Mavi-Banner

Gönderen Konu: CMV(sitelomegavirüs)'nin hiv testlerine etkisi??  (Okunma sayısı 1225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serhad65

• Üye
  • *
CMV(sitelomegavirüs)'nin hiv testlerine etkisi??
« : Haziran 05, 2016, 09:12:56 ÖS »
Cümleten iyi akşamlar arkadaşlar benim en son 157.günde elisa testim negatif geldi lakin bende acaip bi bacak ağrısı ve diğer türlü belirtiler var bacak ağrısından dolayı cmv olabileceğini düşündüm ishalde var bunla beraber şimdi bazı yerlerde ve guidelinelarda cmv nin,hepatit c'nin ve pep almış olmanın testlerin pozitif çıkmasını bir yıla kadar uzattığını okudum bu konuda bir bilginiz varsa bizimle paylaşabilirseniz çok mutlu olur ve minnetar kalırız??? İşin özü yaşadığımız belirtiler hivden kaynaklıysa testlerin kesin pozitif çıkması gerekirmiydi??

anıyaşa

• Katılımcı Üye
  • *
  • kondom şart
Ynt: CMV(sitelomegavirüs)'nin hiv testlerine etkisi??
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2016, 09:26:45 ÖS »
pep tedavisi virüse etki eden bir tedavi olmasına rağmen (ilk 72 saatten bahsediyprum) 3 ay son diyorlar sen 1. yılı nerden okudun merak ediyprum. Ayrıva cmw veya hepatit c virüsleri hiv testini etkileyecek olsa önce bu testler yapılır sonra hiv testi yapılır değil mi ? Bildiğin üzere hepatit testleri 90. günden sonra önerilir ama hiv tesleri 4. nesil testlerde 14. gün ve 28. gün önerilir bu bilgiler ışığında senin okuduğunun tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum
Sadece Huzur

Serhad65

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2016, 09:39:56 ÖS »
Valla bende klimik ile sağlık bakanlığı hiv test algıritmasında okudum aşırı sıkıntı yaptım yani anlamadım bende  :(

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2016, 10:41:50 ÖS »
Kaynağını burada da paylaşır mısın @Serhad65 ? Biz de bir okuyup öğrenelim şu sağlık bakanlığı yazısını.
There's a light guiding my way.

Serhad65

• Üye
  • *

Serhad65

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2016, 10:49:58 ÖS »
Bende bunu okuduğmdan beri alt üstüm cercei yani bilemedim :((

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2016, 10:57:55 ÖS »
1. Semptom olup da kanda değeri görünmeyen hiçbir hastalık yoktur. Bu sadece Hiv'e özgü değildir. Arkadaşların diğer başlıklarda dediği gibi öyle bir şey varsa kanda görünmemesi gibi bir olasılık yok.
2. Her hastanın ki denmemiş. Kandaki genel antikor miktarında bir anormallik varsa 1 yıla kadar uzayabilir demiş.
3. Her CYBH için dememiş, hastanın geçmişi (önceden geçirdiği CYBH varsa vs) ve kişi YÜKSEK RİSK kategorisindeyse - yani kronik başka hastalıklar vs varsa 1 yıla uzayabilir demiş.

Bu yukarıdaki kategorilere uygunsan doktora başvur ve güzelce anlat ama uyduğunu düşünmüyorum.

Serhad65

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2016, 11:10:02 ÖS »
Bu gizel cevabın için çok teşekkürler cercei umarım dediğin gibi de olur bilemedim işte orda cmvyi görünce korktum yoksa 157.gün yapmış olduğum testle gönlümrahatlamış 23 gün sonraki 6.ay testini de yapıp konuyu kapatacaktım ama demek ki okuduğumu yanlış yorumlamışım çok sağol genede

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2016, 11:15:45 ÖS »
Sen yine de 6. ay testini ol. Kafan rahat olsun. Ama lütfen 6 aydan sonra ayda bir testlere koşup para harcama. 6. ayda kapansın o defter ve bundan sonra sürekli korun.

Serhad65

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2016, 11:19:25 ÖS »
Sen yine de 6. ay testini ol. Kafan rahat olsun. Ama lütfen 6 aydan sonra ayda bir testlere koşup para harcama. 6. ayda kapansın o defter ve bundan sonra sürekli korun.
Aynen cercei bugünden sonra 19 gün kaldı 6.aya zaten inşallah dediğin gibi onu da yapıp kapatacağım inşallah o zamanda değişmezse dediğin gibi bu konuyu kapatacağım ilgin alakan ve cevapların için tekrar teşekkür eder hayırlı geceler dilerim...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2016, 07:43:50 ÖÖ »
Bunlar çok nadir görünen durumlar, kafaya takmaya değmez.
Aç en basit ağrı kesici prospektüsünü, yan etkilerinde onbinde bir gözüken durumlar korkunç şeyler yazar. Ama herkes içer ilacı kimse bu yanetki çıkar diye korkmaz. Aynı şey. Milyonda bir gözüken durumu bile belirtmeli kaynaklar, bilimsel olarak kapsayıcı olmak için. Ha pratikte işe yarar mı kullanılır mı bu uç bilgiler? Hayır.

Antikor yanıtın bozuk olması, doğuştan gelen bîr bağışıklık hasarı demek bu zaten illaki kişi korunmasız seks yapacak yaşa gelene dek ortaya çıkar. Hepatit c de illa ki kendini belli eder. Cmv çok sık görülür, ciddi hastalık yapması için zaten bağışıklığın bitmiş olması lazım o da illa ki belli olur. Yani sağlam insanları kapsamıyor bu şartlar. Çok ağır cmv beyin iltihabı geçirir kişi yoğun bakıma yatar. Veya hepatit c den karaciğer iflasıyla hastanelik olur. İşte ozaman dr düşünür bu olasılığı hmm hiv testi sonra tekrarlıyım diyebilir. Bu işte. Ayaktan gelen kişiye denmez.

Sözün özü bu rehberler drlar için.
Uzman drlar çok ağır hastalarda çok uç vakalarda hiç bir şeyi kaçırmasın diye.
Sapsağlam adamlar okuyup fobi yapsın yüz kere test olsun diye değil!
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2016, 08:05:19 ÖÖ Gönderen: Mavera »

allen06

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2016, 12:48:05 ÖS »
Defalarca 14. gun ultra duo yakalar yaziliyor hadi onu gectin 28 de yaptir  bitsin nedir bu  48 90 180 360  anlamiyorum  , bilgi karmasasi var .

anıyaşa

• Katılımcı Üye
  • *
  • kondom şart
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2016, 09:38:53 ÖS »
bugun bu konuyu özellikle hocaya sordum kaynağınıda söyledim sağlık bakanlığının sitesinde yazıyor dedim böyle bir şey olmayacağını söyledi için rahat olsun
Sadece Huzur

spring

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2016, 11:08:03 ÖS »
Bunlar çok nadir görünen durumlar, kafaya takmaya değmez.
Aç en basit ağrı kesici prospektüsünü, yan etkilerinde onbinde bir gözüken durumlar korkunç şeyler yazar. Ama herkes içer ilacı kimse bu yanetki çıkar diye korkmaz. Aynı şey. Milyonda bir gözüken durumu bile belirtmeli kaynaklar, bilimsel olarak kapsayıcı olmak için. Ha pratikte işe yarar mı kullanılır mı bu uç bilgiler? Hayır.

Antikor yanıtın bozuk olması, doğuştan gelen bîr bağışıklık hasarı demek bu zaten illaki kişi korunmasız seks yapacak yaşa gelene dek ortaya çıkar. Hepatit c de illa ki kendini belli eder. Cmv çok sık görülür, ciddi hastalık yapması için zaten bağışıklığın bitmiş olması lazım o da illa ki belli olur. Yani sağlam insanları kapsamıyor bu şartlar. Çok ağır cmv beyin iltihabı geçirir kişi yoğun bakıma yatar. Veya hepatit c den karaciğer iflasıyla hastanelik olur. İşte ozaman dr düşünür bu olasılığı hmm hiv testi sonra tekrarlıyım diyebilir. Bu işte. Ayaktan gelen kişiye denmez.

Sözün özü bu rehberler drlar için.
Uzman drlar çok ağır hastalarda çok uç vakalarda hiç bir şeyi kaçırmasın diye.
Sapsağlam adamlar okuyup fobi yapsın yüz kere test olsun diye değil!

Senin bu yazdıklarını hani bunların okudugu rehber varya o rehberde ımzası olan büyük bir proftan yüzyüze dinlemiştim mavera fazlası var eksıgı yok

Serhad65

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 08, 2016, 11:30:12 ÖS »
Anıyaşa teşekkürler cevap için hoca derken??
Spring fazlası var derken?? Biraz daha açıklayıcı olursan mutlu olurum şimdiden teşekkür