir değer söylemek mi mümkün mü? Algı olarak AIDS evresine geçmeden başlamış tedaviler erken dönem olarak oluşuyor bende. Ama ne kadar erken o kadar iyidir muhakkak.

Matland

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 02, 2017, 10:58:18 ÖS »
erken tanı virüsün pencere dönemini tamamlaması sonrası yapılan tanıdır. Bir değer söyleyemiyoruz. Çünkü her bünye virüse farklı tepki veriyor. Kimisi daha yavaş ilerlerken kimisi çok hızlı ilerliyor. Sonuç olarak AIDS aşamasına gelmiş birine erken tanı diyemiyoruz.

kamikaze

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2017, 10:12:06 ÖÖ »
benimki geç kalınmış mı acaba  aids  evresine yaklaşmış  sanırım  cd4  250    74540  kopya

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #9 : Mayıs 03, 2017, 10:19:18 ÖÖ »
@kamikaze Merhaba:

CD4 dusuk ama rna da dusuk.
AIDS aşaması denemez.
Zaten AIDS aşamasında rastlantısal tanı almazsınız.
Hastaneye kaldirilmis oluyorsunuz.

Sevgiler.
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Kullanıcı teşekkür etti: kamikaze

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 03, 2017, 01:09:40 ÖS »
Merhaba solaryum iyi birşey değil bunu biliyorum fakat ben çok girerim yazın bunun ilacımla bir etkileşimi olur mu?

pozitif

• Katılımcı Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #11 : Mayıs 03, 2017, 01:16:10 ÖS »
benimki geç kalınmış mı acaba  aids  evresine yaklaşmış  sanırım  cd4  250    74540  kopya
İlk tani aldigimda bnm rna 7 milyon ve küsürdü cd4 515 bu sekilde basladim
Ilk ay sonrasi stribild ile rna 120 ve cd4 1145 bencede bunyeden bunyeye degisiyor

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 03, 2017, 02:44:22 ÖS »
@My life  Merhaba...
@acısada_öldürmez 'in telkini geldi aklıma.. Güneşi bulduğunuz yerde kalın der :) Yaz geliyor zaten Solaryum yerine güneş ışığı almak demir eksikliği açısından daha iyi.

My life

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 03, 2017, 04:03:03 ÖS »
Ama benim denize gitmeye zamanım yok evime ve iş yerime çok yakın bir solaryum merkezine gidkyorum genelde bilemedim şimdi :)