Mavi-Banner

Gönderen Konu: merhaba  (Okunma sayısı 307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

negatif

• Yeni Üye
  • *
merhaba
« : Nisan 25, 2017, 03:04:36 ÖÖ »
tıp fakültesi öğrencisiyim. eşcinselim yani çok eşliyim :) yani risk altında olan birisiyim. hiv pozitif değilim.  hiv/aids konusunu yakından takip etmeye çalışıyorum.pozitif olanlarla iyi empati yaptığımı düşünüyorum onları anlayabildiğimi düşünüyorum o yüzden sizle sohbet etmek ve  olursa da sormak istedikleriniz yardımcı olmaya çalışırım

Kullanıcı teşekkür etti: zirzop40, kamikaze

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: merhaba
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2017, 07:29:53 ÖÖ »
Merhaba. Geleceğin drlarının senin gibi anlayışlı ve empatili olmasını isteriz. :)

Sana söyleyeceğim şey. Hiv çok yaygınlaştı eşcinsel camiasında. Tahminlerden çok daha çok! Bu yüzden sakın ama sakın korunmadan anal ilişki yaşama! Pasif oluyorsan karşı tarafın kondomu çıkartmadığından emin ol. Ben öyle enfekte oldum, korunurdum hep, bir partnerim ilişki ortasında çıkardı ve öyle devam etti ben utandım ses çıkaramadım bunun bedelini ödedim. Belki bilerek yapmış bile olabilir çünkü tüm gün beraber gezmiştik bana hiv ne yaygınlaştı pozitif arkadaşlarım var demişti ben anlamamıştım hıhı evet diye geciştirmiştim çünkü gençti yakışıklıydı aklıma bile gelmiyordu.

Lütfen bu konuda dikkat et! Her beraber olduğunla + miş gibi önlemli davran zaten çok büyük ihtimal olabilir hastaneler poliklinikler patlama yaşıyor.

Enfeksiyon uzmanı olmanı da tavsiye ederim :)

mazhar

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2017, 11:37:39 ÖÖ »
pozitif yaşam derneğindeki danışmanım öpüşmeyle hiv bulaşmayacağını söyledi hala anlayamadığım makat yada penis sıvısında meni yada mezide bu virüs olabiliyor ama nasıl tükürükte olmuyor?

KarTanesi

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2017, 01:21:13 ÖS »
Evet öpüşmeyle hiv bulaşır mı ? Bende bunu merak ediyorum... ağzımda yara var,derin öpüşmedik... eğer olumsuzluk var diyorsanız bugün ilk gün ilaç(pep) almalı mıyım ?

turuncu

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2017, 01:29:18 ÖS »
Sadece tükürükte değil ki.. İdrar,terde de bulaş olmuyor.. Bulaş yolları belli zaten. Kan ve cinsel sıvılar.. Herkesin ağzı,damagı,dili kanamıyor.. Bulaş o yüzden olmuyor...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2017, 01:55:40 ÖS »
Tükürükte olmuyor işte, hiv tükürük içinde kan yoksa bulaş ihtimali sıfır. Bilim bunu ölçmüş, görmüş, kanıtlamış.

Evet öpüşmeyle hiv bulaşır mı ? Bende bunu merak ediyorum... ağzımda yara var,derin öpüşmedik... eğer olumsuzluk var diyorsanız bugün ilk gün ilaç(pep) almalı mıyım ?

Saçmalamayalım, pep öpüşenler için değil. Hiv öpüşmeyle bulaşmaz.

negatif

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2017, 02:15:54 ÖS »
aslında tüm vücut sıvılarında hiv virüsü var buna kan lenf sıvısı tükürük idrar dahil ama tükürükte bulunan enzimler ve tükrüğün ph seviyesi virüsü öldüren etkenler. yani tükürükte olan virüsler ölüdür ve karşıdaki kişiye geçse bile bir hastalık yaratmaz.

negatif

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2017, 02:25:44 ÖS »
izmirde yaşıyorum haumda çalışan arkadaşlarım var ne kadar yaygın olduğunu malesef gayet iyi biliyorum ayrıca geçen aylarda bir çocukla tanışmıştım lenf bezlerindeki şişliklerden ve vücudundaki bazı şeylerden hiv pozitif olabileceğinden şüphelendim ve tahminim ne yazık ki doğru çıktı. bu da ne kadar yaygın olduğu konusunda ayrı bir ders oldu. enfeksiyon hastalıkları uzmanı hedeflerim arasında olan bir dal değil :/ . bu arada hocamız anlatmıştı cd4 ü 3 olan bir hastayla bile karşılaşmış yani cd4 sayısına o kadar takmayın canınızı sıkmayın zamanla düzelecek şeyler

acısada_öldürmez

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • Use helmet while driving in an unknown road
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2017, 02:41:31 ÖS »
JAPONLAR  osaka  havalimanına  uçakların  rahat  inebilmesi için  göğe lazerle iniş rotası çiziyor. Bizde  daha  hiv  öpücüklemi  bulaşır  tükürükte  var mı ?  pep alayım mı ? gibi şaçma sapan  şeylerle  uğraşıp  duruyoruz.

Okumayı  hiç  sevmeyiz, HEP  miş  muş,

araştırmayı  hiç  sevmeyiz , ee  araştıran  inceleyen  enayiler  var

ama  tavşan  gibi  düzüşmekte  üstümüze  yok, 1,2,3,5,8,10 takatimiz  kesilene  kadar  yaparız  bu  konuda  maharetliyiz  vesselam

OKUYUN  ARAŞTIRIN  BİRAZ,

BİRDE  HERŞEYİ İNANMAYIP  SORGULAMAYI ÖĞRENİN
BİL ÖNEMSE  KORUN.